Büyük Yağmurlama Tabancaları Hakkında Yardım

Ynt: Büyük Yağmurlama Tabancaları Hakkında Yardım

bugraa link=topic=85739.msg1025153#msg1025153 date=1444069671' Alıntı:
Abi konuya şöyle başlayayım;
Bizde 100 dekar kaplayacak Spring, 4 tane yüzüak jet 55, 2 tane irtem tamburlu yağmurlama var yani yağmurlama sistemleriyle alakalıyız baya..

Kendi büyük tabancalarımızdan yola çıkarak yorumlarımı söyleyeyim yani ben Jet 35-40 felan bilmiyorum kullanmadım onlardan,
Büyük tabancanın 2 tane şartı vardır
1- rüzgar kesinlikle olmayacak, bazı arkadaşlar rüzgarı arkasına alırsın, kenara döşersin felan demiş ama olmaz öyle suyu toz ettiği için en ufak Esintide sapmalar oluyor homojenlik bozuluyor ve şu da var rüzgar bir yönden sürekli aynı hızda esmiyor biz hızlanıyor bi sakinliyor.
2- basınçlı su, bu tabancarı 4 bar ın altında çalıştırırsan homojenlik bozulur ve dövme yapar İdeal bar 5 tir zaten borularda 5 bara anca dayanıyor.

Benim tecrübelerimce, sprinklerden çok daha homojen bir sulama yapıyor, tabanca pahalı durabilir ama Sprinklerden 5 hat kuracağına bundan 1 hat kuruyorsun; buda boru ve sprinklerden kar tabi bide sprinklerin kurulumu daha çok emek gerektiriyor 5 hat nerde 1 hat nerde, bizde sprinklerin tıkanması çok oluyor (kuyu suyunda bile) en ufak şeyden tıkanıyor, büyük tabancanın 28 mm deliği var tıkanması pek mümkün değil.
100-120 tane sprink çalıştırıyoruz buna karşılık büyük tabancalardan 2 tanesine ancak su yetirebiliyoruz yani çok su atıyor
Birde arkadaşın birisi geçirimsiz toprakta iyi olmaz demiş bence tam tersi büyük tabanca toz halinde indiriyor, Sprinkler damla düşüyor.

Bunlar benim kulladıklarımdan tecrübeler başta da söylemiştim, konuda sapma olmasın diye tekrar söylüyorum.

Umarım bişeyler anlatıp yardımcı olabilmişimdir.
Tesekkur ederim abi gercekten faydali oldu vazgeçmistim nerdeyse yeniden heveslendim şimdi.
Yuzuak denilen marka 55lik ne kadardir acaba?
Ayrica irtem tamburlunun ortalama fiyati nedir? Biraz fazla sordum galiba :D

Jet 55 1000 tl civarı idi ayağıyla beraber.
Tamburlu ise desteklemelerden dolayı fiyatı baya yükselmiş 60 bin civarı ama boru boyuna göre değişir tabi..

bugraa link=topic=85739.msg1025164#msg1025164 date=1444072278' Alıntı:
Jet 55 1000 tl civarı idi ayağıyla beraber.
Tamburlu ise desteklemelerden dolayı fiyatı baya yükselmiş 60 bin civarı ama boru boyuna göre değişir tabi..
Tesekkur ederim usta. Allah işini rast getirsin aklima takilan soru olursa özelden yazarim inşallah. Sana da uygunsa

alifatiherturk link=topic=85739.msg1025165#msg1025165 date=1444072406' Alıntı:
Tesekkur ederim usta. Allah işini rast getirsin aklima takilan soru olursa özelden yazarim inşallah. Sana da uygunsa

Yardımcı olabileceğim bişey varsa her zaman.
İlerleyen zamanda tamburlu yağmurlamanın gopro çekimini koycam

Abi konuya şöyle başlayayım;
Bizde 100 dekar kaplayacak Spring, 4 tane yüzüak jet 55, 2 tane irtem tamburlu yağmurlama var yani yağmurlama sistemleriyle alakalıyız baya..

Kendi büyük tabancalarımızdan yola çıkarak yorumlarımı söyleyeyim yani ben Jet 35-40 felan bilmiyorum kullanmadım onlardan,
Büyük tabancanın 2 tane şartı vardır
1- rüzgar kesinlikle olmayacak, bazı arkadaşlar rüzgarı arkasına alırsın, kenara döşersin felan demiş ama olmaz öyle suyu toz ettiği için en ufak Esintide sapmalar oluyor homojenlik bozuluyor ve şu da var rüzgar bir yönden sürekli aynı hızda esmiyor biz hızlanıyor bi sakinliyor.
2- basınçlı su, bu tabancarı 4 bar ın altında çalıştırırsan homojenlik bozulur ve dövme yapar İdeal bar 5 tir zaten borularda 5 bara anca dayanıyor.

