Çiftçi'lik Evlenmeye Engelmi

Ynt: Çiftçi'lik Evlenmeye Engelmi

Buyukler anlatırlar eskiden kaç koyunun kaç inegin var diye sorarlarmıs yok diyince kızıma ne yedirip içirecen o zaman derlermiş şimdi ise kadınlar köyde sehire nazaran daha rahat( en azından bizim bölge böyle)ama yinede sehir sevdası var bizde bana kız istemeye gidince kızı vermemişlerdi 2 tane balya makinan varmış senin dedilerdi :D

Arkadaşlar günümüzde etiket çok ön plana çıkar oldu.Köy de çocukken bile hamd olsun arazimiz hayvanımız olmasına rağmen okumam konusunda ısrar ettiler.Ama iyi ki de etmişler.İş çiftçiye kız verilmez meselesine de gelince arkadaşların ümidini kırmak istemem ama çok zor.Kız köy yerinde oturuyor ama tv hep şehirlileri izliyor.Sanki şehre gidince öyle olacağını hayal ediyor ama nafile.Çiftçilik yapacaksan eğer akşam eve gelince de şehirli gibi oturacaksın.Fırsat buldukça tatiline gideceksin.Ama bunlar olmayınca da kız olsam köye gelin olmam.Ben çiftçi bir aile de doğduğum için ergenken utanırdım.Çünkü okul elit hepsi tabiri caizse kodaman ama zaman geçtikçe gurur duymaya başladım ve her fırsatta da dile getirim. Bazen hanıma bile benim özüm maraba der takılırım. ;D

• Beğen
Tepkiler: senol_84

Şahsi düşüncem: engel değil de, ihtimali düşürüyor demek daha doğru.

Tarlada bir kızla karşılaşma ihtimali, bir okul yada hastaneye oranla daha düşük. Bu da doğal olarak alternatif sayısını düşürüyor.

Arkadaşlar ben birazdan gece Vardiyasına gideceğim.saBaha kadar işçiyim.vardiyalı çalışıyorum çünkü arazileri më başka türlü zaman ayıramam! Bazen düşünüyorum sadece köyde olsam zor olurdu.eşimi çalıştırmıyorum oğullarım a bakıyor.küçük çiftçilere.yazın bal kabağı tarlasına ekip dikiyo ruz hep beraber.hafta sonları köye gidiyoruz.köy 13 km uzaklıkta.yani hem fabrika hem köy.bekar kardeşlerim baştan girin bir fabrikaya.evlenin kendinize bir hayat kurun belli bir zaman sonra zaten köye dönük planlar içinde buluyorsunuz kendinizi.hayat arkadaşınız sizi anlamaya başlıyor.

çiftçilik evlenmeye engel değil tabiki(?) önce en kralından traktörün olacak(100 beygir ve üstü mümkünse sıfır)sonra köyde hatırı sayılılır arazin(400 500 dönüm)sonra köyde kendine ait müstakil bir evin(kaynana dan ayrı)sonra en kralından birde araba(mümkünse pickup tarzı arazi aracı)bunun yanında şehirde birde ayrıyeten bir daire(kira getiren cinsinden) bütün bunlar mevcut ise tabikiiiiiii.

eminyarkin link=topic=87017.msg1045706#msg1045706 date=1450210171' Alıntı:
çiftçilik evlenmeye engel değil tabiki(?) önce en kralından traktörün olacak(100 beygir ve üstü mümkünse sıfır)sonra köyde hatırı sayılılır arazin(400 500 dönüm)sonra köyde kendine ait müstakil bir evin(kaynana dan ayrı)sonra en kralından birde araba(mümkünse pickup tarzı arazi aracı)bunun yanında şehirde birde ayrıyeten bir daire(kira getiren cinsinden) bütün bunlar mevcut ise tabikiiiiiii.

Hepsi mümkün :) Kısmetten ötesi olmuyor olmuyor :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=87017.msg1045620#msg1045620 date=1450197320' Alıntı:
asil buna benzer bir konumuz daha önceki yıllarda olmuştu.. konu başlığından devam eder sonra birleştiririz.

evlenme işine gelince..
kimse kızının köy hayatında olan zor işleri;
sabah erken kalkmayı,ahır işleri(tavuk,süt)..
Tandır ekmeği,bulaşığı,çamaşırı(şehire göre zor)
tarlada çalışma riski..
Ürün para etmezse,olmazsa v.s ( aç kalma riski)
kısacası kendi yaşadığı zorlu hayatı mümkünse
KIZININ yaşamasını istemez..

ama aynı aile gidip oğluna KIZ istemeyide bilir.. :)

şu an bi geçici moda var bakalım sonu hayırlı olur inşallah

Abicim burada çiftliği var birisinin .
Adamın 15 hayvanı var dı ( var gibi konuşacam yoksa bozuluyor anlatımım ) süt ve öyle bir sistem var ki bunu konulardada anlatmıştım sistemli yani durak vsyre yemini ver sabah 15 dk 30 dkda sağ direk depoya yem yerken sıyırıcı çalıştır.. bak işine.

Bunun ne zorluğu olabilir köyde artık bulaşık ekmeğide kalmadı ki bulaşık makinesi diye birşey çıkmış :) burada şehirden güzel katlı katlı evler var kasabadayız 5 bin nüfusu var..

