Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Bak benim tavsiyem ineğe hiç bulaşma koyun al bende inek baktım şimdi bir tane bile yok bir kârı yok yani ısrarla inek değil koyun al derim ama illede inek alıcam diyorsan o zaman bir rasyon ayarlayalım

Reis babam ve kardesim bakacağı icin onlar sadece buyukbastan anlarlar ahırı da Ona gore geçen sene yaptık bütün planları falan O yuzden babam anlamayacağı icin küçükbaş olmaz diye dusunuyorum yinede değerlendireceğim:) sen yinede 5 ineğe gore bir rasyon yaparsam sevinirim 25 litre süt verimi icin

Proteini hammadde olarak satın alabilirsin veya bazı yem firmalarında yüksek protein içeren (%30-40-50-60 gibi) konsantreler var. Mesela İzmir Özlem yemde var, Balıkesir Balyem ' de var. Hesabına hangisi iyi gelirse.
Başlıca protein kaynağı hammaddeler:
Soya fasülyesi küspesi (SFK) %45 protein - 1,30 ₺/kg.
Pamuk tohumu küspesi (PTK) %34 protein - 0,90 ₺/kg.
Ayçiçeği tohumu küspesi (ATK) %30 protein - 0,75 ₺/kg.

Vitamin - mineral premixleri veteriner ve yemcilerde çok çeşitli firmaların var. Royal, Anc, vs... Genelde tona 10 kg formunda.[/

QUOTE]
Sa simentalci abi ben Kırklareli den Gökhan abi benim elimde arpa buğday yulaf mısır var kendim yetiştiriyorum bu sene slajda yapmayı düşünüyorum yoncada ekecem soya küspesine ulaşamadım ama burda soyanın kendi var pamuk küspesi pahalıya geliyor ayçiçeği küspesine rahat ulaşabiliyoruz bunlarla bir rasyon yapabilir miyiz abi çayır otumda var hem süt hem besicilik yapıyoruz buzakda besliyoruz

Sa ben Kırklareli de ikamet ediyorum kendi yemini kendim yapmak istiyorum elimde arpa buğday yulaf mısır var kendim yetiştiriyorum bu sene slajda yapmayı düşünüyorum yoncada ekecem soya küspesine ulaşamadım ama burda soyanın kendi var pamuk küspesi pahalıya geliyor ayçiçeği küspesine rahat ulaşabiliyoruz bunlarla bir rasyon yapabilir miyiz abi çayır otumda var hem süt hem besicilik yapıyoruz buzakda besliyoruz ayçiçeği küspesi in proteini 30

Kendi yeminizi kendiniz üretebilirsiniz. Benim kullandığım rasyon formulleri şöyle:

SÜT YEMİ:
Arpa: 300 kg.
Buğday: 150 kg.
Mısır: 150 kg.
Atk: 145 kg.
Ptk: 170 kg.
Sfk: 60 kg.
Vitamin premix: 10 kg.
Mermer tozu: 12 kg.
Tuz: 8 kg.

BESİ BAŞLANGIÇ YEMİ
Arpa: 340 kg.
Atk: 160 kg.

BESİ BİTİRME YEMİ
Arpa: 430 kg.
Atk: 70 kg.
Slm aleyküm ben kendi slajımı arpamı mısırımı bugdayımı kendim yetiştiriyorum çayır otu ve yoncada var Trakya da ikamet ediyorum ayçiçek küspesi ve soya fasulyesi ne o ulaşabiliyorum melasımda var yazdıklarım la bir rasyon hazırlayabilir misiniz inek besi ve buzakda büyütme yemi teşekkürler

Ynt: Yemini kendin yap! Rasyon Örnekleri...

