Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Arkadaşlar yazdıklarım tamamen kendi düşünce ve tavsiye niteliğindedir. Ben ziraat mühendisi, zooteknist değilim. Yıllardır kendi çiftliğimdeki tecrübelerime göre yazmaya çalışıyorum.

Aramızda bu işin gerçek uzmanı olan diploma sahibi arkadaşlar varsa lütfen düşüncelerini yazsın.
Asıl olan gerçek uzmanların düşünceleridir.
Usta zaten biliyoruz zooteknist veya veteriner deyılsin ama tecrube var. sonucta 100 baslk bi ciftlgimiz yok ha inşallah olur ilerde ama paylaşımlarınız onmli bnim gibi ler için cok tesekkürler

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer
Demek istedigini anladim usta yani dıyosunki toplam verdigin yemkarmasinin bir limiti olsun.mesela sen 1000 kg uzernden hesaplıyorsun,bi baskasi 1500 kg uzerınden hesaplıyor ve yem içeriğini protein ve enerji girerek bu limit kilolara tamamlıyor.
Tabi bnde hayvan şimdilik az olduğu için 100kg uzerınden yapcam dogrumu 15 hayvan için

100 kilo üzerinden de yapsan olur, 1000 kilo üzerinden de. Sonuçta bittikçe yine yapçan. 15 hayvan 100 kilo kesif yem yiyorsa mesela bir ton yapıp 10 günde bir uğraşırsın.
Önemli olan yemin içeriğindeki enerji ve proteinin oranları.
Ben günde 500 kilo kesif süt yemi kullanıyorum. 10 günde bir yem yapıyorum. 6 ton yani bir römork yapıyorum, bana 12 gün falan yetiyor. Ama oran hesabını şaşırmamak için yemi bin bin yapıyorum, akşama kadar 6 tonu yapmış oluyorum.

• Beğen
Tepkiler: KOBET
100 kilo üzerinden de yapsan olur, 1000 kilo üzerinden de. Sonuçta bittikçe yine yapçan. 15 hayvan 100 kilo kesif yem yiyorsa mesela bir ton yapıp 10 günde bir uğraşırsın.
Önemli olan yemin içeriğindeki enerji ve proteinin oranları.
Ben günde 500 kilo kesif süt yemi kullanıyorum. 10 günde bir yem yapıyorum. 6 ton yani bir römork yapıyorum, bana 12 gün falan yetiyor. Ama oran hesabını şaşırmamak için yemi bin bin yapıyorum, akşama kadar 6 tonu yapmış oluyorum.
İşte usta bu oran hesabını karıstryoz hayvan canlı agırlık devmliı degısim içinde 300 kgdaki hayvana 4,5kg kesif yem karisimi verilirken 500 kgdaki hayvana ise 7,5kg kesif yem karisimi verilir.lakin bu karısımın içini hazırlarken biraz zorlnyoz hasp meselesi

• Beğen
İşte usta bu oran hesabını karıstryoz hayvan canlı agırlık devmliı degısim içinde 300 kgdaki hayvana 4,5kg kesif yem karisimi verilirken 500 kgdaki hayvana ise 7,5kg kesif yem karisimi verilir.lakin bu karısımın içini hazırlarken biraz zorlnyoz hasp meselesi

Karışımı kova veya çuval hesabıyla da sabitlesen olur. 3 kova şundan, 1 kova bundan gibi. Ama sonuçta verim almanın tek yolu yemdeki enerji - protein dengesi. Bu bozulunca verim alınmıyor. Boşa giden masraf oranı artıyor.
Yemlemeyi çözen zaten başarılı oluyor bu işte.

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

abi öncelikle saol bu yemi yapmak için makinalar hangi marka kaça maal oldu bide kendimiz yapıp satabilirmiyiz

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
Karışımı kova veya çuval hesabıyla da sabitlesen olur. 3 kova şundan, 1 kova bundan gibi. Ama sonuçta verim almanın tek yolu yemdeki enerji - protein dengesi. Bu bozulunca verim alınmıyor. Boşa giden masraf oranı artıyor.
Yemlemeyi çözen zaten başarılı oluyor bu işte.

Manşet budur. "Yemlemeyi çözen zaten başarılı oluyor bu işte."