Ve adam hayvancılık yaparak 2-3 yıl borcunu algısını vergisini bitirdikten sonra yatırımlara devam etti. ben bilmiyorum fakat Şuan mevcut 3-5 dükkanı İlçeden almış ( Nüfus 130 bin )

Neyse dükkkanın birisini büyük market açtı işlek bir yere.. Güvenlikli toplamda 10 kişi çalışıyor tam donanım lı

Diğer Dükkanı nın Birisini ' de Nakliye işine girdi 5 tane toptancı 5 tane açık kasa transit şöförleride buldu asgari ücret.. Sözleşmeli oluyor herşey özel resmi bulduğu kişilerin tüm hayatı araştırılıp alınıyor ve orayada Şehir içi ve Dışı ve gayet iyi işde yapıyor.. Ve patron olarakda öz dayısı bakıyor emekli ve maaşla..

Diğer dükkanının birisi sanayide orayıda patron olarak kuzenini koydu Ve bir tanede elaman Araba motor parçaları satıyor..

2 tane travego arabası var sırası var
Şuan trilyonluk 2 araba zaten 1 trilyon
Ve abicim 3 tane genel sekreter gibi iyi bir 3 bin tl maaşla kendi tanıdığından 2 bayan 2 erkek 2 şerde tanede araba tüm yerleri günde sürekli kontrol ve takip ediyor tüm fatura işleri vesayre takip ediliyor

Diğer dükkanın çarşı girişine yakın bir yerde kuyumcu dükkanı ve Ordada babası ve annesi var.. Şuanda da Evli ve 34 yaşında 2 Çoçuğu var 10 yılda ki emekler

Petrol ortak almış mı ne abisi ile şuan

Evet çiftliğinde ' de 70-80 baş süt hayvanı mevcut 3 kişi çalışıyor 3 üde bayan..Ve çok iyi bakılıyor market e falan güvenlik bile mevcut.

Şimdide 7 Katlı ist mahallesi ( anayol en pahalı yer ) daire almış trilyona.. aylık çok para geliyor oradan ha bizi ilgilendirmez Şuanda da ekndisi boş duramıyor Hedefi ise gıda üzerine marka haline gelmiş süt ve ürünlerinin işlenmesi üzerine fabrika açıcak küçük dükkanları kiraya vericek mi ne ama şuanda sevgi yolunda ayriyetten Lc nin bayiliğini aldı Kendisi günde 6 saat uyuyormuş..

Ve evlilik konusuna gelincede ilkten kimse istemeyen 2-3 yıl sonra kızı oglana vermeye gelmiş kaç kişi ama en sonunda sevdiği birini buldu ve evlendi İş adamı şuan kısaca.. hedefide çiftliği kapatıp fabrika süt veya başka birşey üzerine açıcak sanırsam 10 yıl içinde böyle.. abicim Kızlar bi nebze de paraya bakıyor kızdan kastım ailesi kızın daha çok baskı ama Sağlık olur sabreden derviş muradına ermiş

abi bu dedigin kriterlerde bi bayan varsa ben hazırım evlenmeye türkiyenin heryerinede damat giderim :D :D :D

eminyarkin link=topic=87017.msg1045710#msg1045710 date=1450210402' Alıntı:

Gülmek serbest, sizin dediğiniz şartlar ile yurtdışından ithal gelin getirirsin bizim şartlarımızda bu :)

bantun111 link=topic=87017.msg1045713#msg1045713 date=1450210585' Alıntı:
400-500 dönüm arazisi olan birisi niye çiftçilik yapsın ki

Ne yapsın peki ?

Extreme link=topic=87017.msg1045715#msg1045715 date=1450211357' Alıntı:
Gülmek serbest, sizin dediğiniz şartlar ile yurtdışından ithal gelin getirirsin bizim şartlarımızda bu :)

Ne yapsın peki ?

400 Dönüm arazisi olan birisi Kendisi zaten Bir iş Adamı büyük bir çiftçi kendisinin çalışmasına gerek kalmıyor.. Patronluk yaparak Ve bizde buna İş adamı Diye hitab ederiz.. Haa tabi kendiside çalışabilr ama mantıksız

• Beğen
Tepkiler: Ciftcibaskan

bantun111 link=topic=87017.msg1045719#msg1045719 date=1450211898' Alıntı:
400 Dönüm arazisi olan birisi Kendisi zaten Bir iş Adamı büyük bir çiftçi kendisinin çalışmasına gerek kalmıyor.. Patronluk yaparak Ve bizde buna İş adamı Diye hitab ederiz.. Haa tabi kendiside çalışabilr ama mantıksız

Farklı bir bakış açısı

Bizim burada birisi kızını istemeye gelenlere aynı buna benzer kriterler söylemiş erkek tarafıda onları siz alın biz oğlanı size verem sizin olsun demişti ;D

aslan26 link=topic=87017.msg1045723#msg1045723 date=1450212793' Alıntı:
Bizim burada birisi kızını istemeye gelenlere aynı buna benzer kriterler söylemiş erkek tarafıda onları siz alın biz oğlanı size verem sizin olsun demişti ;D
Extreme link=topic=87017.msg1045715#msg1045715 date=1450211357' Alıntı:
Gülmek serbest, sizin dediğiniz şartlar ile yurtdışından ithal gelin getirirsin bizim şartlarımızda bu :) valla bizim burda suriyeli gelin çok,bu aralar çok moda oldu allah sonumuzu hayır etsn