Arpa Yapraklarındaki Problem Hakkında Yardım

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

.
Yapraktaki problem için ne yapılabilir?

5-6 gün önce yaprak gübresi, corvette ve result p attım. O zaman bu kadar yaygın lekeler yoktu, sadece çift ekilen yerlerde vardı.
Çeşit, Aydan Hanım.
Pas ilacı 125cc/da 25litre su ile atıldı.
Sizce,
- Yaprak gübresi ile attığım için mi etki görmedim?
- Yanlış ilaç yada yanlış zamanda mı uygulama yaptım?
- Bu saatten sonra bir şey yapmam gerekiyor mu?

Resimler ve ekler

• 20150422_154924.jpg
    20150422_154924.jpg
    694.5 KB · Görüntüleme: 2,489
  • 20150422_154755.jpg
    20150422_154755.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 582
  • 20150422_154713.jpg
    20150422_154713.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 694
  • 20150422_154728.jpg
    20150422_154728.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 396
  • 20150422_154938.jpg
    20150422_154938.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 576
  • 20150422_154924.jpg
    20150422_154924.jpg
    694.5 KB · Görüntüleme: 366
  • 20150422_154755.jpg
    20150422_154755.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 401
  • 20150422_154713.jpg
    20150422_154713.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 367
  • 20150422_154728.jpg
    20150422_154728.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 316
  • 20150422_154938.jpg
    20150422_154938.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 335
Ynt: Arpa Yapraklarındaki Problem Hakkında Yardım

Bayer İnput yada bayer madison mu kullandın?
hastalık arpa kahve rengi leke hastalığı çözümü input yada madison

rolly link=topic=83403.msg995774#msg995774 date=1429709214' Alıntı:

Bayer İnput yada bayer madison mu kullandın?
hastalık arpa kahve rengi leke hastalığı çözümü input yada madison
Bu ilaçları kullanmadım. Result p ile aralarında bekleme süresi var mıdır?
Ilacı tek mi kullanmaliyim, yaprak gübresi ekleyenbilir miyim?

Öncelikle ot ilaçları ile fungusitlerin karıştırmak, hem ilaçların etkisini azaltıyor. Hem de fitotoksisiteye davetiye çıkarıyor.

Yaprak üçlarındaki yanıklar, ilacı yakın atılmasından da kaynaklanan fitotoksisite.

Şu an tek yapılabilecek, 'sadece' potasyum nitrat, ve magnezyum sülfat vermek.

Kaç defa tecrübe ettik. Uygulamadan 4. Gün sonra uçlar pırıl pırıl olur. İşte o noktada hastalığa tekrar bak. Devam ediyorsa, 2. Kez, ama sadece 'fungusitten oluşan' bi uygulama yaparsın.

sebazios link=topic=83403.msg995788#msg995788 date=1429714303' Alıntı:
Öncelikle ot ilaçları ile fungusitlerin karıştırmak, hem ilaçların etkisini azaltıyor. Hem de fitotoksisiteye davetiye çıkarıyor. Üstüne yaprak gübresi de eklendi mi özellikle fungusitin etkisi iyice azalıyor.

Yaprak üçlarındaki yanıklar, ilacı yakın atılmasından da kaynaklanan fitotoksisite.

Kaç defa tecrübe ettik. Uygulamadan 4. Gün sonra uçlar pırıl pırıl olur. İşte o noktada hastalığa tekrar bak. Devam ediyorsa, 2. Kez, ama sadece 'fungusitten oluşan' bi uygulama yaparsın.
Hayatımda ilk defa pas ilacı attım oda pas geçmiş demekki.
Potasyum ve magnezyum forumda yazdığınız miktarda mı atayım?
Fungusite gerek duyacak olursak ne kullanayim?
Bu arada rüzgârlı havada ilaç yaptığım için makineyi indirmistim.
Teşekkürler

Pas ilaçlarında yakın atıldığı an af yok.

Potastum hastalık direnci, magnezyum onarım için atılacak. Pek önemsenmeden ama magnezyum:

1-) aynı azot, fosfor gibi bi makro elementtir. Yani hem çok kullanılır, hem de önemlidir. Bu yıl gibi soğuk senelerde, bitki hastalık yada soğuk nedeni ile aldığı aldığı hasar sonrası, solunumu normal hale getirebilmek için klorofil üretimini artırır.

Klorofilin üretiminin artması demek, daha fazla magnezyum kullanımı demek. Eğer toprakta yeterli yoksa, (ki içimizde topraktan magnezyum gübrelemesi yapmış kaç kişi vardır?) onarım gecikir, hatta hiç yapılamaz, yeşil aksam (klorofil) azalır, solunum düşer, verim azalır.

