Büyük Yağmurlama Tabancaları Hakkında Yardım

Ynt: Büyük Yağmurlama Tabancaları Hakkında Yardım

BARTU link=topic=85739.msg1024380#msg1024380 date=1443646531' Alıntı:
Jet 50 yi kullanırsan 22 nolu memeler ile yaklaşık 12 küçük tabancaya denk gelir.
Bu tip sulama tabancalarında meme başlıkları değiştiği için suyun miktarına göre memeleri değiştirerek kullanabilirsin 25 ile 30 m tek tarafa rahat atabiliyorlar.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler icin. İşiniz rast gitsin :)

BARTU link=topic=85739.msg1024380#msg1024380 date=1443646531' Alıntı:
Jet 50 yi kullanırsan 22 nolu memeler ile yaklaşık 12 küçük tabancaya denk gelir.
Bu tip sulama tabancalarında meme başlıkları değiştiği için suyun miktarına göre memeleri değiştirerek kullanabilirsin 25 ile 30 m tek tarafa rahat atabiliyorlar.
12 küçük tabanca mı çok alan suluyor, 30 mt atan tek tabancamı?

bu yıl 63 luk tabır edılen 2 lık boru ve mını sıprınk ıla 45 dekar komple sererek 45 dk aycıcek suladım yagmurlama ve damlama parsellerımde vardı en ıyı mını sprınk verım yaptıkı buda gelecek seneye 100 dk kadar 63 luk boru yıne alacagım damlama 5 yıl omurle satılıyor ama her yıl / 10 fıre verıyor mısıra olmaz ama aycıcege bence guzel odu 45 dk malıyetı 16800 ana boru harıc t ler hat vanalar tapası vs hersey dahıl

selamlar arkadaşlar konuyla alakalı bende çok zaman ve para harcamıştım zamanında ....:)elimde şuan 15 adet naan israel spring 4 adet skıpper italy 1 adet mercury şanzımanlı tabancalar var bir hevesle aldım hepsini mısır için ama düşündüğüm gibi olmadı .....detaylara girip konuyu uzatmak istemem tavsiyem yakınlarınızdan bir komşudan bulup dneyerek almanız pahalı makinalar bence ....ben benimkileri hacımehmete getirecem konyaya şuan kullanmıyorum yakınsan denersin istersen...ayrıca atilla abide çok iyi biliyor bu konuyu konuşma fırsatım oldu birkaç kez...kolay gelsin....

manas link=topic=85739.msg1024426#msg1024426 date=1443686773' Alıntı:
bu yıl 63 luk tabır edılen 2 lık boru ve mını sıprınk ıla 45 dekar komple sererek 45 dk aycıcek suladım yagmurlama ve damlama parsellerımde vardı en ıyı mını sprınk verım yaptıkı buda gelecek seneye 100 dk kadar 63 luk boru yıne alacagım damlama 5 yıl omurle satılıyor ama her yıl / 10 fıre verıyor mısıra olmaz ama aycıcege bence guzel odu 45 dk malıyetı 16800 ana boru harıc t ler hat vanalar tapası vs hersey dahıl
Mini spring bahce sulamada kullanilan kucuk tabancalar gibi kendi ayagi olan uzun tabanca demi? Biraz daha bilgi verir misiniz?

agusta80 link=topic=85739.msg1024430#msg1024430 date=1443688320' Alıntı:
selamlar arkadaşlar konuyla alakalı bende çok zaman ve para harcamıştım zamanında ....:)elimde şuan 15 adet naan israel spring 4 adet skıpper italy 1 adet mercury şanzımanlı tabancalar var bir hevesle aldım hepsini mısır için ama düşündüğüm gibi olmadı .....detaylara girip konuyu uzatmak istemem tavsiyem yakınlarınızdan bir komşudan bulup dneyerek almanız pahalı makinalar bence ....ben benimkileri hacımehmete getirecem konyaya şuan kullanmıyorum yakınsan denersin istersen...ayrıca atilla abide çok iyi biliyor bu konuyu konuşma fırsatım oldu birkaç kez...kolay gelsin....
Ne hayallerle acmistim konuyu herkes memnun sanmıştım. Demekki oyle değilmiş :D önermiyorsunuz yani :D

