Hükümet buğday alımında TMO üzerinden ton başı 21 TL 'SALMA' çıkarmış...

Hayatımda ilk defa TMO ya buğday teslimatı yaptım. Teslimat yapmadan önce http://www.tmo.gov.tr/Main.aspx?ID=1453 sayfasından buğday alım baremlerini inceledim. Teslimat öncesinde buğdayın Borsa ve bir şirket nezninde de analizlerini yaptırdım.
Bugün TMO ya ürün teslimatı yaptığımda ' ürün analiz fişi ' diye bir fiş teslim aldım.
Fişi incelediğimde %0.20 baz fiyata göre artı yönde katkı aldığımı gördüm. (ayrıntılara girmiyorum fişin sağ en altındaki rakam) normal şartlarda buğdayın standartı anadolu yarı sert kırmızı buğday ve açıklanan baz fiyatı 819 TL/ton mevcut çarpanla bana ödenmesi gereken rakam 820 TL ton (küsüratları saymıyorum) . Analiz fişine göre bana ödenecek rakam 799 TL/ton(küsüratları saymıyorum) ...
Önce bunun bir hesaplama hatası olduğunu düşündüm ve ofis yetkilisi ile görüştüm. Yetkili kendilerinin sadece analiz değerlerini girdiğini fiyatın doğrudan merkez tarafından anında bilgisayar programı yolu ile belirlendiğini ifade etti... İyi o zaman ben bir başvuru yapayım siz cevap verin dedim. Şikayet hattımızda var doğrudan şikayette edebilirsiniz dedi.
Dışarıya çıktığımda benden hemen önce ürün dökmüş bir tanıdık çiftçinin analiz belgesini inceledim. Döktüğü buğdayın cinsi flamura 85 ve bu buğday bir üst kalitede değerlendirildiği için baz fiyatı 862 TL ürününün biraz yaş olması ve bazı diğer sebepler dolayısıyla %1 in altında eksi yönde bir değerlendirmeye tabi tutulmuştu. İki kez hesaplama yaptım İlgilisinin 854 TL ödeme alması gerekirken onunda 833 TL ödeme alacağını gördüm.
İçerideki yetkiliye tekrar onu da alarak gittim ve aynı sorunun bu arkadaşta da olduğunu söyledim. Hesaplamayı tekrar beraber yaptık ve aynı sonuçlara ulaştık. Yetkili yine aynı cevabı tekrarlamak zorunda kaldı. Benzer durumda 3-4 adet daha fiş inceledik ve aynı sonuçla karşılaştık

Son olarak yemlik sınıfında buğdaylarda aynı uygulamanın olmadığını da tespit ettim.

Malınızı TMO ya teslim etmeden önce analiz ile tüccardan da fiyat almanızı TMO dan ne almayı bekliyorsanız 21 TL/ton eksik olarak hesaplamanızı tavsiye ediyorum .
Görünen o ki hükümet örtülü olarak 21TL/ton SALMA çıkarmış

Not : SALMA keyfi verginin diğer adı olup tarihte olağanüstü dönemlerde aniden istenen ve alınan bir vergi türüdür

Ynt: Hükümet buğday alımında TMO üzerinden ton başı 21 TL 'SALMA' çıkarmış...

Bizim Eskişehir borsasında satılmaya gelen mahsul önce tüccarın önüne gider tüccar fiyatıni verir sonra çiftçi fiyatı begenmesse birde tmonun eksperine gösterir tmo yüksek fiyat verirse ona satar vermesse tekrar tüccara verir sizin orada bu tıp uygulama yokmu?

