Toprak reformundan toprak gaspına!

Firatpen sahibinin cevremde duydugum ve fabrika calisanlari ile konustugum kadar su an en buyuk siyasi parti ile herhangi bir iliskisi olmadigini ogrendim. Adam tam tersine milliyetci. Ayrica fabrikasinda da calistim. Gunluk net kari 2-3 trilyon arasi degismekte. Yani yatirim yapmak icin rahatca yetebilecek parasi var. bu adam su an zaten fabrikalarini da genisletiyor. Mersin e sokulebilir fabrika kurdular ve is bitti yeniden istanbul a tasidilar. Erzincan da yeni fabrika kurum islemi devam ediyor. Ankara fabrikasi genisletiliyor. Yani kendi alanina da yatirimi devam etmekte. 30 dan fazla ulkeye ihracati mevcut. Zaten bu tarim isi ile kendisi degil kiz kardesi havva diye biri ilgileniyor. Yeteri kadar isleme imkanlari su an yok. Cogu yeri de civarda bulunan koylulere dusuk ucret karsiligi yaptiriyorlar. Yapan akrabamizda vardi gecen sene birakti ornegin. Yani ben isin hem dunyanin ve ulkenin gelecegini gorerek tarima ayrica deger sahibi kazanip gelecekte cok daha yuksek fiyata satilabilecegini dusunuyorum. Kaldi ki kuresel holding koc sabanci vs. gibi olmak adina bir atilim yaptigini zamanla baska alanlarda da boy gosterecegini dusunuyorum. Sadece toprak alimina 4 avukat bakiyor. Dediginiz gibi hep acik artirma yolu ile arazi de almiyorlar. Kaldi ki neden izmir de adana da konya da arazi almiyorlar. Su bir gercek ki tarim icin en uygun bolge ulkemizde trakya.

Firatpen sahibinin cevremde duydugum ve fabrika calisanlari ile konustugum kadar su an en buyuk siyasi parti ile herhangi bir iliskisi olmadigini ogrendim. Adam tam tersine milliyetci. Ayrica fabrikasinda da calistim. Gunluk net kari 2-3 trilyon arasi degismekte. Yani yatirim yapmak icin rahatca yetebilecek parasi var. bu adam su an zaten fabrikalarini da genisletiyor. Mersin e sokulebilir fabrika kurdular ve is bitti yeniden istanbul a tasidilar. Erzincan da yeni fabrika kurum islemi devam ediyor. Ankara fabrikasi genisletiliyor. Yani kendi alanina da yatirimi devam etmekte. 30 dan fazla ulkeye ihracati mevcut. Zaten bu tarim isi ile kendisi degil kiz kardesi havva diye biri ilgileniyor. Yeteri kadar isleme imkanlari su an yok. Cogu yeri de civarda bulunan koylulere dusuk ucret karsiligi yaptiriyorlar. Yapan akrabamizda vardi gecen sene birakti ornegin. Yani ben isin hem dunyanin ve ulkenin gelecegini gorerek tarima ayrica deger sahibi kazanip gelecekte cok daha yuksek fiyata satilabilecegini dusunuyorum. Kaldi ki kuresel holding koc sabanci vs. gibi olmak adina bir atilim yaptigini zamanla baska alanlarda da boy gosterecegini dusunuyorum. Sadece toprak alimina 4 avukat bakiyor. Dediginiz gibi hep acik artirma yolu ile arazi de almiyorlar. Kaldi ki neden izmir de adana da konya da arazi almiyorlar. Su bir gercek ki tarim icin en uygun bolge ulkemizde trakya.

Allah daha çok versin. Az çok hesap kitap biliyoruz. Dekar başına 60-70 bin lira verip çiftçilik yapacağını iddia edene ben sadece gülerim. İmara açılması da mümkün değil. Hayırlısı olsun.

Bu tarlayi ekip bicmekle Senede 1000 lira kazansa bile 70 80 yilda anca amorti eder suan dekara net 1000 tl kar birakan urun neredeyse hic yok gibi buralari ne amacla aliyolar anlamis degilim suan parsel sorgunun en son sürümünü güncelleyip bakabilirsiniz en cok tarla hangi bolgede satiliyor ben bikacgundur bakiyorumda son iki 3 yilda dehset tarla satisi olmus bizim koyde bile binlerce parsel donum degil parsel satilmis ama koyden 1 kisi bile yer almamis bu sehire yakin koylerde daha fazla bizim koy biraz kenar kaldigi icin falza ragbet olmuyo bizim koyden dekara 5 bin verip tarla alcak neredeyse hic yok ama yabancilar cok aliyo ekip bicilmeyen yerleri 10 15 bine aliyolar

• Beğen
Tepkiler: ysnyksl66
Sadece fikrimi belirttim. Dediginiz miktarlar su an veriliyor. Ilk alima basladiklarinda bin liraya yer aliyorlardi. Ayrica biz sadece su ani dusunuyoruz. Dunyada bitmeyecek en onemli 2 olgu var. beslenme ve saglik. Ilerisini de dusunmek gerek. Su ani degil. Ha bu demek degil ki sadece tarim icin. Iyi bir yatirim. Bugun herkesin elinde iyi bir miktar para olsa ya arsa tarla alir ya da daire. Ulkemizde bu gercekte mevcut.

• Beğen
Tepkiler: egemena
Sadece fikrimi belirttim. Dediginiz miktarlar su an veriliyor. Ilk alima basladiklarinda bin liraya yer aliyorlardi. Ayrica biz sadece su ani dusunuyoruz. Dunyada bitmeyecek en onemli 2 olgu var. beslenme ve saglik. Ilerisini de dusunmek gerek. Su ani degil. Ha bu demek degil ki sadece tarim icin. Iyi bir yatirim. Bugun herkesin elinde iyi bir miktar para olsa ya arsa tarla alir ya da daire. Ulkemizde bu gercekte mevcut.

Buna itirazım yok elbette. Ancak bu fiyatlara arazi alıp tarımdan para kazanmak hayal. Satanlar da kendilerine göre haklı.

Edirne nh bayisinin son zamanlarda 300 400 bin liralik traktor satmasi bu yuzden demekkli adam 5 dekar yer sattsa 400 binlik ttaktor rahat alabiliyo

Kısmen doğru. İzale-i şuyu ihalelerinde bu kadar yüksek fiyatlar verilince herkes tarlasını satma derdine düştü. Yolu, elektriği, suyu olan yerlerin dekarına 100 bin isteyenler var. Alan da var. Hayırlısı olsun.

Zamanında ağalardan köleliklerden kurtulup birey olarak iş yapabilecek konuma getirildik şimdi biz kendi elimizle köle oluyoruz çünkü karnımız doymuyor zamanında babalarımız dedelerimiz belki fabrika kurulacak paralara tarla almışlar o yıllarda 7 tane sıfır biçerdöver parası verilmiş şimdi aynı tarlayla net kar olarak 40-50 bin arası ya kazanıyor ya kazanmıyoruz satsakta edeceği 700 800 bin belki o kadar bile etmez şimdi ne oluyor bu fiyatlara yeni tarla alamayacağımıza göre e miras olarakta bölünecek o halde şehire gidip fabrikada çalışmak çok daha karlı böyle de saçma bir yatırım tarıma para yatırmak.

Adamlar ineceye üs kurdular bahsedilen 55 adet traktör göndereceklermiş buraya paralara bakarmısınız.