Humik Fulvik Asit Deneme... SEYHAN KİMYA

Ynt: Humik Fulvik Asit Deneme... SEYHAN KİMYA

doğan bey merhaba ben 3yıldır TKİ hümik asidini buğdayda tohuma kaplama şeklinde kullanıyorum kullanılan ala ile kullanılmayanalan arasında fark var verim açısından fakat kalite aynı TKİ den daha verimli hümik asit hangisini önerirsiniz

Ciftcilikte verime bakmak gerekli ilk cimlenmenin once veya sonra yada uzun kisa olmasi onemli degil hasat zamani ne kadar verim verdigi ve urun kalitesi baz alinmali birde bu deneylerin ic ortamda degil normal arazide yapilmasi ve hasat sonu degerlendirilmesi kanaatindeyim

hasanarabacı link=topic=86856.msg1042939#msg1042939 date=1449477833' Alıntı:
doğan bey merhaba ben 3yıldır TKİ hümik asidini buğdayda tohuma kaplama şeklinde kullanıyorum kullanılan ala ile kullanılmayanalan arasında fark var verim açısından fakat kalite aynı TKİ den daha verimli hümik asit hangisini önerirsiniz
Merhaba. Beni takip edin diyebilirim :)

FIRMA COSKUN link=topic=86856.msg1042948#msg1042948 date=1449482634' Alıntı:
Ciftcilikte verime bakmak gerekli ilk cimlenmenin once veya sonra yada uzun kisa olmasi onemli degil hasat zamani ne kadar verim verdigi ve urun kalitesi baz alinmali birde bu deneylerin ic ortamda degil normal arazide yapilmasi ve hasat sonu degerlendirilmesi kanaatindeyim
Kesinlikle. O yüzden buğdayı dıarda tutuyorum. Mısır, ayçiçeği, çeltiği içerde tutuyorum. Çünkü onların çimlenme sıcaklığı ile şu an bulunduğu ortamdaki sıcaklık hemen hemen aynı. Buradaki denemenin amacı tohuma olan fayda, bitkilerin aynı ortam şartlarındaki büyüme farkı, toprağın su tutma kapasitesi ve toprakta meydana gelen değişimleri incelemektir. İlk çimlenme önemlidir. Bu bir gübre değildir. Toprak düzenleyicidir. Bu deneme saksılarında ilave verilmiş hiçbir gübre yoktur. Natural olarak gözlem yapmak istedim. Bitki kalitesi toprak düzenleyiciden ziyade gübrelerin üzerine düşen görevdir. Gübre ilave edildiğinde kalite direkt olarak artacaktır.

DoYRaNLı link=topic=86856.msg1042989#msg1042989 date=1449501173' Alıntı:
Hayırlı olsun. Çeltik bitkisi icin takipdeyim.
Şu an için en net gözlemim su tutma kapasitesinin çok yüksek olmasıdır. Çimlenmede ise şunu diyebilirim. Aynı anda çimlenme başladı ama tohumdan çıkma atılan yerde daha fazlaydı en son.

doganbey1 link=topic=86856.msg1042601#msg1042601 date=1449360920' Alıntı:
:) Şimdi oldu işte. Bitkisel kaynaklı Humik Asit yoktur. İlk önce onu bellememiz gerek. Çünkü Humik asidin oluşumu bir kömürleşme oluşumuna benzer. Uzun yıllar boyunca olur. Fakat Fulvik asit böyle değildir. Oluşumu daha kısadır. Tabi bunun çeşitli ham madde materyalleri vardır. Bitkisel menşeili dedikleride bunlardan biridir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir konuda şudur ki bence en önemlisidir. Pancar melası yani şeker fabrikalarının atıklarını sulandırıp şilempe yapıp Humik Asit diye satılması çok ama çok yanlıştır. Deniz yosunu vs gibi materyallerden üretilenlere katılrım, bunlar Fulvik asit yada benzeri yapılardır. Bunların molekülsel yapılarına baktım. Tam fulvik asit olmasada benzer yapılar mevcuttur. Ama humik asit demek yanlış olur. Ki bu işle uğraşan öğretim üyeleride bunu demektedir. Bakanlığa zaten gerekli başvurular yapıldı bu yanlışın düzeltilmesi için. Bu yanlışda yapılan analizlerin yanlış seçimi sonucudur. Aldığınız fiyatta 'Bitkisel Menşeili' sınıfında normal bir fiyattır. Kıyas yapılacaktır. Yapılacaktır ki her kıyasta bir adım öne çıkalım dünya sıralamasında, dünya tarımında.

