Humik Fulvik Asit Deneme... SEYHAN KİMYA

19.05.2008
11,882
798
Edirne

Değerli arkadaşlar, dostlar;

Bileniniz var bilmeyeniniz var. Ben Doğancan. Kimya ve Süreç Mühendisiyim. Uzun zamandan beridir, 'Toprak Düzenleyici' özelliği olan Humik-Fulvik Asit üretimi ve Ar-Ge çalışmaları yapıyorum. Çalışmalarım neticesini verdi ve bu işi fabrikasal boyutlarda yapmaya karar verdim. Önümüzdeki 2 ay içinde nasip olursa satışlara başlayacağım. Kendi üretmiş olduğum 'Humik-Fulvik Asit' numunesinden 4 tane deneme saksısına uyguladım.

Uygulanan ürünleri;
*Mısır,
*Çeltik,
*Ayçiçeği,
*Buğday olarak belirledim.

17 Kasım salı günü saksılara koyacağım toprağı karıştırdım. Toprak evdeki saksılardan çıkma, önceden gübre ile karıştırılmış topraktı. Hiç bir işlem yapılmadan toprak karışımından analiz edilmek üzere toprak ayırdım.

Daha sonra saksılara eşit şekilde toprakları dağıttım. Saksıları ortadan ikiye karton ile böldüm. Bir kısmına dekara 5 litre gelecek şekilde baz aldığım 'Humik-Fulvik Asit' ilave ettim. Ve 9 gün bekledim.

27 Kasım gecesi ayırdığım tohumların bir kısmına 'Humik-Fulvik Asit' kapladım. 28 Kasım günü ise saksılara ekim gerçekleştirdim. Saksıların 'Humik-Fulvik Asit' atılan kısmına kaplama yaptığım tohumları ektim. Diğer kısımda ise normal tohumlar ekildi.

30 Kasım tarihinde ise 'Mısır' çimlenmeye başladı. Buğday yine aynı şekilde çimlendi. Ayçiçeğinde sanırım tohumları biraz derine kaçırdım. Patlamışlar ama toprak altında. Çeltikte ise patlamalar mevcut.

Gözlemlerim;

*Bariz görülebilen su tutma kapasitesi var. Bu özellikle kurak zamanlarda çok faydalı olacaktır. Çeltik ektiğim saksıda aynı miktarda su atıldı ve 15 dakika sonra 'Humik-Fulvik Asit' atılmayan kısımdaki su süzülmüşken, 'Humik-Fulvik Asit' atılan kısımda hala su duruyordu. Daha sonra başıma gelen bir olayı anlatayım. Ben her iki kısma eşit su attım. Aradan biraz zaman geçtikten sonra yerde suyun olduğunu fark ettim. Baktığımda 'Humik-Fulvik Asit' atılmayan kısımdaki suyun yere aktığını gördüm.

Şu an en iyi farkın gözlenebileceği Mısır olduğu için onun üzerinden gideceğim. Mısırda ki farkları şöyle sıralayacağım.
* 'Humik-Fulvik Asit' atılan ve kaplama yapılan kısımda çimlenme 2 gün önce başladı. Bitki boyları birbirine yakın. Atılmayan kısımda bitkilerin boylarında farklılıklar mevcut.

4 aralık günü 'Humik- Fulvik Asit' atılan kısımda ki ortalama bitki boyu 5.83 cm, atılmayan kısımda ortalama bitki boyu 4 cm.
5 aralık bugün 'Humik-Fulvik Asit' atılan kısımdaki ortalama bitki boyu 8.16 cm, atılmayan kısımda ortalama bitki boyu 5.86 cm ' dir.
'Humik-Fulvik Asit' atılan kısımda 4 bitki yaprağa kalkmışken, atılmayan kısımda 2 bitki yaprağa kalkmıştır.

'Humik-Fulvik Asit' atılan kısımda ortalama günlük büyüme 2.33 cm iken atılmayan kısımda ortalama günlük büyüme 1.86 cm ' dir. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım. Saksılarda 'Humik-Fulvik Asit' atılan kısmı ayırt etmek sizler için zor olabilir. Bitki farklarına bakınca anlayabilirsiniz. Birde kartonların yazılı kısımlarına uygulama yapılmadı. Yazısız sarı kısımlarına atıldı.

Atılan kısım.

Atılmayan kısım.

Yandan görünüş.

Atılan kısım.

Atılmayan kısım.

