Avusturya Ziyareti

2 hafta önce avusturyaya gittik 8 gün gezip geldik araştırma ve malları görme adına
gözümüzün gördüğü ya orman ya mera adamlar bedava hayvancılık yapıyor
150 km yol gidip yaklaşık 700 tane ufak çiftlik görmek mümkün sadece birine girdik resim çekmedim onda da
çekilen resimler hep birlikteki müzayede malları

Ynt: Avuzturya Ziyareti

resimlerde 2 farklı ahır var birinde altlık olarak talaş diğerinde saman
hayvanların önünde mera otundan başka hiçbirşey görmedim resimlerdeki hayvanlar 5-6 aylık gebe düveler
birtenede erkek hayvanların olduğu ahıra gittim onlarda da mera otuna ilave çok az serpiştirilmiş tahıl kırması vardı
resimlerde de görüldüğü gibi hayvanların hepsi bağlı yolda giderken gezen baya hayvan da var elektrikli teli çekip bırakıyorlar ot bol su bol
mevlam vermiş resmen adamlarda sonuna kadar değerlendirmiş ahırlar , evler , alışveriş merkezinin çatısı bile ahşaptı malzeme bol olunca ahşap teknolejileride ileri

Güzel paylaşım olmuş emeğine sağlık .

Derim ya hep yine söylüyorum imkan yoksa olmaz , taşıma su ile değirmen dönmez , o bölgenin o doğanın ürünüdür büyük baş hayvancılık uygun ise oluyorsa olur olmuyorsa olmaz zaten zorlamaya gerek yok para kazanmaz .

Sen ne yaptın bu arada alabildinmi hayvan .

müzayede malları gerçekten süper görüpte beğenmemek mümkün değil masraflar hariç hayvan alım bedeli 2000-2500 euro arası masraflarla 2900-3300 euroya tekabül ediyor
euronun yüksek seyretmesi talebin fazla olması nerdeyse bir malı 8500-9500 bandına çıkarıyor.
ahır koşullarımı kendi bilgi birikimi ilk yıl karşılaşılacak sorunları göz önüne aldığım zaman bir mala bu fiyatı vermek mantıklı gelmiyor şuan için ilerde nasipse getircem ama
diğer mallar ben 6 ay önce yola çıktığımda 2450 euro civarındaydı 7000 bile yapmıyordu gidip geldikten sonra müzayede malı dışında mal almayı kesinlikle düşünmüyorum
sözleşmeyi yap heyeti al git 60-70 mal çıkarsınlar 50 sini al hiç mantıklı değil o malların fiyatıda 2800 eurolara geldi 8250 tl ve içine sinmeyen bir canlıya sadece kan var diye bu paralar verilmez bence

Ynt: Avusturya Ziyareti

Güzel paylaşım olmuş, emeğinize sağlık. Yaşadıkları coğrafyayı gördükten sonra, illede Simentall diye ısrar etmenin bir anlamı yok, en azından benim için öyle.
Bu ülkenin hayvan varlığının yarısını Simentall ırkına çevirirsek beyaz peynir 1. numaralı ithalat ürünü olur. Tam tersi bir durum olurda holştayn yaparsak bu defa derelerden süt akar, ne hijyenik sağım yapıp sütü ihracat malı haline getirebiliriz nede beyaz peynir v.b. süt mamüllerin de ihracat seviyesine gelebiliriz.
Biz ülke olarak hayvancılık konusunda gelişmekte olan ülkeler seviyesindeyiz.
Bahsettiniz rakamlara gebe düveyi alıpta son derece saçma ve ilkel şartlarda besleyip hayvancılık akıl işi değil.
Bunlar benim şahsi görüşüm, saygılar. Umarım kimse üzerine alınmaz.

144fenomen link=topic=84070.msg1004433#msg1004433 date=1432797487' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler.Allah gavura çok verirmiş :D

Allah ' ın verdiği toprakların alayını, tarla takımına kadar sürersen sonuç bu olur. Üstüne alınma sürersen genel bir kavramdır. Öküzün çift sürebileceği her yeri sürüp sahiplenmiş insanlarımız. Sonra mera yok orman yok diye ağlıyoruz.