2-) hani anlaşılır olması açısından 'magnezyum klorofilin ham maddesidir' diyoruz ya. İşin bilimsel açıklaması: 'magnezyum klorofilin merkez atomudur'. O olmadan klorofil üretilmiyor.

300 gr/da potasyum nitrat. (Potasyum 400 ' e kadar çıkabilir)
100 gr/da magnezyum sülfat.

Niye üstüne basa basa hep bu ikiliyi söylüyoruz:

'Yan etkisi yok'

Toprakta 'fazlalığı' bitkiye zarar vermeyen tek element 'potasyum'dur. Çok çok yüksek dozlarda görülen tek yan etkisi 'magnezyumu azaltmasıdır' (magnezyumu biraz da bu yüzden veriyoruz)

ofas link=topic=83403.msg995781#msg995781 date=1429711431' Alıntı:
Bu ilaçları kullanmadım. Result p ile aralarında bekleme süresi var mıdır?
Ilacı tek mi kullanmaliyim, yaprak gübresi ekleyenbilir miyim?
hacım dedigim ilaçlardan birini kullan bu sorun ortadan kalkacak bırak magnezyumu potasyumu
hastalıgın latincesi Rhynchosporium secalis ara goggle da kendi resimlerinle kıyasla

Gördüğüm kadarı ile bu hastalık 'arpa yaprak leke hastalığı' litresinde 450 gr prohocloroz etken madde içeren ucuz bir pas ilacı atmalısın ivedilikle . Geçtiğimiz yıl arpalarda aynı sorunu yaşamıştım. Önce kökboğazı için input daha sonra da pas için altis uyguladım hem buğdaylara hem arpalara ... Sonuçta buğdaylarda hiçbir sorun olmamasına rağmen arpalarda bu hastalık zuhur etti ... ikinci uygulama ile durdurduk ancak tedavi edemedik. Sebaziosun söylediği gibi magnezyunm ve potasyum terkipli bir yaprak gübrelemesini de hemen arkasından yaparsan sanırım kısmen tedavi de oluşabilir. Bu hastalık arpaya mahsus bir hastalık ... Bu yıl 330 dönüm arpada iki defa önleyici olarak uyguladık şu an hiçbir sorun yok. Bayer madisonun arpada bu hastalığa karşı etkili olduğunu mühendisleri söyledi ancak sen zaten pas ilacı atmışsın bence madison ile maliyeti yükseltme

• Beğen
Tepkiler: kirci02

Mehmet Tolga AKALIN link=topic=83403.msg995882#msg995882 date=1429723766' Alıntı:
Gördüğüm kadarı ile bu hastalık 'arpa yaprak kara leke hastalığı' litresinde 450 gr prohocloroz etken madde içeren ucuz bir pas ilacı atmalısın ivedilikle . Geçtiğimiz yıl arpalarda aynı sorunu yaşamıştım. Önce kökboğazı için input daha sonra da pas için altis uyguladım hem buğdaylara hem arpalara ... Sonuçta buğdaylarda hiçbir sorun olmamasına rağmen arpalarda bu hastalık zuhur etti ... ikinci uygulama ile durdurduk ancak tedavi edemedik. Sebaziosun söylediği gibi magnezyunm ve potasyum terkipli bir yaprak gübrelemesini de hemen arkasından yaparsan sanırım kısmen tedavi de oluşabilir. Bu hastalık arpaya mahsus bir hastalık ... Bu yıl 330 dönüm arpada iki defa önleyici olarak uyguladık şu an hiçbir sorun yok. Bayer madisonun arpada bu hastalığa karşı etkili olduğunu mühendisleri söyledi ancak sen zaten pas ilacı atmışsın bence madison ile maliyeti yükseltme

Kesinlikle katılıyorum.

Burda yapılan en büyük hata, 'hastalık var diye' fungusitte yükleniyorlar. Yakın atma, doz aşımı, nemli ortam yada yaptak gübresi' fitotoksisiteye neden oluyor.

Arpa yada buğday farketmeksizin, kısa süreliğine berbat bir hal alıyor tarla. Oysa bitki hem ilacı almış, hem de besini almış oluyor.

Havanın ısınması ile de hızlı bir toparlamaya giriyor.

Önce 'magnezyum + potasyum' beslemesini önce yapılmasını önermem, bitkinin bir an önce kendine gelerek hastalık durumunu ortaya çıkartması.

Hububat bitkilerinde 'Buğdaylar çıkışta' adlı konuda resimli olarak durumu anlattım. Göz atman faydalı olabilir.

