En Verimli Balya Makinesi ve En Uyumlu Traktör?

Ynt: En Verimli Balya Makinesi ve En Uyumlu Traktör?

bengogs link=topic=85218.msg1018203#msg1018203 date=1439721738' Alıntı:
Abiler Arkadaşlar.
Balya makinemi satmıştım fakat kurt dürtekliyo. Babama dedim al bana makine koca yaz boş geçmesin bari yatçağıma iki iş yapayım hem oyalanırım zaman geçer. Hemde okul harçlığımı çıkarırım.
Şimdiii aklımda olan balya makinesi Çokcanlar kafamda diğerlerinden 10 puan üstün siz ne dersiniz ? Burda bi abi tek çeker 70-56 ile 2200 balya diyor.
Newholland ın makinesini uzaktan görsem kaçarım. Motoru öttürüyo yav yok böyle bi zorlama. İkide bir haşpay sıkıştırıyo 1200 ballya üzeri hayal gibi bişey. Kübota gibi motora 1 depo yetmiyo günde.

Şimdii gelelim traktöre. Kübota dan çok memnunuz fakat servis ve yedek parça bizi dara düşürdü. Ve Babam hidroliklerini sevmedi. Satmak için bazı sebepler de oluştu aile içinde.

Aklımızda olan traktörler
1-Newholland TL100A
2-Mc Cormick 105 veya 115

Lamborghini lere de balyada iyi diyolar ama ona yanaşmam parça sıkıntısı vs.

Neden Newholland ?
Power shift ile vitesi anında 2 ye bölebiliyo balya da tadından yenmez bir özellik. ÇEkişi ve sağlamlığı da kendini kanıtlamış bir traktör.

Neden MC cormick ?
Xtra shift özelliği ile düğme sayesinde bir vitesi durmaksızın 4 e bölebiliyor. 105 lik olanı düz motor 115 lik olanı common rail motor. Sizce Mc cormick olursa 115 liği büyük mü gelir makineye yoksa daha mı iyi olur ? Bazı yerlerde 115 liğe 128 bg diyorlar.

Sizin Makine ve traktör önerilerinizi bekliyorum. Balya makinelerinde marka ile birlikte modeli de belirtirseniz sevinirim. Çünkü Model modeli tutmuyo.

İlginiz için ve ilgilenip cevapladığınız için şimdiden Teşekkür ederim.
Berkay,2015 sezonu geçti ,2016 yı konuşuyoruz değilmi...

Çok motoru balyada inceledim. Yakıtı ararsın. Abi tavsiyesi.

Hidrolik konusu tamamen ayar işi. Ilk başta benimkilerde de fazla kaldırmıyordu. Bir kez 4 ' lü pulluğun son okunu asfalta geçirdim. Asfaltı kopardı. Ikinci kez geçirdiğimde pulluğu kırdı.

Baktım olmayacak, kendim bir ayar yaptım. Şu an durum bu:

06ca5100a1b5f266ca13ca4bb17569a3.jpg

Not: bu sürüm pozisyonu. Tepe kolunu kasarsam daha da kalkıyor.
Süper kaldırmış pullugu bu yükseklik çeltik tarlasında bile idaal

114 hp, 460 n.m. %32 tork yedeği motor, 100 hp, kuyruk mili, geniş toplama 3 yabalı balye makinesi, dekar verimi 30 balye, saatte 315 balye yapıyor.
Geniş boğaz makineler için sap verimi yüksekse 6 sınıfı traktörde düşünülebilir.

114 hp, 460 n.m. %32 tork yedeği motor, 100 hp, kuyruk mili, geniş toplama 3 yabalı balye makinesi, dekar verimi 30 balye, saatte 315 balye yapıyor.
Geniş boğaz makineler için sap verimi yüksekse 6 sınıfı traktörde düşünülebilir.
Ben 90 hp landini ve nh 5040hb balya makinası ile 1 saat 20 dakikada 370 balya yapıyorum balyalar 1.10 kilosu 21 den asağıya düşmez

Bizde 2002 model Newhollad 80 66 4x4 Orj kabinli ful ağırlıklı var ve 2013 model Çokcanlar 4320 ymi geniş haşbaylı balya makinası var

