Dekara kaç Kg arpa ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ynt: Dekara kaç Kg arpa ?

Whitegod link=topic=85880.msg1032294#msg1032294 date=1446669479' Alıntı:
Ben daha önce epona ekmiştim 6 sıralı.Dekara normal mibzerle nasıl ekim yapılıyorsa 25 kg olarak ekildi.bizde enine dikine ekim olmuyor.Tek seferde bant halinde dikine tohum mibzerle tarlaya verilir.

Bizim burada da aynı fakat Kral97 de ben o hatayı yaptım normal ekim yapmıştık meğer o cins çift ekim olacakmış. Bu cins arpa yıllar önce ilk çıkmıştı kimse bilmiyordu o zaman. Sende aynı hataya düşme.

Whitegod link=topic=85880.msg1032295#msg1032295 date=1446669648' Alıntı:
Tohum ne kadar büyürse hacim artışı olacağından dekara atılacak kg oranı artar onun için 2 sıralı arpayı dekara falza atmıştık.Bu sene aldığım ramata 6 sıralı arpanın tanesi 2 sıralıya göre birazdaha küçük dekara daha çok tohum düşecek onun için 1000 tane olayından hesab ederek dekara 24 kg atıcam.

İşte uyarmak istediğim bu! Küçük taneli ise mutlaka o ürünün üretim yapıldığı yere telefon aç ve yetkililere sor derim.

Afyon-Sandıklı çiftçileri arpa ekmişler. 6 sıralı Kral 97 ilk olarak çiftçilere sunulmuş. Bütün araziler hasada yaklaşmış. Biz tarlaları inceledik. Çok sık ekilmiş. Bütün başaklar birbirine tutunmuş adeta bir şapka atsan veya bir eldiven atsan tarlaya başakların üzerinde kalır yere düşmez o derece sık...

Hayatımızda hiç o kadar sık ekim görmedik ben ve diğer çiftçiler. Hemen geldik ve Tarım Kredi müdürüne durumu anlattık. O da hiç bilmiyormuş telefon açtı cinsini öğrendi ve bir kamyon getirtti.

Herkes deneme amaçlı ekim yaptı. Sonuç ise umduğumuz gibi olmadı çünkü o arpa çeşidi tek sıra ekilince tane ağırlığı düşük olduğundan rekolte düşük oldu. O yıllarda Aydan Hanım da ilk çıkmıştı onuda denemiştik fakat onda çok başarılı olduk. Şimdi Arcanda denemek istiyorum bakalım nasıl olur.

Anladım Zatten bizim burda 6 sıralıdan başka tohum ekilmiyor.İlk defa ben 2 sıralı ekmiştim ektikten sonra 2 sıralı neden ektin kuşlarla uğraşamassın dediler ama üstesinen geldik allaha şükür.Hep ramata yada epona 6 sıralı ekim yapıldı.Bir dafasında dekara 20 kg atılan ramata arpa bence seyrekti.kardeşlenme kapsitesi 2 sıralı gibi çok iyi olmadığından 24 kgdan aşşa tohum ekmiycem.Çünkü buralarda hep bu tohum ekiliyor ve ekenler dekara az tohum veridği için bence seyrek kalıyor.2 sıralı arpanın herzaman için 6 sıralı arpadan çıkışları daha iyi .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...