Case ve new holland cekiş problemi

Ynt: Case ve new holland cekiş problemi

DERECELİ EGZANTRİK MİLİ NEDİR ?

Dereceli egzantrikten önce eksantrik (kam) mili ne işe yarar onu öğrenelim. Egzantrik mili motorun çalışma esnasında emme ve egzoz supaplarının açılıp kapanmasını sağlar.

Dereceli eksantrik milinin görevi de subabların açılıp kapanma sürelerini uzatarak, yanma odasına alınan yakıt hava karışımını normalden daha fazla alınmasını sağlıyor. Böylece daha fazla yanma gerçekleştirerek daha fazla güç sağlamış oluyor. Motor performansının artmasını sağlıyor. Modifiye edilmiş otomobilleri için üretilmiş eksantrikler derecelerine ve kullanıcının seçimine göre 10 bg ile 25 bg arasında güç üretebilmektedir. Aynı zamanda tam anlamıyla verim alabilmek için eksantrik mili ile beraber subap, subap yayları, kasnak, ateşleme sistemindeki parçalarda değiştirmelidir.

Dereceli Egzantrik Mili, standart egzantrik miline göre performansa yönelik olarak tasarlanmışlardır. Dereceli Egzantrik Milleri üzerinde ayarlanmış dereceleri mevcuttur. İsmini bu derecelerden almışlardır. Sivri olan kamların bulunduğu miller, süpapları erken açarak torkun artmasını sağlarken, geniş tepeli kamların bulunduğu miller ise gücü artırmak için tercih ediliyor. Yarış araçların kullanılan dereceli egsantrik milleri de ortalama 80-110 bg kadar artı güç sağlıyor.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d

Arkadaşlar bende tt65 vardı sattim td 65 aldim 2015 model td tt kadar cekisi yok ekranstik milini degistirsek cekis artar mi artsada ne kadar artar yakit degisitmi ve ne kadara malolur

80 66 nın egzantrik derecesi daha kısık olamaz yanlız jx serisine göre.eğer iki mil de ayrıntılı olarak incelendiyse belki.fakat derece farkı olmaması lazım.80 66 miline derece çakıldıysa üzerine o zaman konu başka olur.ama güç arttıracak kadar bi,derece farklı varsa rolanti bozukluğu yaşanırdı1000d aşağısı rolanti tutmazdı

• Beğen
Tepkiler: Hurmanlı
Arkadaslar oncelikle merhaba case jx90 kullanicisiyim lda yi aktiv ettik pompa ayari yaptirdik fakat nadasta derin surumde hararet yukselmektedir. Egzantirik mil degisimde hararet sorunu olur mu bilen arkadaslar cevap yazabilir mi

Arkadaşlar bu uygulamayı şahsen yapmış birisi olarak bana ustanın anlattığı şu. Euro 3 motorlarda yanmış gazın yüzde 25 tekrar hava karışımıyla pistona iletiliyor. Eksantrik üzerinde olan çıkıntılar ekzos suboplarini açıp kapatıyor. Eski eksantirklerde bu çıkıntılar yok durum böyle olunca suboplar açılıp kapanmıyor böylece daha önce yanmış olan gaz pistonlara gitmiyor. Sonuç ta daha çok oksijen turbo tarafından basıyor. Yakıt oksijen çok olunca yanma daha iyi Oluyur ve çekiş artıyor. Bunun kısa açıklaması egr iptal edilmiş oluyor.birde pompa ayarı yapılıyor sonra deyme keyfine

Case veya New Holland kullanıcısı değilim ama teknik konular ilgimi çekiyor. Case in 285 den geride kalma sebebi pulluk ayarının iyi yapılmaması olabilir. Ya da 285 in torku case 90 dan çok daha yüksek olabilir. Ya da hatalı üretim de olabilir. 90 beygirlik motorun 4 lü 12 yi nerdeyse her toprakta çekmesi lazım.