Verimleri saman balyasında 750 kuyruk mililinde motor devri 1700 1900 gibi devir aralıklarında kastetimi 6 saniyede 1 balya çıkarabiliyor yok yormayayım dedimmi 10 .15 saniyede bir balya çıkarıyor dönüşler hariç namluda giderken sap durumuna göre değişiyor sapın az yada çok veya nemli kuru gibi durumlar değişiklilik gösteriyor

Yakıt balya başı 50 ila 55 miligıram değişiyor

74 80 tümosan 96 model balyada nasıldır
96'nın yarısından itibaren 12+3 çıkmaya başladı. Bizde 97'si var. Genel değerlendirdiğimizde sadece yakıtı için bile alınır [emoji106].

Ancak kesinlikle 2000-2004 arası almanızı tavsiye ederim. Keşke zamanında o modellerden alsaymışız diyoruz. Şuan bizimki baya yıprandı. Ölü olarak almıştık zaten. Eski kasalarda fazla konfor olmadığı için yeni traktör hayalleri kuruyoruz. Bu yüzden yeni kasa alırsanız omürlük olur.

Yakıtı , verimliliği , arıza açma durumu hakkında ayrıntılı bilgi isterseniz hepsini yazarım. Ama gerçekten almayı planlıyorsanız yazayım...

En verimli balye makinesi, küçük prizmatik ;
Haşpay; Kesici ve ezici dişlerin sırayla takılmasıdır, kontrabatörde 1 sıra kesici 1 sıra ezici diş yeterlidir, 3+3 sıra olanlarda var, kontrabatör kavisi, giriş hafif dairesel, arka kısım düz olmalıdır.Arka kısımda kavis devam ederse haşpay sapı fazla çevirir, toz yapar, istenmez.Haşpay topu 1500-2000 devirle balans edilmelidir.Sap durumuna göre haşpay kasnakları değişken kullanılır.Haşpaylı ot bağlamada kontrabatör, dişsiz düz sac haline getirilir, otun rahat geçmesi sağlanır.
Bağlama grubu ve şanzıman sorunsuz çalışmalıdır.
Fiat 7056, Ford 6610, JD 2130, 52,5 kw net PTO gücüyle Gallıgnani 51 90 makinede yeterlidir.
Traktörde ise en az yakıt bölgesi devirleri tercih edilir, tork bandında motor turboya fazla yük bindirir, malum yarışçılar Ralli arabalarında turbo basıncını kontrol eder, patlamasın diye, arıza açar.
Geniş boğaz makinelerde ise güç ihtiyaçları artacaktır.
Kuyruk mili tork yedekleri yüksek olan gübre serpme gibi ekipmanlarda rahat çalışma imkanı verir.Kuyruk mili gücünün motor gücüne yakın olması dizayn tercihidir, rampa arazide kuyruk mili motordan fazla güç çektiğinde traktörün çeki kuvveti fazla zayıflar, düz arazide aranmaz, tercih meselesidir.
Güvenlik için motor gücünü aşırı alan bir kuyruk mili tercihi yapmazdım.Traktör rampa arazide çalışacak gibi dizayn edilmelidir, %50 eğimli arazide rahat çalışmalıdır.
Motor max tork noktası devrinin 1400-1500-1600 devirde olması dizayn tercihidir, tork bandının 1100 devir gibi düşük devirde açması, motoru kısa devir çalışmalı yapmaya zorlar, avanslar değişeceğinden motorun soğukta ilk çalışma performansını etkiler, daha yüksek kızdırma,ısıtma sistemleri gerekecektir.

Kuruçay Üniversitesi, Batak Fakültesi, Rektör; The_Hoca. Arz ederim.

Ynt: Balya Makinesine en uygun traktör nedir ? Vede en verimli çalışan Balya makinesi
90 hp den sonrası ekonomik değil, gereksiz ve balya makinasını erken yaşlandırır.
Geniş boğaz NH BC 5070 balye makinesi ile JD 6120 R , çok güzel mısır talaşı bağlayabilir.
Devir ibresi oynamayan traktör modelleri daha uyumlu çalışır.
Balye makinesi volanının vuruşunu traktörden duymamamız gerekir.
Kayıkta sallanır gibi traktörde sallanırsak, adam fıtık oluyor.
Adam eskiyeceğine makine eskisin daha iyidir, tavsiye ederim.