Yeni 2016 - 2020 TKDK IPARD II Hibe Destekleri ile İlgili Merak Edilenler?

Ynt: Yeni 2016 - 2020 TKDK IPARD II Hibe Destekleri ile İlgili Merak Edilenler?

Hermiyas link=topic=86346.msg1033227#msg1033227 date=1447007104' Alıntı:
Merhaba ahali;

Bugünden itibaren önümüzdeki haftalarda resmi olarak TKDK tarafından duyurusu yapılacak olan IPARD II nci faz ile ilgili eğitim kampına girmiş bulunuyorum.

IPARD II ile merak ettikleriniz war ise sormamı istediklerinizi yazarsanız önümüzdeki bir hafta boyunca TKDK yetkililerine sorabilirim....

Yarından itibaren Eğitim ile ilgili görseller elime geçtikce we çekim yapabildikçe paylaşacağım....

Selamlar....

Abi Sakarya ' ya destek veriliyormu bir bilgin varmı veriliyorsa nelere destek veriliyor

Orak makinesine ve biçerbağlara verdikleri destek devam edecek mi çok merak ediyorum. Ülke tarımı icin hayatı konularda biri. bunu illa sor Murat Abi.

Sorular biraz sert. Kusurum af ola..

1-) ülke tarımında verim, yenilikçilik ve katkı bakımından ilk sırada olan, basta Tekirdag ve İzmir olmak üzere, trakya ve egedeki CHP ' li illerin, Ipart kapsamına alınması icin, 'daha kaç on yıl' geçmesi gerekecek? Olmayacaksa soylesinler, beklemeyelim bari. Ciddi ciddi merak ediyorum. 'bizi de insandan sayacaklar mı'?

2-) Bir Avrupa Birligi uyum projesi olan ve finansmanın büyük cogunlugu yine Avrupa Birligi tarafından sağlanan 'ipard'in, aleni olarak adil bir sekilde dağıtilmadigini, proje kapsaminda;

- traktor
- balya makinesi
- disk tiller
- katı gübre dağıtım makinesi
- rotovator
- kultivator
- Mibzer
- sulama sistemi

gibi traktor dahil tum ekipman parkini bu kapsamda duzen ciftciler varken, diger tarafta projeye basvuru hakkı dahi olmayan binlerce çiftçinin olduğunu, kısaca dağıtımda yapılan adaletsizlikleri kime, nasıl ihbar edebiliriz?

3-) Topraklarının verimliliği her geçen gun azalan, çiftçilerinin toprak ıslahı ve bitki besleme konusunda en kucuk bir bilgisi olmayan, hatalı gubrelemerin ayyuka çıktığı, bilinçsiz tarımın merkezi olmuş bir ülkede, insana ve insan egitimine yatırım yapmak varken, neden ısrarla demire yatırım yapılıyor hala?

4-) Ve en önemli konu:

Mekanizasyon konusunda ileri derece muhafazakar (hatta yobaz) bir yaklaşıma sahip Ciftci portföyümüz varken, neden tercih hakkı hala çiftçiye bırakılıyor? Neden sadece is verimliliği en yüksek olan ve tarımsal mekanizasyonda faydası kanıtlanmış makine ve ekipmanlara yapılan başvuruları desteklemek varken, çağ dışı ekipmanlara yapılan başvurular kaale alıyor?

sebazios link=topic=86346.msg1033434#msg1033434 date=1447087966' Alıntı:
Orak makinesine ve biçerbağlara verdikleri destek devam edecek mi çok merak ediyorum. Ülke tarımı icin hayatı konularda biri. bunu litren sor Umut Abi.

Sorular biraz sert. Kusurum af ola..

1-) ülke tarımında verim, yenilikçilik ve katkı bakımından ilk sırada olan, basta Tekirdag ve İzmir olmak üzere, trakya ve egedeki CHP ' li illerin, Ipart kapsamına alınması icin, 'daha kaç on yıl' geçmesi gerekecek? Olmayacaksa soylesinler, beklemeyelim bari. Ciddi ciddi merak ediyorum. 'bizi de insandan sayacaklar mı'

2-) Bir Avrupa Birligi uyum projesi olan ve finansmanın büyük cogunlugu yine Avrupa Birligi tarafından sağlanan 'ipard'in, aleni olarak adil bir sekilde dağıtilmadigini, proje kapsaminda;

- traktor
- balya makinesi
- disk tiller
- katı gübre dağıtım makinesi
- rotovator
- kultivator
- Mibzer
- sulama sistemi

gibi traktor dahil tum ekipman parkini bu kapsamda duzen ciftciler varken, diger tarafta projeye basvuru hakkı dahi olmayan binlerce çiftçinin olduğunu, kısaca dağıtımda yapılan adaletsizlikleri kime, nasıl ihbar edebiliriz?

