Bir Havalı Makinede...

Ynt: Bir Havalı Makinede...

Baskı tekerleklerinin elden geçmesi gerek :) plastikler ucuz ve çabuk paralanıyor demir olanlarsa sağlam ama ağır, arkadan bastığınıda düşünürsek ünitelerin kaldırılmasında dezavandaj. İkisinin arası bişey lazım hem sağlam hem hafif.

Mikro granül konusunda da hemfikirim.

Kullandığım havalı makine 1987 Carraro.

kubilay07 link=topic=86984.msg1045398#msg1045398 date=1450131394' Alıntı:
Abi karbonfiber var öyle hem sağlam hem hafif belki değişik olur ama hepsinden daha dayanıklı ve hafif olur :)
Ha karbonfiberden tekerlek olur mu onu bilmiyorum işte...
sebazios Yılmaz abi aydınlatır bu konuda bizi :)

Karbon fiber dayanmaz Kubilay ondan anca tampon eki olur kaput olur :) sağlamlaştırılmış alüminyum kullanılması şart bunun içinde metalurji bilgisi lazım. Çok sağlam kestamit bile olabilir ama sertleştirilmiş alüminyum tercihimdir.

Çift diskli şakalak kullanıyorum gübreli
İki tane sıkıntım var gübre kursakları dar tıkanma yapıyor , ikincisi çok ağır . Sağlam mı sağlam ama hem hafif hem sağlam profil nerden alınıyo isveç mi ingilteremi ordan alınsın sağlam ve hafif olsun . Mikro granüleögelince gürkwn abi o çok basit işi bilen bi elektirikçi silecek motoruyla 1 günde yapar monte eder . :)

Bence ünitelerin daha stabil çalışması lazım yani atıyorum 25kg tohum yüküyle ekime başlayan bi ünite daha sonra gittikçe kilo kaybediyor ve ister istemez başlangıca göre ekim şartları değişebiliyor.. Bunun için her ünitenin ortak kullandığı bir tohum merkezi yapılmalı ve bu merkez ünitelerden bağımsız çalışmalı :)

kullandığım mibzer yok :)

dustero link=topic=86984.msg1045404#msg1045404 date=1450132389' Alıntı:
Karbon fiber dayanmaz Kubilay ondan anca tampon eki olur kaput olur :) sağlamlaştırılmış alüminyum kullanılması şart bunun içinde metalurji bilgisi lazım. Çok sağlam kestamit bile olabilir ama sertleştirilmiş alüminyum tercihimdir.

Dayanmaz diyorsan dayanmaz abi tecrübeli sizsiniz :) Çelikten 4.5 kat hafif 3 kat daha dayanıklı olunca olur gibime gelmişti benim :)

kubilay07 link=topic=86984.msg1045409#msg1045409 date=1450133266' Alıntı:
Dayanmaz diyorsan dayanmaz abi tecrübeli sizsiniz :) Çelikten 4.5 kat hafif 3 kat daha dayanıklı olunca olur gibime gelmişti benim :)

Fiberi nasıl hazırladığına bağlı dayanımı nekadar yüksek olursa maliyetide aynı oranda artıyor :)

volkanuzel link=topic=86984.msg1045406#msg1045406 date=1450132748' Alıntı:
Bence ünitelerin daha stabil çalışması lazım yani atıyorum 25kg tohum yüküyle ekime başlayan bi ünite daha sonra gittikçe kilo kaybediyor ve ister istemez başlangıca göre ekim şartları değişebiliyor.. Bunun için her ünitenin ortak kullandığı bir tohum merkezi yapılmalı ve bu merkez ünitelerden bağımsız çalışmalı :)

kullandığım mibzer yok :)
Evet mantıklı aslında. Ben balta ayaklı pnömatik Irtem kullanıyorum bazen elamanlar tohum gözünü sık doldurmamak için ağzına kadar mısır tohumu dolduruyorlar . ve ekim hassasiyetinde sıra üzeri biraz sapma oluyor sonra yükü hafifleyince daha stabil ekim oluyor. Evet tohum gözünün ağırlığı ya başka bir yere yada ünitenin daha ön tarafına yüklenerek hafifletilmesi. Konu için teşekkürler

