Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

arkadaşlar selamlar , bu konuyu canlı tutsak yem parasının arttığı bu günlerde hayvan yetiştiricileri olarak kenetlenmiş oluruz.

BEnde manisadayım. hammadde olarak ptk, dane kırma mısır, arpa ezme , mısır silajı , yulaf otu, buğday samanı , yonca mevcut elimde.
olmazsa olmaz ne alalım ki hazır yemden çıkalım?

elimdeki hayvanlar, süt inekleri, düveleri buzağılar , erkek dana , koyun ve kuzu.

70 civarı büyükbaş, 150-200 küçükbaş mevcut.

arkadaşlar selamlar , bu konuyu canlı tutsak yem parasının arttığı bu günlerde hayvan yetiştiricileri olarak kenetlenmiş oluruz.

BEnde manisadayım. hammadde olarak ptk, dane kırma mısır, arpa ezme , mısır silajı , yulaf otu, buğday samanı , yonca mevcut elimde.

elimdeki hayvanlar, süt inekleri, düveleri buzağılar , erkek dana , koyun ve kuzu.

mehmetbey,

yazdıklarınızda haklılık var.
çiftçiler, kendi yemlerini (sütyemi, besiyemi), kendileri hazırlayıp kullandıklarında,
sıkıntılar çözülür, hayvancılık kazançlı olur...
yem fabrikaları, sütyemi, besiyemi yerine, yem hammadelerini, vitamin-mineral premikslerini ve yem ilavelerini tedarik etmeli...

rasyonları nasıl hesaplıyorsunuz?

sütinekleri için soya küspesi dışında, yem ihtiyacınız yok.

dana-düve büyütmek için gerekli yemler, besi yemleri mevcut (yukarıda sayılan yemler).
öğütülmüş mermer, dikalsiyum fosfat, vitamin-mineral piremiksi gerekli olabilir...

bir de yem ilavelerine (feed additives=fid editivz) ihtiyacınız olabilir

sağılan ineklere (16-22 kg mısır silajında ve 10-12 kg sütyeminde 9-11 kg mısır bulunabilir)verilen rasyonlarda, beside yüksek tahıllı rasyon veriliyorsa, çok süt verimli inekleri, besideki boğaları, asidozdan korumak için,
sodyum bikarbonat, potasyum bikarbonat, mağnezyum oksit, maya, virginiamysin vs kullanılabilir
(bu yem ilavelerinin günlük verilecek miktarları önemli, ayrıca rasyonda tam dağılmalı, yani karışma önemli).

rasyon konusunda,
yemleri tartıyor musunuz?
çiftlikte, kantar var mı?
hayvanların ağırlık değişikliklerini takip ediyor musunuz?

rasyon hesaplamak için bir yazılım (rasyon programı) kullanıyormusunuz?

kolay gelsin...

Son düzenleme:
mehmetbey,

yazdıklarınızda haklılık var.
çiftçiler, kendi yemlerini (sütyemi, besiyemi), kendileri hazırlayıp kullandıklarında,
sıkıntılar çözülür, hayvancılık kazançlı olur...
yem fabrikaları, sütyemi, besiyemi yerine, yem hammadelerini, vitamin-mineral premikslerini ve yem ilavelerini tedarik etmeli...

rasyonları nasıl hesaplıyorsunuz?

sütinekleri için soya küspesi dışında, yem ihtiyacınız yok.

dana-düve büyütmek için gerekli yemler, besi yemleri mevcut (yukarıda sayılan yemler).
öğütülmüş mermer, dikalsiyum fosfat, vitamin-mineral piremiksi gerekli olabilir...

bir de yem ilavelerine (feed additives=fid editivz) ihtiyacınız olabilir

sağılan ineklere (16-22 kg mısır silajında ve 10-12 kg sütyeminde 9-11 kg mısır bulunabilir)verilen rasyonlarda, beside yüksek tahıllı rasyon veriliyorsa, çok süt verimli inekleri, besideki boğaları, asidozdan korumak için,
sodyum bikarbonat, potasyum bikarbonat, mağnezyum oksit, maya, virginiamysin vs kullanılabilir
(bu yem ilavelerinin günlük verilecek miktarları önemli, ayrıca rasyonda tam dağılmalı, yani karışma önemli).

