Mısırı Topraksız Tarımla Yetiştirebilir miyiz?

Mısır ekimi genelde sıra aralığı 60-70 cm sıra üstü 15-20 cm aralığında ekiliyor. Topraksız tarım da sıra aralığı ve sıra üstü 15 cm olsa birim alanda çok daha fazla bitki yetiştirilebilir.

Bitkiyi topraksız tarım yontemiyle yetiştirceğimiz için toprağa gübre ya da ara çapası gibi derdimizde olmayacak. Bu kadar sık bir dikimde bitkinin yetişmesi mümkün müdür kökler bakımından ve güneş açısından.

Sonuçta sıra üstü 15 cm aralıkla dikiyorduk. Sıra arasını da 15 cm ' e düşürücez ama işte bitkiye bakım kısmını es geçersek(yani araları çapalama,gübre gibi) bitkinin yetişmesine engel olacak bir etmen karşımıza çıkar mı?

Ynt: Mısırı Topraksız Tarımla Yetiştirebilir miyiz?

Benim düşündüğüm şekilde sıra araları ve sıra üstü 15 cm olacak şekilde ekilirse birim alandan nerdeyse topraklıya göre 4 kat daha fazla bitki yetiştirilebilir.

Bitkilerin denge konusuna gelirsek onunda çözümünü buldum. Askı sistemi değide file tarzı bir çözüm. Bitkilerin boyu belli yüksekliğe geldiğinde bitkiler bir çeşit file tarzı bir sistemde destek bulup yatmaları engellenebilir.Sonuçta düz bir şekilde yukarı uzuyor sadece sağa sola yatmasın yeter bizim için.

Benim merak ettiğim bu kadar sık bir sistemde güneş problem yaratır mı ki bence yaratmaz gibi. Ayrıca köklerin durumu bitkinin yetişmesine olumsuzluk teşkil eder mi. Çok sık ekileceği için kökler birbirlerine girecek bu da gelişime etki eder mi ki?

Seraya mısır ekecekseniz ve kışın kilosunu en az 4-5 liradan alacak tüccar hazırsa topraksız tarımda mısır da yetişir. Yeter ki su olsun.

Mısırı neden topraksız tarımda yetiştirme gereği duyuyorsunuz anlamadım. MARSA gidecek ilk koloninin gıda ihtiyacını karşılamak için çalışma yapmıyorsanız gerek yok bence.

Ya da topraksız tarımı çok yanlış yorumluyorsunuz.

Ben yazımda serada topraksız tarımdan bahsetmedim ayrıca bebeği hiç beslemeden izole bir ortamda yetiştirmekten de bahsetmedim.

Bence siz yazıyı tam anlamadınız.

Mısır topraksız tarımda yetişebiliyormuş. Ama yazımda sizlere sorduğum üzere çok sık bir ekimde yetişmesi,gelişmesi nasıl olur diye merak etmiştim.

Anlayacağınız üzere birim alandan çok daha fazla ürün yetiştirmekten bahsediyorum.

• Beğen
Tepkiler: mahey42 ve kiyoshi

Magna Carta link=topic=85876.msg1026361#msg1026361 date=1444649603' Alıntı:
Ben yazımda serada topraksız tarımdan bahsetmedim ayrıca bebeği hiç beslemeden izole bir ortamda yetiştirmekten de bahsetmedim.

Bence siz yazıyı tam anlamadınız.

Mısır topraksız tarımda yetişebiliyormuş. Ama yazımda sizlere sorduğum üzere çok sık bir ekimde yetişmesi,gelişmesi nasıl olur diye merak etmiştim.

Anlayacağınız üzere birim alandan çok daha fazla ürün yetiştirmekten bahsediyorum.

Sayın magna carta. Topraksız tarım deyince siz ne anlıyorsunuz açıklarmısınız?

Topraksız tarım ile kaç dekar mısır ekmeyi planlıyorsunuz?

Ekilen mısır danelik mi slajlık mı tohumluk mu yoksa çerezlik mi olacak?

Bu soruların cevabını aldıktan sonra size sonuna kadar yardımcı olacağım.

Topraksız tarımı 5-6 yıldır takip eden birisiyim. Ağaçlar.net ' te nerdeyse her konuyu okumuşumdur. Burada topraksız tarımdan ne anladığımı açıklamama gerek yok.

Benim merak ettiğim mısırın benim bahsettiğim şartlarda yetişebilme imkanı konusu.

Magna Carta link=topic=85876.msg1026404#msg1026404 date=1444668519' Alıntı:
Topraksız tarımı 5-6 yıldır takip eden birisiyim. Ağaçlar.net ' te nerdeyse her konuyu okumuşumdur. Burada topraksız tarımdan ne anladığımı açıklamama gerek yok.

