Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Or:
1 ton 17 p yem
700kg arpa × 11p.= 7700
300kg atk.×32 p= 9600
9600+7700=17. 300 ÷ 1000= 17.3 p.
17 p. Yem olur
Baris hoca (simentalci)dan ogrenmistim burada uzun zamandir katilmiyor foruma umarim doğru yapmışiktir anlasilmistir
Enerji hesabida benzer diyorlar ama ben bilmiyorum

ok ama bu yarısı sadece protein hesabı. enerji hesabıda bu şekilde yapılıyorsa 2570 enr - 17,3 protein oluyor. böylemidir.

Bunları hesaplayabilmek için yemin içindeki hammaddeleri ve bu hammaddelerin enerji ve protein değerlerini bilmek lazım öncelikle. İnternette ortalama değer tabloları var.

Birkaçını ben yazayım:

Arpa:10/2700

Buğday:11/2700

Mısır:8/3000

Ayçiçeği küspesi:28/1800

Pamuk küspesi:34/2200

Soya küspesi:47/2800

Buğday kepeği:14/2100

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.

bu kac bas inek icin hazirlanmistir

En onemli konulardan yem bilgisi
Doğal olsa doğada merada cok sey dengeli yem konusunda zaten cok yüksek verim hedeflemezsen yine fazla sıkıntı yok
Ama hem hazir besleme hem yükseksek verim hedefliyorsak yem bilgisi bilmeden vay halimize
Goz göre göre kendi kendini vurmak gibi
Çok sıkıntılar yaşadık cok hayvan ziyan ettik o yem bu yem iyi bu konuda eskiden onun icin önemsiyorum

Biraz cesatetli olmak gerekiyor aslında. yem materyali olarak okadar fazla bitki, bakla, hububat varki. bizler körü körüne takılmışız 3-4 farklı çeşide (arpa,buğday,küspe,mısır gibi. 5-6 senedir mısır bile yeni girdi rasyonumuza olaya bakarmısın). Oysa değerleri kontrol ettiğimizde karşımıza cıkan ceşitlilik bize fiyat konusunda oldukca avantaj sağlıyor. biraz araştırma ile en azından rasyonun nasıl hazırlanacağı bilinse inanın karlılık artar, maliyet düşer,sağlık problemleri azlır. cok zorda değil aslında rasyon + hayvan refahı. birkac formül ve hayvanı rahat ettirmek.

Biraz cesatetli olmak gerekiyor aslında. yem materyali olarak okadar fazla bitki, bakla, hububat varki. bizler körü körüne takılmışız 3-4 farklı çeşide (arpa,buğday,küspe,mısır gibi. 5-6 senedir mısır bile yeni girdi rasyonumuza olaya bakarmısın). Oysa değerleri kontrol ettiğimizde karşımıza cıkan ceşitlilik bize fiyat konusunda oldukca avantaj sağlıyor. biraz araştırma ile en azından rasyonun nasıl hazırlanacağı bilinse inanın karlılık artar, maliyet düşer,sağlık problemleri azlır. cok zorda değil aslında rasyon + hayvan refahı. birkac formül ve hayvanı rahat ettirmek.
Cok önemli bunlar
Tamda bu noktada şunu belirtmek isterim
Hayvancilik rasyon bilgisi ile beraber bölgenin ve iklimin durumunu en doğru ve verimli sekilde topragi degerlendirmek adina hem rasyon hemde toprak bilgisi tecrübesi cok önemli
Çünkü yukarida saydığın çeşitler içinde cok alternatif ürünler var dediğin gibi karlılık icin cok önemli

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Evren YAVUZ
Hayvancılığa yeni başlayan biri olarak ve maddi anlamda rasyonumuzu zenginleştiremedik.Siz abilerime şunu sormak istiyorum.Kış aylarında hayvanlara sınırsız saman ve günlük 2 kg 16 proteinli fabrika yemi verdik.Hayvanların geneli yerli ve simental melezi.Bu rasyon yeterli olur mu şimdiden teşekkürler.Allah kolaylık versin.

Hayvancılığa yeni başlayan biri olarak ve maddi anlamda rasyonumuzu zenginleştiremedik.Siz abilerime şunu sormak istiyorum.Kış aylarında hayvanlara sınırsız saman ve günlük 2 kg 16 proteinli fabrika yemi verdik.Hayvanların geneli yerli ve simental melezi.Bu rasyon yeterli olur mu şimdiden teşekkürler.Allah kolaylık versin.
https://youtu.be/ZSd4M3vb7dU hocam şunu izle tüm sorularinin cevabini 40 dakikada alirsin

• Beğen
Tepkiler: Metreham
Denenmiş bilgilerin paylaşımı gerçekten çok değerli. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Ben hayvancılığa yeni yeni başlıyorum ve hayvanlarıma kendi bölgemden temin edebileceğim ve hazırlayabileceğim yemler ile beslemenin en iyi yöntem olduğunu düşünüyorum. Benzer paylaşımlarınızı dörtgöz ile bekliyorum.

• Beğen
Tepkiler: KOBET ve acemi_

Rasyon cok tek yonlu ve zayif degil mi? Hayvanlarda hic sikinti yok mu