çeltik yeri karıştırıyoruz.

Ynt: çeltik yeri karıştırıyoruz.

Kolay gelsin Kasım ayında bizde sürdük. Ama otlanma falan pek yok ilginçtir ki köyümüzde bir çoğu tarlaları karıştırmaya başladı.yerler beton gibi.amaç ne anlamıyorum.toprak iyice bir donmalı ki ondan sonra en azından ocak sonu veya kuvvetli yağışlardan önce diye düşünüyorum.

poyraz2030 link=topic=87123.msg1047639#msg1047639 date=1450717435' Alıntı:
Kolay gelsin. Mart ayını beklemiyor musunuz ? Bu John Deere 5715 mi ?

evet 5715. havalara baksana ne kadar sıcak gidiyor. çamur diye bişey kalmadı. nisan da sürüp hazırlamaya başlarız. daha iyi tava gelir.

ismail_17 link=topic=87123.msg1047651#msg1047651 date=1450718263' Alıntı:
Yılı kurak gidiyor bakalım umut ileriki günlerde kuraktan bizim buğdayların çıkışı bile sakat yaptı

Bereketli olsun JD kaçlık

88 bg 5715 john deere. Aynen havalar çok sıcak gidiyor. toprak sıkmaya başladı kendini geç kalanların buğdayı çıkmıyor.erken ekenlerin kide boya gidiyor sonumuz allah kerim.

iskender link=topic=87123.msg1047834#msg1047834 date=1450741655' Alıntı:
Kolay gelsin Kasım ayında bizde sürdük. Ama otlanma falan pek yok ilginçtir ki köyümüzde bir çoğu tarlaları karıştırmaya başladı.yerler beton gibi.amaç ne anlamıyorum.toprak iyice bir donmalı ki ondan sonra en azından ocak sonu veya kuvvetli yağışlardan önce diye düşünüyorum.

aynen burada da nadas yerleri sürdük sonra havalar iyice gidince dedik karıştıralım ki yaza ayçiçeği ekim döneminde yerleri hazırlarken köpürsün tavı daha güzel olsun diye. bulgur gibi dağılır tarlada toprak. en azından bizim amacımız öyle.

Fotolarlaki yerler çeltik yeri onda da mantık hemen hemen aynı ilk yaz üstü yeri önce 7 li ile inceden kabartırız. sonra ince sürüm yaparız fakat tekeç çok olur yer kendini çabuk kurutmaz birazda hava yağışlı gider ise yerleri tamamlamak ta geç kalabilirz. şimdi havalar iyi gidince dedik önce kabartalım yer düzlensin çünkü palet izleri çok kötü. dökülen çeltikler patlasın sonra erken sürüm yapar erkenden işi bitiririz. yeri erken hazırlayıp geç çi olan tür meko çeşidi ekeceğiz yerlerimize osmancıkla aynı biçim zamanına denk gelsin diye.

5715 ÇAMURA SAPLANDI.

Resimler ve ekler

• IMG_4959.jpg
    IMG_4959.jpg
    95.8 KB · Görüntüleme: 117