Ayrıca TKİ ürünlerinde çok sorunlar çıktığını duydum, gördüm, inceledim.

Buna benzer bir yazıyı bulduğumda beni aydınlattığı için çok mutlu olmuştum. Size sormak istediğim ayrı birşey var. Bildiğim üzere GERÇEK Humik Asitlerin bazik olması gerekmekte. Fakat adı asit.Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Hayırlı olsun Doğancan. Başarılarının devamını diliyorum. Bidon bidon köylere gelip satanlar bile var. Minibüs arkasına doldurup satıyorlar. Sen zaten işi biliyorsun, gezmeyi de seviyorsun bu iş tutar diyorum. İleri doğru ürün çeşitliliği de artınca daha da alır başını gider....

Çıray link=topic=86856.msg1043141#msg1043141 date=1449531727' Alıntı:
Buna benzer bir yazıyı bulduğumda beni aydınlattığı için çok mutlu olmuştum. Size sormak istediğim ayrı birşey var. Bildiğim üzere GERÇEK Humik Asitlerin bazik olması gerekmekte. Fakat adı asit.Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.
Sana şöyle izah edeyim. Humik ve fulvik asidin belli başlı hammaddeleri var. Bizler bu hammaddelerden istediğimiz ürünleri alabilmek için bir takım şartları yerine getirmemiz gerek. Bunlar uygun sıcaklık, uygun basınç ve uygun ÇÖZÜCÜ ile ekstrakte işlemi ile olur. Buradaki çözücü BAZİK karakterli bir çözücüdür. Hammaddeden alınan ürünler bu bazik karakterli çözücü içinde bir çözelti haline gelir. Bu bazik karakterli çözeltide emülsüyon karışımdır. Bu emülsüyon karışımdan da istediğimiz maddeyi alabilmek için asidik karaktere sokarız. Bunun sonuunda ortaya çıkan ürünlerin pH değerleri asidiktir. Humik asidinde, fulvik asidinde pH değeri 2-4 aralığındadır. Tabi saf olmak kaydı ile. Umarım açıklayıcı olmuştur :)

alipasalierkan link=topic=86856.msg1043143#msg1043143 date=1449533237' Alıntı:
Hayırlı olsun Doğancan. Başarılarının devamını diliyorum. Bidon bidon köylere gelip satanlar bile var. Minibüs arkasına doldurup satıyorlar. Sen zaten işi biliyorsun, gezmeyi de seviyorsun bu iş tutar diyorum. İleri doğru ürün çeşitliliği de artınca daha da alır başını gider....
İnşallah Erkan. Aslına bakarsak bu bir ekip işi. Tamam ben üreticiyim ama benim asıl tanıtımımı yapacak olan sizlersiniz. Bu noktada sizlerden de destek bekliyorum. Sizlerin sayesinde hemen her şehire rahatça girebilirim. Sizlerin tavsiyesi üzerine oralarda bayilikler verebilirim. Yoksa bidon bidon satmakla bu iş olmaz. Kurumsal düşünmek lazım. Tabi burada köy toplantıları, tanıtımları yapacağım o ayrı. Ben kaliteli bir ürünle sizlerin karşısına çıkmayı hedefliyorum.

nailyetek link=topic=86856.msg1043144#msg1043144 date=1449533491' Alıntı:
Hayırlı olsun Doğancan, Allah utandırmasın yolun ve bahtın açık olsun beyaa :D
Eyvallah Nail abi. İnşallah alnımızın akı ile bu işte başarılı olurum.

Kolay gelsin başarılar dilerim...
Bende Yonca ve Silajlık Mısır var...
Yoncaya geçen yıl dekara 7 ton sıvı hayvan gübresi uyguladım ardından ilk yağmurlama ile dekara 2 litre gelecek şekilde B.A.S leonardit menşeili humik asit attım..Daha sonraki her biçimde de humikli fulvikli organik maddeli ithal bir üründen dekara 1 litre yapraktan yaptım...
Silajlık Mısır ekeceğim yere ise dekara 8 ton civarında büyükbaş hayvan gübresi serptim nadas ettim duruyor baharın ekeceğiz..

