Büyükbaş Melezlemeler....

Yaklaşı 1 sene önce melezlemeyi ve verimi görmek adına yaklaşık 30 adet montofon v montofon-simental melezleri aşılattım.Birnevi arge yapıyorumda denebilir şuan 60 başlık bir ağıl inşaatımda sürmekte ama ben ufakdan doğan buzağları paylaşıyım istedim.Burada bura bir aile işletmesi ben 1.5 sene oldu geleli ve ben devralarak araştırmamı yapıyorum

Montofon-simental melezi bir ineğe 3. aşı olarak simental atıldı tabi tecrübesizdim ozamanlar biraz.zamanla ilerliyecek konularda zaten.hedefim besi kendi buzağlarımla şuan için

Video ;

https://www.facebook.com/gurkan.avsar.06/videos/10153316907653439/?pnref=story

foto :

12003260_10153316910948439_594881055235985861_n.jpg

Sallı bir dişi buzağ oldu bugün

Ynt: Montofon -simental melezine simetal aşı doğum sonrası

delioğlan link=topic=85687.msg1023318#msg1023318 date=1442867328' Alıntı:
Hayırlı olsun hemşerim, dişileri satıyormusun yoksa bırakıyormusun. Bu arada angusların bi doğsun gelişimine inanamayacaksın slmlar

duruma göre değişecek o şeyler hemşerim.ıslah etmeye devam ediyorum yakında buzağ ile anacında fotosunu eklerim biraz kendilerine gelsinlerde.Anguslardan öncesi Belçika mavileri ve şaroleler var bakalım hayırlısı

Insallah iyi olur Gürkan
Montofona simental asilamasini ben de merak ediyorum ileride de paylasirsan biz de takip ederiz
3 yil önce Holsteinlerin hepsini asilatarak simentale cevirdik ilk f1 melezleri bizi gayet memnun etti
Erkek danalarin simentalden asagi kalir yani yoktu
Disilerin de sütleri iyiydi hele bir kac inek tam f1 azmani oldu mükkemmel süt verdiler
Bakalim simdi seninkiler nasil olacak

Aspir link=topic=85687.msg1023323#msg1023323 date=1442867983' Alıntı:
Insallah iyi olur Gürkan
Montofona simental asilamasini ben de merak ediyorum ileride de paylasirsan biz de takip ederiz
3 yil önce Holsteinlerin hepsini asilatarak simentale cevirdik ilk f1 melezleri bizi gayet memnun etti
Erkek danalarin simentalden asagi kalir yani yoktu
Disilerin de sütleri iyiydi hele bir kac inek tam f1 azmani oldu mükkemmel süt verdiler
Bakalim simdi seninkiler nasil olacak

bir doğumum daha var , bu anaçlar aynı gün aşılatmıştım.O doğrucak olanda bunun kardeşi yine simental attık ona.Aynen bende memnunum monfoton 2. doğumda simental atmalarda.düvelikten çıktıkdan sonra bakalım o nasıl olacak

Maşallah Gürkan, etçi melezleri de bekliyoruz sabırsızlıkla. Ama sendeki mera imkanına göre bir kaç saf angus damızlık alsan daha iyi olmaz mı?

Umut medikal boga ismi Erich.diger doguracak olanada aynisini atmistik sanirim o erkek dogacak daha zamani var gibi anacin 1 haftaya dogum olur umarim.Angus aynen alcam hatta bikac yerlede gorustumde suanki piyasada cok pahali.

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1023317#msg1023317 date=1442866722' Alıntı:
Yaklaşı 1 sene önce melezlemeyi ve verimi görmek adına yaklaşık 30 adet montofon v montofon-simental melezleri aşılattım.Birnevi arge yapıyorumda denebilir şuan 60 başlık bir ağıl inşaatımda sürmekte ama ben ufakdan doğan buzağları paylaşıyım istedim.Burada bura bir aile işletmesi ben 1.5 sene oldu geleli ve ben devralarak araştırmamı yapıyorum

Montofon-simental melezi bir ineğe 3. aşı olarak simental atıldı tabi tecrübesizdim ozamanlar biraz.zamanla ilerliyecek konularda zaten.hedefim besi kendi buzağlarımla şuan için

Bence montofona 3. olarak simental gayet doğru olmuş. 2. olarakta olabilir. Fakat Ham montofon düveye ilk olarak simental aşılatanlar çok zarar etti. Çoğu ya anasını yada yavruyu kaybetti.

Sana bir dost tavsiyesinde bulunmak istiyorum eğer kabul ederseniz acizane olarak...

