Büyükbaş Melezlemeler....

Ynt: Montofon -simental melezine simetal aşı doğum sonrası

DeHLiZ link=topic=85687.msg1034166#msg1034166 date=1447320116' Alıntı:
Maşallah :) Sağlıklı büyüsünler :)
Insallah sagolasin kardesim 2 dogum daha var.sonrasinda belcika mavisi ve sarole melezlerim var.Suan ulkemizin 1 milyon 300 bin ton et ihtiyaci var.900 bin uretiyoruz oyuzden ithalatlar oluyor ama sut olayinda sut tozu bile uretemiyoruz.iki turlude aciklarimoz fazla ama ben ve benim gibi isletmeler et acigini kapatabiliriz

maşallah kardeşim çok datlı olmuşlar allahım esirgesin ömürleriuzun olsun.aynen svgilikardeşim geçen bir ortamda bu olayıkonuştuk sütün pahalanmasını isdiyor bizim arkadaslar la dedim süt ihtiyacıyok o açık kapandı et açığıvardiyorum anlamıyorlar..

ben 15 yıldır saf montofon anaçlarla çalışıyorum eğer ineğin genetiğinde bozukluk yoksa montofon genleri semental genlerine ağır basıyo siyaha yakın kırmızı melezler ortaya çıkıyor o yüzden bikaç kez montofon anaça simental sperması denedim ama verim alamadım son üç yıldır şarole sperması attırıyorum çünkü şarole sperması montofona göre baskın olduğundan renk ve et verimi olarak şarole özelliklerini gösteriyor.anaçlardan süt dişi ve erkek yavrulardanda et üretimi yapıyorum

• Beğen
Tepkiler: dogannn

Phantom60 link=topic=85687.msg1038100#msg1038100 date=1448355414' Alıntı:
ben 15 yıldır saf montofon anaçlarla çalışıyorum eğer ineğin genetiğinde bozukluk yoksa montofon genleri semental genlerine ağır basıyo siyaha yakın kırmızı melezler ortaya çıkıyor o yüzden bikaç kez montofon anaça simental sperması denedim ama verim alamadım son üç yıldır şarole sperması attırıyorum çünkü şarole sperması montofona göre baskın olduğundan renk ve et verimi olarak şarole özelliklerini gösteriyor.anaçlardan süt dişi ve erkek yavrulardanda et üretimi yapıyorum
FORUMA HOŞGELDİN KARDEŞİM CHAROLaislerin doğumu zor olmuyormu melezlemede kullandıgınız simenthal boğalar hangileridir..

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1034609#msg1034609 date=1447438832' Alıntı:
Insallah sagolasin kardesim 2 dogum daha var.sonrasinda belcika mavisi ve sarole melezlerim var.Suan ulkemizin 1 milyon 300 bin ton et ihtiyaci var.900 bin uretiyoruz oyuzden ithalatlar oluyor ama sut olayinda sut tozu bile uretemiyoruz.iki turlude aciklarimoz fazla ama ben ve benim gibi isletmeler et acigini kapatabiliriz
Çok doğru, çok güzel işler yapıyorsun. Başarıların, bereketin daim olsun. Paylaşımlarının devamını bekliyoruz.

Suan hangi simental bogasi oldugunu hatirlamiyorum kardesim.sarole dogumlarinda ilk dogumunu yapacaklarina koydurmazssan ve dogum zamaninda takip edersen sıkinti olmuyor

Resimler ve ekler

• 20150805_192801.jpg
    20150805_192801.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 450
  • 20150805_192801.jpg
    20150805_192801.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 449

Aynen arkasimizinda dedigi gibi.montofon bir anaca simental atildiginda montofon geni baskin cikiyor.bende 5 inekde denemistim bunu.dogan buzaglar hemen hemen ayni oluyor fiziki gorunusler.ilk fotodaki anac monfon ikinci foto ise buzagsi.erkek buzaglarda gelisim guzel oluyor ama disilerde pek verimli bir irk olmuyor.koltuk meme diye tabir edilecek sekilde sut yonundende zayif disiler oluyor.dun bir adet daha montofon angus melezi dogdu.suana kadar 2. Oluyor bu melezleme ve ikisindede angus geni baskin cikti.

