Buğdayda Bitki Besin Noksanlıkları

Bugdaylardaki sondurumlar
Ben kulleme ve cinko eksikligi tespit ettim

Sizce durum nasil arkadaşlar

Benim gördüğüm külleme var.Ayrıca şimdiye kadar ne kadar azot uygulaması yaptınız.Kökününde fotosu olsaydı iyi olurdu.Kök boğaz başlamış mı görürdük.

• Beğen
Tepkiler: Arslanlar 5070
Sert buğdaylarımızda köklerin durumu bu şekilde neden olmuş ve hastalığı nr acaba, yumuşak buğdaylarda brn bişey fark edemedim genelde sert makarnalık buğdaylar bu şekil.

Resimler ve ekler

• DSC_0017.JPG
    DSC_0017.JPG
    2 MB · Görüntüleme: 306
  • DSC_0016.JPG
    DSC_0016.JPG
    2 MB · Görüntüleme: 338
  • DSC_0015.JPG
    DSC_0015.JPG
    1.7 MB · Görüntüleme: 242
MaşAllah abi buğdayların kökleri güzel. İyi kardeşlenme yapmışa benziyor. Bu sene ki buğday çeşitleriniz neler?
Mf nin de ön ağırlıkları tamamla abi 2 tane eksik . Bak şimdi disk tillerde kullanacan önünü dikmeyesin havaya :D
Durum şimdilik iyi İslam soldaki bereket sağdaki nota inşallah sonu iyi olur.Ağırlıklar aldığımızda böyleydi ikisini tirtiklamislar :)

• Beğen
Tepkiler: islam doğan
Sağ ol Ufuk Abi. Ama ancak 2 tanesini anlatabildik. Zaman yok. Daha da 10 tane var. Hafi inci boncukları geçsek kesin bilinmesi gereken 5-6 daha var.

Biraz tempo düşerse ilk işim bu başlık.
Senin tempo epeyce bir süre zor düşer kardeşim , önce aycicek sonra çapalama sonra buğday ardi sira gelecek :) Bol ve bereketli fakat ciftci icin ucuz makineli sezonlar dilerim :)

• Beğen
Tepkiler: hsynkky

Herkese merhaba linkte toros gübre buğday için gübreleme önerilerini vermiş. Konuda okuduklarımla burada bilgiler çelişiyor bazı noktalarda. Yada evrelere referans verirken farklı safhalardan mı bahsediliyor acaba. Konuya katkı yapan arkadaşlar bu bilgileride karşılaştırmalı yorumlarsa bazı noktalar netleşir diye düşünüyorum. Orta yol bulma ümidiyle. Saygılar
http://www.toros.com.tr/ÇiftçiDostu/GübrelemeÖnerileri/BuğdayveArpaGübrelemesi.aspx

Herkese merhaba linkte toros gübre buğday için gübreleme önerilerini vermiş. Konuda okuduklarımla burada bilgiler çelişiyor bazı noktalarda. Yada evrelere referans verirken farklı safhalardan mı bahsediliyor acaba. Konuya katkı yapan arkadaşlar bu bilgileride karşılaştırmalı yorumlarsa bazı noktalar netleşir diye düşünüyorum. Orta yol bulma ümidiyle. Saygılar
http://www.toros.com.tr/ÇiftçiDostu/GübrelemeÖnerileri/BuğdayveArpaGübrelemesi.aspx

Bu link toros gübrenin kuyuya attığı bir taş. İşin teknik kısmı çok detaylı. Uzun uzadıya yazmak lazım. Çok detaya girmeden şu kadarını söyleyim.

Ben de size, içilecek tek bir sigaranın insanı öldürmeyeceğini rakamlarla anlatabilirim. Bu, sigara içmenin doğru bir şey olduğu anlamına gelmez.

Toros gübre tecrübeli bir çiftçi, bir bitki besleme uzmanı ya da bir akademisyen değil.

Gübre üreten bir firma. Hali ile gübre "satıcısı".

Yani İşi satmak. Satarsa para kazanacak. Türü çok önemli değil.

Bu konu üzerine çalışan bütün bilim adamları "iç Anadolu'da, Yüksel ph'lı çok kireçli arazilerde, bu topraklar için çok daha sağlıklı azotlu gübreler varken "can" kullanmanın bir anlamı yoktur. Kullanmayın" dediği anda,

Bir gübre firması, bir ürününü (ki bu can), büyük bir coğrafi bölgede satamıyor. Firma için hoş bir şey değil bu.

