Hükümet buğday alımında TMO üzerinden ton başı 21 TL 'SALMA' çıkarmış...

Ynt: Hükümet buğday alımında TMO üzerinden ton başı 21 TL 'SALMA' çıkarmış...

insertend link=topic=84525.msg1011803#msg1011803 date=1435955796' Alıntı:
Yılmaz Abi bana göre 1 tl olmalı. Geçen yıl Konya da bu kalitede buğday 1 tl yi gördü yanlış hatırlamıyorsam. Ama taban fiyat düşük. Açıklanan fiyat neredeyse tavan fiyat. Birde süne zararına 1,6 yazılarak -1,5 kesinti yapılmış. 1,5 olsa kesinti -0,50 olacak. Ufak tefek rakamlarla fiyat düşürülmüş.

Aynen kardeşim. Bende aynı şeye işaret etmeye çalışıyorum. Eksper buğdayı ilk gördüğünde 'kaç kez süme attın' diye sordu. Süne zararı yoktu çünkü. Onun da dikkatini çekmiş. Ama belgelerme esnasında iş otomatiğe alınıp 1.6 yazılmış. Dikkatimi çekti, diğer tüm sonuçlar aynı. %1.6 seriye alınmış.

Bu buğdaya 858 lira fiyat verildi. Doğrudan eksperin beyanı, fiyatlandırmaya 840 üzerinden başlanıp ordan yukarı çıkıldığı.

Mehmet Tolga link=topic=84525.msg1011171#msg1011171 date=1435619397' Alıntı:
ofise gittiğinde onların ekranlarında var bir tuşla örnek çıkarabilirler
Mehmet Tolga link=topic=84525.msg1011171#msg1011171 date=1435619397' Alıntı:
ofise gittiğinde onların ekranlarında var bir tuşla örnek çıkarabilirler
Fişi aldım aynen belirttiğiniz gibi 841 kuruş üzerinden hesaplanmış proteinler 13-14 arası 13 e yakın olan proteın e 855 14 civarı olana 873 ten alınmış yüzdede verilmiş ama yüzde 862 den değil 841 den hesaplanmış

wallace22 link=topic=84525.msg1011987#msg1011987 date=1436098932' Alıntı:
Maşallah, verimler ve fiyatlar oldukça yüksek.

Bu arada Tmo, ürün tesliminden kaç gün sonra ödeme yapıyor?

Bugün 5. Gün oldu ve tık yok. 1 haftadan önce yatmaz gibi geliyor.

Bizim bölge için verimler gecen yılın çok altında nisan ve mayıs aylarında hiç yağış düşmedi bölge ortalaması 300-350 kilo arası iyi bakılan buğdaylarda 500 ün üzerinde verim alan var ama kışın çok yağışlı geçmesinden dolayı ağır kepirler ortalamayı çok düşürüyor. Buğdaylar bu topraklarda kardeş yapamadı ve çok seyrek kaldı

ttunc link=topic=84525.msg1011994#msg1011994 date=1436101446' Alıntı:
Bizim bölge için verimler gecen yılın çok altında nisan ve mayıs aylarında hiç yağış düşmedi bölge ortalaması 300-350 kilo arası iyi bakılan buğdaylarda 500 ün üzerinde verim alan var ama kışın çok yağışlı geçmesinden dolayı ağır kepirler ortalamayı çok düşürüyor. Buğdaylar bu topraklarda kardeş yapamadı ve çok seyrek kaldı

Birebir aynısını yaşadık. 5 Nisan- 1 Haziran arası, buğdayın en ihtiyacının olduğu 2 ay yağış görmedik. O tarihlerde ekilen çiçeklerim de durumu içler acısı. Tarlaların yarısı kurak yüzünden çıkış yapamadı. Şu an çiçek ekili yerlerin büyük kısmı yarı yarıya boş.

kese keseee çiftçinin traktörünün de cebininde boğazının da soluğunu kesecekler en sonu olan o olacak üretme sen hazır alalım biz kazanalım sizde hazır tüketici müşteri pazar olun demeye geliyor bunun açıklaması bu

sebazios link=topic=84525.msg1011724#msg1011724 date=1435926877' Alıntı:
Evet arkadaşlar, bugün teslimatlarda devam ettik. Kalite ve fiyat değerleri şöyle:

1-) Cins: Tekira
Rutubet: 11.6
Proteyin: 13.00
Hektolitre: 85.00
Yaş gluten: 27.00
Sedim: 42
Fiyat: 858.5 tl/ton

2-) Cins: Tekira
Rutubet: 11.2
Proteyin: 13.3
Hektolitre: 83.6
Yaş gluten: 27.4
Sedim: 45
Fiyat: 861.2 tl/ton

Şimdi gelelim zurnanın zırt dediği yere. Fiyatlar neden düşük?