Kullandığımız makine 2002 irtem havalı.Şimdiye kadar aman aman bi sıkıntısını görmedik.Genelde yaşadığımız balta ayak arasına topaç girip tıkanma yapıyor.Bu tıkanmayı haber eden bi sistem olsa güzel olurdu.Yada farklı bir çözüm.Başka bir sıkıntımızda gübre gözleri ufak.Banda gübre verdiğimizden sık sık duraklamak zorunda kalıyoruz.Gübre gözü büyük olabilir.Gübre gözlerindeki karışıtırıcı milde paslanma yapmaması için uygun malzemeden(paslanmaz) olabilir.Kullanılmayınca pas yapıyor.
Özel istek olarakta : ayçiçeği tohumunu toprağa dik atsın :D

Aklıma bir şey daha geldi; makinenin en arkadaki baskı tekerlekleri geniş yüzey olmamalı,2 adet ve açılı olmalı aynı anıza direk ekim yapan makinalar da ki gibi.kumlu tınlı topraklarda ekim yaptıktan hemen sonra üzerine yağmur yağdığında toprak yüzeyi kabuk tutuyor,çift disk olduğunda sıkıştırma yanlardan olduğu için tohumun hemen üzeri kabuk tutmuyor.tohum rahatlıkla yüzeye çıkabilir.ayrıca opsiyon olarak tohum düştükleri sonra üzerine SU ve vitamin veya yabancı ot ilacı karışımı püskürtme yapabilen bir enjektör sistemi yapılabilir.makinanın üzerine ek bir ana taktan beslenerek uygulanabilir.

alipasalierkan link=topic=86984.msg1045347#msg1045347 date=1450127093' Alıntı:
Yılmaz abi aklıma gelmişken. Bir tane de sensör fanın çalışıp çalışmadığını gösteren olsa iyi olur. Nitekim çevremizde kuyruk milini çalıştırmayı unutup üniversal mibzer gibi ekim yapanlarda olmuyor değil. En azından fan çalışmıyor gibi bir uyarı verirse iyi olur. Hemde kayış koparsa filan. Traktörlerde orijinal kabinli artık. Fan sesi duymak zorlaşıyor artık...:D

Biz de fan sesini yok etmek için araştırmalar yapıyorduk. Boşuna uğraşmayalım bari :D

Şaka bi yana fan uyarısı konmasına konur da komik olur be Erkan. Gözle bakıldığında zaten basınç ölçer var. Şafta baksa dönüp dönmediğini görür. Üstüne orijinal kabin de olsa fan sesi duyulmayacak gibi değil.

Kısaca olmaz diye birşey yok. Hepsi olur ama şu an için (ünitelerin yol konumuna getirilmesi gibi) daha önemli konular var. Onlara eğilsek daha iyi gibi.

Bu arada Erkan gübre yükleme için çok ekonomik ve pratik bir yol buldum. Bugün fikri önerdim ve kabul gördü. Denemeler için izin aldık.

Düşündüğüm sisteme göre ister römorktan, ister yerden farketmiyor. Gübreyi alıp gübre sandığına getiriyorsun.

Kara yağız güçlü kuvvetli delikanlılarımız için gerekli olmayabilir ama sağlık nedeni ağır kaldırmaması gereken çiftçiler ile yalnız çalışması gereken çiftçiler için gerçekten gerekli:

Eğer gerçekleşirse:

- hiç yük kaldırmadan
- yerden yada römorktan
- kimseden yardım almadan tek kişi

Gübresini yükleyebilecek.

Bu sisteme sahip olmak isteyen çiftçinin ödemesi geren rakam ise 500-700 lira arası bir şey olur tahminim. Hesaplamadığım şeyler dahi çıksa 1000-1500 lira bandını geçmez. İsteyen kendi makinesine ekletebilir.

Proje gerçekleşsin detayları paylaşırım.

sebazios link=topic=86984.msg1045670#msg1045670 date=1450205496' Alıntı:
Biz de can sesini yok etmek için araştırmalar yapıyorduk. Boşuna uğraşmayalım bari :D

Şaka bi yana can uyarısı konmasına konur da komik olur be Erkan. Gözle bakıldığında zaten basınç ölçer var. Şafta baksa dönüp dönmediğini görür. Üstüne orijinal kabin de olsa can sesi duyulmayacak gibi değil.