Benim merak ettiğim mısırın benim bahsettiğim şartlarda yetişebilme imkanı konusu.
Magna Carta link=topic=85876.msg1026176#msg1026176 date=1444576911' Alıntı:
Mısır ekimi genelde sıra aralığı 60-70 cm sıra üstü 15-20 cm aralığında ekiliyor. Topraksız tarım da sıra aralığı ve sıra üstü 15 cm olsa birim alanda çok daha fazla bitki yetiştirilebilir.

Bitkiyi topraksız tarım yontemiyle yetiştirceğimiz için toprağa gübre ya da ara çapası gibi derdimizde olmayacak. Bu kadar sık bir dikimde bitkinin yetişmesi mümkün müdür kökler bakımından ve güneş açısından.

Sonuçta sıra üstü 15 cm aralıkla dikiyorduk. Sıra arasını da 15 cm ' e düşürücez ama işte bitkiye bakım kısmını es geçersek(yani araları çapalama,gübre gibi) bitkinin yetişmesine engel olacak bir etmen karşımıza çıkar mı?
Sayın magna carta gübre derdimiz olmayacak demişsiniz bundan ne anlanabilir? Ayrıca ağaçlar.net sitesinde bende geziniyorum fakat bitkiye saksıda görenlerden değil de toprakla direkt olarak iç içe uğraşan çiftçilerin tecrübeleri bana göre daha evladır. Şimdi Ömer abinin dediği gibi siz topraksız tarımı nerde yapacaksınız? Bunun için işgal edeceğiniz alana hiç uğraşmadan mısır ekin. Topraksız tarım alanları özelliğine göre dekra 100.000 TL yi aşkın rakamlara kurulabiliyor. Ayrıca topraksız tarım yapacaksanız izole bir ortam oluşturmanız gerekmektedir verim alabilmeniz için Ayrıca gübrelemeyi daha hassas, verilen suyuda içme suyuna yakın özellikte vermelisiniz. Sıcaklığı iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Ha yetiişir mi elbette. İlkokulda hemen hepimiz pamukta fasulye yetiştirmiştir. Eğer böyle bir şeyse masraf yapmayın atın pamuğun içine mısırlarınızı balkonda vs yetiştirin.

Benim anlayamadığım, anlam veremediğim neden mısırı topraksız tarımda yetiştirme gereği duyuyorsunuz?

Domatesi anlarım salatalığı anlarım kısaca sebzeyi anlarım hadi meyveyide anlarım ama neden mısır?

Sebzeyi ve meyveyi bir hafta, hadi bilemedin iki hafta, birde benden olsun üç hafta depolarsın ( soğuk depo ve elma gibi istisnalar haricinde) ve kış aylarında fiyatları iki üç katına çıkar. Seran vardır toprakla uğraşılmıyor sera şartlarında zahmeti bol dersin, pahalı ama değer der topraksız tarım sistemine geçersin serada.

Ama mısırı iki sene depola, üç sene depola, beş sene depola fiyat artı eksi %10-15 değişir. Zaten fazla fiyat edecek olursa hemen ithal mısır gelir gdo lu gelir tavuk yemi diye gelir, gelirde gelir yani.

Magna Carta link=topic=85876.msg1026706#msg1026706 date=1444756761' Alıntı:
Neyse arkadaşlar siz nasıl anladıysanız öyle cevap verin. Tekrar tekrar yazamıcam.

Kökün gelişimi, beslenmesi ve hepsinden önemlisi bitkiyi dik tutabilmesi için toprakta (yada herhangi bir maddenin içerisinde) belirli bir hacme ulaşması gerekiyor. Bu bir.

Ikinci nokta, Fotosentez için gerekli alanı 4 ' te 1 ' ine düşürdüğümüzde solunum düşer. Hali ile, daha az solunum = daha düşük verim.

Özet: verim kaybı yaşamadan imkansız.

Yavuz bantin koptugu yer sura.. tarimcilar dahil.. okumusu yazmisi dahil..

Topragi pis.. camur toz vs görmek.. oysa 1 kasik toprak akla zarar sayida canli barindirir.. ve hatta topragin kendisi cok boyutlu ve CANLI bi varliktir.. o yuzden toprak=tarim.. toprak=ekmek..

Topraksiz tarim=tarimsiz tarim vesselam:) sadece deneysel akademik numunelik bi anlami var . Yoksa sahada ciftci sartlarinda tek kelime ile lafta kalir...
Not-Aniz yakmak o yuzden cinayettir..

UÖZKAN.77 link=topic=85876.msg1027780#msg1027780 date=1445186712' Alıntı:
Yavuz bantin koptugu yer sura.. tarimcilar dahil.. okumusu yazmisi dahil..

Topragi pis.. camur toz vs görmek.. oysa 1 kasik toprak akla zarar sayida canli barindirir.. ve hatta topragin kendisi cok boyutlu ve CANLI bi varliktir.. o yuzden toprak=tarim.. toprak=ekmek..