Yukarıda değerlerini verdiğim buğdaylar, bulunduğumuz bölgedeki en kaliteli buğdaylardan. Çöp ve süne de yok. Temiz. Üstelik birinci sınıf Anadolu ekmeklik sert buğday bunlar. Lakin kaliteleri ne kadar yüksek olursa olsun, taban fiyata ulaşamıyorlar. Bunun sebebi ne?

Çok basit.

Kandırıldık. Türkiye ' deki çiftçilerin olarak tamamımız kandırıldık.

İşin içerisinde olan birden çok kişi ile görüştüm. Bazı eksper arkadaşlarla irtibata geçtim. Dışarıya lanse edilmiyor ama TMO ' nun uyguladığı taban fiyat 862 değil, 840 (sekizyüz kırk) lira.

Tekrar ediyorum. Bülent Arınç, (hangi sayfası partiden olduğunun hiç bir önemi yok) gözümüzün içine baka baka yalan söylemiştir.

TABAN FİYAT 862 TL DEĞIL. 840 LIRA.

Herkesin farkettiği o 21 liralık kesintinin de aslı budur. Net kesinti 21 değil, 22 lira ' dır.

İş bu kadarla da bitmiyor. Kaliteli bupdaya verileceği duyurulan o %7 ' lik fiyat artışı da tırpanlanıyor. Bir tane süne zararı olmayan buğdaya %1.6 süne zararı yazılmış. Komik yanı, birbiri ile alakasız tarlalardan teslim ettiğim 3 buğdayda da aynı zarar meydana gelmiş. Hepsinde standarta bağlanmış. Hepsinde %1.6 süne zararı yazılı. Süneler artık standart zarar vermeye başlamış. Ya da bu yıl Trakya ' da süne sıkıntısı yaşamamasından dolayı masa başındaki süne zararlıları devreye girmiş.

Böceğin dahi günahını alıyorsunuz ya, denecek birşey kalmamış.

Yukarıda gönderdiğim 2. Buğdayın fiyatı, en az 890 lira olması gerekirken, 861 lira gibi rakam vermişlerdir.

Ahlaksızlığı yaşam şekli haline getirmiş bir zihniyetten tam beklediğimi yaptılar.

Bu arada sevgili Zıraat odaları birliği yönetim kurulu. Boğazlarınızdan bir lokma helal lokma geçti ise, bu terbiyesizliğin hesabını sorun. Sormazsanız, cebimden çıkmış o lokma da haram olsun.
insan alın terinin karşılığını istiyor. Onlar ise hakkını verdiklerini düşünüyor.
Bu gördüğümüz hayatta herşeyin bi ederi var. Bu eder piyasa ve destekle açıklanamaz. Senin hakkın şu kadar demek, Yüce Mevlânın herbirimize sunduğu farklı farklı imkanları standardize edip gasp etmektir.

sebazios link=topic=84525.msg1011993#msg1011993 date=1436100890' Alıntı:

ÇKS kayıtları geç hazır olduğu için TMO dan ancak 20 temmuza randevu alabildik, 2 hafta sonra ürün teslim edebileceğiz. Bu nedenle ödemenin kaç gün içinde yapılacağı daha da bir önem kazandı.

Mahsuru yok ise ödemenin ürün tesliminden kaç gün sonra yapıldığı konusunda bilgi verir misin?
sebazios link=topic=84525.msg1011993#msg1011993 date=1436100890' Alıntı:

Merhaba,

Mahsuru yoksa ödeme yapıldığında ödemenin kaç gün içinde yapıldığı hakkında bilgi verir misin?

Çiftci üretiçi veya ofis kartı gibi kartın varsa 15 gün yoksa bir ay sonra hesabına yatıyor..

wallace22 link=topic=84525.msg1012180#msg1012180 date=1436178123' Alıntı:
ÇKS kayıtları geç hazır olduğu için TMO dan ancak 20 temmuza randevu alabildik, 2 hafta sonra ürün teslim edebileceğiz. Bu nedenle ödemenin kaç gün içinde yapılacağı daha da bir önem kazandı.

Mahsuru yok ise ödemenin ürün tesliminden kaç gün sonra yapıldığı konusunda bilgi verir misin?
Merhaba,

Mahsuru yoksa ödeme yapıldığında ödemenin kaç gün içinde yapıldığı hakkında bilgi verir misin?