.
Cevaplar için teşekkür ederim.
Kullandığım ilacın etken maddesi aynı, peki tekrar result p kullansam olur mu?
Biz pas hastalıklarına alışkın değiliz. Tavsiyeniz ilkbaharda sadece azotlu gubreleme, hastalıkların görülme devresinde sıkı takip, hastalık varsa fungusitle müdahale ve daha sonra havanın ısınmasınında etkisiyle beraber hızlı gelişmeyi teşvik edecek yaprak gubrelemesi mi? Doğru mu anladım?
O konuyu okumustum tekrar okuyacağım.

Değerli arkadaşım uygun fiyatlı pas ilaçları genellikle proholocoraz içerir . Senin ilaca baktım safa tarımın bir ilacı ve 400 mg proholocoraz ve bir diğer etken madde içeriyor. Buradaki kilit nokta asgari olarak dekara 45 mg proholocorazın gelmesiymiş ... Dolayısıyla genellikle bir tanesi 10 dekar atmakla birlikte sen litrede 450 mg proholocoraz içeren bir pas ilacı bul(mümkünse sadece prohocoloraz içersin) ve hastalığın ilerlemiş olmasına karşılıkta bunu 8 dekara uygula ... geçtiğimiz yıl bu meseleyi hektaşın bölge müdürü ile görüştüğümde verdiği net bilgi buydu ve bu net bilgiye istinaden sonuç alabildik. Diğer yandan bir bayer mühendisi ile görüşerek doğrudan madison da uygulayabilirsin. Hastalık günlük çok hızlı ilerliyor mümkünse acele etmende fayda var

Mehmet Tolga link=topic=83403.msg996043#msg996043 date=1429735417' Alıntı:
Değerli arkadaşım uygun fiyatlı pas ilaçları genellikle proholocoraz içerir . Senin ilaca baktım safa tarımın bir ilacı ve 400 mg proholocoraz ve bir diğer etken madde içeriyor. Buradaki kilit nokta asgari olarak dekara 45 mg proholocorazın gelmesiymiş ... Dolayısıyla genellikle bir tanesi 10 dekar atmakla birlikte sen litrede 450 mg proholocoraz içeren bir pas ilacı bul(mümkünse sadece prohocoloraz içersin) ve hastalığın ilerlemiş olmasına karşılıkta bunu 8 dekara uygula ... geçtiğimiz yıl bu meseleyi hektaşın bölge müdürü ile görüştüğümde verdiği net bilgi buydu ve bu net bilgiye istinaden sonuç alabildik. Diğer yandan bir bayer mühendisi ile görüşerek doğrudan madison da uygulayabilirsin. Hastalık günlük çok hızlı ilerliyor mümkünse acele etmende fayda var
Safa tarım spotlight isimli ilacı sizin söylediğiniz özellikte.
Fakat kullemeye ve kök boğazı hastalıklarına ruhsatlı leke hastalıklarından bahsetmiyor.

Bildiğim kadarı ile doğrudan arpa yaprak leke hastalığına ruhsatlı ilaç yok ... Ben de spotlight kullandım bu yıl iki defa önleyici olarak. Madison için bir bayer yetkilisi ile de görüşebilirsin .

.

sebazios link=topic=83403.msg995788#msg995788 date=1429714303' Alıntı:

Problem çözüldü.

24 Nisan itibari ile yani ilk mesajdaki fotoğraflar çekildikten 2 gün sonra 370 gr/da potasyum nitrat, 120 gr/da magnezyum sülfat ve 100cc humik asit ( %80 ' i amino asit ) 28 lt/da su ile atıldı. Miktarlar sebazios ' un tavsiyesiydi. Bana 5-7 gün sonra değişime inanamayacaksın demişti. 'İnanamayacaksın' uyarısına rağmen bu kadar bir düzelme beklemiyordum.

Not: Bu arada sıcaklığın ortalama 8-10 derece artması haricinde hiçbir değişiklik yok. İlk fotoğraların çekildiği dönemde susuzlukla ilgili stres görülebiliyordu. Şuan itibariyle stres görülmüyor ( yağış olmadı ) sebazios ' da dediği gibi potasyum strese karşı mukavemeti artırıyor. Bitkinin antidepresanı gibi bir şey.

Cevap yazan arkadaşlara ve özellikle sebazios ' a teşekkür ederim.