rasyon konusunda,
yemleri tartıyor musunuz?
çiftlikte, kantar var mı?
hayvanların ağırlık değişikliklerini takip ediyor musunuz?

rasyon hesaplamak için bir yazılım (rasyon programı) kullanıyormusunuz?

kolay gelsin...
rasyonumuzu şu anda Özlem yem e yaptırıyoruz. hayvan kantarı var işletmemizde. rasyon için ulaşılabilir hangi programı önerirsiniz?

rasyonumuzu şu anda Özlem yem e yaptırıyoruz. hayvan kantarı var işletmemizde. rasyon için ulaşılabilir hangi programı önerirsiniz?
mehmet bey,
sağılan inekler siyah alaca (holştayn) mı?
sağılan inekler için önerilen rasyon nedir?
kurudaki (sağılmayan) inek rasyonu nedir?
sütyeminin bileşimini verdiler mi? (mesela, %65 mısır, %35 ptk, ayçiçek, soya küspesi)
gebe düveler için verilen rasyon?
düvelerin, tohumlama sırasındaki ağırlıkları nedir?

ineklerin yaş ortalaması nedir? sürüden çıkarılan ineklerin ortalama yaşı nedir?
inek başına kaç buzağı alınıyor?
en çok sağılan süt verimi (pik süt verimi) kaç litre?
sağılan ineklerin ortalama süt verimi nedir (örnek 30 inek sağılıyor, 850 kg süt satılıyor vb)
asidoz, tırnak sıkıntısı, topallık, mastit var mı? sürüde, döl tutmama sıkıntısı var mı?
yavru atma vakası oldu mu?

yukarıdaki soruların cevapları, sürünün sağlıklı olup olmadığı konusunda bir fikir verir...

ben, rasyon hesaplamada, yazdığım basit bir 'rasyon programı' kullanıyorum...
çiftçilerimizle paylaşmayı düşünüyorum...
ancak, bu programla hesaplanan 'rasyonlar' henüz denenmediği için,
henüz paylaşmadım...

'sağılan inek rasyonu' hesaplamak için 'süt'; besicilikte danalar için 'besi rasyonunu' hesaplamak için 'besi' yazılımları var,
selçuk üniv' nin rasyon programları...

Abi hayırlı işlerin olsun sana bazı sorularım olacak ben hayvancılık yapmayı çok istiyorum . Sabah erken kalkmak ineklerin bokunu atmak sağmak yem verme ben bütün bu işlerin üstesinden gelirim yani çok zor cenazeye bile gidemezsin kısımlarını geçtim bütün zorluklarını biliyorum ama yapmak istiyorum şu an çok güzel bir işim var . 5 adet orijinal holstein alsam yemlerin % 80 ni dışardan sezonunda alsam beni döndür mü sürüyü böyle yavaştan başlayarak büyütmek istiyorum Ortalama 200.000 TL param olacak para BİRİKTİRİYORUM şimdilik sütü toptan 3 TL'ye veriyorlar bizim İzmir'de sen ne düşünüyorsun bu konuda sence başlamalı mıyım

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Abi hayırlı işlerin olsun sana bazı sorularım olacak ben hayvancılık yapmayı çok istiyorum . Sabah erken kalkmak ineklerin bokunu atmak sağmak yem verme ben bütün bu işlerin üstesinden gelirim yani çok zor cenazeye bile gidemezsin kısımlarını geçtim bütün zorluklarını biliyorum ama yapmak istiyorum şu an çok güzel bir işim var . 5 adet orijinal holstein alsam yemlerin % 80 ni dışardan sezonunda alsam beni döndür mü sürüyü böyle yavaştan başlayarak büyütmek istiyorum Ortalama 200.000 TL param olacak para BİRİKTİRİYORUM şimdilik sütü toptan 3 TL'ye veriyorlar bizim İzmir'de sen ne düşünüyorsun bu konuda sence başlamalı mıyım
Iki işi birden yapabilsen
Bu konunun sahibi başlatankişi Barış hoca öğretmen oda bildigim kadar aileden imkanları var
Günümüzde hayvancılık tan süt ineğinden aile gecindirmek için az imkan ile olmaz diye düşünüyorum
Aylik 5 bin yetmez cocuk okutan aileye
Göründüğü gibi degil maliyetler çok farkli günümüzde en az aylik 10 ton süt uretmelisin ama bu sütü üretirken kaça mal edeceksin
Biz işin içindeyiz bocaliyoruz
Hostein 20 yılı geçti bakiyorum ben
Hayvanina yetecek yonca mısır kaba yemi üretecek depolayacak imkan olmali ki bu konunun sahibi Barış hoca hem kaba yemi hem kesif yemin çoğunu kendisi kendi arazilerinden üretiyordu ve bu konuyu açtı Yem konusu konuşuldu
Bende yaziyorum ki yanlis iş yapmasin kimse
Marketler çoğaldı bakkallar bitiyor

