Senepol Sığırı

Ynt: Senepol Sığırı

Bi zaman montofonla bikac ay ust uste 2 kg gun artisi bizzat gordum.. yani olmayacak sey degil ama kac gun kac ay surer.. ondan da onemlisi bu sigir bizim ekolojiye iklime uyar mi uymazmi.. ki senin ic anadoluya uymaz..

Adaptasyon uyum yoksa isterse 5 kilo olsun.. yine olmaz:)

Romanova kuzu makinesi diyolar bi randiman alamadilar.. biz kangaldan gayet memnunuz mesela..

Muhtemelen çeviri hatası, hiçbir yerde böyle bir bilgi görmedim. Aslında çeviri hatası da olamaz, çünkü hiçbir yerde görmedim günlük canlı ağırlık artışı ile ilgili bilgi.

DeHLiZ link=topic=85961.msg1027872#msg1027872 date=1445245347' Alıntı:
Muhtemelen çeviri hatası, hiçbir yerde böyle bir bilgi görmedim. Aslında çeviri hatası da olamaz, çünkü hiçbir yerde görmedim günlük canlı ağırlık artışı ile ilgili bilgi.
Gecen hafta sonu gittigim bir hayvancilik fuarinda gördüm bu irki genel olarak charolis e benziyor rengi biraz daha sarimsi , et irki bir cins inekleri ve danasi oldukca etli idi. Ama sütü diger et irklari gibi buzagsina ancak yetiyor

Aspir link=topic=85961.msg1027873#msg1027873 date=1445246985' Alıntı:
Gecen hafta sonu gittigim bir hayvancilik fuarinda gördüm bu irki genel olarak charolis e benziyor rengi biraz daha sarimsi , et irki bir cins inekleri ve danasi oldukca etli idi. Ama sütü diger et irklari gibi buzagsina ancak yetiyor

Volkan Hocam sordun mu canlı ağırlık artışını falan? Benim baktığım kaynaklarda 36 kg doğum ağırlığı, 12 aylık ağırlığı falan yazıyor. Zaten 12 aylık ağırlığına bakınca mümkün değil günlük 2500-2900 gram ağırlık artışı...

poyraz51 link=topic=85961.msg1027868#msg1027868 date=1445243801' Alıntı:
bu ırk benim çok dikkatimi çekiyor acaba türkiyeye sprması getiriliyormu
http://www.veteriner.cc/sigir/blonde_daquitaine.asp

Hiç görmedim. Yavruları da büyük doğuyormuş. Her inek doğuramayabilir. Piedmentosa diye bir ırk var. Benim de dikkatimi o çekiyor.

• Beğen
Tepkiler: sinoplu

çokgüzel etçi sığırlar varkardeşimadamlar yememiş içmemiş üretmişler piedmentosalarçok güzel irisallı hayvanlar belçika mvisinde görünen çiftkas geni ondada mevcut acaipet alıyorlar birarafacede vardı adamın birisi boğayı kızdırıyorboğada kafasına birkarış yarık açıyordu ordaki boğa piedmentosaydı bildiği kadarıyla

Hayır, hiç beslemedim.

Piedmentosa, belçika mavisi gibi çift kas genine sahip ancak onun gibi durmuyor. Daha sağlıklı bir yapısı var. Ayrıca yavruları da çift gene rağmen küçük doğuyor denilebilir.

DeHLiZ link=topic=85961.msg1027875#msg1027875 date=1445247369' Alıntı:
Volkan Hocam sordun mu canlı ağırlık artışını falan? Benim baktığım kaynaklarda 36 kg doğum ağırlığı, 12 aylık ağırlığı falan yazıyor. Zaten 12 aylık ağırlığına bakınca mümkün değil günlük 2500-2900 gram ağırlık artışı...
Gürsel o kadar canli agirlik artisi olacagini sanmiyorum cünki et irklarinin oldugu bölümde idi limuzin den gövde olarak kasasi biraz Kücük ve etli idi
Ben sahsen Türkiye sartlarinda et irklarinin para kazandiracagina inanmiyorum bizde diger ülkeler gibi o hayvani besleyecek ne kaliteli mera ne de ucuz hammadde var
Et cinsi hayvanlardan kendi yemini alacak kadar süt satamazsin
Türkiye sartlarinda en iyisi su an icin Simental gibi kombine irklar gözüküyor

• Beğen
Tepkiler: olcaydeger

Aspir link=topic=85961.msg1027884#msg1027884 date=1445250728' Alıntı:
Gürsel o kadar canli agirlik artisi olacagini sanmiyorum cünki et irklarinin oldugu bölümde idi limuzin den gövde olarak kasasi biraz Kücük ve etli idi
Ben sahsen Türkiye sartlarinda et irklarinin para kazandiracagina inanmiyorum bizde diger ülkeler gibi o hayvani besleyecek ne kaliteli mera ne de ucuz hammadde var
Et cinsi hayvanlardan kendi yemini alacak kadar süt satamazsin
Türkiye sartlarinda en iyisi su an icin Simental gibi kombine irklar gözüküyor
ah aspir kardeşim gönül istiyorki zalım etçi hayvanlar besleyelimuçsuz bucaksız çayırlarda atın üstünde sığırımızı güdelim dişi danalar bir ayrı erkek danalar bir ayrı otlatılsın meradan getirip mezbahaya yollayalım 18 aylık danalarımızı negüzel olur....

poyraz51 link=topic=85961.msg1027886#msg1027886 date=1445251254' Alıntı:
ah aspir kardeşim gönül istiyorki zalım etçi hayvanlar besleyelimuçsuz bucaksız çayırlarda atın üstünde sığırımızı güdelim dişi danalar bir ayrı erkek danalar bir ayrı otlatılsın meradan getirip mezbahaya yollayalım 18 aylık danalarımızı negüzel olur....
tabi bir de Türkiyede bizdeki meralar genelde daglik ormanla karisik alanlar bu tip meralar icin en iyi kombine irk Isvicre ve Avusturya alplerinde daglik meraya iyi adapte olmus simentaller var bunlarin gövde biraz kisa ama bacaklar kalin ve dayanikli , Türkiyede de cok iyi adapte olacagini düsünüyorum süt verimide gayet iyi