pompa performans

Selam arkadaşlar en çok merak ettigim bi traktörün performansını daha fazla nasıl yapabiliriz bununle ilgili ustalar duydum tabi pompa ila alakalı ama öyle ünlü ustalar varmı mesela bildiğiniz yada yaptıran varmı

Ynt: pompa performans

gorus link=topic=87217.msg1049127#msg1049127 date=1451052629' Alıntı:
Selam arkadaşlar en çok merak ettigim bi traktörün performansını daha fazla nasıl yapabiliriz bununle ilgili ustalar duydum tabi pompa ila alakalı ama öyle ünlü ustalar varmı mesela bildiğiniz yada yaptıran varmı
Biz geçen yıl pompa ayarı yaptırdık gerçekten faydası oldu eskiye göre aynı ışte bir vites veya buçuk vites daha yükseldi öyle iyi ayar yapabilen pompa ustaları bulunur biraz araştırmak lazım biz Eskişehirde bir ustaya yaptırdık memnunuz benim bildigim Bandırma ve Izmir de de iyi pompa ayarı yapanlar var.

Cevap: Ynt: pompa performans

Biz geçen yıl pompa ayarı yaptırdık gerçekten faydası oldu eskiye göre aynı ışte bir vites veya buçuk vites daha yükseldi öyle iyi ayar yapabilen pompa ustaları bulunur biraz araştırmak lazım biz Eskişehirde bir ustaya yaptırdık memnunuz benim bildigim Bandırma ve Izmir de de iyi pompa ayarı yapanlar var.

1 numara alper pompa bandirma
2. Özen dizel eskisehir

ben de ozen dizel e yaptirdim bakalim nasil olucak case jx 75 c yaptiklari isin arkasindalar 2 tane var bizde jx 75 c benim kini sıkıntısız yaptılar kuzenimin kininin avans ayarını ben yokken yapmışlar avans ı düzgün değil vuruntulu çalışıyor yarın tekrar gelicekler

• Beğen
Tepkiler: kubilay 85
Simdi genellikle valtralar kuzey ulkesi oldugu icin, ayarlar soguk iklime gore yapiliyor brezilya valtrasi haric ama ulkemiz iliman iklim ve sicak ilklimin etkisinde buda bir bakima yakitta farkettiriyor biz daha 2007 yesil valtrayi yeni ayar verdik orjin lda takildi felan ben kullanici yorumlarina gore bir degisime gittim lda dan cok memnun olduklarini soylediler
10 yillik bir motor 8 yilini kirsal motorinle gecirmis bir halde pompa da zaten bakim gormesi gerekiyordu hazir acilmisken max 11 hp avans verebiliceklerini soylediler bende ona gore yaptirdim 100 hp avrupa valtra ya+11 hp bosh yildiz pompa ayari (eleman)+ 15 hp degerinde lda montaji hepsi 2000 lt yi gecmeyen bir rakam tuttu guc olarak 2005-07 arasi uretilen N111 motorlarinin aynisi oldu yani valtraninda orjininde de boyle bir guc-motor oraninin oldugunu ispatindir
Lakin hic is kosmadik bizde nadasta merakla bekliyoruz.

Not Bu arada Lda montaji icin onceden bir turbo bakimi kesinlikle gerekiyor bu yuzden ben bakimla ugrasmadin eski tip oldugu icin dogrudan hybrid turboya dondum (wesgateli) 6 ay oncesinde onda bile %45 oraninda bir verim sagladim 1 duz 1 bucuk olmak uzere 2 vites yukaridan gitmeye basladim depom 1 saat gec biter oldu
***ben turbonun oranini Valmet 6750 nin 1150 devir-dakikada açan turbosunun ozellikli olanindan istedim ki max torku 1200 devirin altinda saglayabileyim az yakmasi icin wesgate oranli olmasi sizin motorunuzun turbosuna oran yada ayar verebilmeniz icin imkan taniyor bir bakima doktoru siz olabiliyorsunuz mudahalelerde

Orjinal N111 pompasi ldali 12bin tl ve 6750 turbosu 6bin tl tutmaktaydi ben 3500 tl ye maal ettim

Ozelden de telefondan da her konuda yardimci olabilirim

Simdi genellikle valtralar kuzey ulkesi oldugu icin, ayarlar soguk iklime gore yapiliyor brezilya valtrasi haric ama ulkemiz iliman iklim ve sicak ilklimin etkisinde buda bir bakima yakitta farkettiriyor biz daha 2007 yesil valtrayi yeni ayar verdik orjin lda takildi felan ben kullanici yorumlarina gore bir degisime gittim lda dan cok memnun olduklarini soylediler
10 yillik bir motor 8 yilini kirsal motorinle gecirmis bir halde pompa da zaten bakim gormesi gerekiyordu hazir acilmisken max 11 hp avans verebiliceklerini soylediler bende ona gore yaptirdim 100 hp avrupa valtra ya+11 hp bosh yildiz pompa ayari (eleman)+ 15 hp degerinde lda montaji hepsi 2000 lt yi gecmeyen bir rakam tuttu guc olarak 2005-07 arasi uretilen N111 motorlarinin aynisi oldu yani valtraninda orjininde de boyle bir guc-motor oraninin oldugunu ispatindir