Benim anlamadığım ital Motorlarda (perkins, deutz) çekiş sıkıntısı yok eksantrik falan istemiyor
Hep cnh serisinde duyuyorum bunları

Anladığım kadarıyla motorların sert / yumuşak çalışma yapısı ile alakalı
Bu konuyu [MENTION=76199]The_Hoca[/MENTION] arkadaşımız daha iyi bilir

Benim anlamadığım ital Motorlarda (perkins, deutz) çekiş sıkıntısı yok eksantrik falan istemiyor
Hep cnh serisinde duyuyorum bunları, Anladığım kadarıyla motorların sert / yumuşak çalışma yapısı ile alakalı
Bu konuyu [MENTION=76199]The_Hoca[/MENTION] arkadaşımız daha iyi bilir

Her marka traktöre chip-tuning yapılıyor.Traktör ağırlığı, toprak yapısına göre uygun motor gücü tercih edemediğimizden oluyor.Serilerin genelde başlangıç traktörleri hafif işlemlere uygundur.Serinin son traktörünü alıp çekmiyor diyen çıkmaz.
Egzantrik üzerindeki çıkıntılar, temiz havaya kısmi %15 gibi egzoz gazı karışmasına sebep oluyor, ideal olan düşük devirlerde %7, yüksek devirlerde %13 egzoz gazının soğutularak temiz havaya karıştırılmasıdır, bu en fazla %40 azot oksit temizliği yapıyor, iç ve dış EGR iki çeşittir, ayrıca su ve hava soğutmalı olanları mevcuttur, sistem farkı var,
İthal motorlarda EGR sistemi için donatılar mevcut, egzoz gazını kontrol eden EGR valfleri bulunuyor, egzantrik miliyle kontrol işin biraz kolayına kaçma oluyor.Bazı markalar EGR kullanmıyor Ad-blue ,SCR(1.,2.,3. nesil) kullanarak %90 azotoksit gazı temizliği yapıyor.
EGR gereksiz diyenlerde var fakat yaptığı iş ortada ortalama %30 azot oksit temizliğidir.SCR yi bir nesil düşük kullanabilme imkanı sunuyor ve daha az Ad-blue kullanma imkanı var, tercih meselesi, bir şey diyemem.Sonuçta egzozun temizliğine bakılıyor.
Çekiş problemleri üst sınıf traktörlerde de yaşanıyor, 5 sınıfı traktörler genelde çiftlik içi rulo balye taşımak için dizayn edilmiş, toprak işlemede bazıları tatsız, şahlanan at hissi vermiyor, uçan halı hissi veriyor. :) Bu yüzden hantal olarak nitelendiriliyor.Türkiye şartlarında mısır ve pancar arazileri ağır tavlı, organik madde miktarları %1, alt seviyede bulunuyor.
Perkins 1104D-44TA Perkins 68 kw, Euro2 traktörü pompa ayarı yaparak kullanmıştık, bariz çekiş farkı oldu, bizim arazi şartlarımız çoğu yerden ağırdır.İç Anadolu bölgesi sönmüş volkanik alan olduğu için kül gibi toprak var. :)
MF 5400 seride egzantrik değiştiren var, Deuthz Agrotron K serisinde güç arttırımı yapan forumda arkadaşlar var.