alifatiherturk link=topic=85739.msg1023994#msg1023994 date=1443468862' Alıntı:
Selamın Aleyküm,
Bu sene ayçiçeğine damlama serdik verimimizde aşırı bı artış oldu. yağmurlamayla iyi bir verim alamıyoruz. bu yüzden damladan kolay işçilik gerektiren, normal yağmulamadan yüksek verim elde edebileceğimiz için düşünüyoruz. ayrıca damlama gibi sıra bitkilerinde değil buğday, arpa da da kullanabileceğimiz için de avantajlı.
Siz abilerim arkadaşlarım, daha önce kullanan, çevresinde olan yada hakkında bilgisi olan yardım edebilir mi?
hangi marka iyidir, kaç metreye atanlar daha iyi iş çıkarır, kullanımı nasıldır, kalite/fiyat oranında hangilerini önerirsiniz?
Şimdiden teşekkür ederim :)
bütün yzılanları okudum da tapancalar hakkında biaz bilği eksikliği var diye düşündüm
arkadaşım takacağın tapanca su basan pompanın debisi ve basıncıyla alakalıdır
örneğin küçük pancar motoruyla çalışır fakat homojen sulama yapmaz sulama çapı 50 m aşanlar için
çapı 100 m. olan tapancalar kademeli güçlü pompalar ister lombardin pancar motor kullanırsanız sulama yerine bitkiye zarar verir homojen sulama yapamaz
20 barın üstünde basınç yapa pompalar uygun debide 2-4-tapancayı aynı anda çalıştırır
rüzgar sorununu ise tarlanın her iki kenarından hat çekersin ruzgarın estiği tarafı çalıştırdığında sorun çözülür

• Beğen
Tepkiler: cengavergokhan

çifçilik zor iş link=topic=85739.msg1024601#msg1024601 date=1443777671' Alıntı:
bütün yzılanları okudum da tapancalar hakkında biaz bilği eksikliği var diye düşündüm
arkadaşım takacağın tapanca su basan pompanın debisi ve basıncıyla alakalıdır
örneğin küçük pancar motoruyla çalışır fakat homojen sulama yapmaz sulama çapı 50 m aşanlar için
çapı 100 m. olan tapancalar kademeli güçlü pompalar ister lombardin pancar motor kullanırsanız sulama yerine bitkiye zarar verir homojen sulama yapamaz
20 barın üstünde basınç yapa pompalar uygun debide 2-4-tapancayı aynı anda çalıştırır
rüzgar sorununu ise tarlanın her iki kenarından hat çekersin ruzgarın estiği tarafı çalıştırdığında sorun çözülür
Verdigini bilgiler gercekten faydali bilgiler. Yalniz biz derin kuyudan sulama yapıyoruz yani 50-70 hatta 80 beygir dalgıçlar kullanıyoruz. Fazla mi olur basınç. Tesekkur ederim :)

Büyük tabanca ile sulama kara ve sert topraklarda oldukça yararsızdır. Özelikle de kök derinliği fazla olan bitkilerde.Su geçirgenliği yavaş olduğundan istediğiniz derinliğe su gitmez .Siz tarla çamurlandı sulama tamam zannedersiniz fakat derinlik en fazla 30-40 cm gitmiştir.Oysa mısır gibi bitkilerin etkili kök derinlikleri 1,5 m yi bulur. Kökler tam suyu almadan su yüzeyde buharlaşır siz sulama yaptım zannedersiniz.

alifatiherturk link=topic=85739.msg1024629#msg1024629 date=1443791404' Alıntı:
Verdigini bilgiler gercekten faydali bilgiler. Yalniz biz derin kuyudan sulama yapıyoruz yani 50-70 hatta 80 beygir dalgıçlar kullanıyoruz. Fazla mi olur basınç. Tesekkur ederim :)
peki kademe sayıları ve çıkışları kaçlık 8 kademenin üstünde ise süper

çifçilik zor iş link=topic=85739.msg1024729#msg1024729 date=1443818294' Alıntı:
peki kademe sayıları ve çıkışları kaçlık 8 kademenin üstünde ise süper
Kademeyi hatirlamiyorum ama 7 olabilir, 5lik boru olarak kuyudan çıkıp 6lı ile yer altina giriyor. Cikista 5e düşüp 5le devam ediyoruz su kaybımiz fazla degil yani. Nasil olur acaba?

