Humik Fulvik Asit Deneme... SEYHAN KİMYA

Bilader son durum ne. Bizim ilaç zamanı geliyor daha öncede yazdıgım gibi ot ilacıyla karışımda ve yeşil aksam atılabilen her ne ürettinse bana 2 bidon lazım .corbada bizimde tuzumuz olsun.
Nasip olurda mevlam ömür verirse ekimden önce topraga uygulanandan almayı düşünüyorum.
Nisan 15 de elimde olması lazım şimdi istedigim 2 bidonun.

Doğan yeniden hayırlı olsun kolay gelsin..
Ben Silajlik mısır ekecegim tarlaya sonbahar da dekara 7-8 ton homojen bir şekilde hayvan gübresi attık sürdük
Öylece kış geçti üzerinden
Şubat ayında alabora çektik düzelttik
Mayıs ayında ekecegim ve eker ekmez çıkış suyu vereceğim bu çıkış suyu ile beraber dekara 2 litre leobardit menşeli humik asit atmak istiyorum
(geçen yıl böyle yaptım..)
Hayvan gübresi atmadan önce
toprak ph 7,63
Organik madde 2,59 du
yani yeterince hayvan gübresi atılmış humik asit e gerek yok mu dersin
Yoksa farklı nnedenlerden dolayı at mı dersin ?
Hayvan gübresinde humik fulvik asit yoktur. Benzeri yapılar eser miktarda vardır. Ayrı şeyler. Şekerli vanilin ile şeker bir mi değil. Bunun gibi bir şey. Uygulaman senin yararına olur abi.
bugun denız yosunu gordum bılader :D ıcerık bu ot ılacıyla dıye gırdıler cumleye bı gulumseme geldı bana :D
:D Neleri var birader. Deniz yosununda humik asidi nasıl yapıyorlar şaşıyorum. Geçende olucan gübresinde %60 humik asit var dedi adam. Arkam ile güldüm adama :D
Bilader son durum ne. Bizim ilaç zamanı geliyor daha öncede yazdıgım gibi ot ilacıyla karışımda ve yeşil aksam atılabilen her ne ürettinse bana 2 bidon lazım .corbada bizimde tuzumuz olsun.
Nasip olurda mevlam ömür verirse ekimden önce topraga uygulanandan almayı düşünüyorum.
Nisan 15 de elimde olması lazım şimdi istedigim 2 bidonun.
Abi hiç merak etme. Yollanacak. Konu açacağım zaten.

Buyur abi?

Hayvan gübresinde humik fulvik asit yoktur. Benzeri yapılar eser miktarda vardır. Ayrı şeyler. Şekerli vanilin ile şeker bir mi değil. Bunun gibi bir şey.

Hümik ve Fülvik Asit kaynakaları:

hümik fülvik.JPG

Hümik ve Fülvik Asit kaynakaları:

Ekli dosyayı görüntüle 9018

Abi bunu 2012 yılından beri tablo halinde yanımda taşırım. Fakat dikkat edersen 9 birim var orada. O, 9 birimden 7 si oksidasyon süresince oluşan ürünler. Hayvan gübresi uzun yıllarca oluşan bir şey değil. Kompostta hakeza öyle. Dediğim gibi yapı benzer. Ama tam değil. Bu sebeple bunlara direkt humik asit demek yanlış olacaktır. Fulvik asitte dediğim gibi kısa zincirli ama oda humik maddelerden oluşuyor. Varsa daha başka bilgiler bende bilgilenmek isterim. Yanlışım varsada düzeltmek isterim. Hayvan gübresinde başka organik asitler varmıdır evet. Nedeni ise sidik ile karışık olması.

Doğancan'ım aslında o cümleyi şöyle kurmak lazım:

"Lonardit menşeili hümik ve fülvik asitler, yapı olarak diğer kaynaklardan elde edilen fülvik ve hümik asitlerden farklıdır"

Doğrudan "yok" demek yanlış olur. Bildiğin üzere diğer kaynaklardan elde edilenlerde yapı olarak hümik ve fülvik asittir. Sadece yapıları farklılık içeriyor.

.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Arkadaşlar buğday tarımını sitede araştırırken @sebazios hocamın birçok bilgisinden faydalandım fakat 2016 yılından bu yana sitede bişey paylaşmamış acaba bişey mi oldu kendisine? Kendisini tanımama rağmen merak ettim acaba Bi sıkıntılı durum mu oldu diye

• Beğen
Tepkiler: bofor
Arkadaşlar buğday tarımını sitede araştırırken @sebazios hocamın birçok bilgisinden faydalandım fakat 2016 yılından bu yana sitede bişey paylaşmamış acaba bişey mi oldu kendisine? Kendisini tanımama rağmen merak ettim acaba Bi sıkıntılı durum mu oldu diye
Yılmaz bey siteden ayrıldı .