Kabak cekirdegi yetistiriciligi...

Arkadaslar kabak cekirdegi ekmeye dusunuyorum.Sulu kuru sartlarda verimler nelerdir hangi tohumu onerirsiniz.Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir. ikinci el cekirdek cikartma makinasi hakkinda bilgi verirmisiniz.

Ynt: Kabak cekirdegi yetistiriciligi...

S.a. kardeşim ben bu yıl ekinin bozulduğu tarlaya ürgüp çivisi tohumunu ektim bir kez fıskiye ve birkez de salma su verdim herhangi bi gübre kullanmadim ve 1000m² de 110kg çekirdek kaldırdım makina hakkında bilgim yok ama buğdaydan katkat fazla kazandırdı kg mi 10tlden sattim

pmyohayrani link=topic=87047.msg1046185#msg1046185 date=1450364942' Alıntı:
S.a. kardeþim ben bu yýl ekinin bozulduðu tarlaya ürgüp çivisi tohumunu ektim bir kez fýskiye ve birkez de salma su verdim herhangi bi gübre kullanmadim ve 1000m² de 110kg çekirdek kaldýrdým makina hakkýnda bilgim yok ama buðdaydan katkat fazla kazandýrdý kg mi 10tlden sattim

Hocam peki tohum teminini nasil yaptiniz el ile mi cikarttiniz cekirdekleri

Biz bu işi yıllardır yapıyoruz bu sene fiyatlar 6 7 8 gibi kalitesine gore.kabak işi pek belli olan bi iş değil şuan alım yok alanda ölü parasına aliyo.ama oyleki haftaya 10 lira bile olabilir belli olmadık bi cins.son olarak makina işi çok önemli değil piyasada sıfır 6 7 milyardan 30 milyara kadar makinalar mevcut

• Beğen
Tepkiler: sahincaparoglu

Çekirdekleri sattigimiz adamdan aldık ilaçlı şekilde serdar abinin de dediği gibi bazıları 6 TL ye verenler bile oldu ama bizimki buralarda eniyisi olduğu için toptan 10tlye verdik

pmyohayrani link=topic=87047.msg1046198#msg1046198 date=1450367176' Alıntı:
Çekirdekleri sattigimiz adamdan aldık ilaçlı şekilde serdar abinin de dediği gibi bazıları 6 TL ye verenler bile oldu ama bizimki buralarda eniyisi olduğu için toptan 10tlye verdik
kardeşim bizim memleketin en büyük sıkıntısı yanı bi ürüne iyiymis diye yüklenme çekirdekte de olacak eminim ama adamın başka yapacak biseyi olmayınca mecbur kalıp ekiyor artı sulu da güzel verimler alıp aşırı kar eden de oluyor hayırlısı bakalim

serdar38 link=topic=87047.msg1046200#msg1046200 date=1450367863' Alıntı:
kardeşim bizim memleketin en büyük sıkıntısı yanı bi ürüne iyiymis diye yüklenme çekirdekte de olacak eminim ama adamın başka yapacak biseyi olmayınca mecbur kalıp ekiyor artı sulu da güzel verimler alıp aşırı kar eden de oluyor hayırlısı bakalim

Abi aynen dediğin gibi burada zahmetli diye ekilmezdi eken köşeyi donerdi bu sene birisi makinesini getirdi kendisi topluyor kabağı felan fiyatlar hemen düştü ben ilk bu sene ektim

pmyohayrani link=topic=87047.msg1046201#msg1046201 date=1450368245' Alıntı:
Abi aynen dediğin gibi burada zahmetli diye ekilmezdi eken köşeyi donerdi bu sene birisi makinesini getirdi kendisi topluyor kabağı felan fiyatlar hemen düştü ben ilk bu sene ektim
merak etme 2 seneye bu işinde suyu çıkar cikartiriz

100 dekar yerden yaklaşık 6 ton çıktı fiyat düşük olduğu için garajda bekliyor. Bu sene 50 dekar ekecem arkadaşlarda demiş tokyo borsası gibi fiyatın ne zaman yükseleceği belli olmaz.

Kabak çekirdeği işinde beni en çok yıldıran kısım kurutma 5-6 günde zor kuruttum yağmur yağacak diye uykum kaçtı eskaza bi su değse leke yapıyor görünüm bozukluğundan mal perte çıkıyor.

XERİON link=topic=87047.msg1046375#msg1046375 date=1450384315' Alıntı:
100 dekar yerden yaklaşık 6 ton çıktı fiyat düşük olduğu için garajda bekliyor. Bu sene 50 dekar ekecem arkadaşlarda demiş tokyo borsası gibi fiyatın ne zaman yükseleceği belli olmaz.

Kabak çekirdeği işinde beni en çok yıldıran kısım kurutma 5-6 günde zor kuruttum yağmur yağacak diye uykum kaçtı eskaza bi su değse leke yapıyor görünüm bozukluğundan mal perte çıkıyor.

Aynen kurutması sıkıntı ama ben eski slaj laylonunun üzerine serdim tarlada ve 3 gün başını bekledim calmamalari için.ayrıca makineden çıkan çekirdeği hemen sermek ve su degdirmemrk gerek yoksa siyah renk alır ve tatsızlık ortaya cikiyor