Değerli Trakkulüp ahalisi;mibzerle ekimde üst üste bindirme nasıl engellenir?

Ynt: Değerli Trakkulüp ahalisi;mibzerle ekimde üst üste bindirme nasıl engellenir?

ben 1 haftadır ekim yapıyorum genelde pistonla ayarlanır ama uğraşmak istemiyorum en fazla 3 veya 4 sıra üst üste geliyor oda sıkıntı deil zaten yerler parca :)

Ynt: Değerli Trakkulüp ahalisi;mibzerle ekimde üst üste bindirme nasıl engellenir?

Fazla ara bırakmamak için mibzerin teker izini üstünden takip edersin. Fakat bazı mibzerlerde teker ile ilk disk arasında çok az daha boşluk olur. O zaman ekinler ilk çıkmaya başladığında mibzer sıralarında çizgi şeklinde ince bir boşluk kaldığı görülür.

Eğer sizin mibzerinde teker ile ilk disk arasın hafif boşluk var ise; o zaman mibzerin teker izi üstünden DEĞİL, teker izinin iç KENARINDAN gidilir. Bu şekilde mibzerin ekim turlarında ara çizgi kalmaz.

Bu şekilde hem ara verilmez hem üst-üste bindirme olmaz. Fakat tarlalar parça ise ve hatta eğimli ise o zaman haliyle boşluk kalmaması için bindirme oluyor.

Benim özellikle tarlanın orta kısmında çoğu zaman bir metre kadar boşluk kalır mecburen buradan tam olarak ekip geçerim.

Kolay gelsin.

ben önce 5veya 6sefer tarlanin etrafını dolanıyorum motor mibzerle rahat dönecek şekilde . Daha sonra tarlanin alt başından başlıyorum bir dahakine hemen üstünden gidıyorum tarla bitimi yanasinca sadece üstler de oluyor

GENÇ EYMIRLİ link=topic=85991.msg1028293#msg1028293 date=1445445611' Alıntı:
ben önce 5veya 6sefer tarlanin etrafını dolanıyorum motor mibzerle rahat dönecek şekilde . Daha sonra tarlanin alt başından başlıyorum bir dahakine hemen üstünden gidıyorum tarla bitimi yanasinca sadece üstler de oluyor
Bende 3 defa dolaniyorum
Sonra traktor rahat dönecek şekilde evlek açıyorum
Ekimi hep soldan yaparsanız dönüşler daha rahat olur yani hep ortaya doplayarak ekim yaparak

• Beğen
Tepkiler: irfan_ertugrul

ibrahim_11 link=topic=85991.msg1028295#msg1028295 date=1445445961' Alıntı:
Bende 3 defa dolaniyorum
Sonra traktor rahat dönecek şekilde evlek açıyorum
Ekimi hep soldan yaparsanız dönüşler daha rahat olur yani hep ortaya doplayarak ekim yaparak
benim mibzer sakalak ipli cemal abı tarla düzse iniş çıkış sorunu yoksa girinti çıkıntı yoksa yukarıda Dediğim gibi ekiyorum. Iniş çıkış sorunlu , kulaklı tarlalarda bende senin yaptığın gibi evlek alıyorum

şimdiki mibzerlerin hepsinde askı sistmi var askılı kulln ve kenar iz bırakıcıyı ayarla
ister rampa ister bayır arzilede en ufak kayma boşluk veya üste ekmez