Paylaşımın için teşekkürler.
Kabaca; 16-17 proteinle başlayıp, 13-14 proteinle bitiriyorsun. 10 aylık yaşta 150 kg canlı ağırlıkla başlayıp günde 2 kg. aldırarak, 16 aylıkken 650 canlı ağırlıkla kesime gönderiyorsun. Süper.
9-10 aylık Simentallerin canlı ağırlıkları 140-150 kg. biraz düşük değilmi?
Acaba sen aldığında çok bakımsız ve zayıflar da sen besiye aldığında açığı kapatmak için bir süre çok hızlı mı büyüyorlar?
Bendeki durum şöyle:
Kendimde doğan buzağıları 2,5-3 aylık yaşta 85-90kg canlı ağırlıkta besi bölümüne aktarıyorum. 3-4 ay ineklere verdiğim süt yemiyle ve yoncayla bakıyorum. 6-7 aylıktan sonra 12 aylık olana kadar besi başlangıç dediğim 17 proteinli yemle bakıyorum. Bunun yanında yonca da veriyorum.
1 yaşından sonra 16 aylık olana kadar da besi bitirme dediğim 15 proteinli yemle besleyip kesime gönderiyorum.
Kesime gönderdiğim 16 aylık yaşta ortalama 680-700 kg canlı ağırlığa ulaşıyorum. Yani 13 ayda 600 kg aldırmış oluyorum. Bu da günlük 1,5-1,6 kg. demek. Hayvanlarımın hepsi Simental. Verdiğim yemin içeriği de yukarıda yazdığım gibi.

3-4 ay sut yemi ve yoncadan kastiniz ne kadar ? Yiyebildikleri kadar mi ?
12 aylik olana kadar kendi kesif baslangic yeminiz ve yonca miktari nekadar ?
16 ayliga kadar kendi besi bitirme yeminizin verilis miktari nedir ?

Bu donemlerde sadece kuru yonca veriyorsunuz, kuru ryegrass ve ya misir silaji verilebilir mi ?

Kusura bakmayin acemiyiz burada denemek istiyoruz, ciflikte dogmus simmentaller 2.5-3 aylik bulunuyor , onlari besleyecegiz.

• Beğen
Rasyonda aylık hesap yaparsın genelde
Şöle izah edeyim 300 kg şuan günlük 1.5 ağırlık artışı istersen ay sonu 345- 350 kg olur ortalamasını al 325 kg fazla oynamaz zaten ay sonuna kadar 325 kg lık hayvanın günlük ihtiyaçlarını söleyeyim sen yemini ona göre ayarla mesela
325 kg besi için;
8 kg kuru madde tüketir
1000 gr ham protein
20.000 metabolik enerji
36 gr cal
22 gr fosfor gerekir rasyonda
Sen hammadde yazacaksın
Ben sana rasyonunu önericem
Günlük 1.400 gr-1.600 gr CA artışı için
Rasyon çok önemli
Vakitli yemleme önemli

Arkadaşlar fabrika yemi olsun yahut elinizdeki kaba veya kesif yem olsun bunların protein ve enerji değerleri yanında bizim asıl kalite dediğimiz THMM önemli kısacası hazmedile bilirlik önemli örneğin kömür 7800 calori enerji mükemmel bi rakam bunu canlı sindirimde kullanabilirmi sindirimi mümkün mü hayır işte yemleri kullanıp faydasını göremememizin başlıca sebebi bu unsurdur olabildiğince yardım etmeye çalışırım saygılar bol kazançlar
Zooteknist [emoji106]

Merhaba, cevap icin tesekkurler.

Burada bir bagimiz vardi, vardi diyorum cunku yuksek toprak EC yuzunden kurudu sayilir. Elimizdeki tatli su kaynagi 11 hektara bakmadi. Ancak komsumuz yonca ekti basarili oldu, rekolte yuksek olmasa bile yine de iktisadi oldu. Bir sorunumuzda sicaklik, yazin 50 dereceyi buluyor, oyleki yakinlardaki tavukcular yazin kumesleri bos tutuyor. Mevsimi ayarlamamiz lazim.

Bulabilecegimiz besi danalari 200-250 kg arasi Simmental ve Holstein erkek. Isi sundurma ( aslinda golgelik olarak kullanilacak ) ve serbest gezi olarak yapmak durumunda olacagiz, hayvan basina 20-25 metrekare ayirip citle cevirebiliriz zaten arazinin etrafi 2.5-3 metre tugla duvar, egim % 1 civarinda. Yoncayi bicmek icin ufak ot bicme makinasi ve balya makinasi kiralik bulunuyor. 4-5 helktar yonca yapabilirim. Kapali depo yaklasik 500 m2 var, eskiden ineklerimizin durdugu 300 m2 gezintili yaninda 100 m2 kapali yerimiz var, gezintinin yarisi ustu kapali sundurma iki tarafi yuksek duvar.