Her marka traktöre chip-tuning yapılıyor.Traktör ağırlığı, toprak yapısına göre uygun motor gücü tercih edemediğimizden oluyor.Serilerin genelde başlangıç traktörleri hafif işlemlere uygundur.Serinin son traktörünü alıp çekmiyor diyen çıkmaz.
Egzantrik üzerindeki çıkıntılar, temiz havaya kısmi %15 gibi egzoz gazı karışmasına sebep oluyor, ideal olan düşük devirlerde %7, yüksek devirlerde %13 egzoz gazının soğutularak temiz havaya karıştırılmasıdır, bu en fazla %40 azot oksit temizliği yapıyor, iç ve dış EGR iki çeşittir, ayrıca su ve hava soğutmalı olanları mevcuttur, sistem farkı var,
İthal motorlarda EGR sistemi için donatılar mevcut, egzoz gazını kontrol eden EGR valfleri bulunuyor, egzantrik miliyle kontrol işin biraz kolayına kaçma oluyor.Bazı markalar EGR kullanmıyor Ad-blue ,SCR(1.,2.,3. nesil) kullanarak %90 azotoksit gazı temizliği yapıyor.
EGR gereksiz diyenlerde var fakat yaptığı iş ortada ortalama %30 azot oksit temizliğidir.SCR yi bir nesil düşük kullanabilme imkanı sunuyor ve daha az Ad-blue kullanma imkanı var, tercih meselesi, bir şey diyemem.Sonuçta egzozun temizliğine bakılıyor.
Çekiş problemleri üst sınıf traktörlerde de yaşanıyor, 5 sınıfı traktörler genelde çiftlik içi rulo balye taşımak için dizayn edilmiş, toprak işlemede bazıları tatsız, şahlanan at hissi vermiyor, uçan halı hissi veriyor. :) Bu yüzden hantal olarak nitelendiriliyor.Türkiye şartlarında mısır ve pancar arazileri ağır tavlı, organik madde miktarları %1, alt seviyede bulunuyor.
Perkins 1104D-44TA Perkins 68 kw, Euro2 traktörü pompa ayarı yaparak kullanmıştık, bariz çekiş farkı oldu, bizim arazi şartlarımız çoğu yerden ağırdır.İç Anadolu bölgesi sönmüş volkanik alan olduğu için kül gibi toprak var. :)
MF 5400 seride egzantrik değiştiren var, Deuthz Agrotron K serisinde güç arttırımı yapan forumda arkadaşlar var.
Teşekkür ederim hocam

Ben1104d 68 kw perkins kullanıyorum daha önce same deutz da kullandım demek istediğin cnh gurubu gibi boğulma olmuyor ve 15 gazda verimli çalışıyor kendini toparlıyor ve yükte gaz yiyebiliyor

Cnh gurubu da kullanma şansım oldu ttf olandan bahsediyorum iveco biraz daha iyi
onlarda yığılma boğulma çok oluyor ve 15 gazda mümkün değil çalışmak 18 20 gaz istiyor ve yükte gaz yiyemiyor devirden çabuk düşüyor tahammül edemiyor hoşlanmadığım konu bu

Teşekkür ederim hocam

Ben1104d 68 kw perkins kullanıyorum daha önce same deutz da kullandım demek istediğin cnh gurubu gibi boğulma olmuyor ve 15 gazda verimli çalışıyor kendini toparlıyor ve yükte gaz yiyebiliyor

Cnh gurubu da kullanma şansım oldu ttf olandan bahsediyorum iveco biraz daha iyi
onlarda yığılma boğulma çok oluyor ve 15 gazda mümkün değil çalışmak 18 20 gaz istiyor ve yükte gaz yiyemiyor devirden çabuk düşüyor tahammül edemiyor hoşlanmadığım konu bu

Balye bağlamak için en iyi karakteristik böyledir.Yaş zeminde ise tutunma farkı hissedilir.

temiz yakıt kullanın bi sibop ayarı gerekirse bi pompa çekişte felan sıkıntı yok cnh grubu yere sağlam bastığından biraz sıkılabilir mfler azcık tutunmadığından sesi kısılmaz ama icraatta ona göre,
https://www.youtube.com/watch?v=xSSIWTJkEBE
https://www.youtube.com/watch?v=sTi8a5mhcBg
https://www.youtube.com/watch?v=qbfqyKpBFfA
vs vs
Çekişme durumu farklı bir olay ağırlık lastik zemin motor uzunluğu ve çeki yüksekliği gibi durumlar etkilidir

Ben arazideki icraata bakarım [emoji3]
Gobleyi saldımmı susuyor namusuz 2/2 ilr goblemi çekilir vallahi bazen 1/4 ne düşüyor