Hali ile oturup linkte verilen bilgilerle, yani garip bir iddia ile aksini kanıtlamaya çalışıyor.

Ha olay ne derseniz, en kısa hali ile şu:

1-) Bir gübre aldığınızda, o gübrenin içindeki tüm maddeleri satın alırsınız. Buna dolgu maddesi olan kum ve çakıl taşları da dahil. Doğal olarak siz can satın aldığınızda, içindeki kalsiyuma da para ödüyorsunuz. Onun yerine, daha fazla azot ya da bitkinin ihtiyacı duyduğu başka bir gübre türü (örneğin sülfat) satın alabilirsiniz.

2-) Bir dostunuza sofra kuruyorsunuz. Masada "tam 35 kg zeytin" var. Onun yanında 1 tavla zarı kadar da peynir.

Siz bu sofrayı hazırlarken daha da zeytin koyar mısınız?

Kafası azıcık çalışan biri koymaz.

Bu sırada bir yabancı gelip:

- "koy arkadaşım şu sofraya 1 avuç daha zeytin, koyyy! olmaz bir şey" diyor!!!
- "E sofrada zeytin var ki.. Ben peynir şeedecektim..." diyosunuz. Karşılık olarak yukarıdaki bilgileri sunuyor size ve ekliyor:
- "Güzel kardeşim, korkma, bir avuç daha zeytin koymak, sofraya oturanı öldürmez! Aha bu da matematiksel hesaplaması" diyor.

Yabancı doğru söylüyor. Oturduğunuz sofrada "35 kilo zeytin varken, o sofraya 1 avuç daha zeytin koymak sizi öldürmez"..

Bu kısımda şunu unutmamak lazım: "yabancı zeytin satıyor!"

Son düzenleme:
Fotoğraflardaki bugdaylara yorumlariniz neler.

Kulleme hariç.

Resimler ve ekler

• 20160220_152601.jpg
    20160220_152601.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 284
  • 20160220_152518.jpg
    20160220_152518.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 225
  • 20160220_152943.jpg
    20160220_152943.jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 205
  • 20160220_152712.jpg
    20160220_152712.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 205
  • 20160220_153202.jpg
    20160220_153202.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 202
  • 20160220_153104.jpg
    20160220_153104.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 201
  • 20160220_152852.jpg
    20160220_152852.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 211
Sırasıyla:
1-) magnezyum noksanlığı,
2-) ısı stresi :) + kalsiyum noksanlığı
3-) kalsiyum noksanlığı
4-) kenardaki sararma önemli bir şey değil.
5-) bkz. madde 2
6-) kalsiyum noksanlığı
7-) külleme (pardon bu hariçti :) )

• Beğen
Tepkiler: gokcan

Ekim'de mibzer ile dekara 25 kg 20 20 vermiştim bu saatten sonra ne yapmam gerekiyor?
Bu belirtiler yaşlı (alt) yapraklardamıydı genç yapraklardamı? Eğer fosforsa havalar soğuk gidiyorsa soğuk havada fosfor alımı azalır havalar ısınınca normale döner çünkü verdiğinz fosfor yererli sayılır. Bu saatten sonra ancak yaprak gübresi olur onunda pek kalıcı çözüm olduğu söylenemez. Çevredeki buğdaylar nasıl?

Ekim'de mibzer ile dekara 25 kg 20 20 vermiştim bu saatten sonra ne yapmam gerekiyor?

Hiçbir şey.

Fosfor eksikliği sadece fosforun "olmamasından" kaynaklanmıyor Emin. Bitkinin en zor aldığı elementlerden biri fosfor. Özel gübreleme üniteleri ile tohum yatağına belirli bir mesafede bırakılması vs hep ondan. Bitki hem zor ulaşıyor hem de zor alıyor. Kurak şartlarda alım düşüyor, aşırı yağışlarda da alım düşüyor, aşırı soğukta, aşırı sıcakta, "yüksek ph"ta, "düşük ph'ta", aşırı sıkışmış toprakta,ve daha bir çok inci boncuk durumda alım anında düşüyor.

Mesela aşağıdaki resimde besin elementlerinin hangi ph'larda alınabilirliği gösterilmiş. Fosforun ne kadar gıcık, ne kadar zor alınabilirliğine dikkat ediniz:

Toprak-PHs%C4%B1na-g%C3%B6re-besin-maddeleri-emilimi.png

Bu yüzden fosfor noksanlığı semptomlarına sık rastlanıyor ve çoğunlukla noksanlığın sebebi fosfor eksikliği değil, "fosforun alınamaması" oluyor.

Eyyorlamam bu kadar.