Resimler ve ekler

• Sonn.jpg
    Sonn.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 172
  • Son.jpg
    Son.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 170
  • Sonnn.jpg
    Sonnn.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 203
  • Sonn.jpg
    Sonn.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 159
  • Son.jpg
    Son.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 166
  • Sonnn.jpg
    Sonnn.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 181
ofas link=topic=83403.msg998662#msg998662 date=1430678329' Alıntı:
.

Problem çözüldü.

24 Nisan itibari ile yani ilk mesajdaki fotoğraflar çekildikten 2 gün sonra 370 gr/da potasyum nitrat, 120 gr/da magnezyum sülfat ve 100cc humik asit ( %80 ' i amino asit ) 28 lt/da su ile atıldı. Miktarlar sebazios ' un tavsiyesiydi. Bana 5-7 gün sonra değişime inanamayacaksın demişti. 'İnanamayacaksın' uyarısına rağmen bu kadar bir düzelme beklemiyordum.

Not: Bu arada sıcaklığın ortalama 8-10 derece artması haricinde hiçbir değişiklik yok. İlk fotoğraların çekildiği dönemde susuzlukla ilgili stres görülebiliyordu. Şuan itibariyle stres görülmüyor ( yağış olmadı ) sebazios ' da dediği gibi potasyum strese karşı mukavemeti artırıyor. Bitkinin antidepresanı gibi bir şey.

Cevap yazan arkadaşlara ve özellikle sebazios ' a teşekkür ederim.

Hassasiyet için asıl ben teşekkür ederim.

Çünkü benzer uygulamaları yapıp iyi sonuç alan arkadaşlar, telefondan arayıp teşekkür ediyorlar ama alınan sonuç ile ilgili forum içerisinde bir bilgilendirmede bulunmuyorlar.

Oysa paylaşsalar, uygulamak isteyip aklında soru işeratleri olan arkadaşlar için yönlendirici olacak.

Başarılı sonuçların, şu anda senin göstermiş olduğun hassasiyet ile paylaşılması, forumdaki diğer çiftçilerin de faydalanması açısından önemli kısaca.

Yaprak uygulaması için son tavsiye, fırsat olursa 10 gün içerisinde 300-400gr/da magnezyum sülfat ile 500gr/da üre azotu verilmesi. (Duble boy, tombul tombul taneler için)

Sadece tavsiye.

İkinci nokta, bitkide görülen her anormalliğe hastalık teşhisi koyup ilaca saldırmak çok doğru değil. Çünkü bu anormalliklerin rahat %70 ' i besin noksanlığı belirtisi.

sebazios link=topic=83403.msg998683#msg998683 date=1430682093' Alıntı:
Yaprak uygulaması için son tavsiye, fırsat olursa 10 gün içerisinde 300-400gr/da magnezyum sülfat ile 500gr/da üre azotu verilmesi. (Duble boy, tombul tombul taneler için)

Sadece tavsiye.

İkinci nokta, bitkide görülen her anormalliğe hastalık teşhisi koyup ilaca saldırmak çok doğru değil. Çünkü bu anormalliklerin rahat %70 ' i besin noksanlığı belirtisi.

'Sadece tavsiye' olduğu için diyorum, ilaçlama makinesi ile tekrar girmek istemiyorum ama bir kaç gün sonra sulanacak.

2 yıl arka arkaya ayçiçeği ekildi ( tarla değişmiştik eken kişi mecbur kalmış yine ayçiçeği ekmiş ) tabanda 18 kg dap ( sonradan başka yer çıkınca gübreyi kıstım ) üzerine 20 kg AN 33 ve 8kg A.sülfatı karıştırıp nisan sonunda attım. Su ile nitrat ve/veya amonyum sülfat atmayı planlıyorum 8-10 kg civarında.
artı tavsiye varsa alabilirim.

ofas link=topic=83403.msg998704#msg998704 date=1430684471' Alıntı:
'Sadece tavsiye' olduğu için diyorum, ilaçlama makinesi ile tekrar girmek istemiyorum ama bir kaç gün sonra sulanacak.

2 yıl arka arkaya ayçiçeği ekildi ( tarla değişmiştik eken kişi mecbur kalmış yine ayçiçeği ekmiş ) tabanda 18 kg dap ( sonradan başka yer çıkınca gübreyi kıstım ) üzerine 20 kg AN 33 ve 8kg A.sülfatı karıştırıp nisan sonunda attım. Su ile nitrat ve/veya amonyum sülfat atmayı planlıyorum 8-10 kg civarında.
artı tavsiye varsa alabilirim.

Arpada: dekardan 300, 500, 700 kg arpa almak için verilmesi gereken minimum besin miktarları:

669c0e4f3456108622b4b14c6b744ce5.jpg