Kış Mevsimi Genel Görünümü Hakkında.

Herkese iyi forumlar arkadaşlar herkese saygı ve sevgilerimi sunduktan sonra elimde olan verilerle birlikte kış mevsimi görünümü hakkında bazı şeyler söylemek istiyorum.
Tarımda En önemli unsur özellikle kuru tarımda hava olayları bu yıl güz mevsiminden itibaren yağış ve sıcaklıklar bazı istisna bölgeler haricinde pekte iyi gitmedi özellikle akdeniz,güneydoğu,iç anadolu kurak bir seyir almakta buna iç ege ' de eklenebilir.
Bu periyodun böyle geçmesindeki ana etmen el nino olayıdır endeksler temmuzda itibaren pozitif seyretmekte kasımda tavan yapmakta buda azor yb ' nin sürekli yayılmasına sebebiyet vermekte azor ' un yayılmasıyla beraber yağışları ve soğukları ülkemiz Doğu Anadolu Ve Batı Karadeniz Haricinde ıskalamakta Kafkaslar ' dan akıp gitmektedir gelelim tahminlerime.
Aralık ayının 26 27 ' si hariç ülke genelinde etkili olacak bir sistem göremiyorum basınç haritalarının degisimiyle bu sistemde elimizden kaçabilir bu sistem kaçarsa ocak ayınin 6. Gününe kadar gene sistem yok peki bu endeks hep böylemi devam edecek ocak ayının 15 ' inden sonra Ao No Endeks ' in Negatife Sarkacağını El Nino ' nun gücünü azaltıp İzlanda A.b ' nin gucunu kaybedip kuvvetli sistemler alacağımızı tahmin ediyorum en azından marmara ve ege kesin ' lik içinde diger bölgeler gene muamma özellikle zonguldak antalya çizgisinin dışındaki bölgeler bu kışı çok kurak geçirebilir Bu yıl buna endeksli olarak Mayıs ayı ' ndan sonra La Nina ' nın etkili olacağını ve ülkemizin sık ve etkili yağışlar alacağını düşünüyorum Herkese İyi Akşamlar.

Ynt: Kış Mevsimi Genel Görünümü Hakkında.

Biz burada malesef sadece yağışı iskaliyoruz, soğuklar geldi. Çok sıkıntılı bir buğday/arpa sezonu olacağa benzer...
bd9763411ff9521636fe461947bf90c7.jpg

cem.ispir link=topic=86965.msg1044714#msg1044714 date=1449965403' Alıntı:
Biz burada malesef sadece yağışı iskaliyoruz, soğuklar geldi. Çok sıkıntılı bir buğday/arpa sezonu olacağa benzer...
Bizde çok şükür her hangi bir sıkıntı yok şu an, yalnız harman zamanı yağışlar sıkıntı yaratıyor.

Bu civarda çıkış tam gerçekleşmedi, çoğu tohum filizlenmeye başladı, ancak toprak altında. Toprak altını etkileyecek şekilde don olmasından korkuyorum. Sizde ekilen hububat çıkış yaptı mı?

Tam 37 gün oldu buğdayları ekeli ama doğru düzgün bi yağmur yağmadı yağdıktan sonra rüzgar geldi kurutu tekrar buğdayı şu an tarları gezince adeta insanın içi acıyor ne bi doğru düzgün cıkış yapmışlar nede cıkış yapacaklar gibi gözüküyor ara ara seyrek çıkış yapan buğdaylar 10 15 santime yaklaşmış durumda diyer buğdaylarda filiz yapmış toprakta duruyor, hayırlısı olsun ama bu yıldan korkmaya başladık.

Ben yagıslardan önce ektim.toprak gozukmuyo ekinler kapattı.
yagistan sonra ekenlerin ki sıkıntılı.alatav yapti.
40 Gundur yagis burda da yok.
eğer çıkıs yapmadan kış bastirirsa ekinler ilkyaz da baya seyreklesir.

cem.ispir link=topic=86965.msg1044714#msg1044714 date=1449965403' Alıntı:
Bizim buraların da sizin oralardan pek farkı yok Cem abi. Daha çıkış yapmamış ektiğimiz yerler.

Yorumları okuyunca bizimkilerin çok iyi durumda olduğunu öğrenmiş oldum,9 aralık 2015 tarihi itbariyle buğdayların son hali

Resimler ve ekler

• 20151208_130520.jpg
    20151208_130520.jpg
    888 KB · Görüntüleme: 141
  • 20151208_130520.jpg
    20151208_130520.jpg
    888 KB · Görüntüleme: 135
  • Beğen
Tepkiler: SERDAR TUNA

eminyarkin link=topic=86965.msg1045021#msg1045021 date=1450040322' Alıntı:
Yorumları okuyunca bizimkilerin çok iyi durumda olduğunu öğrenmiş oldum,9 aralık 2015 tarihi itbariyle buğdayların son hali
Emin Bey Sizinki Süper Denilebilir Sakın Üst Gübrelemesi Olayına Felan Girmeyin Yağış Dediğim Gibi Belkide Ocağın 15 ' ine Kadar Yok Aman Dikkat.

cem.ispir link=topic=86965.msg1044718#msg1044718 date=1449966522' Alıntı:
Bu civarda çıkış tam gerçekleşmedi, çoğu tohum filizlenmeye başladı, ancak toprak altında. Toprak altını etkileyecek şekilde don olmasından korkuyorum. Sizde ekilen hububat çıkış yaptı mı?
cem bey benim buğdaylarda aynı senin anlattığın gibi tekle çıkış yapmış ama çoğunluğu toprağın altında bazısı filizlenmiş bazısı sararmış yağmurdan sonraki poyraz toprağı beton gibi etmiş birde bazı yerlere denemek amacıyla loğ çektim bazılarınada çekmedim çektiğim yerler daha çok bitmiş sizin görüşünüz çıkmayan yerler çıkarmı

Sempatiq1 link=topic=86965.msg1045050#msg1045050 date=1450052138' Alıntı:
Emin Bey Sizinki Süper Denilebilir Sakın Üst Gübrelemesi Olayına Felan Girmeyin Yağış Dediğim Gibi Belkide Ocağın 15 ' ine Kadar Yok Aman Dikkat.
Gübre için ocak sonu şubat başı üre mart sonu gibii nitrat düşünüyorum şimdilik daha erken

bizim bölgedede tarlalar korkutmaya başladı artık güzün sadece bi defa yagmur yagdı yagmurdan önce ekilen tohumlarda sıkıntı yok çimlenme güzel oldu ama cok az ekim yapılmıstı yeni yagıs olur umuduyla millet gec kaldı gec ekilenler seyrek cıkıs yaptı cıkmayanlar toprak altında cillendi ama kuvvetli ayaz etkili son 20 gündür en azından kar yagsada arazinin üzerini kapatsa tohum altta calısır ama oda yok bakalım Mevlam ne gösterecek