Yapabilirsin,
denemekte fayda var...

aşagıdaki konularda bilgi ihtiyacın var...

barınak (çit-sundurma, yem depolama alanı, tahıl ezme makinası, yemlik, suluk)
buzağı aşıları/inek aşıları
buzağı hastalıkları (buzağı ishalleri, solunum yolu hastalığı)
inek hastalıkları (solunum yolu hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları)
inek rasyonu/inek yemleme pilanı (sağılan ineklerin yemlenmesi/sağılmayan ineklerin (=kuruya çıkarılan ineklerin) rasyonu
buzağı beslenmesi-bakımı
düve rasyonu/düve büyütme yemleme pilanı
gebe düve rasyonu/gebe düve yemleme pilanı
sağım-sağımda temizlik

yapmaya karar verirsen, özelden yaz
yukarıdaki konularda pratik bilgi veririm...
evde, bilgisayar var mı?

1-önce, araştırma yap, bilgi edin, hesap yap, sonra karar ver
2-barınakları hazırla (çit-yemlik-suluk)
3-asgari ekipmanı al (sağım makinası, süt depolama kapları, tahıl ezme makinası vb)
4-yemleri tedarik et
5-hastalıktan ari bir sürüden, 5-6 aylık gebe düve al
kolay gelsin...

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Yapabilirsin,
denemekte fayda var...

aşagıdaki konularda bilgi ihtiyacın var...

barınak (çit-sundurma, yem depolama alanı, tahıl ezme makinası, yemlik, suluk)
buzağı aşıları/inek aşıları
buzağı hastalıkları (buzağı ishalleri, solunum yolu hastalığı)
inek hastalıkları (solunum yolu hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları)
inek rasyonu/inek yemleme pilanı (sağılan ineklerin yemlenmesi/sağılmayan ineklerin (=kuruya çıkarılan ineklerin) rasyonu
buzağı beslenmesi-bakımı
düve rasyonu/düve büyütme yemleme pilanı
gebe düve rasyonu/gebe düve yemleme pilanı
sağım-sağımda temizlik

yapmaya karar verirsen, özelden yaz
yukarıdaki konularda pratik bilgi veririm...
evde, bilgisayar var mı?

1-önce, araştırma yap, bilgi edin, hesap yap, sonra karar ver
2-barınakları hazırla (çit-yemlik-suluk)
3-asgari ekipmanı al (sağım makinası, süt depolama kapları, tahıl ezme makinası vb)
4-yemleri tedarik et
5-hastalıktan ari bir sürüden, 5-6 aylık gebe düve al
kolay gelsin...