Fotoğrafta bulunan melez hayvanlar sizin esas önemli olan. Esas verimi o düvelerden alacaksınız. Hem dana olarak hem süt olarak. (Tabi süt verim miktarı aşırı yüksek değil ama çok kaliteli ve devamlı verim)

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

Dun diger melez inekde dogurdu.boga ayni ama bunda simental ozellikleri daha yogun.kafa kiprikler beyaz dizkapak alti beyaz sekilde.tahmin ettigim gibi buda erkek cikti.kiyaslama icinde guzel oldu.bir tanede montofon buzag oldu ayni gun.2. Asilamaydi onu melezlememistim biraz ufakti o

Maşallah abi, sağlıkla büyürler inşallah. Senin bu çalışmaların da özellikle benim için öncü olacak. Verimi ve kaliteyi artırmak adına ben de melezlemeler yapmayı düşünüyorum. Simental anaç kadroda hereford ve angus melezlemeleri yapacağım nasip olursa.

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1023821#msg1023821 date=1443378179' Alıntı:
Buzağlar kendilerine geldikden sonraki görüntü.Montofon çok ufak doğDu onun boğada Demsa Genetik - Genaral isimli bir boğaydı.Bakalım gelişimi nasıl olacak

Hepsi çok iyi duruyor Gürkan Maşallah. Demsa ' nın sitesinde General ' i bulamadım, sitede yok herhalde.

Bu arada senin işine hangisi yarıyor? Hepsi erkek dişi mi erkek mi yarıyor daha çok yoksa sağlıklı olsun da ne olursa olsun mu diyorsun :)

Yanlış demişim Umut Medikal olacaktı o boğa.Benim hayvanlarda şuan Umut Medikal - Demsa Genetik ve Lalahan ın aşılarını kullanıyorum ama geçenlerde veterinere bi aşı gelmiş sınırlı sayıda bana 4 tane ayırmasını söyledim naturalgenetik den 2014 şampiyonu bir limuzun boğa sperması.Yaklaşık 8-9 güne bir montofon-simental melezi anaç var o boğarsar yine ona atcam bu aşıyıda.sitesinde ilk linkde bakabilirsin..

Bana aslında dengeli gitmesi işime geliyor dişi-erkek oranında.Hala ıslah etmem gereken hayvanlar var 2-3 tane kaldı gerçi ama alttan gelişimi güzel olanları damızlığa çekecem.Montofon buzağ fotoğrafının arkasında gözüken bir yer var oraylayla uğraşıyorum şuan 50-60 başlık bir yer olacak.Orayı kendi buzağlarımdan besi yeri olarak düşünüyorum ama bakalım durum vaziyet ne gösterir.

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1023825#msg1023825 date=1443379222' Alıntı:
Yanlış demişim Umut Medikal olacaktı o boğa.Benim hayvanlarda şuan Umut Medikal - Demsa Genetik ve Lalahan ın aşılarını kullanıyorum ama geçenlerde veterinere bi aşı gelmiş sınırlı sayıda bana 4 tane ayırmasını söyledim naturalgenetik den 2014 şampiyonu bir limuzun boğa sperması.Yaklaşık 8-9 güne bir montofon-simental melezi anaç var o boğarsar yine ona atcam bu aşıyıda.sitesinde ilk linkde bakabilirsin..

Bana aslında dengeli gitmesi işime geliyor dişi-erkek oranında.Hala ıslah etmem gereken hayvanlar var 2-3 tane kaldı gerçi ama alttan gelişimi güzel olanları damızlığa çekecem.Montofon buzağ fotoğrafının arkasında gözüken bir yer var oraylayla uğraşıyorum şuan 50-60 başlık bir yer olacak.Orayı kendi buzağlarımdan besi yeri olarak düşünüyorum ama bakalım durum vaziyet ne gösterir.

İnşallah istediğin gibi olur, küçük ama emin adımlarla ilerliyorsun, o yüzden her şeyin güzelce gideceğini düşünüyorum.

Bu arada, natural genetikte etçi ırklara şöyle bir göz gezdirdim, Charolaisler ' e de bir bak istersen, iyi boğalar var gibi. Tabi Charolais düşünür müsün bilmiyorum da.

DeHLiZ link=topic=85687.msg1023837#msg1023837 date=1443382759' Alıntı:
İnşallah istediğin gibi olur, küçük ama emin adımlarla ilerliyorsun, o yüzden her şeyin güzelce gideceğini düşünüyorum.

Bu arada, natural genetikte etçi ırklara şöyle bir göz gezdirdim, Charolaisler ' e de bir bak istersen, iyi boğalar var gibi. Tabi Charolais düşünür müsün bilmiyorum da.

aynen baktım inceledim onlarıda ama benm veteriner normalde orayala çalışmıyor ama baskılamam lazım artık :)

Abi küçük doğması daha iyi. Angus yavruları da küçük doğar, sonradan iyi gelişirler. Bu buzağı da iyi gelişirse, boğanın sperması düvelerde kullanılabilir.