Hammaddelerden rahat bulabileceklerimiz arpa, bugday, misir, ptk, yonca (kuru) miktar sorunu yok ,bikarbonat, yalama tuzu, yalama kovalari. Misir silaj zor buluruz, bir iki donum ekip bakmam lazim ama su istediginden olmama ihtimali yuksek, yok sayalim bunu. premiz ve maya gerekince Turkiye`den alip geliriz, zamani gelince marka icin buradan fikir sorarim. Yemlik suluk falan sorun degil.

Hesabi 1500 gr / gun yapsak iklim nedeniyle dusuk bile olsa kurtarir, pazarlama sorunu yok, 30 Km ve diger yonde 25 Km uzaklikta iki mezbaha var.

Bag icinde kendi evimiz ve bekci aile evi var, isci sorun degil zaten bos durup parasini aliyor.
Yem karma makinamiz yok, hemen almak istemiyorum, bir donem deneyelim sonra. Yem kirma ve ya ezme makinalari ucuza alabilirim.

Baslangicta agirlik farklari cok olursa , yer var, iki bolum yapip ayirabilirim,

Bu agirlikta alip 6-7-8 ay bakabileceksek uygun rasyon ne olabilir ?

Kac hayvanla baslayalim ?

Cevabinizdan anladigima gore besiye basladiktan sonra aylik olarak tartip yeni agirliklara gore yem miktarini ayarlamam gerekecek. Bu arada kesif yem ve hesaplanan kuru yoncadan sonra yemeye devam ederse yoncayi yedigi kadar vermek mi gerek ? Rasyonu gunde kac ogune bolmek iyidir ?
Cok sey sordum, kusura bakmayin, burada profesyonel birisini bulup sormak cok zor.
Simdiden tesekkurler.

3-4 ay sut yemi ve yoncadan kastiniz ne kadar ? Yiyebildikleri kadar mi ?
12 aylik olana kadar kendi kesif baslangic yeminiz ve yonca miktari nekadar ?
16 ayliga kadar kendi besi bitirme yeminizin verilis miktari nedir ?

Bu donemlerde sadece kuru yonca veriyorsunuz, kuru ryegrass ve ya misir silaji verilebilir mi ?

Kusura bakmayin acemiyiz burada denemek istiyoruz, ciflikte dogmus simmentaller 2.5-3 aylik bulunuyor , onlari besleyecegiz.

Ben buzağıları 2,5 aylıkken sütten kesiyorum. Sonra 6 aylık olana kadar ineklere verdiğim 18 proteinli yemden veriyorum. Zaten süt içerken de bu aynı yemden yemeye başlıyorlar. Bu yemin yanında yonca neredeyse serbest, bolca veriyorum. Bu yem de serbest. Ama alıştıra alıştıra arttırmak önemli. Birden çok yem vermek olmaz.
6 aylık yaştan itibaren saman vermeye başlıyorum, yoncayla birlikte. Dolayısıyla artık yonca kısıtlı, saman sınırsız oluyor. Yonca 12 aylık olana kadar hayvan başı günlük 2-3 kg civarında. Bu dönemde yem kendi yaptığımız 16 proteinli 2650 enerjili bir yem. Bu yemden de sınırsız veriyorum.
Yani sınırsız demek şu: hayvanlar yem verilir verilmez tüketemiyecekler, bir sonraki yemlemeye kadar yemlikte çok az miktarda yem artacak veya bir sonraki yemlemeden en fazla 1-2 saat önce bitmiş olacak.
12 aylık yaştan sonra yoncayı iyice azaltıyorum. Hatta hiç vermiyorum gibi. Rumen aktivitesi sağlıklı devam etsin diye çok az miktar. Saman sınırsız. 14 protein, 2700 enerjili kendi yaptığım besi bitirme yemini de sınırsız veriyorum.
Zooteknist arkadaş yukarıda anlatmış zaten günlük ihtiyacı. Sınırsız da olsa hayvanın tüketebileceği bellidir. Canlı ağırlığın %2,5'udur. Yani 200 kg canlı ağırlıkta olan bir hayvan günde 5 kg yem tüketir. 2,5 sabah, 2,5 akşam şeklinde.
15 aylık olduklarında kesime veriyorum. 700-750 kg canlı, %55 karkas randımanı oluyor aşağı yukarı. Benim hayvanlarım Simental Fleckvieh. Günlük ortalama canlı ağırlık artışım 1,5 kg.
Ryegrass çok güzel bir kaba yem. Bolca verilebilir saman yerine. Yonca miktarını azaltıp ryegrass otu ilave edilir. Saman da azaltılır böylece.
Silaj da verilebilir 6 aylıktan sonra. Hayvan başı günlük 6-7 kg silaj olur. Tabi yavaş yavaş ilave edilerek. Böylece kesif yem miktarı canlı ağırlığın %1,5'una kadar düşürebilir. Ama besinin son 2 ayında silaj kesilirse iyi olur, et kalitesi bakımından.
Benim uygulama ve önerilerim böyle.
Zooteknist arkadaş bu yazdıklarımı da değerlendirirse sevinirim. Belki bazı hatalar yapıyor olabiliriz.