Arkadaşlar çok yakın zamanda sizlerle diğer bitkilerin resimlerini ve farklarını da paylaşacam. Hatta elimdeki videolar yüklendikten sonra yine buradan paylaşım yapacam. Arkadaşlar ayrıca ürünlerin isimlerini de sizlerin belirlemesini isterim. Bunun içinde yakın zamanda bir konu açacam. Benim amacım ben kazanırken emektar çiftçilerimizinde kazanmasıdır. Hep birlikte amacımız'SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMI DEVAM ETTİRMEK ve KAYBETTİĞİMİZ TOPRAKLARIMIZI TEKRAR KAZANMAK' olmalıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=lY8lOPcYJjY&feature=youtu.be

Ynt: Humik Fulvik Asit Deneme... SEYHAN KİMYA

mehmet akkurt link=topic=86856.msg1042373#msg1042373 date=1449334315' Alıntı:
Allah hayırlı eylesin dönüm maliyeti nekadar olur acaba.biber ve mısırda kullanabilirim.
Çoğu firmanın kullanım tablosunda dekara 1-1.5 litre uygulanabilir diyor. Ben tüm denemelerimi 5 litre üzerinden yaptım. Ve her zamanda 5 litre kullanılmasını istedim. Bunun nedeni ise uygulama yapılan yerlerdeki ve çoğu yerdeki toprağın zayıf toprak olmasıdır. Toprak organik madde yönünden zenginse 3 ve üzeri ise o zaman 1-2 litre kullanılabilir. Ama benim önerim 5 litredir. Tabi bu sizin isteğinize göre değişir.

Fiyatı ise tam olarak belli değil. Benim gözlemlediğim kadarı ile 'Leonardit Menşeili Humik-Fulvik Asitlerin' litresi 7 liradan 10 liraya kadar değişiyor. Tabi bu 20 litrelik bidonların litre satış fiyatı yani 20 litresi 140-200 lira arasında. 1 litre fiyatları ise satan kişilerin insafına kalmış bir şey. 10 liraya satanda gördüm 45 liraya satanda gördüm. Tabi bunların 'Humik-Fulvik Asit' içerikleri %12-%18 arasında değişmekte. Benim ürettiğim ürün ise %20 ve üzeri tahminim var. Laboratuvara analiz ettirmeden net bir şey diyemem. En son kendim analiz ettiğimde %25 yakalamıştım.

Benim belirlediğim fiyat ise 20 litresi 120-140 lira arasında olabilir. Tam net değil çünkü kurulum tam gerçekleşmedi. Ama kesinlikle diğer firmalardan kaliteli ve ucuz olacak. Herkesin kullanmasını istiyorum.

Dekara maliyeti benim önerimle 30-35 lira olabilir.

takip ediyorum. Ben bu sene mısırda damlamayla hümik asit vermiştim. Fayrdası olduğnu düşünüyorum. Deneme tarzında yapmadığım için kesin bir şey diyemem.

.
Kolay gelsin, başarılar dilerim.

http://www.iztar.com.tr/rapidex-liquid.asp

Linkteki ürünü arpa ve buğday ekeceğim yerlere ekim öncesi tırmık veya rotavatör önüne attım.
Dekara 2,5tl/da humik asit, 3,3kg/da çinko sülfatı dekara 26litre su ile attım.

Bundan iki yıl önce dekara 4lt gelecek şekilde lenardit kaynaklı olanından attım 2. kez ektiğimde gözle çok rahat gözlemlenecek fark vardı. fark kardeşlenme, boy ve renk olarak belirgindi verimde buna paralel yüksekti fakat verim ve kalite farkını ölçmedim.

Kullandığım humik asit 20 lt bidon 85 tl

Orn123 link=topic=86856.msg1042380#msg1042380 date=1449335575' Alıntı:
takip ediyorum. Ben bu sene mısırda damlamayla hümik asit vermiştim. Fayrdası olduğnu düşünüyorum. Deneme tarzında yapmadığım için kesin bir şey diyemem.
Teşekkürler kardeşim.İnanın bende bu kadar bir fayda beklemiyordum. İnşallah daha da faydalı ürünler ortaya çıkartacam.

mehmet akkurt link=topic=86856.msg1042381#msg1042381 date=1449335726' Alıntı:
hazır olursa bana gönder busene biraz değişik ürünlerde deneyeyim 50 dekarlık felan tabi deneme derken parasıyla
Dediğim gibi hazır olması şubat ayı gibi olur. Memnuniyetle gönderirim. Zaten şöyle bir düşüncem de var. Üyelerimiz vasıtası ile talep gören bölgelerde yine üyelerimiz vasıtası ile bayilik vermek istiyorum.

