Büyükbaş Melezlemeler....

Selamın aleyküm

Uzun bir aradan sonra tekrar foruma giriş yapabildim , ilk melezleme buzağılarımı 2016 da almıştım , şuan onlarında buzağları oldu , bir kısmıda kesime gitti tabiki

Yakın bir zamanda bütün tecrübelerimi paylaşacam

Angus & Şarole ve sevgi ile kalın...

Tecrubelerinizi paylasacam demistiniz sabirla bekliyorum. Angus melezlerinin buzagilarin gelisimi nasil sizin fikirleriniz önemli bizler icin yeni boga alicam angusmu veya simentermi alayim karar veremedim. Paylasimlarinizi ve tecrubelerinizi paylasirsaniz memnun olurum. Tesekkurler

Tecrubelerinizi paylasacam demistiniz sabirla bekliyorum. Angus melezlerinin buzagilarin gelisimi nasil sizin fikirleriniz önemli bizler icin yeni boga alicam angusmu veya simentermi alayim karar veremedim. Paylasimlarinizi ve tecrubelerinizi paylasirsaniz memnun olurum. Tesekkurler
arkadaş nedeni belli olmayan bir şekilde foruma kızdı sinir dolu bir konu açıp birdaha buralara uğramadı.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
IMG_7174.JPGIMG_7173.JPG

Blond babadan Belçika Mavisi anneden olma 2 aylık dana maşallah Allah herkeze böyle nurtopu gibi danalar nasip etsin

Gelde heveslenme şu işe ya maşallah
Analı danalı yapılsa diye herzamanki gibi açsam konuyu
Böyle bi dana 8-10 aylıkken şuanki piyasada ne eder sizce

Ekli dosyayı görüntüle 24999Ekli dosyayı görüntüle 25000

Blond babadan Belçika Mavisi anneden olma 2 aylık dana maşallah Allah herkeze böyle nurtopu gibi danalar nasip etsin

Böyle bi dana 8-10 aylıkken şuanki piyasada ne eder sizce[/Q
Masallah .tam bir besilik canavar,dogumda zorluk oldumu
bende mandofona ikinci buzagi olarak sarole attirmak istiyorum ama Problem olur diye korkuyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 24999Ekli dosyayı görüntüle 25000

Böyle bi dana 8-10 aylıkken şuanki piyasada ne eder sizce[/Q
Masallah .tam bir besilik canavar,dogumda zorluk oldumu
bende mandofona ikinci buzagi olarak sarole attirmak istiyorum ama Problem olur diye korkuyorum.

Abi MEHMET KUTLU num facebook undan aldım abi
Orada yorumlarda daha iyi bilgiler vardır

Üstadım denemedim tecrübem yok duyduğuma göre montofon şarole çok iyi sonuc veriyor. O melezden besi yapan biriyle konusmustum. Hayvan daha 13 aylıkken ahıra şaplı hayvan gelmiş ölür endişesiyle kesmişler. 313 kilo karkas gelmiş. O yaşta o kadar karkası her hayvan veremez. Montofon simental melezlerinde iyi sonuc elde edemeyen de çok gordum. Onu da belirteyim bu genetik işi sıkıntı tutmuyor birbirini herzaman dominant gen resesif gen işleri. Ama angusun gen aktarımı daha yüksek. Bunu da duymuştum. Angus ile melezleyip de angusa benzemeyen buzağı görmedim hiç.

Kandemir kirmizi Angus kullansam nasil olur. Yoksa siyahmi kullanalim.

Arkadaşlar merhaba, bu başlığa da yazıp sorayım :) Yerli ırklara ya da sütü az holsteinlara etçi ırk sperma atarsak, süt sağma amacı gütmeden sütü sadece buzağılara bırakarak, mera imkanı olmadan fabrika yemi kullanmadan, hatta mümkünse sadece kaba yem ile anaç beslemenin yolu var mıdır?

Mısır silajı, arpa-fiğ karışımı, kuru ot, arpa ve buğday kırması ile bu besleme yapılabilir mi?

Arkadaşlar merhaba, bu başlığa da yazıp sorayım :) Yerli ırklara ya da sütü az holsteinlara etçi ırk sperma atarsak, süt sağma amacı gütmeden sütü sadece buzağılara bırakarak, mera imkanı olmadan fabrika yemi kullanmadan, hatta mümkünse sadece kaba yem ile anaç beslemenin yolu var mıdır?

Mısır silajı, arpa-fiğ karışımı, kuru ot, arpa ve buğday kırması ile bu besleme yapılabilir mi?
Aynı şeyleri düşünüyoruz hocam. Benim amacım yerli ırklarda angus denemesi yapmak

Aynı şeyleri düşünüyoruz hocam. Benim amacım yerli ırklarda angus denemesi yapmak

Benimle aynı şeyleri düşünen birinin olması güzel :) Peki siz araştırdınız mı? Bu konuda bir fikriniz var mı? Yani günde 4-5 lira gibi bir yemleme ile bakılabilir mi bu anaçlara?

Yerli ırklar 400 kg kadar oldukları için, 7-8 kg mısır silajı, kuru arpa otu-fiğ karışımı vererek işin altından kalkılabilir mi? Bunu düşünüyorum.

Benimle aynı şeyleri düşünen birinin olması güzel :) Peki siz araştırdınız mı? Bu konuda bir fikriniz var mı? Yani günde 4-5 lira gibi bir yemleme ile bakılabilir mi bu anaçlara?

Yerli ırklar 400 kg kadar oldukları için, 7-8 kg mısır silajı, kuru arpa otu-fiğ karışımı vererek işin altından kalkılabilir mi? Bunu düşünüyorum.
Deneyip görmek en güzeli bence. Büyük ölçekli bi araştırmadan sonra başarılı olabilecek gibi sonuçlar çıktı. Bu sebeple deneme amaçlı iki yerli ırk düve alıp koydum ineklerin yanına. Henüz tohumlanmadılar. Angus tohumlayıp doğan buzağıların gelişimini takip edicem

Deneyip görmek en güzeli bence. Büyük ölçekli bi araştırmadan sonra başarılı olabilecek gibi sonuçlar çıktı. Bu sebeple deneme amaçlı iki yerli ırk düve alıp koydum ineklerin yanına. Henüz tohumlanmadılar. Angus tohumlayıp doğan buzağıların gelişimini takip edicem

Hocam bekliyorum gelişmeyi :)