Aydan Hanım ve Arcanda Arpa Cesitlerinden Fotograflar.

Ynt: Aydan Hanım ve Arcanda Arpa Cesitlerinden Fotograflar.

Hasat bitti.
Arcanda toprak olarak en kötü bakim şartları ile diğer tarlalar ile ortalama bir bakım ile 555kg/dk çıktı. O tarla için yüksek bir rakam.
Aydan hanım, adı gibi çıktı. Bu dünya ile ilgisi yok vede görüntü var ses yok, boy-endam 'Miss Turkey' sonuç 'mış Turkey '. Daha iyi toprak yapısı ve bakıma rağmen 390-480 kg/dk arası verimle biçtik.
Daha iyi bakım şartlarını netlestirmek gerekirse, 21kg tohum, 18kg DAP kardeşlemede 10 kg AS+20 kg AN33 ' lük, ot ilacı ile birlikte npk, magnezyum ,çinko ve humik asit sıvı gübresi, 10×12 m aralıklı tabancayla ile 7 saat yagmurama sulama+10 kg AN 33 ' lük gübre verildi.
192 dk arpanın tamamı sertifikalı tohum, çıkış sorunu yaşamadığı gibi 55dk hariç şu stresi yasamadi. Bir parça başak kındayken digerleri sapa kalkma doneminde sulandı.
Aydan hanım genel ortalaması 415 kg.
Kurak geçen bir önceki sezon kıraç ortalaması ince-04 çeşitinde 370 kg
Tek artısı 'Çok iyi değerler çıkıyor tebrik ederim' diye arayan lab. müdürünün telefonu oldu oda para etmiyor işte.

Tamamı 642-647 tl den ofise satildi
Tarla komşumun '500 kg yaptiramadim' dediği çıktı.
Nasibimiz bu kadarmis Allah bereket versin.

Hayırlısı Olsun Abi. Anladıgım Kadarıyla Aydan Hanımdan Memnun Kalmamıssın Ama Ben 4-5 Yıldır Aydan Hanım Ekiyorum, Max 740 Kg/Dekar Gördüm. Min de 300 Kg/Dekar... Max Gördüğüm Yıl Bir Güzden 2 Bahardan Toplamda 3 Sulamıştık.

Bizim buralar daha başlıyor. Allah ' tan bizim hasatta iyi geçer umarım. İki tarla sonradan bana kış mevsiminde geçti tek sürüm ile akim yaptım bakalım hayırlısı.

Bereketli olsun.

Değerlerin iyi çıkması da önemli. Bu yıl arpa genel olarak düşük. Ama aynı durum buğdayda olsaydı, tonda 150, hatta 200 liraya kadar fark oluşabilirdi. Kısmetten öte köy yok.

Bu arada bu yılki arpa fiyatlarına bakınca, seneye arpa eken oldukça azalacaktır diye tahmin ediyorum.

omerfarukkoc link=topic=84202.msg1013101#msg1013101 date=1436642857' Alıntı:
Hayırlısı Olsun Abi. Anladıgım Kadarıyla Aydan Hanımdan Memnun Kalmamıssın Ama Ben 4-5 Yıldır Aydan Hanım Ekiyorum, Max 740 Kg/Dekar Gördüm. Min de 300 Kg/Dekar... Max Gördüğüm Yıl Bir Güzden 2 Bahardan Toplamda 3 Sulamıştık.

Güz sulaması yapmadığım gibi 10 kasım civarı ekildi. Kıştan çıkıldığında geç ekilen yerler daha az hasarlı görünüyordu. Belkide güz sulaması yapılıp kışa kuvvetli girmesi gerekiyordur. Görüntü gayet güzeldi ama sonuç böyle çıktı. Hayırlısı...

ENES4422 link=topic=84202.msg1013102#msg1013102 date=1436643707' Alıntı:
Bizim buralar daha başlıyor. Allah ' tan bizim hasatta iyi geçer umarım. İki tarla sonradan bana kış mevsiminde geçti tek sürüm ile akim yaptım bakalım hayırlısı.