Cok tesekkur ederim Sn Simentalci, kismet olursa 10-15 hayvan bir deneyelim burada.
Ciftlik kuruyunca baska birseylerle devametmek gerek ki col olmasin. Bizim duvarlarin disi col, iki suyumuz var birisi 150 metreden cekiliyor ki bu su ile tarim yapamiyoruz cok yuksek EC var. Ikinci suyumuz dagdan gelen bir kanal suyu, bunun zaman olarak yarisi bize ait, bu su iyi, icilebilir kaliteye cok yakin.

Hayvanlara bu su verilebiliyor, yonca icin bu suyu kuyu suyuyla yari yariya karistirinca oluyor.

Tekrar tesekkurler.

Ben buzağıları 2,5 aylıkken sütten kesiyorum. Sonra 6 aylık olana kadar ineklere verdiğim 18 proteinli yemden veriyorum. Zaten süt içerken de bu aynı yemden yemeye başlıyorlar. Bu yemin yanında yonca neredeyse serbest, bolca veriyorum. Bu yem de serbest. Ama alıştıra alıştıra arttırmak önemli. Birden çok yem vermek olmaz.
6 aylık yaştan itibaren saman vermeye başlıyorum, yoncayla birlikte. Dolayısıyla artık yonca kısıtlı, saman sınırsız oluyor. Yonca 12 aylık olana kadar hayvan başı günlük 2-3 kg civarında. Bu dönemde yem kendi yaptığımız 16 proteinli 2650 enerjili bir yem. Bu yemden de sınırsız veriyorum.
Yani sınırsız demek şu: hayvanlar yem verilir verilmez tüketemiyecekler, bir sonraki yemlemeye kadar yemlikte çok az miktarda yem artacak veya bir sonraki yemlemeden en fazla 1-2 saat önce bitmiş olacak.
12 aylık yaştan sonra yoncayı iyice azaltıyorum. Hatta hiç vermiyorum gibi. Rumen aktivitesi sağlıklı devam etsin diye çok az miktar. Saman sınırsız. 14 protein, 2700 enerjili kendi yaptığım besi bitirme yemini de sınırsız veriyorum.
Zooteknist arkadaş yukarıda anlatmış zaten günlük ihtiyacı. Sınırsız da olsa hayvanın tüketebileceği bellidir. Canlı ağırlığın %2,5'udur. Yani 200 kg canlı ağırlıkta olan bir hayvan günde 5 kg yem tüketir. 2,5 sabah, 2,5 akşam şeklinde.
15 aylık olduklarında kesime veriyorum. 700-750 kg canlı, %55 karkas randımanı oluyor aşağı yukarı. Benim hayvanlarım Simental Fleckvieh. Günlük ortalama canlı ağırlık artışım 1,5 kg.
Ryegrass çok güzel bir kaba yem. Bolca verilebilir saman yerine. Yonca miktarını azaltıp ryegrass otu ilave edilir. Saman da azaltılır böylece.
Silaj da verilebilir 6 aylıktan sonra. Hayvan başı günlük 6-7 kg silaj olur. Tabi yavaş yavaş ilave edilerek. Böylece kesif yem miktarı canlı ağırlığın %1,5'una kadar düşürebilir. Ama besinin son 2 ayında silaj kesilirse iyi olur, et kalitesi bakımından.
Benim uygulama ve önerilerim böyle.
Zooteknist arkadaş bu yazdıklarımı da değerlendirirse sevinirim. Belki bazı hatalar yapıyor olabiliriz.

Gayet başarılı bir açıklama ve verim almışsınız başka söze ne gerek [emoji106][emoji6]

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Atk: 145 kg.
Sfk: 60 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

süt yemi için:
abi şimdi bu yemi günlük kac kilo veriyorsun.
kaba yem ne kullanıyorsun kacar kilo kaba yem karıştırarak hayvana veriyorsun.

süt yemi için:
abi şimdi bu yemi günlük kac kilo veriyorsun.
kaba yem ne kullanıyorsun kacar kilo kaba yem karıştırarak hayvana veriyorsun.

süt yemi rasyona göre =(17,5-18) hp lik bir yem
Tahmini olarak 500kglık günlük %4 yağ 20kg süt veren laktasyonun 2. evresinde olan bir inek için hesaplarsak
8kg süt yemi 18 hp
5 kg ii kalite yonca
7 kg mısır sılajı yeterli olur