Angusculuk - Sayfa 2
Sayfa 2/50 BirinciBirinci 12345612 ... SonuncuSonuncu
744 sonuçtan 16 ile 30 arası gösteriliyor

Konu: Angusculuk

CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ynt: Angusculuk

forumda bu dediğinizi yapan bir arkadaş var

CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu abimiz yapıyordu bir ara muhabbeti geçmişti şu an yapıyor mu bilmiyorum www.trakkulup.net/profile/?u=50880

ismailozmen74 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

arkadaşlar sıze katılıyorum angus ırkı hayvanlar ete daha yonelıkmiş bız zamanla sımentel ırkı yetiştırdık hayvanlar nazık gıbı ıdıler fakat bız yanlış besıcılık yapmışız sızlerle tanışınca anladım mevzuyu hayvanlar serbest dolaşmalı imiş bız ahıra bağladık hayvanları hastada oldu verım zaman zaman düştü ölenıde gorduk her olaya şahıt olduk kuçuk bır aile işletmesı ıdı ama her olaya şahıt olduk onun için işin içine gırmeden matamatıksel hesaplar tutmuyor yınede buişi düşünen arkadaşlara başarılar dilerım kolaygelsın

atayyy, maygun10, umutkaranfil teşekkür etti.

Evet konuyla ilgili yorumlari bekliyorum

Alıntı ismailozmen74 link=topic=84758.msg1017121#msg1017121 date=1439136861 Nickli Üyeden Alıntı
    arkadaşlar sıze katılıyorum angus ırkı hayvanlar ete daha yonelıkmiş bız zamanla sımentel ırkı yetiştırdık hayvanlar nazık gıbı ıdıler fakat bız yanlış besıcılık yapmışız sızlerle tanışınca anladım mevzuyu hayvanlar serbest dolaşmalı imiş bız ahıra bağladık hayvanları hastada oldu verım zaman zaman düştü ölenıde gorduk her olaya şahıt olduk kuçuk bır aile işletmesı ıdı ama her olaya şahıt olduk onun için işin içine gırmeden matamatıksel hesaplar tutmuyor yınede buişi düşünen arkadaşlara başarılar dilerım kolaygelsın
    yani acik besi daha saglikli

ALI EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Erkek danalari 8.400 tl den disileri 2.500 tl den satiyorsun bu hesapta bir terslik var disiler gelismiyormu erkek 420 kg kargas et ediyorsa disininde o na yakin etmesi gerekmezmi disiler 100 kg et fiatinami satiliyor?

Alıntı ELPRESACANARİO link=topic=84758.msg1014067#msg1014067 date=1437297284 Nickli Üyeden Alıntı
    Benzer bir uygulamayı da ben yapacağım Allah nasip ederse. Süt besisi tarzında. Yavrular ihtiyaçları neyse, bıkana kadar süt içecekler. Tabi zamanla gerekli takviye besinleri de yapacağım ama yavruları annelerinden ayırmayacağım.

Piyasada angus bulmak zor, bulunsa da çok pahalı. Ben yerli melez hayvanlar alıp bunlara suni tohumlama ile angus, hereford gibi tohumlar atacağım. İnanın angus melezi bile inanılmaz gelişiyor. Bizzat tecrübe ettim.

1 yıl besi yapıp satacağım hayvanı. Benim hedefim en az 500 kg canlı ağırlığa ulaşmak. Zaten hobi amaçlı yapacağım. 5-10 hayvanla başlayıp zamanla artabilir. Bizim oraların meraları iyi, yayla olduğu için hala yeşil. Bu sebeple angus, hereford, limuzin, şarole gibi ırklar iyi faydalanır.

Hereford melezini satmak daha kolay olur simentale benzediği için. Kesime de gönderilebilir ancak dini boyutlardan dolayı 2 yaşında olmayan hayvanı kesime göndermek içime sinmiyor. Zaten ticari kaygım da olmadığı için satmayı tercih edeceğim.

Neden inek ile başlamayı tercih ettiğimi de söyleyeyim. Bir defa dana almak risk. Nakliyesi sıkıntı, hayvan sağlığı sıkıntı, ırkının ne olduğu sıkıntı... Böyle gider. Ucuza bulma derdi de var. İnek beslersem istediğim ırkı elde edebilirim. Bu en avantajlı kısmı. Yavruyu en başından bu yana kendim besleyeceğim için nasıl beslendi, ne yedi, ne içti her şey benim kontrolümde olacak. Yol stresi diye bir şey de olmaz. Çünkü yoldan gelen hayvanlarda yol stresi, öksürük filan oluyor uğraştırıyor insanı. Daha sayılabilir. Bizim inekler ayrıca meraya gittiği için yem maliyetim de düşük olacak. Köyün çobanı var, sabah 6 ' dan akşam 8 ' e kadar güdüyor.

Benim şuan ki tek sıkıntım güvenlik. Malum hırsızlık var ve benim ahırı yapacağım yer evden biraz uzak. 5 dakikada yürünüyor ama evden gözükmüyor, arada tepe var. Tek gözümü korkutan şey bu.
    sevgili kardeşim benimde düşüncem bu yönde lakin biz meradan yararlanamıyoruz meralarımız küçükbaş için uygun sığırlar aç kalır....
    lakin durumları düzeltirsek birkac senesora ucuz yerli düvelerden alış simenthalyada montofon aşılama yapdırmak istiyorum buşekilde daha hızlı bir hayvan artışısı sağlıycağımaa inanıyorum

yerli ırk düveler inekelr kaça gidiyor bilginiz varmı az önce birarkadas karsta yerli düvelerin çiftinin 2400tl oldugundan bahsetti ...