aslan26 link=topic=84525.msg1010159#msg1010159 date=1435179023' Alıntı:
Bizim Eskişehir borsasında satılmaya gelen mahsul önce tüccarın önüne gider tüccar fiyatıni verir sonra çiftçi fiyatı begenmesse birde tmonun eksperine gösterir tmo yüksek fiyat verirse ona satar vermesse tekrar tüccara verir sizin orada bu tıp uygulama yokmu?
Bizib burada borsa alıcı yetersizliği nedeni ile çalışmaz/çalıştırılmaz. Dolayısıyla ya tüccar ile ya TMO ile doğrudan muhatap olunur.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=84525.msg1010160#msg1010160 date=1435179804' Alıntı:
normalde olan kesinti .borsa ,hambaliye, bağkur vs yani her yıl olan kesinti haricimi tonda 21 tl kesinti daha yapılıyor öyleyse durum vayki vay..
Borsa yetkilisinin verdiği cevaba göre 799 TL/ton brüt rakam . Dolayısıyla bahsettiğin kesintiler de yapılacak(stopaj vs)

Mehmet Tolga link=topic=84525.msg1010163#msg1010163 date=1435180742' Alıntı:
Borsa yetkilisinin verdiği cevaba göre 799 TL/ton brüt rakam . Dolayısıyla bahsettiğin kesintiler de yapılacak(stopaj vs)
mehmet bey, normal şartlarda tüccara satışda bizim burda emekli olandan %2,2 emekli olmayandan % 4,2 gibi kesinti yapıyor tüccar. ben son 4-5 yıldır ofise satış yapmıyorum ama bu yıl düşünüyordum hal böyleyse birde kamyon nakliye vs derken bizim buydayın tonda kesinti oranı baya bi olur.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=84525.msg1010168#msg1010168 date=1435181909' Alıntı:
düşe düşe en sonunda çiftçiden üste para alacaklar..
Hayaldi gerçek odu gibi olmuş bu :) Son rakam net rakam demiş olsalardı ben de üzerinde durmayacaktım ancak bu rakam brüt dedikleri için üzerinde durdum bundan %2 stopaj %02 borsa payı düşülecek başka neler olur kesinti bilemiyorum

arkadaşlar çiftçi büyük bi eylem yapmadıkça hangi hükümet olursa olsun farketmez eylem yapılacak nasıl türk traktördeki işçiler eylem yaptı haklarını aldılar çiftçide eylem protesto yapacak hakkını alacak başka çaresi yok bu işin

FFATİH link=topic=84525.msg1010182#msg1010182 date=1435189257' Alıntı:
arkadaşlar çiftçi büyük bi eylem yapmadıkça hangi hükümet olursa olsun farketmez eylem yapılacak nasıl türk traktördeki işçiler eylem yaptı haklarını aldılar çiftçide eylem protesto yapacak hakkını alacak başka çaresi yok bu işin
söylediklerinize katiliyorum
[/söylediklerinize katiliyorum ,aglamayan cocuga meme vermezler
Ciftci bu ülkede sahipsiz ziraat odalari ve birlikler ciftcinin yaninda degil koltuk sevdalilari olduklari icin hükümetin adami oluyorlar en iyi yaptiklari is yüksek miktarda ciftciden kesinti yapmak, ziraat odalari ve birliklerdeki yolsuzlugun haddi hesabi yok
Bu ülkede sananyici nasil hakkini aliyorsa ciftcide hakkini almali,protesto ve eylem yapilsin eminim Sonuc alinir, isin tuhaf tarafi bunlari hükümet yapanda ciftci peki bunlar ne yapiyorlar yükü ciftcinin sirtina yüklüyorlar ve bu her sene katmerlenerek devam ediyor
Bugday her sene ayni para hatta bazen dahada düsüyor ciftcinin maliyeti her yil en az yüzde 20 artiyor

borsada esnaflar oturdukları yerden çiftçinin sırtından milyonlarca lira kazanıyorlar adamlar buğdaya elini değmeden al sat yapıyorlar hambaliye ve borsa parasınıda çiftçiden kesiyorlar bide konya borsasında satış salonuna çiftçiyi sokmuyorlar hem borsada hem internette ulen parayı biz veriyoruz zaten sen kimin parasıyla kime hizmet vermiyosun uyan artık çiftçi uyan

Korktuğum olmuş. Fiyatı iyi açıkladık dedikten sonra, otomatiğe bağlanmış bi standart kesinti ile aşağı çekmeye çalışacaklarını düşünüyordum.