3-) Topraklarının verimliliği her geçen gun azalan, çiftçilerinin toprak ıslahı ve bitki besleme konusunda en kucuk bir bilgisi olmayan, hatalı gubrelemerin ayyuka çıktığı, bilinçsiz tarımın merkezi olmuş bir ülkede, insana ve omsan egitimine yatırım yapmak varken, neden ısrarla demire yatırım yapılıyor?

4-) Ve en önemli konu:

Mekanizasyon konusunda ileri derece muhafazakar (hatta yobaz) bir yaklaşıma sahip Ciftci portföyümüz varken, neden tercih hakkı hala çiftçiye bırakılıyor? Neden sadece is verimliliği en yüksek olan ve tarımsal mekanizasyonda faydası kanıtlanmış makine ve ekipmanlara yapılan başvuruları desteklemek varken, çağ dışı ekipmanlara yapılan başvurular kaale alıyor?

Abi kesinlikle katılıyorum. Ülkenin belirli bir kısmına destekleri dağıtmak kesinlikle yanlış ve tartışılması abes bir politika.

Bunun yanında çiftçilerin tarlalarından aldığı verim/çevredeki arazi verimi ' ne göre bir verimlilik puanı çıkartılmalı. (Bu puan çıkarma işlemi tek seneyle değerlendirilemez, en az 3-4 senelik bir ortalamayı kapsamalı.)
Bu puana göre çiftçiler arasında bir sınıflandırma (sıralama değil) yapılıp, bir ihtiyaç hiyerarşisi belirlenmeli. Bu işlemin sonucunda ortaya 4-5 civarı belki daha fazla çiftçi tipi çıkacaktır.

Mesela düşük arazi miktarına sahip, yüksek verim alabilen, ekipman parkını geniş tutmaya çalışan çiftçilerin traktörleri düğüne gitmek, yarıştırmak, çekiştirmek için kullanmadığı anlaşılır ve bu çiftçilere eksiklerini gözeterek her türlü destek verilebilir.

Yüksek arazi miktarına sahip, yüksek verim alabilen çiftçiler ise daha modern tarım yapabilecekleri, fiyatları uçuk kaldığı için denenmeyen ekipmanlara hibe alarak hem kendi işlerinde ilerleme sağlayabilir ve çevreye yol gösterici olabilir.

Düşük verim alanlarda ise çözüm üretme yoluna gidip verim yükseltme koşuluyla sınırlı ama verim yükseldikçe artan destek verilebilir.

Elbette anlatmaya çalıştığım bu teori çok basit bir anlatım ancak senin sorularında bahsettiğin problemler varken ancak böyle keskin bir yaklaşımla çözüm üretilebilir gibi duruyor

utkuk link=topic=86346.msg1033459#msg1033459 date=1447092454' Alıntı:
Abi kesinlikle katılıyorum. Ülkenin belirli bir kısmına destekleri dağıtmak kesinlikle yanlış ve tartışılması abes bir politika.

Bunun yanında çiftçilerin tarlalarından aldığı verim/çevredeki arazi verimi ' ne göre bir verimlilik puanı çıkartılmalı. (Bu puan çıkarma işlemi tek seneyle değerlendirilemez, en az 3-4 senelik bir ortalamayı kapsamalı.)
Bu puana göre çiftçiler arasında bir sınıflandırma (sıralama değil) yapılıp, bir ihtiyaç hiyerarşisi belirlenmeli. Bu işlemin sonucunda ortaya 4-5 civarı belki daha fazla çiftçi tipi çıkacaktır.

Mesela düşük arazi miktarına sahip, yüksek verim alabilen, ekipman parkını geniş tutmaya çalışan çiftçilerin traktörleri düğüne gitmek, yarıştırmak, çekiştirmek için kullanmadığı anlaşılır ve bu çiftçilere eksiklerini gözeterek her türlü destek verilebilir.