john deere 6115 link=topic=86856.msg1042382#msg1042382 date=1449335774' Alıntı:
Teşekkür ederim.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=86856.msg1042409#msg1042409 date=1449337402' Alıntı:
Hayırlı olsun bilader.ekim öncesi tohum kaplama bicimindemi olcak uygulama yoksa baharın bugay vs cıkış sonrası ot ilacıyla holderle olabilcek bir uygulamamı . baharın ot ilacıyla olabilcek bi uygulamaysa ben denemek isterim.
Sağol abi. Yapraktan uygulama yapıyorlar. Ama esas faydayı görebilmen için topraktan öneririm. Yinede sen bilirsin. Kullanmakta bir sakınca yok. O zamana kadar ben fulvik asit de üretirim. Sana ondan gönderirim nasip olursa.

ofas link=topic=86856.msg1042535#msg1042535 date=1449349017' Alıntı:
.
Kolay gelsin, başarılar dilerim.

http://www.iztar.com.tr/rapidex-liquid.asp

Linkteki ürünü arpa ve buğday ekeceğim yerlere ekim öncesi tırmık veya rotavatör önüne attım.
Dekara 2,5tl/da humik asit, 3,3kg/da çinko sülfatı dekara 26litre su ile attım.

Bundan iki yıl önce dekara 4lt gelecek şekilde lenardit kaynaklı olanından attım 2. kez ektiğimde gözle çok rahat gözlemlenecek fark vardı. fark kardeşlenme, boy ve renk olarak belirgindi verimde buna paralel yüksekti fakat verim ve kalite farkını ölçmedim.

Kullandığım humik asit 20 lt bidon 85 tl
Teşekkür ederim. Faydaları saymakla bitmiyor tabi. 20 litresi 85 lira olan ürün leonardit kaynaklı mı? Ayrıca bu ürünü 2 sene önce mi aldınız. Çünkü bugünkü maliyetler ile çok çok düşük kar edilir ve devamlılık yada kaliteden ödün verilebilir. Tabi şuda var. Benim üretimde kullandığım hammadde ucuz bir hammadde değil. Yüksek içerikli ürün ortaya koyabilmek için kaliteli ham madde ve benim sistemle oynamalarım gerekiyor. Açıkcası admlar benim ürettiğim maliyete ürün satıyorlar :D Ayrıca uygulamanız doğru bir şekilde yapılmış.

Mustaf-a link=topic=86856.msg1042546#msg1042546 date=1449349618' Alıntı:
Takipteyim. Başarılar dilerim.
Sağol abi. Teşekkür ediyorum.

volkanuzel link=topic=86856.msg1042595#msg1042595 date=1449357633' Alıntı:
hayırlı olsun hümikcan :) takipteyiz
Eyvallah bilader. Bak tümocan ismini sen çıkarmıştın. Patladı gitti. Humikcan güzel isim ;D Kullanırım ben bunu.

doganbey1 link=topic=86856.msg1042598#msg1042598 date=1449359317' Alıntı:
Teşekkür ederim. Faydaları saymakla bitmiyor tabi. 20 litresi 85 lira olan ürün leonardit kaynaklı mı? Ayrıca bu ürünü 2 sene önce mi aldınız. Çünkü bugünkü maliyetler ile çok çok düşük kar edilir ve devamlılık yada kaliteden ödün verilebilir. Tabi şuda var. Benim üretimde kullandığım hammadde ucuz bir hammadde değil. Yüksek içerikli ürün ortaya koyabilmek için kaliteli ham madde ve benim sistemle oynamalarım gerekiyor. Açıkcası admlar benim ürettiğim maliyete ürün satıyorlar :D Ayrıca uygulamanız doğru bir şekilde yapılmış.
2 yıl önce kullandığım TKi humas tarım il md deneme için ücretsiz vermişti. Dekara 4 lt kullandım fakat yaklaşık 7-8 yıldır bu tür ürünler kullanıyorum TKi maalesef kullandığım en kötü üründü. fakat buna rağmen etkisi çok net belliydi.

Bu sene kullandığım ürün ise bitkisel kaynaklı. 20 lt bidonu TKK 85 tl ye bu yıl aldım.
Bu ürünün içeriğinde
Humik+fulvik asit %30
organik madde %40
Suda Çözünürlük K2O %4
ph 4-6
Olduğu yazıyor.

Rakamlar kıyas değil paylaşım amaçlı ;)

ofas link=topic=86856.msg1042599#msg1042599 date=1449360083' Alıntı:
2 yıl önce kullandığım TKi humas tarım il md deneme için ücretsiz vermişti. Dekara 4 lt kullandım fakat yaklaşık 7-8 yıldır bu tür ürünler kullanıyorum TKi maalesef kullandığım en kötü üründü. fakat buna rağmen etkisi çok net belliydi.