Topraksiz tarim=tarimsiz tarim vesselam:) sadece deneysel akademik numunelik bi anlami var . Yoksa sahada ciftci sartlarinda tek kelime ile lafta kalir...
Not-Aniz yakmak o yuzden cinayettir..
Bence bu konuda önyargılısınız.Topraksız olarak tarım olmaz diye birşey yok, ki ülkemizde baya büyük kapasitede kurulan topraksız tarım seraları var.

Toprağı pis diye nitelendirip topraksız tarım yapmak isteyenlerin böyle düşündüğünü söylemek yanlış olur.

Topraksız tarım gelişmiş ülkelerde yıllar yılı uygulanana bir sistem.Sadece bizim ülkemize gelişimi daha çok yeni sayılır.İnsanlara da garip geliyor ilk duyduklarında.

Ayrıca topraksız tarımda verim topraklıya göre daha fazladır.Ama tabi sistem olarak biraz dikkat gerektiren ve masraflı bir yatırım.Bunu herkes kabul ediyor zaten.

Ugrasinca olmayacak seyler de olur da neye yarar.. 10 bin yillik tarim tarihinin kac yilinda.. yuzde kac alaninda yapilmis.. hangi avantajlari var.. kim nerde nasil yapabilecek acep?

UÖZKAN.77 link=topic=85876.msg1027851#msg1027851 date=1445230000' Alıntı:
Ugrasinca olmayacak seyler de olur da neye yarar.. 10 bin yillik tarim tarihinin kac yilinda.. yuzde kac alaninda yapilmis.. hangi avantajlari var.. kim nerde nasil yapabilecek acep?
Uğraşınca olmayacak şeyler demeye gerek yok.Hollanda ' da ,İspanya ' da daha bir sürü ülkede yıllar yılı olan bir sistem.Neye yararı var derken çok basit bir eleştiri bence.

Bu sayede verimsiz alanlarda bile tarım yapılabilir.Evin çatısında bile yapılabilir.Her ülkenin ya da her çiftçilik yapmak isteyenin verimli toprakları olmayabilir.Ayrıca birim alanda verim olarak daha fazla ürün alınıyor.Bu tarz avantajları var.

Dogrudur lakin hollanda 1 avuc topraga muhtac.. konya kadar degiller.. yani etsiz kofteye bi yerde mahkumlar:)

tarla tarimi olmaz.. sebzede de O urunler tad aroma olarak bildigin sudur.. mecbur kalmadikca kimse de yemez emin ol..

Iskalanan bi konuda.. verim verim diyip kalitenin atlanmasi.. o suni ortamdaki bir ton domates.. gercek bir kasa domates kadar beslemez sifa vermez..

Af buyur da.. topraksiz tarim=kadindiz bebek.. olur mu zorlasan belki olur ama neye neye yarar.. TOPRAK ANA dememisler bosuna:)

UÖZKAN.77 link=topic=85876.msg1027854#msg1027854 date=1445233049' Alıntı:
Dogrudur lakin hollanda 1 avuc topraga muhtac.. konya kadar degiller.. yani etsiz kofteye bi yerde mahkumlar:)

tarla tarimi olmaz.. sebzede de O urunler tad aroma olarak bildigin sudur.. mecbur kalmadikca kimse de yemez emin ol..

Iskalanan bi konuda.. verim verim diyip kalitenin atlanmasi.. o suni ortamdaki bir ton domates.. gercek bir kasa domates kadar beslemez sifa vermez..

Af buyur da.. topraksiz tarim=kadindiz bebek.. olur mu zorlasan belki olur ama neye neye yarar.. TOPRAK ANA dememisler bosuna:)
Biraz klasik olacak ama normalde toprakta bildiğimiz gibi çeşitli besinler var.Bu besinler azaldığında gübre takviyesi yapılıyor.İşte bu gübre takviyesi de topraksız tarımda direkt olarak hesaplanarak veriliyor.Toprak yerine çeşitli dolgu maddeleri ya da direkt suyun içinde de bitkiler büyütülebiliyor.

Yani demek istediğim tat olarak da bir fark yok.Sadece bitkinin yetişme şartları değişik :)

Toplam.. parcalarin toplami degildir.. insan sadece kan ve kemik degildir.. kol bacak degildir.. toprak da N-P-K degildir..

Toprak canli bi varliktir.. 3 cuval gubre degildir.. hatta dunyanin kendi basli basina canli bi varliktir..

Modern bilim tek gozle bakar.. en dogru en normal en gozonudekini begenmez.. kulagini tersten gosterir onu da marifet sayar..

Bildigin tum kimsasallari topla kimyacilari topla bildigin bok kadar.. hayvan gubresi kadar topraga yararli bise uretemezler.. emin olabilirsin aksama kadar gubre cekiyoz icindeyiz:)

Topraksiz tarimin kitabi kapak konusu dergileri var buroda konuya yabanci degilim ama ozu ozeti bu..