alifatiherturk link=topic=85739.msg1024832#msg1024832 date=1443896167' Alıntı:
Kademeyi hatirlamiyorum ama 7 olabilir, 5lik boru olarak kuyudan çıkıp 6lı ile yer altina giriyor. Cikista 5e düşüp 5le devam ediyoruz su kaybımiz fazla degil yani. Nasil olur acaba?
çapı 50 metre olan iki tapancayı çok rahat çevirir 3. de basınç düşmesi olur en idali 1ve 2 şeklinde olur tapancalarda en büyük sorun rüzgardır tarlaya iki ayrı hat çekip çözebilirsinyada 100 m çapı olan tarlayı tam ortadan ikiye bölersi rüzgarı arkaya alacak şekilde yön mandalları ile sularsın

çifçilik zor iş link=topic=85739.msg1025014#msg1025014 date=1443991577' Alıntı:
çapı 50 metre olan iki tapancayı çok rahat çevirir 3. de basınç düşmesi olur en idali 1ve 2 şeklinde olur tapancalarda en büyük sorun rüzgardır tarlaya iki ayrı hat çekip çözebilirsinyada 100 m çapı olan tarlayı tam ortadan ikiye bölersi rüzgarı arkaya alacak şekilde yön mandalları ile sularsın
kast ettiğim yarı çaptır 50 m olan

çifçilik zor iş link=topic=85739.msg1025014#msg1025014 date=1443991577' Alıntı:
2 tabanca az degil mi? Kucuk tabancalardan 70 75 tane takiyoruz

çifçilik zor iş link=topic=85739.msg1025128#msg1025128 date=1444064876' Alıntı:
az değil idal homojen sulma için iki tane yeterli 4 de taka bilirsin ama randımanlı sulamaz
Civar köyelrde gördüğümüz 7-8 tane takıyorlar da şaşırdım dediğinize. teşekkür ederim tekrar

Abi konuya şöyle başlayayım;
Bizde 100 dekar kaplayacak Spring, 4 tane yüzüak jet 55, 2 tane irtem tamburlu yağmurlama var yani yağmurlama sistemleriyle alakalıyız baya..

Kendi büyük tabancalarımızdan yola çıkarak yorumlarımı söyleyeyim yani ben Jet 35-40 felan bilmiyorum kullanmadım onlardan,
Büyük tabancanın 2 tane şartı vardır
1- rüzgar kesinlikle olmayacak, bazı arkadaşlar rüzgarı arkasına alırsın, kenara döşersin felan demiş ama olmaz öyle suyu toz ettiği için en ufak Esintide sapmalar oluyor homojenlik bozuluyor ve şu da var rüzgar bir yönden sürekli aynı hızda esmiyor biz hızlanıyor bi sakinliyor.
2- basınçlı su, bu tabancarı 4 bar ın altında çalıştırırsan homojenlik bozulur ve dövme yapar İdeal bar 5 tir zaten borularda 5 bara anca dayanıyor.

Benim tecrübelerimce, sprinklerden çok daha homojen bir sulama yapıyor, tabanca pahalı durabilir ama Sprinklerden 5 hat kuracağına bundan 1 hat kuruyorsun; buda boru ve sprinklerden kar tabi bide sprinklerin kurulumu daha çok emek gerektiriyor 5 hat nerde 1 hat nerde, bizde sprinklerin tıkanması çok oluyor (kuyu suyunda bile) en ufak şeyden tıkanıyor, büyük tabancanın 28 mm deliği var tıkanması pek mümkün değil.
100-120 tane sprink çalıştırıyoruz buna karşılık büyük tabancalardan 2 tanesine ancak su yetirebiliyoruz yani çok su atıyor
Birde arkadaşın birisi geçirimsiz toprakta iyi olmaz demiş bence tam tersi büyük tabanca toz halinde indiriyor, Sprinkler damla düşüyor.

Bunlar benim kulladıklarımdan tecrübeler başta da söylemiştim, konuda sapma olmasın diye tekrar söylüyorum.

Umarım bişeyler anlatıp yardımcı olabilmişimdir.