Bu sene kullandığım ürün ise bitkisel kaynaklı. 20 lt bidonu TKK 85 tl ye bu yıl aldım.
Bu ürünün içeriğinde
Humik+fulvik asit %30
organik madde %40
Suda Çözünürlük K2O %4
ph 4-6
Olduğu yazıyor.

Rakamlar kıyas değil paylaşım amaçlı ;)
:) Şimdi oldu işte. Bitkisel kaynaklı Humik Asit yoktur. İlk önce onu bellememiz gerek. Çünkü Humik asidin oluşumu bir kömürleşme oluşumuna benzer. Uzun yıllar boyunca olur. Fakat Fulvik asit böyle değildir. Oluşumu daha kısadır. Tabi bunun çeşitli ham madde materyalleri vardır. Bitkisel menşeili dedikleride bunlardan biridir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir konuda şudur ki bence en önemlisidir. Pancar melası yani şeker fabrikalarının atıklarını sulandırıp şilempe yapıp Humik Asit diye satılması çok ama çok yanlıştır. Deniz yosunu vs gibi materyallerden üretilenlere katılrım, bunlar Fulvik asit yada benzeri yapılardır. Bunların molekülsel yapılarına baktım. Tam fulvik asit olmasada benzer yapılar mevcuttur. Ama humik asit demek yanlış olur. Ki bu işle uğraşan öğretim üyeleride bunu demektedir. Bakanlığa zaten gerekli başvurular yapıldı bu yanlışın düzeltilmesi için. Bu yanlışda yapılan analizlerin yanlış seçimi sonucudur. Aldığınız fiyatta 'Bitkisel Menşeili' sınıfında normal bir fiyattır. Kıyas yapılacaktır. Yapılacaktır ki her kıyasta bir adım öne çıkalım dünya sıralamasında, dünya tarımında.

Ayrıca TKİ ürünlerinde çok sorunlar çıktığını duydum, gördüm, inceledim.

doganbey1 link=topic=86856.msg1042601#msg1042601 date=1449360920' Alıntı:
:) Şimdi oldu işte. Bitkisel kaynaklı Humik Asit yoktur. İlk önce onu bellememiz gerek. Çünkü Humik asidin oluşumu bir kömürleşme oluşumuna benzer. Uzun yıllar boyunca olur. Fakat Fulvik asit böyle değildir. Oluşumu daha kısadır. Tabi bunun çeşitli ham madde materyalleri vardır. Bitkisel menşeili dedikleride bunlardan biridir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir konuda şudur ki bence en önemlisidir. Pancar melası yani şeker fabrikalarının atıklarını sulandırıp şilempe yapıp Humik Asit diye satılması çok ama çok yanlıştır. Deniz yosunu vs gibi materyallerden üretilenlere katılrım, bunlar Fulvik asit yada benzeri yapılardır. Bunların molekülsel yapılarına baktım. Tam fulvik asit olmasada benzer yapılar mevcuttur. Ama humik asit demek yanlış olur. Ki bu işle uğraşan öğretim üyeleride bunu demektedir. Bakanlığa zaten gerekli başvurular yapıldı bu yanlışın düzeltilmesi için. Bu yanlışda yapılan analizlerin yanlış seçimi sonucudur. Aldığınız fiyatta 'Bitkisel Menşeili' sınıfında normal bir fiyattır. Kıyas yapılacaktır. Yapılacaktır ki her kıyasta bir adım öne çıkalım dünya sıralamasında, dünya tarımında.

Ayrıca TKİ ürünlerinde çok sorunlar çıktığını duydum, gördüm, inceledim.

Ben bitkisel kaynaklı olanını özellikle tercih ettim.
ph ın düşük oluşu ve sanki bitkisel kaynaklı olursa daha iyi etki alırım düşüncesi ile.
Açıklamada yazdıklarınızı bilmiyordum. Belki bu yüzden humik ve fulvik asit oranı ayrı ayrı değil toplam olarak verilmiştir.

Rica etsem verdiğim linkteki ürün hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim? TKİ den kaçarken doluya tutulmuş muyum sizce? Sizce kayda değer etki görecek miyim?

Bu özellikte olan ürünü o zaman üstten uygulamak daha doğru bir tercih mi olur?

ofas link=topic=86856.msg1042603#msg1042603 date=1449362172' Alıntı:
.
Ben bitkisel kaynaklı olanını özellikle tercih ettim.
ph ın düşük oluşu ve sanki bitkisel kaynaklı olursa daha iyi etki alırım düşüncesi ile.
Açıklamada yazdıklarınızı bilmiyordum. Belki bu yüzden humik ve fulvik asit oranı ayrı ayrı değil toplam olarak verilmiştir.