Ofis kartın varsa, (ki yoksa bile çıkartmanı öneririm. Ziraatte 15 dakikada alıyorsun) 1 hafta sonra yatacak diye açıklandı. Yoksa 1 ay sonra.

Ofis kartı ne?

Ofis kartı, TMO ' nun anlaşmalı olduğu herhangi bir bankada alınmış, 'TMO ile ilişkilendirilmiş' (kilit cümle bu) banka kartı demek. Farklı bir kart ve tek işlevi buğday parasının yatırılması. Ziraatte 10 hesabın olsa bile önemi yok. İlişkilemdirme işleminin yapılması gerekiyor.

Düzeltme: 1 hafta ile 15 gün içerimde ödenecek diye açıklanmış. Yani en geç 15 gün içinde yatırılacak deniyor ama ondan da şüpheliyim. Güven bir kez kırılınca tekrar kazanmak zor.

ibrahim_11 link=topic=84525.msg1012394#msg1012394 date=1436285787' Alıntı:
Tutcara 700 den verdim buğday çok temiz ve kurudu ortalama 600 650 degisiyor

Rezil bir durum İbrahim. Takip ettim, on numara buğdayın vardı. Üstelik taban arazide yetiştirilmişti. Değerlerinin iyi çıkacağına iddiaya girerdim.

Fiyata cidden üzüldüm.

sebazios link=topic=84525.msg1012455#msg1012455 date=1436298580' Alıntı:
Rezil bir durum İbrahim. Takip ettim, on numara buğdayın vardı. Üstelik taban arazide yetiştirilmişti. Değerlerinin iyi çıkacağına iddiaya girerdim.

Fiyata cidden üzüldüm.
Valla öyle abi yapcak bişey yok başkada alıcı yok

Arkadaşlar aşağıda hazırladığım dilekçe örneği var ... TMO nun bağlı bulunduğunuz ajansına bu dilekçeyi kendi teslimat hesaplarınıza göre verebilirsiniz. Dilekçe yi TMO Keşan Ajans Müdürlüğüne yazdım. Bilgi için aynı dilekçeyi Maliye Bakanlığı ,TMO genel Müdürlüğü Edirne Valiliği Keşan Kaymakamlığı , Türkiye Ziraat Odaları Başkanlığı, Edirne Ziraat Odasu Başkanlığı ve Keşan Ziraat Odası Başkanlıklarına da gönderdim...
Dilekçenin son bölümünde hepiniz için şöyle bir talepte bulundum...

Nihayetinde tarafıma eksik yapılan ( fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydı ile) 1627,5 TL nin tarafıma ödenmesini ayrıca bu talebimden de daha önemli olarak incelediğim diğer üretici fişleri dikkate alındığında bunun şahsi teslimatıma yönelik bir eksiklik olmadığı TMO ya buğday teslimatı yapan tüm Türk Çiftçisinin cebinden ton başı 21 TL nin alınması sonucu doğuracağı(TMO nun 2015 yılı 10.000.000 ton tahmini alımı dikkate alındığında bu miktar toplamda 210 milyon TL ye tekabül eder) dikkate alınarak bilgisayar programında hata veyahut kasıttan mütevellit olup olmadığını bilemediğim bu durumun düzeltilmesi ve üreticilere de eksik ödenmiş miktarın ikmali gerekliliğini yine bu kapsamda ihmali veyahut kastı bulunan yöneticiler hakkında soruşturma açılması gerekliliğini aksi halde ilgili mahkeme nezninde tam yargı davası açılacağı ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını saygı ile talep eder ve bildiririm. 09/07/2015

Av. Mehmet Tolga AKALIN

Dilekçenin tam örneği aşağıda ...
Hesabınıza net kaç tlnin yatacağını öğrenmek için TC kimlik no ve ürün analiz fişinde c ile başlayan seri noyu TMO ana sayfasındaki bölüme giriniz.

TMO AJANS MÜDÜRLÜĞÜNE
KEŞAN

TALEPTE BULUNAN : Av. Mehmet Tolga AKALIN
Dinçman iş merkezi kat 4 KEŞAN /EDİRNE (05334743652)