Bunun için alınabilecek önlemler:

1-) buğdayınızı harici bir laboratuvarda analiz ettirin.
2-) Elinizdeki analiz değerleri ile TMO ' nun sonuçları farklı ise itiraz edin.

sebazios link=topic=84525.msg1010426#msg1010426 date=1435279590' Alıntı:
Korktuğum olmuş. Fiyatı iyi açıkladık dedikten sonra, otomatiğe bağlanmış bi standart kesinti ile aşağı çekmeye çalışacaklarını düşünüyordum.

Bunun için alınabilecek önlemler:

1-) buğdayınızı harici bir laboratuvarda analiz ettirin.
2-) Elinizdeki analiz değerleri ile TMO ' nun sonuçları farklı ise itiraz edin.
Protein gluten sedim vs açısından piyasa tahlilleri ile aynı sonuç çıktı . Gluten ilgili başlığında anlatıldığı üzere birkaç defa ölçüldü 28.5 29 aralığında çıktı . Ofiste 23.5 dediler . İtiraz ettim bizim ki yaş gluten ölçümü sorun değil zaten glutenden ötürü kesinti yapılmıyor dediler analiz fişini incelediğimde dediklerinin doğru olduğunu gördüm. Bahsettiğim kesintinin analiz fişinde hiçbir karşılığı yok

Az önce ofisin web sayfasından ödeme sorgulama gibi bir bölümden tahakkuk eden ödememi sorguladım. Tahakkuk eden net ödemem 777 TL . Dolayısıyla yukarıdaki tezimiz netleşmiş oldu. Ton başı 21 TL salma çıkarıldığı netleşmiş oldu.

Mehmet Tolga link=topic=84525.msg1010578#msg1010578 date=1435351160' Alıntı:
Az önce ofisin web sayfasından ödeme sorgulama gibi bir bölümden tahakkuk eden ödememi sorguladım. Tahakkuk eden net ödemem 777 TL . Dolayısıyla yukarıdaki tezimiz netleşmiş oldu. Ton başı 21 TL salma çıkarıldığı netleşmiş oldu.

Bir kere de olumsuz bir tahminim tutmasın şaşarım zaten.

O değil de buna itiraz etme şansımız yok mu? Ziraat odaları birliği ile irtibata geçsek, itirazda bulunsalar?

Bu haksızlığın önüne geçilmesi lazım. Yüksek fiyat verdik diye şov yapmak kolay. Önemli olan söylenenim arkasında durmak.

Ton başına 21 lira çok büyük bi rakam. Şu an fiyat 840 ' a düşmüş durumda.

862 lira taban değil, kimsenin ulaşamayacağı tavan fiyat galiba.

Kuruma pazartesi itibarı ile idari başvuru yapacağım . 60 gün içerisinde cevap vermedikleri takdirde örnek olsun diye dava açacağım... Ömrümüz dava açmakla geçiyor ancak kendi adıma hiç dava açmamıştım . :) Diğer yandan bölge ziraat odasını uyardım . Bazı siyasileri de uyardım umarım pazartesinden sonra ses çıkacaktır.

Mehmet Tolga link=topic=84525.msg1010585#msg1010585 date=1435353455' Alıntı:
Kuruma pazartesi itibarı ile idari başvuru yapacağım . 60 gün içerisinde cevap vermedikleri takdirde örnek olsun diye dava açacağım... Ömrümüz dava açmakla geçiyor ancak kendi adıma hiç dava açmamıştım . :) Diğer yandan bölge ziraat odasını uyardım . Bazı siyasileri de uyardım umarım pazartesinden sonra ses çıkacaktır.
sanırım yuklu bı bugday satıyorsunuz sıze bu davanızda basarılar dılıyorum