Kısaca olmaz diye birşey yok. Hepsi olur ama şu an için (ünitelerin yol konumuna getirilmesi gibi) daha önemli konular var. Onlara eğilsek daha iyi gibi.

Bu arada Erkan gübre yükleme için çok ekonomik ve pratik bir yol buldum. Bugün fikri önerdim ve kabul gördü. Denemeler için için izin aldık.

Düşündüğüm sisteme göre ister römorktan, ister yerden farketmiyor. Gübreyi alıp gübre sandığına getiriyorsun.

Kara yağız güçlü kuvvetli delikanlılarımı için gerekli olabilir sağlık nedeni ağır kaldırmaması gereken çiftçiler ile yalnız çalışması gereken çiftçiler için gerçekten gerekli:

Eğer gerçekleşirse:

- hiç yük kaldırmadan
- yerden yada römorktan
- kimseden yardım almadan tek kişi

Gübresini yükleyebilecek.

Bu sisteme sahip olmak isteyen çiftçinin ödemesi geren rakam ise 500-700 lira arası bir şey olur tahminim. Hesaplamadığım şeyler dahi çıksa 1000-1500 lira bandını geçmez. İsteyen kendi makinesine ekletebilir.

Proje gerçekleşsin detayları paylaşırım.

Vallah fan olayı bizim köyde birinin başına denk geldi oradan biliyorum. Ondan dedim unutan çıkıyor diye...:D Dediğin gibi diğer konular daha önemli tabi ki. Yükleme sistemini merakla bekliyoruz. Gerçekten zor oluyor. Baya da satar diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: herdogan746

şuayip bahçevan link=topic=86984.msg1045361#msg1045361 date=1450128215' Alıntı:
Gübre kovalarının paslanmaz malzemeden yapılması yada paslanmayan eşdeğer bir malzeme.Makinanın ömrünü uzatması bakımından

Şuayip Abi eski modellerde paslanma oluyordu ama yeni modellerde özel bi boya teknolojisi kullanılıyor. Gübrenden kaynaklı paslanma yada korozyon sorunu şu an tamamen ortadan kalkmış durumda:

9e114321b21a9fcd5d4c5bf7b8bf7514.jpg

7282b7864e3fa95083bb3af9e3fbf7d8.jpg

Makinelerin boyası benim 206 ' nın boyasından iyi :D

dustero link=topic=86984.msg1045370#msg1045370 date=1450128658' Alıntı:
Baskı tekerleklerinin elden geçmesi gerek :) plastikler ucuz ve çabuk paralanıyor demir olanlarsa sağlam ama ağır, arkadan bastığınıda düşünürsek ünitelerin kaldırılmasında dezavandaj. İkisinin arası bişey lazım hem sağlam hem hafif.

Mikro granül konusunda da hemfikirim.

Kullandığım havalı makine 1987 Carraro.

Süleyman şu teklerim sistemini öneririm. Avrupa ' ya gidenlerin neredeyse tamamında bu tekeler tipi isteniyor. İle başarısı ve sıkıştırması çok iyi ama klasik tekerleklere göre de bayağı ağır haberin olsun.

47173e4679ad4d667051f0538ecdf2dc.jpg

sebazios link=topic=86984.msg1045705#msg1045705 date=1450210050' Alıntı:
Süleyman şu teklerim sistemini öneririm. Avrupa ' ya gidenlerin neredeyse tamamında bu tekeler tipi isteniyor. İle başarısı ve sıkıştırması çok iyi ama klasik tekerleklere göre de bayağı ağır haberin olsun.

47173e4679ad4d667051f0538ecdf2dc.jpg

Kumsalda iyi sonuç verir ama kepirde çamura ekiyosan toprak toplama sıkıntısı yapıyor bizim Carraro ' nun orjinalinde demir tekerlek olarak gelmiş ama randıman Trakya şartlarında tutmayınca klasik geniş tekerlek uydurulmuş tüm Carraro ' lar bu şekilde dönüşüm geçirmiş.. Diskli tip pnömatik makine anıza direkt ekim yapmak için harikülade. Ya da topraklarımızın Avrupa standartlarında olması lazımki bizde her ekim koşulunda makineden stabil cevap alabilcek şekilde kullanabilelim.