Rica etsem verdiğim linkteki ürün hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim? TKİ den kaçarken doluya tutulmuş muyum sizce? Sizce kayda değer etki görecek miyim?

Bu özellikte olan ürünü o zaman üstten uygulamak daha doğru bir tercih mi olur?
Şöyle anlatayım size ben. Akredite olmuş laboratuvarlarda yapılan analizlerde TSE bilmem kaç numaralı yöntem kullanılıyor. Bu yöntem iyi hoş ama hepsini bir veriyor. Ayrıca şu da var ki orada yapılan analizde çöktürme ile sonuç bulunuyor. Yani yabancı maddeler bile hesaba katılmış olabilir. Bunun düzeltilmesi şart. Hatta bununla ilgili bir yüksek lisans tezi bile yapılmıştır. Esas olan analiz bana göre ayrı ayrı saf olarak elde ederek bulmaktır. Bakınız benim ürettiğim üründe saf humik asit %18 saf fulvik asit %8 civarı idi. Leonardit menşeili ürünler her zaman humik asit fazla çıkar. TKİ içerik olarak düşüktür ve üretim saflığı olarakda vasattır. Kaç kez bidonların dibinde kalıntılar olduğunu, pülverizatörleri tıkadığını duydum.

Uygulamaya gelirsek yapraktan daha iyi olur kanaatindeyim. Yalnız o firmanın ürünleri içersinde fulvik asit olanlara bakınız. Ve onlarında fiyatlarını sorarsanız size daha çok yardımcı olabilirim. Toz haldeki ve sıvı haldekilerin fiyatlarını öğrenebilir misiniz? Buradaki kastım fiyatla bağlantılı olarak bir yere kadar kalitenin artmasıdır. Size şunu diyeyim. Esas saf fulvik asidin pH değeri 2-3-4 aralığındadır. Buda ypraktn dediğiniz gibi uygulanabilir.

doganbey1 link=topic=86856.msg1042604#msg1042604 date=1449362766' Alıntı:
Şöyle anlatayım size ben. Akredite olmuş laboratuvarlarda yapılan analizlerde TSE bilmem kaç numaralı yöntem kullanılıyor. Bu yöntem iyi hoş ama hepsini bir veriyor. Ayrıca şu da var ki orada yapılan analizde çöktürme ile sonuç bulunuyor. Yani yabancı maddeler bile hesaba katılmış olabilir. Bunun düzeltilmesi şart. Hatta bununla ilgili bir yüksek lisans tezi bile yapılmıştır. Esas olan analiz bana göre ayrı ayrı saf olarak elde ederek bulmaktır. Bakınız benim ürettiğim üründe saf humik asit %18 saf fulvik asit %8 civarı idi. Leonardit menşeili ürünler her zaman humik asit fazla çıkar. TKİ içerik olarak düşüktür ve üretim saflığı olarakda vasattır. Kaç kez bidonların dibinde kalıntılar olduğunu, pülverizatörleri tıkadığını duydum.

Uygulamaya gelirsek yapraktan daha iyi olur kanaatindeyim. Yalnız o firmanın ürünleri içersinde fulvik asit olanlara bakınız. Ve onlarında fiyatlarını sorarsanız size daha çok yardımcı olabilirim. Toz haldeki ve sıvı haldekilerin fiyatlarını öğrenebilir misiniz? Buradaki kastım fiyatla bağlantılı olarak bir yere kadar kalitenin artmasıdır. Size şunu diyeyim. Esas saf fulvik asidin pH değeri 2-3-4 aralığındadır. Buda ypraktn dediğiniz gibi uygulanabilir.
Teşekkür ederim.

Kayda değer etki görecek miyim sizce?

ofas link=topic=86856.msg1042605#msg1042605 date=1449363271' Alıntı:
Teşekkür ederim.

Kayda değer etki görecek miyim sizce?
İnşallah görürsünüz. Eğer gerçekten içinde bulunan Fulvik Asit ise muhakkak görülecektir. Lakin dediğim gibi fiyatlarını öğrenirseniz çok daha iyi olur.

doganbey1 link=topic=86856.msg1042606#msg1042606 date=1449363481' Alıntı:
İnşallah görürsünüz. Eğer gerçekten içinde bulunan Fulvik Asit ise muhakkak görülecektir. Lakin dediğim gibi fiyatlarını öğrenirseniz çok daha iyi olur.

Öğrenebilirsem paylaşacağım.