Yazılar biraz kaymış, düzelterek faydalanmanızı isterim. Ben bu rasyonu kısa süreli yani 6 aylık beside kullanıyorum. Aldığım hayvan 9-10 aylık simental oluyor. Aldığımda Ortalama kilosu da Canlı 140-150 kğ. oluyor. Besi sonu KARKAS kesim ağırlığı 310-320 Kğ.
Sizin hesabınıza göre ayda 75 kilo alması lazım gerçekten alıyorsa bravo size

Arkadaslar merhaba.
Biz suan besi hayvanciligi yapmaktayiz. Rasyonumuzu duzeltmek istiyoruz.
Suan kullamakta oldugumuz rasyonumuz ise
misir silaji: 380 kg
yonca: 35 kg
saman: 85 kg
arpa flake: 130 kg
besi yemi(matli): 210 kg
ATK: 35 kg
arpa kuspesi: 125 kg toplami 1000 kg oluyor.
Biz simdi yem almayi birakip kuru misir ve arpa aldik. Bunlari ezme makinasinda ezip hayvanlarimiza yedirmeyi dusunuyoruz.
Yukardaki rasyonumuzda "arpa flake ve besi yemi " kalemlerini cikarip tane misir ve arpa ezmesi ile degistirmek istiyoruz.
Nasil bir rasyon onerirsiniz. Simdiden tesekkurler.

Abiler SELAMINALEYKUM. Siz değerli üstadlardan bikac bilgi almak istiyorum. 3-5 simental alıp küçük çapta süt işi yapmayı düşünüyorum. Uygun yer ve ahır ayarladım. Önerilerinizi alabilir miyim?
Ayrıca hayvanların beslenmesi sürekli olarak ahır ve 3 dönüm gbi küçük bi alanda olacağı için her zaman ve her tüketimini parayla karşılamam gerekecek. Bunla ilgili hasılmatik sistemi araştırıyorum. Hasılmatik yoluyla arpa ve buğdayı taze yeşil ot olarak vermeyi ve yanında balya yedirmeyi düşünüyorum. Günlük ortalama 25 lt süt veren hayvanlar için bunlar muhtemelen yetersiz olacaktır. Beni bu konuda hem doğru hem de ekonomik olarak yönlendirirseniz sevinirim

Ayrıca hayvanların beslenmesi sürekli olarak ahır ve 3 dönüm gbi küçük bi alanda olacağı için her zaman ve her tüketimini parayla karşılamam gerekecek. Bunla ilgili hasılmatik sistemi araştırıyorum. Hasılmatik yoluyla arpa ve buğdayı taze yeşil ot olarak vermeyi ve yanında balya yedirmeyi düşünüyorum. Günlük ortalama 25 lt süt veren hayvanlar için bunlar muhtemelen yetersiz olacaktır. Beni bu konuda hem doğru hem de ekonomik olarak yönlendirirseniz sevinirim
Kardes gunaydin.
Hasilmatik sistemini secmen bence iyi bir dusunce. Yalniz cok arastirman gerek. Hazir satilan sistemler var. Iki firma var Izmir'de bunlari satan. Yalniz sen 3-5 hayvan icin bu sistemi kurmak istiyorsan cok iyi arastirma yapman gerekiyor.Yem rasyonunu cok iyi ayarlaman gerekiyor. Sut hayvani oldugu icin hayvanin cesitli donemlerinde rasyonu degistirmen gerekiyor. Yani sadecearpa hasili vererek hayvanlari besleyemezsin. Rasyonda olmazsa olmaz kalemlerin
1) kuru saman
2) kuru yonca
3) arpa hasili
4) sut yemi
5) misir silaji

bu 5 urunun hayvanin ilgili donemlerinde karisim oranini duzgun ayarlayamazsan sorun yasarsin, yani 25 kg sut seviyesine erisemezsin ki simentalde bu cok zordur. Holstein olsa bu seviyelere cok rahat cikarsin. Sen en iyisi bir zooteknist ile mutlaka gorus ve yem rasyonunu o sekilde duzenle. Ama hasilmatik konusuna gelecek olursak ben Turkiye'deki bu urunu satan tum firmalardan teklif aldim. Hepsinin fiyatlarini biliyorum. Istersen seninle ozelden paylasabilirim.

• Beğen
Tepkiler: Beran