Yüksek arazi miktarına sahip, yüksek verim alabilen çiftçiler ise daha modern tarım yapabilecekleri, fiyatları uçuk kaldığı için denenmeyen ekipmanlara hibe alarak hem kendi işlerinde ilerleme sağlayabilir ve çevreye yol gösterici olabilir.

Düşük verim alanlarda ise çözüm üretme yoluna gidip verim yükseltme koşuluyla sınırlı ama verim yükseldikçe artan destek verilebilir.

Elbette anlatmaya çalıştığım bu teori çok basit bir anlatım ancak senin sorularında bahsettiğin problemler varken ancak böyle keskin bir yaklaşımla çözüm üretilebilir gibi duruyor

Doğru söze ne denir? Bilgiler gelmeye başlasın bakalım neler var neler yok. Hadi hayırlısı

Hermiyas link=topic=86346.msg1033465#msg1033465 date=1447093131' Alıntı:
Geliyorum birazdan yemekteyim odaya geçince fotoları ve haberi vereceğim.

81 ilde destek mükemmel bişey haberlerini bekliyoruz :)

Fotoğrafları biri Allah rızası için döndürsün Windows 10 da döndürmeden sonra kaydı kaldırmış yawşak MS, başka bir yerden bulacak waktim de yoktu...

@UÖZKAN.77 Umut iyi incele fotoları senin beklediğin bir konu artık Hibe kapsamına alınmış....Bugün eğitimi war, öğleden önce, detaylarını sorup paylaşacağım....

İpard kapsamına Trakya ' nın alınmadığını görğnce hayrete düşmüştüm. Tarımın en yoğun olarak yapıldığı yere bile destek vermiyorlar. İzmir ' e destek verilmesini bekliyoruz ama hala yok sanırım.

Merhaba ben resimleri göremiyorum kusura bakmayın okulun meb kısıtlamalı netinden bakıyorum Eskişehir projenin desteklediği iller arasında var mı?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından düzenlenen “Danışman firma ve potansiyel faydalanıcılara yönelik IPARD II eğitimi ve bilgilendirme toplantısı”, 9 Kasım Pazartesi günü Antalya’da başladı.

5 gün sürecek olan toplantının açılış konuşmasını yapan TKDK Finansman Genel Koordinatörü Deniz Oruç Avrupa’nın en iyi hibe veren kurumu olduklarını belirten Oruç, “TKDK, Avrupa’da bir başarı hikâyesi olarak anlatılıyor. AB fonlarını yakmadan kullanan tek kurumuz. Avrupa Birliği Bakanlığımıza göndermiş olduğumuz talebimizde diğer kurumlarımızın kullanmadığı fonlara da talip olduğumuzu belirttik. İlerleyen süreçte 81 ilimizde de örgütlenerek ülkemizdeki tüm hibe programlarının organizasyonunu sağlayan bir ödeme ajansına dönüşmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Bu ilerleyen süreç yıllarımızı almasa inşallah... Hermiyas toplantı bittiğinde senden müjdeli haberler bekliyoruz :) :)

Kaynak: http://www.tkdk.gov.tr/Duyuru/danis...rd-ii-egitimi-ve-bilgilendirme-toplantisi-120

kospir link=topic=86346.msg1033684#msg1033684 date=1447171284' Alıntı:
üst konu olmasına veya sabitlenmesine gerek yok AKP nerede fazla oy aldıysa oraya destek! fazla konuşmak istemiyorum bu konuda
AKP dedin konu dondu..Biraz daha konuşsan neler olurdu acep :)

Arkadaşlar trakyaya neden hiç destek verilmiyor diye çok soranlar var. Kendi fikrimi söylüyorum ; arkadaşlar siz aşmışsınız anadoluya göre nasılmı beslediğiniz hayvan cinslerinden verimlerine kadar, tarla bitkileri olsun endüstri bitkileri olsun makina ekipman olsun gerekse diğer yöntemler olsun anadoludan çok ilerdesiniz. Sizler için çok kişi avrupaya adamlar çokdan geşmiş bile denilir buralarda. Özetlersem bilinçlibir çiftçi olmuşsunuz Bizlere göre profesyonelleşmisinz... bence bundan....