yarı açık besi

Ynt: yarı açık besi

ibo71 link=topic=85469.msg1020923#msg1020923 date=1441215920' Alıntı:
sizin sistemde çok güzelmiş. yükseklik kaç metre baya yüksek duruyor. biz sizin yaptığınız sistemi şöyle düşünmüştük 30 metre uzunluk 5 metre genişlikte iki branda alıp kışın ve yazın duruma göre makaralı bir sistemle indirip kaldırmak. yapılacak yerin sağında solunda hiç bir yerinde duvar işi yok betonu sadece temelde kullanacağız gerisi demir saç ve çadır olacak. çadırın kullanımı daha pratik olur diye düşündüm sizin o saçları kaldırmak zahmetli gibi geldi bana traktörün önüne falan takıp mı kaldırıyorsunuz yada 3-4 kişi ancak kaldırır. sizce bu çadırın bir sıkıntısı olur mu.

En düşük yer 4 metre. Lakin İsmail Abi ' nin dediği gibi, yerden (kota göre değişiyor) 60-100 cm yükseltildi.

İç kısma dolgu yapacaktık. Sonra ilk yıl biraz toprak basılsın diye bıraktık. Baktık, içerisi gübre biriktikçe yükseliyor, yıl sonunda ancak saç seviyesine ulaşıyor, doldurmasak daha iyi olur dedik. Geçekten de öyle oldu. Gübre saçlara değmediği için saçlarda ve metal aksamda en ufak bir deformasyon olmadı.

Diğer türlü gübreyi çıkarırken saç aksama zarar verme ihtimali bulunuyor. Şu bre çıktıktan sonraki hali:

042a85837a9c13a75bef3679c56a621b.jpg

Büyükbaşta tabanı beton yapmak en doğrusu tabi.

Branda olayı benim de aklıma gelmişti. Burada yapan da arkadaş oldu. Ama soğuk konusunda kötü oluyor. Rüzgar yırtma da yapabiliyor. En önemlisi de, kapıları kaldırdığınızda, yazın en gerekli olan 'gölge' alan, %30 artıyor. Brandada bu şansınız yok.

Besi yapıyorsanız niçin kapatma gereği duyuyorsunuz doğu anadolu gibi cok soğuk olmayan yerlerde hava sıcaklığının düşük olmasının performansını cok etkilemediği,hatta (-17) derecede bile yeterli canlı ağırlık artışının sağlandığı yazılıyor.

UÖZKAN.77 link=topic=85469.msg1021120#msg1021120 date=1441372817' Alıntı:
donmaz sululklar pahalı derim.. ne kadar kullanışlı orası da meçhul..

daha basit-ucuz ama sürekli kısık akıntılı bişe düşünsen..

Kisık su hayvanın gezdiği yerlerde buzlanma yapmazmı uğur bey. Tam olarak nasil birsey onerdiniz. Birde dediginiz gibi ankaradaki hurdacilari gezdim hurdaci dedigime bakmayin 0 malzeme satiyor. Fiyat 3 bin dustu demirde.

selamun aleyküm, kolaygelsin beyler!
bende yari acik besi yeri yapiyorum.
zemin beton sart mi?
benim hayvanlar toprakda geziyor.
camur kötü mu olur hayvanlar icin?

ruhsat isine gelince, ben saglik görüsügü aldim,
beton felan olmadigi icin baska ruhsata gerek yok ;)

foktay57 link=topic=85469.msg1021288#msg1021288 date=1441536636' Alıntı:
selamun aleyküm, kolaygelsin beyler!
bende yari acik besi yeri yapiyorum.
zemin beton sart mi?
benim hayvanlar toprakda geziyor.
camur kötü mu olur hayvanlar icin?

peki sağlık görüşünü almak için proje istemedilermi?

ruhsat isine gelince, ben saglik görüsügü aldim,
beton felan olmadigi icin baska ruhsata gerek yok ;)

sağlık görüşünü almak için proje istemediler mi. il özel idareden mi aldınız ?

saglik ocagindan cevreci geldi.
Dilekce verdim,adam geldi,gitti.
2 gün sonra Kaymakamliga ait Toplum Sagligi Merkezi den cevap geldi.
böyle:
mevcut tesisin bu sartlar altinda faaliyet göstermesi halinde insan ve cevre sagligi riskli olmayacagni,
anlasilmis olup is bu rapor tarafindan hazirlanarak imza altina alinmistir.

150 büyükbasa kadar yaziyor.

zaaten bunu almadan özel idareye gitmeye gerek yok, özel idare de bunu istiyor.
yalniz ben özel idareden ruhsat almiycam!
benim yapdigim alan da beton yok,tugla da yok,demir de yok.
cevre isi tamam.
samanligim cadir,ona da ruhsat gerekmiyor, gerisi arasimde kazik ve telörgü.

Arkadaşlar harfiyatı dün yaptırdık. Kot farkı çok çıktı bu yüzden 10 saatlik bir harfiyat çalışması yapıldı. 800 lira maliyeti oldu. Kot farkı olunca perde beton işide çıktı tabi beton maliyetide arttı. Kötü tarafı kottan dolayı giriş tek yönlü olacak ama başka yer yoktu mecbur burasi oldu. Yem karma ve sıyırıcı kepçe mecbur geri geri girip öyle calisacak.

ibo71 link=topic=85469.msg1021553#msg1021553 date=1441724804' Alıntı:

Arkadaşlar harfiyatı dün yaptırdık. Kot farkı çok çıktı bu yüzden 10 saatlik bir harfiyat çalışması yapıldı. 800 lira maliyeti oldu. Kot farkı olunca perde beton işide çıktı tabi beton maliyetide arttı. Kötü tarafı kottan dolayı giriş tek yönlü olacak ama başka yer yoktu mecbur burasi oldu. Yem karma ve sıyırıcı kepçe mecbur geri geri girip öyle calisacak.

İnşaat işine bir kez girdi mi, muhakkak gözle görülmeyen, öncesinde hesaplanmayan masraflar çıkıyor.

Yem koridorunun tek yöne düşmesi kötü olmuş. Diğer kısımdan, perde beton sonrası biraz rampa dahi olsa bir çıkış yapmaya çalışın bana sorarsanız.

sebazios link=topic=85469.msg1021565#msg1021565 date=1441734196' Alıntı:
İnşaat işine bir kez girdi mi, muhakkak gözle görülmeyen, öncesinde hesaplanmayan masraflar çıkıyor.

Yem koridorunun tek yöne düşmesi kötü olmuş. Diğer kısımdan, perde beton sonrası biraz rampa dahi olsa bir çıkış yapmaya çalışın bana sorarsanız.

evet yılmaz bey oraya daha sonra bir rampa yapacağız ancak yağmur yağdığında yem yoluna su basar diye çekiniyoruz çünkü 1,5 metre aşağıda kaldı. farklı bir çözüm bulacağız ama inşallah.