Benim tecrübelerimce, sprinklerden çok daha homojen bir sulama yapıyor, tabanca pahalı durabilir ama Sprinklerden 5 hat kuracağına bundan 1 hat kuruyorsun; buda boru ve sprinklerden kar tabi bide sprinklerin kurulumu daha çok emek gerektiriyor 5 hat nerde 1 hat nerde, bizde sprinklerin tıkanması çok oluyor (kuyu suyunda bile) en ufak şeyden tıkanıyor, büyük tabancanın 28 mm deliği var tıkanması pek mümkün değil.
100-120 tane sprink çalıştırıyoruz buna karşılık büyük tabancalardan 2 tanesine ancak su yetirebiliyoruz yani çok su atıyor
Birde arkadaşın birisi geçirimsiz toprakta iyi olmaz demiş bence tam tersi büyük tabanca toz halinde indiriyor, Sprinkler damla düşüyor.

Bunlar benim kulladıklarımdan tecrübeler başta da söylemiştim, konuda sapma olmasın diye tekrar söylüyorum.

Umarım bişeyler anlatıp yardımcı olabilmişimdir.

Ustam bnde jet 50 alıcam yörede hiç yok basınçlı sulama sıstemı gelıyır tarlaya kadar ona bağlayacağım.
Bırısınde gördüm metsan 30 lük 3 tane çalıştırıyor aynı sıstem peki bn sadece 1 adet 50 lik çalıştırırabilir miyim

Ustam bnde jet 50 alıcam yörede hiç yok basınçlı sulama sıstemı gelıyır tarlaya kadar ona bağlayacağım.
Bırısınde gördüm metsan 30 lük 3 tane çalıştırıyor aynı sıstem peki bn sadece 1 adet 50 lik çalıştırırabilir miyim

Suyun miktarı önemli sistemi döşeyenlere sorun saniyede kaç litre su çıktığını ona göre yüzüak ın internet sitesinde hangi tabancanın ne kadar su attığı vs bütün bilgiler var ordan bakarak karar verebilirsiniz yada o 30 luk tabancaların ne kadar su attığını öğrenerek ordan da hesaplayabilirsiniz. Tek lazım olan saniyedeki su miktarı

Suyun miktarı önemli sistemi döşeyenlere sorun saniyede kaç litre su çıktığını ona göre yüzüak ın internet sitesinde hangi tabancanın ne kadar su attığı vs bütün bilgiler var ordan bakarak karar verebilirsiniz yada o 30 luk tabancaların ne kadar su attığını öğrenerek ordan da hesaplayabilirsiniz. Tek lazım olan saniyedeki su miktarı

Ustam basınçlı sulama sistemi 6 yıl önce kuruldu gitti
İrtibat kuracağım kimse yok
Olsa yüzüak sitesini çok inceledim
Evet orada yazıyor ama bizim orada ki basınç bilinmiyor
Ama bu akona 30 marka tabancadan 40-45 adet çalıştırıyor
Sistem
Sorun şu bu çalıştırma basınca göre değişiyor
Şu şekilde hani her tarlada olduğu İçin sistem kullanıma göre basınç değişiyor
Mesela Ben 50 fıskıye kurulu iken 4 lük boru patladığını da biliyorum
Başka zaman da bu fıskıyeler le 35 tane çevirdiğini de biliyorum
Anlatabildim mi ustam
Bu yüzden kullanıcı olarak sizden fikir istiyorum
Çünkü 2000₺ değerimde ürünü alıp da elimde patlasın istemiyorum

c450404e-4c86-4859-82ee-68ea46b44209.jpg0e9062d0-1325-435e-a4d8-5e642821edf9.jpg

Ustam basınçlı sulama sistemi 6 yıl önce kuruldu gitti
İrtibat kuracağım kimse yok
Olsa yüzüak sitesini çok inceledim
Evet orada yazıyor ama bizim orada ki basınç bilinmiyor
Ama bu akona 30 marka tabancadan 40-45 adet çalıştırıyor
Sistem
Sorun şu bu çalıştırma basınca göre değişiyor
Şu şekilde hani her tarlada olduğu İçin sistem kullanıma göre basınç değişiyor
Mesela Ben 50 fıskıye kurulu iken 4 lük boru patladığını da biliyorum
Başka zaman da bu fıskıyeler le 35 tane çevirdiğini de biliyorum
Anlatabildim mi ustam
Bu yüzden kullanıcı olarak sizden fikir istiyorum
Çünkü 2000₺ değerimde ürünü alıp da elimde patlasın istemiyorum

Ekli dosyayı görüntüle 32886Ekli dosyayı görüntüle 32887

Merhaba suyun son aktığı yere bir manometreli çıkış alıp basıncınızı tam olarak ölçebilirsiniz.

kardeş sakin öyle bir hata yapma. Büyük tabancanın suladiği mahsul damlama ve küçük tabancaya oranla yarı yarıyadır. Burda 2 yıl önce heveslenip ciddi ücretlere aldılar 1 sezon kullanılıp atıldı. Bizim buraya gel 50 şer liraya istediğin kadar topla git
Sizin ora neresiymiş kardeşim ne kadar varsa hepsine 50 şer verip alıcam ben ?