ABİ BEN BİR HESAP YAPTIM 17 KG MİSİR SİLAJI --- 3 KG YONCA--- 2 KG ARPA EZMESİ-- 2 KG REYGRAS-- 1 KG SAMAN -- 1KG KEPEK-- 8 KG SÜT YEMİ YEMLERİN HEPSİNİ SEZONLUK FİYATINI HESAPLARAYAK YILLIK YEM PARASI 76.252 TL TUTUYOR BU ARADA BEN 365 GÜN İLE ÇARPTIM KURU DÖNEMİNİDE EKLEDİM FAZLA FAZLA YAZDIM . 67.000 - 70.000 ARASI TUTUYOR NOLMALDE ... 5 ADET ARİ ORJİNAL HOLSTEİN 15.000 17.000 TL ARASI BİR TANIDIĞIN ÇİFTLİĞİ YUKARDAKİ RASYONA GÖRE 28-35 LT SÜT VERİMİ VAR BEN ORTALAMA 30 LT DEN BAZ ALACAĞIM . 5 ADET İLE BAŞLİYACAGIM . 5×30=150 LT 150×305= 45.750 LT SÜT 45.750× 2.8 TL == 128.100 TL BİZİM İZMİRDE FİYATLARI 3.00 3.50 ARASI TOPTAN BEN SÜT SOĞUTMA TANKI ALACAK OLMAMAM RAĞMEN BU FİYATIDA DÜŞÜK HESAPLADIM . KÖYDE YERİM VAR BİZİM BURALARDA EKİLECEK BÜYÜK ARAZİLER YOK EN FAZLA 8-10 DÖNÜM VAR BENİM YAPACAĞIM YER İSE 17 DÖNÜM İZMİR MERKEZE 20 DK HAVADAR BİR YER . HEMEN ÖZET YAPALIM . SÜTÜN FİYATI 3.00 3.50 TL OLMASINA RAĞMEN BEN 2.8 DEN HESAPLADIM SÜT SOĞUTMA TANKI OLACAK . YEMLERİ İSE 305 YERİNE 365 DEN HESAPLADIM . YILLIK GELİR GİDER ŞÖYLE. 128.100 TL SÜT GELİRİ 76.252 TL YEM GİDERİ KALAN 51.848 ELEKTRİK SU VETERİNER İLAÇ 12.000 TL KALAN 39.848 9.848 MAZOT VE DİĞER GİDERLER . 30.000 TL BANA KALAN YILLIK . AYLIK 2.500 TL KALIYOR BANA YAŞIM 23 EVLİ DEĞİLİM HİÇBİR YERE BORÇUM YOK BU İŞE DE BORC İLE BASLAMAYACAĞIM KENDİ YERİMDE YAPACAĞIM . ŞİMDİ SAYIN USTALAR YEM PARASINI FAZLA HESAPLAMAMA RAĞMEN SÜTÜ 3.20 DEN DEĞİLDE 2.8 DEN HESAPLAMAMA RAĞMEN DİĞER GİDERLERİ FAZLA YAZMAMA RAĞMEN 30.000 YILLIK 2.500 TL AYLIK PARA KALIYOR . BİRDE BİZE KALAN BUZAĞILAR VAR ONLARIDA ERKEK İSE 4-5 AYLIKKEN SATACAĞIM DİŞİ İSE YETİSDİRECEGİM.BU İŞ PARA KAZANDIRMAZ DİYEN ARKADAŞLAR VAR HEMDE ÇOK BU ARKADAŞLAR BEN FAZLA GİDER AZ GELİR HESAPLAMAMA RAĞMEN KAZANIYORUM . BU İŞİ GERÇEKTEN SEVEREK YAPACAĞIM ALLAH'IN İZNİYLE ZATEN SEVMEDEN YAPILMAZ. YORUMLARINIZI BEKLİYORUM İYİ VEYA KÖTÜ . NELERİ YAPMALIYIM NELERİ YAPMAMALIYIM . HERKESE HAYIRLI İŞLER .BU ARADA HERŞEYİ DIŞARDAN ALAN KONUŞTUĞUM İNSANLARA SÖZÜM ŞU HAYVANCILIK PARA KAZANDIRMIYOR DİYENLER """NEDEN HALA YAPIYORSUNUZ ,"" SAYGILAR ..