Güzel paylaşım
Evlerin ve yolların görünümü tablo gibi herhangi bir çarpıklık yok
Simentaller gayet güzel bakımlarıda iyi yapılmış, orada samanın hiç kıymeti yok anlaşılan

simentalci link=topic=84070.msg1004483#msg1004483 date=1432812345' Alıntı:
Bunların hepsi müzayedeye çıkacak olan hayvanlar mı?

hepsi müzayede malı barış abi paylaştıklarım diğerlerine ait tek bu resim var bundanda çok birşey anlaşılmıyor
kalite farkı baya var fenotip olarak bunlar simentalse diğerleri ne der gibi oldu hatta müzayede mallarını görünce diğerlerinin resmini bile çekmemişim
ilk gittiğim bir ahır vardı 25 kadar hayvan vardı telefonu bile çıkarmadım çeksem iyi olurdu aslında farkı anlamak için o moral bozukluğuyla çekmedim bile

ranger link=topic=84070.msg1004494#msg1004494 date=1432816994' Alıntı:
Güzel paylaşım
Evlerin ve yolların görünümü tablo gibi herhangi bir çarpıklık yok
Simentaller gayet güzel bakımlarıda iyi yapılmış, orada samanın hiç kıymeti yok anlaşılan
İnsan gelişmişlikle gelişmemişlik arasındaki farkı ne kadar iyi anlıyor değil mi? [emoji3]

Paylaşım için teşekkürler...

Evlerin olduğu fotoğrafa baktıkça bakası geliyor insanın, arkası tablo gibi evler ise gayet muntazam, rahatsız etmiyor insanı...

Hayvanlara ve çiftliğe gelince, ne hepsi kendini belli ediyor.

simentalci link=topic=84070.msg1004525#msg1004525 date=1432823699' Alıntı:
İnsan gelişmişlikle gelişmemişlik arasındaki farkı ne kadar iyi anlıyor değil mi? [emoji3]

Gerçekten de gelişmişlik işte böyle bir şey Barış Ağabey, adamların köyleri bile bu şekildeyken bizim şehirlerimiz bundan kat be kat daha kötü :(

Hayvanlara tekrar dönecek olursak, hala altlarında yatak yerine talaş ve saman olması gerçekten ilginç, damızlık hayvanları gösterdikleri yer mi yoksa hep durdukları ahır mı merak ettim. 5. fotoğrafta özellikle yatakların arkasında kalan bölge tertemiz, sanki hiç orada dışkılamamışlar gibi, kupkuru. Hayvanların arkası da öyle keza. Gerçekten merak ettim bu kauçuk yataktan daha mı iyi saman ve talaş?

nailyetek link=topic=84070.msg1004479#msg1004479 date=1432811397' Alıntı:
Güzel paylaşım olmuş, emeğinize sağlık. Yaşadıkları coğrafyayı gördükten sonra, illede Simentall diye ısrar etmenin bir anlamı yok, en azından benim için öyle.
Bu ülkenin hayvan varlığının yarısını Simentall ırkına çevirirsek beyaz peynir 1. numaralı ithalat ürünü olur. Tam tersi bir durum olurda holştayn yaparsak bu defa derelerden süt akar, ne hijyenik sağım yapıp sütü ihracat malı haline getirebiliriz nede beyaz peynir v.b. süt mamüllerin de ihracat seviyesine gelebiliriz.
Biz ülke olarak hayvancılık konusunda gelişmekte olan ülkeler seviyesindeyiz.
Bahsettiniz rakamlara gebe düveyi alıpta son derece saçma ve ilkel şartlarda besleyip hayvancılık akıl işi değil.
Bunlar benim şahsi görüşüm, saygılar. Umarım kimse üzerine alınmaz.
Nail kardeşim olayı öyle güzel özetlemiş ki diyecek bir şey bırakmamış, bir kere bu hayvanı buraya getirsek, dayanırız samanı 3 günde hayvanın işgembesi dışına çıkar, onlar talaşın, samanın üstünde yatırır , biz alırız pokun üstünde yatırırız, yazın orada hayvanları serinletmek için vantilatör, su sislemesi yaparlar, biz 45 derece sıcaklıkta paçalarından ter akıncaya kadar güneşin bağrında yada, tenekenin altında bekletiriz. Sonra da deriz ki bunlar az süt veriyor, deriz ki bunlar bir türlü gebe kalmıyor, var ya adama aynı muameleyi yapalım, ya açlıktan, ya güneş çarpmasından ölür, ölmez sağ kalırsa kesin Empotans (Ereksiyon olamama) olur :( :(

Paylaşım için teşekkürler :) almasakta gidip görmek lazım gerçektende orada yapılan hayvancılık düşük maaliyetli iklim tabiat buna çok uygun,burada hayvan fiyatlarının artmasında Ab deki süt kotasının kaldırılmasının etkisi olmuşmu?