T. KONUSU : Eksik hububat alım bedelimin ödenmesi hususu

AÇIKLAMA : 1- Müdürlüğünüze 24/06/2015 tarihinde 184379,184380 ve 184386 nolu ürün analiz fişleri karşılığı olarak toplam 77.500 kg buğday ürününü teslim ettim.
2- Tarafıma verilen ürün analiz fişlerini tetkik ettiğimde ürünümün 1370 kodlu diğer kırmızı buğdaylar sınıfında değerlendirildiğini gördüm. Bu değerlendirmeye hiçbir itirazım bulunmamaktadır. ÇKS kayıtlarım tetkik edildiğinde görüleceği üzere tarafımca sertifikalı massachio cinsi buğday tohumu ekilmiş olup ilan edilen listenizde bu buğday diğer buğdaylar klasmanında görülmektedir.
3- Gerek TMO sayfasında ve gerek ise kamuoyuna bizzat başbakan yardımcısı marifeti ile yapılan açıklamalarda bu klasman buğdayın 819 TL/ton temel fiyat olarak fiyatlandırıldığı ilan edilmiştir. Yine yapılan ilanda ürünün çeşitli kriterlere göre değerlendirileceği ve % cinsinden + veya – yönde puantaja tabi tutulacağı ilan edilmiştir.

4- Toplam 3 partiden mütevellit ürün teslim fişlerim incelendiğinde buğday ürünümün + yönde % 0.20 ile 0.25 arasında oluşan kalite değerlerine sahip olduğu görülmektedir. Bu durumda küsüratlar hariç buğday ürünümün 820 TL brüt asgari fiyattan değerlendirilmesi gerekeceği ve bu miktardan %2 stopaj ve %02 borsa payı ve varsa diğer kesintilerin yapılması gerekirken ürünüm anlaşılmaz bir şekilde küsüratlar hariç 799 TL fiyattan brüt olarak değerlendirilmiş ve bu kapsamda ziraat bankası Keşan şubesine net olarak 60.217,18 TL / 77.500 kg= 777TL/TON rakamın tarafıma ödenmesi hususunda talimat verilmiştir.
5- Bu durumda tarafıma ton başı 21 TL eksik ödeme yapılmış ve toplamda da 21 TL x 77,5 ton = 1627,5 TL eksik ödeme yapılmıştır. Konu kapsamında ajans yetkilileri ile yaptığım görüşmede ajans yetkilileri kendilerinin sadece değerleri girdiğini fiyatlandırmayı otomatik olarak merkezi sistemden ayarlanmış bilgisayar programının yaptığını ifade etmişlerdir.
6- Aynı kapsamda TMO ya ürün teslim etmiş diğer çiftçilerin ürün analiz fişlerini incelediğimde aynı miktarda (ton başı 21 TL) sebebi belirsiz kesintinin o üreticilerden yapıldığını da tespit ettim. (İncelediğim ürün fişleri flamura 85 olarak tanımlanan ve 862 TL lik baz fiyata alım ilan edilen ürün fişi olup çiftçiye 854 TL ton ödenmesi gerekirken 833 TL ton brüt ödeme çıkarıldığını müşahade ettim)
Bu 21 TL lik kesintinin yemlik sınıfına giren buğdaylarda olmadığını gördüm.
Konu ile ilgili endişelerimi bir çiftçi forumu olan trakkulup.net adlı sitede paylaştığımda çeşitli bölgelerdeki çiftçiler uyarım üzerine yapmış oldukları incelemeler den aynı sebebi belirsiz kesintinin kendilerinden de yapıldığını beyan ettiler.
7- Nihayetinde tarafıma eksik yapılan ( fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydı ile) 1627,5 TL nin tarafıma ödenmesini ayrıca bu talebimden de daha önemli olarak incelediğim diğer üretici fişleri dikkate alındığında bunun şahsi teslimatıma yönelik bir eksiklik olmadığı TMO ya buğday teslimatı yapan tüm Türk Çiftçisinin cebinden ton başı 21 TL nin alınması sonucu doğuracağı(TMO nun 2015 yılı 10.000.000 ton tahmini alımı dikkate alındığında bu miktar toplamda 210 milyon TL ye tekabül eder) dikkate alınarak bilgisayar programında hata veyahut kasıttan mütevellit olup olmadığını bilemediğim bu durumun düzeltilmesi ve üreticilere de eksik ödenmiş miktarın ikmali gerekliliğini yine bu kapsamda ihmali veyahut kastı bulunan yöneticiler hakkında soruşturma açılması gerekliliğini aksi halde ilgili mahkeme nezninde tam yargı davası açılacağı ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacağını saygı ile talep eder ve bildiririm. 09/07/2015

Av. Mehmet Tolga AKALIN

Bilgi İçin : Maliye Bakanlığına
TMO Genel Müdürlüğüne
Edirne Valiliğine
Keşan Kaymakamlığına
Türkiye Ziraat Odaları Başkanlığına
Edirne Ziraat Odası Başkanlığına
Keşan Ziraat Odası Başkanlığına

Ek : TMO sayfasında ilan edilen alım kriterleri
Analiz fişi örneği