Son düzenleme:
ABİ BEN BİR HESAP YAPTIM 17 KG MİSİR SİLAJI --- 3 KG YONCA--- 2 KG ARPA EZMESİ-- 2 KG REYGRAS-- 1 KG SAMAN -- 1KG KEPEK-- 8 KG SÜT YEMİ YEMLERİN HEPSİNİ SEZONLUK FİYATINI HESAPLARAYAK YILLIK YEM PARASI 76.252 TL TUTUYOR BU ARADA BEN 365 GÜN İLE ÇARPTIM KURU DÖNEMİNİDE EKLEDİM FAZLA FAZLA YAZDIM . 67.000 - 70.000 ARASI TUTUYOR NOLMALDE ... 5 ADET ARİ ORJİNAL HOLSTEİN 15.000 17.000 TL ARASI BİR TANIDIĞIN ÇİFTLİĞİ YUKARDAKİ RASYONA GÖRE 28-35 LT SÜT VERİMİ VAR BEN ORTALAMA 30 LT DEN BAZ ALACAĞIM . 5 ADET İLE BAŞLİYACAGIM . 5×30=150 LT 150×305= 45.750 LT SÜT 45.750× 2.8 TL == 128.100 TL BİZİM İZMİRDE FİYATLARI 3.00 3.50 ARASI TOPTAN BEN SÜT SOĞUTMA TANKI ALACAK OLMAMAM RAĞMEN BU FİYATIDA DÜŞÜK HESAPLADIM . KÖYDE YERİM VAR BİZİM BURALARDA EKİLECEK BÜYÜK ARAZİLER YOK EN FAZLA 8-10 DÖNÜM VAR BENİM YAPACAĞIM YER İSE 17 DÖNÜM İZMİR MERKEZE 20 DK HAVADAR BİR YER . HEMEN ÖZET YAPALIM . SÜTÜN FİYATI 3.00 3.50 TL OLMASINA RAĞMEN BEN 2.8 DEN HESAPLADIM SÜT SOĞUTMA TANKI OLACAK . YEMLERİ İSE 305 YERİNE 365 DEN HESAPLADIM . YILLIK GELİR GİDER ŞÖYLE. 128.100 TL SÜT GELİRİ 76.252 TL YEM GİDERİ KALAN 51.848 ELEKTRİK SU VETERİNER İLAÇ 12.000 TL KALAN 39.848 9.848 MAZOT VE DİĞER GİDERLER . 30.000 TL BANA KALAN YILLIK . AYLIK 2.500 TL KALIYOR BANA YAŞIM 23 EVLİ DEĞİLİM HİÇBİR YERE BORÇUM YOK BU İŞE DE BORC İLE BASLAMAYACAĞIM KENDİ YERİMDE YAPACAĞIM . ŞİMDİ SAYIN USTALAR YEM PARASINI FAZLA HESAPLAMAMA RAĞMEN SÜTÜ 3.20 DEN DEĞİLDE 2.8 DEN HESAPLAMAMA RAĞMEN DİĞER GİDERLERİ FAZLA YAZMAMA RAĞMEN 30.000 YILLIK 2.500 TL AYLIK PARA KALIYOR . BİRDE BİZE KALAN BUZAĞILAR VAR ONLARIDA ERKEK İSE 4-5 AYLIKKEN SATACAĞIM DİŞİ İSE YETİSDİRECEGİM.BU İŞ PARA KAZANDIRMAZ DİYEN ARKADAŞLAR VAR HEMDE ÇOK BU ARKADAŞLAR BEN FAZLA GİDER AZ GELİR HESAPLAMAMA RAĞMEN KAZANIYORUM . BU İŞİ GERÇEKTEN SEVEREK YAPACAĞIM ALLAH'IN İZNİYLE ZATEN SEVMEDEN YAPILMAZ. YORUMLARINIZI BEKLİYORUM İYİ VEYA KÖTÜ . NELERİ YAPMALIYIM NELERİ YAPMAMALIYIM . HERKESE HAYIRLI İŞLER .BU ARADA HERŞEYİ DIŞARDAN ALAN KONUŞTUĞUM İNSANLARA SÖZÜM ŞU HAYVANCILIK PARA KAZANDIRMIYOR DİYENLER """NEDEN HALA YAPIYORSUNUZ ,"" SAYGILAR ..
Hayvan başına 9 ton laktasyinda süt hesaplamis in böyle olunca cok iyi tecrübe takip iyi imkan gerek hata affetmez hemen hesap karışır
9 ton laktasyonda süt veren hayvan pik döneminde belki 45 ila 50 kg leri görür
Boyle hayvan bakacak işletmeler işletme sahipleri var tabiki
İşletme ve imkan önemli bu konuda yoksa iş ve işçilik bezdirir
Ben 51 yaşındayim doğdum büyüdüm bu işin içindeyim bu isin dışını bilmiyorum korkuyorum birskirsam hayat bana nasıl olur ondan bırakamıyorum arkami dönemiyorum işe
Yeni baslayacaklara yinede birşeyler yazmak istiyorum
Babadan dededen birşeyler kaldi bize bizde batirmadan bu günlere geldik
Güzel imkan olmadan bu günlerde girmem ben olsam bu işe
Imkan heves genclik varsa Allah kolaylik versin herkese