İnşallah emeğinizin karşılığını alırsınız.

sebazios link=topic=84202.msg1013140#msg1013140 date=1436656018' Alıntı:
Bereketli olsun.

Değerlerin iyi çıkması da önemli. Bu yıl arpa genel olarak düşük. Ama aynı durum buğdayda olsaydı, tonda 150, hatta 200 liraya kadar fark oluşabilirdi. Kısmetten öte köy yok.

Bu arada bu yılki arpa fiyatlarına bakınca, seneye arpa eken oldukça azalacaktır diye tahmin ediyorum.

Teşekkürler.
Evet enazından ofise verebildik 3-5 fark oradan yaptı.
Zarar etmiyor çok şükür ama buğday olsaydı daha iyi ciro olurdu ama nasip artık.
Bağ ve çileğe daha fazla zaman ayıralım diye arpa ektik en fazla bir kere sular sezonu kapatırız dedik ama Sulama bitti haftasına yağmurlar başladı. Buğday eksek bile daha fazla sulamayacakmışız meğerse.
Hep 'Yumurtaları aynı sepete koymamak gerekir' derken aynı hataya düştük. Gerçi mısırda var bir an mısıra bulaşmayım arpa mı eksem demiştim ama iyi ki öyle yapmamışız. Mısırın çok ekileceğini bile bile ektim. Pişman olmayız inşallah.
Çiftçiler burada ikiye ayrıldı.
- Yazlık ürüne daha çok sarılanlar.
- Arpa-buğdaya daha çok sarılanlar.
Bense tarla bitkilerinden gittikçe soğuyorum.

ofas link=topic=84202.msg1013488#msg1013488 date=1436854802' Alıntı:
Güz sulaması yapmadığım gibi 10 kasım civarı ekildi. Kıştan çıkıldığında geç ekilen yerler daha az hasarlı görünüyordu. Belkide güz sulaması yapılıp kışa kuvvetli girmesi gerekiyordur. Görüntü gayet güzeldi ama sonuç böyle çıktı. Hayırlısı...

İnşallah emeğinizin karşılığını alırsınız.

Teşekkürler.
Evet enazından ofise verebildik 3-5 fark oradan yaptı.
Zarar etmiyor çok şükür ama buğday olsaydı daha iyi ciro olurdu ama nasip artık.
Bağ ve çileğe daha fazla zaman ayıralım diye arpa ektik en fazla bir kere sular sezonu kapatırız dedik ama Sulama bitti haftasına yağmurlar başladı. Buğday eksek bile daha fazla sulamayacakmışız meğerse.
Hep 'Yumurtaları aynı sepete koymamak gerekir' derken aynı hataya düştük. Gerçi mısırda var bir an mısıra bulaşmayım arpa mı eksem demiştim ama iyi ki öyle yapmamışız. Mısırın çok ekileceğini bile bile ektim. Pişman olmayız inşallah.
Çiftçiler burada ikiye ayrıldı.
- Yazlık ürüne daha çok sarılanlar.
- Arpa-buğdaya daha çok sarılanlar.
Bense tarla bitkilerinden gittikçe soğuyorum.
Hint keneviri mi eksek acep ? :D :D

.
Olabilir aslında. Tv de gördüm. Jandarma ekilişten haberdar edilirse hasatı gelip kendi yapiyormuş.
Birde destekleme ürün mü, alan bazlı mı?

ofas link=topic=84202.msg1013589#msg1013589 date=1436903161' Alıntı:
.
Olabilir aslında. Tv de gördüm. Jandarma ekilişten haberdar edilirse hasatı gelip kendi yapiyormuş.
Birde destekleme ürün mü, alan bazlı mı?
Jandarma hasadı yapıp kaç kök olduğunu saydığına göre destekleme de ürün kök adedince yapılıyor olmalı.😀