Arpa Yapraklarındaki Problem Hakkında Yardım

Ynt: Arpa Yapraklarındaki Problem Hakkında Yardım

.
Azot kaybını sıfır baz alırsak su ile vereceğim gübre ile tamamlıyorum.
Potasyum ( inanmasamda ) 'Türkiye topraklarında yeteri kadar var' sözüne istinaden tamam.
Fosfor... evet az hata yaptım biliyorum.
Nasip diyecez artık.

Teşekkürler.

ofas link=topic=83403.msg998723#msg998723 date=1430687038' Alıntı:
.
Azot kaybını sıfır baz alırsak su ile vereceğim gübre ile tamamlıyorum.
Potasyum ( inanmasamda ) 'Türkiye topraklarında yeteri kadar var' sözüne istinaden tamam.
Fosfor... evet az hata yaptım biliyorum.
Nasip diyecez artık.

Teşekkürler.

:D

Potlasyum ' da kaçırdığın nokta şu: 'ayçiçek abartılı şekilde potasyum sömürür'

2 yıl üst üste ekilen ayçiçek, 2 kat abartılı şekilde potasyum sömürür.

sebazios link=topic=83403.msg998732#msg998732 date=1430688645' Alıntı:
:D

Potlasyum ' da kaçırdığın nokta şu: 'ayçiçek abartılı şekilde potasyum sömürür'

2 yıl üst üste ekilen ayçiçek, 2 kat abartılı şekilde potasyum sömürür.

Eeee... Allah çok verip şaşırtmasın... Bu nasıl? :)

Başka işlere bakayım bir suyla yırtalım diye buğday ekmeyip arpa ektim. Ne derdi bitiyor ne tasası.
Valla suyla beraber azot, veladdalin amin.

ORION link=topic=83403.msg998851#msg998851 date=1430754922' Alıntı:
Son durum ne abi arpalarda
Resimlerdeki gibi baya düzeldi.
Bu sene arpalar dalgalı. Bugdaylar daha hoş görünüyor ama onlarda da seyrek olanları var. Garip bir sezon vesselam.
Sizin bugday ne oldu?

Cevap: Ynt: Arpa Yapraklarındaki Problem Hakkında Yardım

.

Problem çözüldü.

24 Nisan itibari ile yani ilk mesajdaki fotoğraflar çekildikten 2 gün sonra 370 gr/da potasyum nitrat, 120 gr/da magnezyum sülfat ve 100cc humik asit ( %80 ' i amino asit ) 28 lt/da su ile atıldı. Miktarlar sebazios ' un tavsiyesiydi. Bana 5-7 gün sonra değişime inanamayacaksın demişti. 'İnanamayacaksın' uyarısına rağmen bu kadar bir düzelme beklemiyordum.

Not: Bu arada sıcaklığın ortalama 8-10 derece artması haricinde hiçbir değişiklik yok. İlk fotoğraların çekildiği dönemde susuzlukla ilgili stres görülebiliyordu. Şuan itibariyle stres görülmüyor ( yağış olmadı ) sebazios ' da dediği gibi potasyum strese karşı mukavemeti artırıyor. Bitkinin antidepresanı gibi bir şey.

Cevap yazan arkadaşlara ve özellikle sebazios ' a teşekkür ederim.
Kardeşim aynı bu leke benim arpalardada var ve sanki güb geçtikçe ilerliyor gibi.Senin yaptığın gibi bende bu elementleri kullanacam.Senin verdiğin dozdamı atayım yoksa çinko potas magnezyum her birinden dekara 200 grm atsak yeterli olurmu?Bu karışımın fazla gelipde arpayı yakma iktimali olabilirmi?Yada attıktan sonra yağmurmu yağması lazım sorun olmaması için?Ben bunları ot ilacı ile karışım yaparak atıcam bir sorun çıkarırmı?Gerçi sürekli bilgiler alıyoruz bu konuda forumdaki bilgili kişilerden ama tekrar tekrar sorma kafamdaki soru işareti bir zarar vermemiz.İlk dafa bu elementleri kullanıcam.Ot ilacı ile atmak yada attıktan sonra arpada yaprakları yakma problemi olurmu aslında sorum bu...

Selamlar

Mesela 4-3-3 taktiğine karşı 4-5-1 , 4-4-2 taktiğine karşı 4-3-3 gibi uyarlamalar mevcuttu. Ama ben bunları hem unuttum hem de oyunda hiçbir yerde bulamadım. Bilgisi olan varsa bunları paylaşabilir mi ?

Tşkr

:)