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.
Sa .instegram yada facebook adresiniz yok mu .hayvancılığa yeni baslayacaklara tavsiyeleriniz.

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Atk: 145 kg.
Sfk: 60 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.
Ustam öncelikle mevlam işini güçünü rast getirsin bu rasyonları her cins ve her kilodaki hayvanlar için kullanabilir miyiz

• Beğen
Tepkiler: gocabolulu
burada önemli nokalardan birisi de, kabayem/kesifyem oranıdır...
kabayem miktarı hesaplanırken, ineklerin ağırlığı dikkate alınır...
kabayemlerden (saman, silaj, yonca) gelen NDF mikrarı hayvan ağırlığının %1,0-1,1 kadar olmalı
örnek 500 kg inek için 5,0-5,5 kg ndf
600 kg inek için 6,0-6,6 kg ndf

1 kg samanda, kuru yem temelinde 810-830 gram (1,1 kg saman =1 kg kuru saman)
1 kg silajda, kuru yem temelinde 450-500 gram (3 kg yaş silaj =1 kg kuru silaj)
1 kg yoncada, kuru yem temelinde, 400-500 gram (1,1 kg yonca= 1kg kuru yonca)
ndf bulunur

örnek 600 kg sağılan ineğe
4, 4 kg saman
21kg silaj verilse

bu ineğe ne kadar ndf verilmiş olur
4,4 kg saman =4 kg kuru saman demek (4 kg saman x 0,810 kg ndf/kg)=3,240 kg ndf
21 kg mısır silajı, 21/3=7 kg kuru silaj demek (7 kg silaj x 0,48 kg ndf/kg)=3,360 kg ndf

toplamda, 6,6 kg ndf var (4,4 kg saman+21 kg silajda)
buda, inek ağırlığının %1,1 i kadardır (6,6 kg ndf/600kg inek x100=1,1)

ne kadar sütyemi vermeli

burada, sütyeminde ve mısır silajındaki tahıl miktarı dikkate alınır
rasyonda, tahıl miktarı inek ağırlığının %2 sinden az olmalı <%2 inek ağırlığı)
örnek 600 kg sağılan inek için,rasyondaki tahıl miktarı
600/100 x2 =12 kg (12 kg dan az olmalı)

7 kg mısır silajında (21 kg yaş silajda) mısır miktarı %45 den yaklaşık
0,45 kg x 7 kg =3,150 kg
sütyeminden gelecek tahıl miktarı (12,000 kg-3,150=8,850 kg)
verilen süt yeminde 8,850 kg dan daha az tahıl (mısır, arpa) olmalı...
(100 kg sütyemi, örnek, 64 kg mısır, 34 kg soya küspesi, tuz, dikalsiyum fosfat, mermer ilaveli ise)

soru: 1 kg sütyeminde 0,64 kg tahıl varsa, en çok ne kadar süt yemi verilir?

çiftlik hayvanlarına verilen rasyonlar, tuz, kalsiyum, fosfor, öteki mineraller ve A D E vitaminleri bakımından yeterli olmalı...

ndf nedir, özel hazırlanan nötral deterjanla muamele edildiğinde/karıştırıldığında, deterjanda erimeyen yemin lif kısmı (seliloz, lignin, hemiselüloz)

dikkat:
yukarıdaki hesaplamalar bilgi amaçlı verildi
kullanan olursa sorumlulukkullananda
yüksek tahıllı rasyonlarda kademeli tahıl/kesif yem artışı yapılır...
rasyon konusunda, her zaman, yem uzmanına danışmanız önerilir...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ismail_17