ErmanHoca link=topic=86856.msg1043150#msg1043150 date=1449557562' Alıntı:
Kolay gelsin başarılar dilerim...
Bende Yonca ve Silajlık Mısır var...
Yoncaya geçen yıl dekara 7 ton sıvı hayvan gübresi uyguladım ardından ilk yağmurlama ile dekara 2 litre gelecek şekilde B.A.S leonardit menşeili humik asit attım..Daha sonraki her biçimde de humikli fulvikli organik maddeli ithal bir üründen dekara 1 litre yapraktan yaptım...
Silajlık Mısır ekeceğim yere ise dekara 8 ton civarında büyükbaş hayvan gübresi serptim nadas ettim duruyor baharın ekeceğiz..
İşte istediğimiz uygulama bu aslında. Keşke her çiftçi sizler gibi yapsa. BAS ' ta bu sektördeki önemli firmalardan. Ali bey işini severek isteyerek yapan bir kişi. Çok çok güzel.

omeryucel link=topic=86856.msg1043197#msg1043197 date=1449571323' Alıntı:
Hayırlı olsun. Nisan ayında ürün yetişirse tohum kaplama için şimdiden yaz kenara. Allah yolunu bahtini açık etsin kardeşim Allah utandirmasin.
Tamamdır abi. Allah razı olsun. İnşallah utanmayız. Alnımızın akı ile bu işi yaparız.

erdsvr link=topic=86856.msg1043226#msg1043226 date=1449587374' Alıntı:
tki humas aldım buğday ekimi yapmadan önce toprağa atmak için fakat çok koyu olduğundan memeleri tıkadı atamadım tavsiye etmiyorum.
Çok koyuluktan ziyade içinde partiküller var mıydı? Dibinde tortular var mıydı?

sebazios link=topic=86856.msg1043271#msg1043271 date=1449597285' Alıntı:
Doğan üretime başladığında haber ver. Deneme için bi 20 litre lazım.
Tamamdır abi. Haber ederim.

makifkaban link=topic=86856.msg1043289#msg1043289 date=1449600599' Alıntı:
Doğan bey bende numune almak isterim. Tabi numune alırken uygulama dozajlarının miktarınıda.
Elbette üretim başlasın hepiniz duyacaksınız. Uygulama dozajı;

1 dekar alan için pülverizatör/holder ' e 40 litre su ve 5 litre Humik-Fulvik Asit çözeltisi eklenecek ve atılacak.

coyote26 link=topic=86856.msg1043293#msg1043293 date=1449600990' Alıntı:
Başkan çok çalışıyorsun yahu Başarıların devamını dilerim konunun takibindeyim eline sağlık...
Eyvallah Hoca. Sağol varol.

truva17 link=topic=86856.msg1043297#msg1043297 date=1449601400' Alıntı:
Potasyum Humat ile Hümik Asit arasında ne fark var?
Potastum humat: Humik asit çözeltisinin yüksek sıcaklıklara çıkartılarak püskürtme yolu ile içerisinde bulunan suyun buharlaştırılması ile ortaya çıkan üründür. Tuzlu bir karakteri vardır içersinde Potasyum hidroksit olduğundan dolayı.

Gelelim farklarına:
*Humik asit ve fulvik asit yüksek sıcaklıklarda molekülsel ve atomik yapıları gereği bozunmaya başlar. Hatta üretim prosesinde 80 santigrat derecenin üzerine çıkılması ürün bozumuna yol açar. Yani ürün aynı olur ama yapı farklı olur. Bağlar değişir. Mesleki terimlerle boğmak istemem sizleri. Potasyum humat ' da 150-200 derecelere varan sistemlerde üretilir. Bana kalırsa yanlış bir uygulama. Yarayışlılığı azalır.
* Kg olarak satılır ve yüksek fiyatlıdır. Buda ekonomiklik olarak pek bir fark yaratmaz.
* Toprağa uygulama yapmak için suda çözündürmek gerekir buda zaman kaybıdır ve hesaplama yapmak gerekir.

Olay bundan ibaret.

doğan kardeş senin ürettiğin veya üreteceğin humuk asitin yaprağa uygulanını ile toprağa uygulananı ayrı ayrımı mı yoksa tektip humuk asit hem yaprak hem toprak için mi kullanılacak .....