2016 soğan YARDIM

Değerli Ziraatçı arkadaşlar,
Aranızda yeni olmamla birlikte tarımda da yeniyim. Babadan kalma 100dönm kıraç bir arazim var polatlı tarafında.

Tarlaya sondaj vurduruyorum. 50 mtrede su mevcut.
sorum şu aranızda soğan eken kaldıran var mı? Bizim buralar kıraç olduğundan kime sorsam varsa yoksa arpa-bgday
Soğan ekmeyi öneririr misiniz?
Tam olarak ekimi ve bakımı nasıl gerçekleşir?
Tahmini masraflar 100dnmde nasıldır?

Çok soru sordum ama..toprağına mahsulune atalarının değerlerine inanan emek vermek isteyen bir kardeşinizim. Bu konuda yardım ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

Ynt: 2016 soğan YARDIM

Soganda 4-5 ton/dekar verimin maliyeti 100 dekar icin tam 100 bin lira. Masrafin buyuk cogunlugunu ise capa, yolum, kesim ve torbalama islemleri tutuyor. Oneri isine gelince sogan ekmeni kesinlikle oneririm ancak 100 dekar ekersen el frenini cekebilirsin niye dersen sogan isi riskli istir. Cok yillar gordum sogani bir kilo bile satmadan mayista cope doktugumuz. Tavsiyem toplam arazi varliginizin yuzde 10 undan fazlasina ekmemeniz. Heleki sende daha sondaj da yokmus. Temkinli davranmakta fayda var.

fyaglikara link=topic=86225.msg1031357#msg1031357 date=1446440632' Alıntı:
Soganda 4-5 ton/dekar verimin maliyeti 100 dekar icin tam 100 bin lira. Masrafin buyuk cogunlugunu ise capa, yolum, kesim ve torbalama islemleri tutuyor. Oneri isine gelince sogan ekmeni kesinlikle oneririm ancak 100 dekar ekersen el frenini cekebilirsin niye dersen sogan isi riskli istir. Cok yillar gordum sogani bir kilo bile satmadan mayista cope doktugumuz. Tavsiyem toplam arazi varliginizin yuzde 10 undan fazlasina ekmemeniz. Heleki sende daha sondaj da yokmus. Temkinli davranmakta fayda var.

teşekkür ederim,
ilacı var artık çapa yaptırmıyorsun yabancı ot için diyorlar.
bu konuda öneriniz nedir acaba.

Maliçlibankaci link=topic=86225.msg1032577#msg1032577 date=1446797963' Alıntı:
teşekkür ederim,
ilacı var artık çapa yaptırmıyorsun yabancı ot için diyorlar.
bu konuda öneriniz nedir acaba.
Capa yaptirmadan sogandan verim alamazsin :( capadan sonra mahsul cok hizli buyur. Mahsulun bogazi gevsemezse umdugunu bulamazsin :( ot ilaci var evet hemde icinde hic bisey birakmiyo tarlanin ama bunu ikinci capadan sonra kullanmani tavsiye ederim temiz bir tarla icin.