Perkins mf htt seri 1 tavşanla gidiyor nh o vites hızıyla tırmığa anca gidiyor ben bunu tecrübe ettim ona dayanarak söylüyorum

Kötülediğim yok marka fataniği değilim eksiklikleri söylüyorum

3.7 motor hacmi o cüsseyi taşıyamıyor

Çekişme durumu farklı bir olay ağırlık lastik zemin motor uzunluğu ve çeki yüksekliği gibi durumlar etkilidir

Ben arazideki icraata bakarım [emoji3]
Gobleyi saldımmı susuyor namusuz 2/2 ilr goblemi çekilir vallahi bazen 1/4 ne düşüyor

Perkins mf htt seri 1 tavşanla gidiyor nh o vites hızıyla tırmığa anca gidiyor ben bunu tecrübe ettim ona dayanarak söylüyorum

Kötülediğim yok marka fataniği değilim eksiklikleri söylüyorum

3.7 motor hacmi o cüsseyi taşıyamıyor

olayın motor hacmi ile alakası hiç yok.Teknoloji gelişiyor silindir hacimleri küçülüyor artık devir küçük silindirle yüksek güç elde etmek.Bu araçlarda da böyle eskiden en ufak araçlar 1.4 motorken şuan tank gibi alman arabaları bile 1.3-1.5 cc motora sahip.

• Beğen
Tepkiler: kirci02
Bende de mf 285s 98 model ve 2017 model case jx 90 makspro var...sizin traktörlerde sıkıntı var sanırım.. ben jx 90 a 5/12 pulluk takıyorum, 15ton civarı yükte taşıdım rampa yukarı, hiçte öyle dediğiniz gibi bayılan bir traktör değil.. aksine çok seri kolay kolay bayılmıyor... özellikle perkins den çok iyi. Daha önce Erkut 100 lüks de vardı, çok hantaldı ve sıkıştırdığın zaman da hararet şanlanıyordu...pullukta yeri geliyor taşlı yerde mecburen 2/3 ile 10 gaza kadar düşüyorum sonra yine gaza bastın mı hemen toparlıyor, toprakta ağır Kara toprak...

Bende de mf 285s 98 model ve 2017 model case jx 90 makspro var...sizin traktörlerde sıkıntı var sanırım.. ben jx 90 a 5/12 pulluk takıyorum, 15ton civarı yükte taşıdım rampa yukarı, hiçte öyle dediğiniz gibi bayılan bir traktör değil.. aksine çok seri kolay kolay bayılmıyor... özellikle perkins den çok iyi. Daha önce Erkut 100 lüks de vardı, çok hantaldı ve sıkıştırdığın zaman da hararet şanlanıyordu...pullukta yeri geliyor taşlı yerde mecburen 2/3 ile 10 gaza kadar düşüyorum sonra yine gaza bastın mı hemen toparlıyor, toprakta ağır Kara toprak...
Biz ince lastik 38 jant kullanıyoruz sebze için hemde çeltikte altı yüksek olsun batmaması için acaba onun etkisinden mi oluyor anlamadım

Motor silindir hacmi + çap /strok= tork

Sizin hesap doğru olsa örnek vereyim;
case farmall 95 C için FPT f5C 3.4 cc 99 hp = 407 Nm TORK !
Erkunt 105e PERKİNS 1104D44T 4.4cc 102 hp = 405 Nm TORK !
Bu hesap nasıl oluyor?
Dediğim gibi Silindir hacmi önemi yok önemli olan hp ve tork ilişkisi sonra işin içine şanzıman girer ki farkı ortaya koyar.Mf 5400 serisindeki motoru neredeyse her motor kullanıyor ama farkı ortaya koyan dyna_4 şanzıman.o yüzden bazen motorun torku yüksek de olsa sahada mort oluyor.Kataloğa o yüzden pek bağlı kalmam.Kataloğa bakarsak deutz motorlar da düşük tork var ama aynı hp lerdeki çoğu motordan iyi gidiyor.