Cevap: Angusculuk

Konu hortlasın. Bize hep angus 150 kg ot yer, mera olmadan angus beslenmez deniyor. Acaba ABD besiciliği hep merada mı yapıyor? Bu angus silaj gibi küspe gibi yemleri hiç mi yemiyor?
    Şu fotoğraflar ABD den. Biz acaba bunun küçük ölçeklisini yapamaz mıyız? Yapsak zarar mı ederiz? Bunun için ne kadar Çayır bitkileri ve yonca, mısır ekmemiz lazım?
    Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  2014-04-04-merasız angusabd.jpg
Görüntüleme: 669
Büyüklüğü:  202.7 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  3239348976_2c001e9726_z.jpg
Görüntüleme: 802
Büyüklüğü:  92.5 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  biraz küçüğünü yapalım.jpg
Görüntüleme: 833
Büyüklüğü:  445.2 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  meradan biçmeyle karışıkbesi.jpg
Görüntüleme: 626
Büyüklüğü:  238.3 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  3239348976_2c001e9726_z.jpg
Görüntüleme: 802
Büyüklüğü:  92.5 KB (Kilobyte)İsim:  yem angusbesi.jpg
Görüntüleme: 1656
Büyüklük:  53.8 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  yem ile besleme.jpg
Görüntüleme: 670
Büyüklüğü:  274.6 KB (Kilobyte)

akarlara, cemal91, FENOMEN, serkan1530 teşekkür etti.

Cevap: Ynt: Angusculuk

etçi inek (gebe düve) ile işe başlandığında, 2500 dolara gebe düve getirildiğinde, 7500 TL düve maliyeti olur. bir angustan 7 yılda 7 buzağı alınsa, buzağıların anadan gelen maliyeti 1000 TL; bir buzağının (6-7 aylık) yem maliyeti 1700-2000 TL, yani, 6-7 aylık, 180-200 kg bir buzağının maliyeti 2700-3000 TL olur.

bu fiyat uygunsa, yani 180-200 kg angus bir buzağı 4500 TL ya da daha çok ederse yetiştiricilik yapılır?

6-7 aylık angus bir dişi buzağıya (düve) inek sürüsüne katmak üzere, yemleme ile bakılırsa, bu angus inekten bir buzağı alındıktan 7 sonra (7+9+7) yaklaşık 23 aylık yem maliyeti kaç lira olur? bu hesap yapıldıktan sonra, karar verilmelidir.

6-7 ay düve büyütülmesi
    9 ay gebe düve yemlenmesi
    6-7 ay bir doğurmuş inek yemlenmesi

neredeyse 2 yıl, otlak bulunan yerlerde yem maliyeti yarı yarıya düşer.

devlet desteği şart.

KüreLee teşekkür etti.

O zaman Türkiyede Kombine ırk dışında, besi damızlığı için pek Şans kalmıyor mu hocam? Veya sulama maliyetini düşürebilirsek, yapay merayla bir buzağının maliyetini 1800 liraya düşüremez miyiz?

Alıntı behcet arı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    etçi inek (gebe düve) ile işe başlandığında, 2500 dolara gebe düve getirildiğinde, 7500 TL düve maliyeti olur. bir angustan 7 yılda 7 buzağı alınsa, buzağıların anadan gelen maliyeti 1000 TL; bir buzağının (6-7 aylık) yem maliyeti 1700-2000 TL, yani, 6-7 aylık, 180-200 kg bir buzağının maliyeti 2700-3000 TL olur.

bu fiyat uygunsa, yani 180-200 kg angus bir buzağı 4500 TL ya da daha çok ederse yetiştiricilik yapılır?
    Behcet bey ben bu hesabı anlamadım 6-7 aylık buzağının yem maliyetini 1700-2000tl demişsiniz bunu nasıl hesapladınız annenin yem maliyetide bu rakamın içindemi?
    bence buzağını maliyeti
    9 ay boyunca gebe angusun yem maliyeti+tekrar gebe kalana kadarki süredeki yem maliyeti+6 aylık buzağı yem maliyeti+extra masraflar+anneden gelen maliyet(sizin hesapla anne fiyatı/7) =6 aylık buzağı fiyatı
    sizce bu kaç lira tutar

aslında anneden gelen maliyet tam doğru değil annenin fiyatını yediye bolüp buzağı fiyatına ilave ettiğimizde 7 yıl sonra anne yok olmuyor onunda bir maddi değeri hale mevcut

DeHLiZ teşekkür etti.

saçlılar diye bir şirket var aksarayda sadece angus yapıyorlar. yeterli mera varsa hem anneye hem yavruya ilk 8 ay hiç bir şey vermiyoruz diyor. bir angus ve yavrusu meradan ne dar ot yer. max 30 kilo. ortalama mera protein oranı nedir? 15 protein. yem bezelyesi yada fiğ sılajıda ortalama bir mera kalitesindedir.(kuru otunda bu protein 8-9 lara kadar düşer) yaprak kaybı güneşe maruz kalma vs den dolayı.sılajın maliyeti 8 kuruş. sadece yem saman ile holstein yapıp kendini hırpalamaktansa sadece ot sılajı ile angus yapmak daha karlıdır. üstelik hastalık vs maliyeti holsteine göre çok daha az.

Sayfa 2/50 BirinciBirinci 12345612 ... SonuncuSonuncu