Ynt: Büyükbaş Melezlemeler....

Sanirim Esref hocamida dahil etmek lazim.yoksa deger bilmiyosunuz arge ya kapali bizler tecrube ile ortaya cikani neyi edeirde daha cok kaZancimiz olur diye bunlrida bi inegi 1sene gozden cikarak anlatiyoz.esref hocaminda dedigi
Gibi bizim laflarimiz biyere ulastiysa amenna...bura genel site sonucda.tarim hayvancilik fuari edilir ama bir hayvan bile giremeyiz.fuarlarin adi tarim ve tekniloji olmali.bizlere bu ulkede yer yok.ureticiye

Maşallah abi.

Kombine bir ırka farklı bir kombine özellikteki ırk sperması kullanmak pek mantıklı değil. Kombine ırk atılacak ise kendi ırkının yüksek özellikte bir boğanın spermasını kullanmak daha mantıklı.
Sütçü ineklerde veya süt özelliği daha yüksek kombine ırk inekte, et özelliği isteniyor ise angus çok iyi oluyor. Genleri çok baskın. Tamamen et odaklı bir işletme macera aramıyor ise angus kullanabilir bütün ineklerde.

• Beğen
Tepkiler: dogannn

Bereketli olsun kardeşim maşAllah.Güzel bir çalışma melez buzağılar güzel f1 melezlerinde azmanlık yakalayabilirsin ama f1 leere aynı baba anne ırkında tohumlama yaparsan f2 lerde gelişim sıkıntılı oluyor,burada iyi bir genetik ıslah desteği almak lazım.Bereket tv Benim Çifliğim program I olarak işletmenizi ziyaret edip,genetik ıslahla ilgili bir bölüm çekelim.

• Beğen
Tepkiler: atayyy

hacimmet link=topic=85687.msg1041795#msg1041795 date=1449180414' Alıntı:
Bereketli olsun kardeşim maşAllah.Güzel bir çalışma melez buzağılar güzel f1 melezlerinde azmanlık yakalayabilirsin ama f1 leere aynı baba anne ırkında tohumlama yaparsan f2 lerde gelişim sıkıntılı oluyor,burada iyi bir genetik ıslah desteği almak lazım.Bereket tv Benim Çifliğim program I olarak işletmenizi ziyaret edip,genetik ıslahla ilgili bir bölüm çekelim.

Melezlemedeki asil amac her irkin baskin ozelliklerini alarak ilerlemek.F konusuna glirsek biz dogadan yakalamadik bu hayvanlari oyuzden melezlemede orgine gitmemek gerek.hayvanlara dunya asi vuruyoruz igne delisi oluyorlar ama melezlemer ile o bagisiligi aliyorlar.7/24 emsin gram roto corona goremezsiniz

Gladioman link=topic=85687.msg1041810#msg1041810 date=1449183674' Alıntı:
Belçika mavileri daha iri ve kgl ' lu oluyormus yavruları zaten hayvanlar çift kaslı acaba hangi cins inek uygundur sperma attırmak için daha rahat dogum açısından

2 dogumum var montofona attim.gozde irktir onlar beside ama gorundugu gibi olmaz.melezlemenin amaci her daldan bi cicek almmak.bunu daha once deniyen kisilerle gorustum eger disi olursa belcika mavisi melezi terkar ona belcika mavisi atarsaniz dekeainlikle dogum zorlugu yada olu dogum olur.normalde rahimde bir kas sistemidir siz onlari cift edip kanali daraltirsiniz ve sonucu kotu olur neyazikki

Belçika mavisi tohumu atılacak dişi hayvanın ırkından ziyade vücut yapısı önemli. Genel olarak iri bir inek olmalı. En önemli unsur ise sağrı yapısı. Geniş ve hafif eğimli bir sağrıya sahip olması lazım. Yani inek iri diye hemen belçika mavisi atmak hata olur. Sağrı yapısına da dikkat ederek tohumlama yapmalıyız. Bu sağrı özelliği doğumu kolaylaştırır. Damızlık için inek veya düve seçerken de bu özelliğe çok dikkat etmek gerekir.