Not Bu arada Lda montaji icin onceden bir turbo bakimi kesinlikle gerekiyor bu yuzden ben bakimla ugrasmadin eski tip oldugu icin dogrudan hybrid turboya dondum (wesgateli) 6 ay oncesinde onda bile %45 oraninda bir verim sagladim 1 duz 1 bucuk olmak uzere 2 vites yukaridan gitmeye basladim depom 1 saat gec biter oldu
***ben turbonun oranini Valmet 6750 nin 1150 devir-dakikada açan turbosunun ozellikli olanindan istedim ki max torku 1200 devirin altinda saglayabileyim az yakmasi icin wesgate oranli olmasi sizin motorunuzun turbosuna oran yada ayar verebilmeniz icin imkan taniyor bir bakima doktoru siz olabiliyorsunuz mudahalelerde

Orjinal N111 pompasi ldali 12bin tl ve 6750 turbosu 6bin tl tutmaktaydi ben 3500 tl ye maal ettim

Hazır gitmişken motoru dyno makinesine bağlayıp 125 HP olduğunu görseydik. Mazot pompasının rotor devri 1400 dv/dk dan yaklaşık 1600 dv/dk civarlarına çekilmiştir.LDA motora ek güç sağlamaz, verebildiği max gücü daha uzun süre koruma imkanı sağlar, buda yakıtla olur.
Çap/strok oranı 108/120 yani 1.1 oranlı motor var, Motorun en az yakıt bölgesi max tork noktası civarlarıdır.Boş motor biraz fazla yakar, max tork noktası üzerinde motor yükü %50-70 aralığında , motor iç sürtünmeleride azalacağı için özgül yakıt tüketim değerleri düşer.Bazı motorlarda bu durum max güç noktasındadır.Yakıt arttırıldığı için motor tork değerleri yükselmiştir.1 vites fark olmuştur.Motor gücü arttığı için motor yükü aynı ekipmanda biraz azalır, yakıta fayda sağlar.
Hazır sökülmüşken pistonları üç segmanlı yapsaydınız sıkıştırma oranı iyileşir, yol yakıtınız biraz artar, tarla iş yakıtınız biraz düşerdi.Kolay gelsin.

Benim bulundugum cevrede sadece otomobil dinamometresi vardi kuyruk milinden olculenden degil kendimi guldurmek istemedim hem mal sahibi babalarimiz olinca eski kafali oluyorlar ne gerek var masraf kapisi diye yapiyorlar geciyorlar

Evet bende biliyorun LDA nin dogrudan bir guc olmadigini motor bogulmaya basladiginda yakit olarak extra bir avans kapaginin actigini iste bu esnada 15 hp den bahsediyoruz diye soyluyorlar pompacılar

Yani bu demek oluyor ki motor yükteyken +15 hp

f050d18db0ea45c61f457eb03cada1a2.jpg

Benim yukarida belirttigim oran olani pompaciya anlattigimda sadece +11 hp avans daha verebiliceklerini soylediler 98 hp uzerinden varsayim yaptiklarinda. Ayrica A serisi ile N serisin pompalarinin ayni oldugunu soyluyor acenteci (44DTxxxx kodlu diyor)

7a2bc565e46c6fdf203ee0c28081e0d4.jpg

Benim motor etiketim

Yani duzdeyken hyb.turbolu & avansli 120 hp
Ama yuke bindigi zaman LDA li 135 hp buda Turkiye ortalamasinda tam istenilen ideal bir bir motor gucu
benim amacim beygir diil benim amacim tork yukseltmek ama buda hp ile dogru orantili oluyor haliyle 360 Nm iken 500 Nm cepte gozuyle bakiyorum 540-550 nasip

Silindindir kapagini actirdigimda inanin ortalarda cinayet cikardi gereksiz bulunurdu o is ayrica motor omrunun 3/1 ini tamamlamis daha gerek yok

Not:hele bi is o noktaya gelsin madem piston aciliyor gomlek cikiyor ozaman 44DT den 49DTG ye doneriz 155 hp ye

4.4 cc den 4.9 cc ye[emoji6]
Demissin ki sekman atsaydiniz bizim valtralarin tek sorunu zaten yolda cok yakip tarlada az yakmasi bence orayi hic karistirmayalim hocam [emoji1303] saygilar

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Valtra 700 Avrupa vardı, bir tanıdıkta oda aynı dertten muzdarip yol yakıtından şikayetçiydi.Değişik kaplamalı segmanlar var, sürtünme katsayıları az, revizyon zamanı düşünülebilir.
Motorların yolda çok yakması motor iç sürtünmelerinden kaynaklanıyor.Genelde çoğu markalar öyledir.Yol vitesi gibi iyileştirmelerle yakıt azaltılmaya çalışılıyor.Kısa piston boylu motorların yol yakıtı iyidir.

• Beğen
Tepkiler: kubilay 85
Valtra 900 brezilya motor kodu 420 DSRE pompa stanadyne amerikan yakıt çok değil ama çekiş mükemmel lda yok 98 hp

700-800-900 serisi motor tipinden emin diilim bildigim kadariyla 44DT tipindeler ancak yakit pompalarinin amerikan pompa john dere pompasi onu iyi biliyorum

Millet 900 lerin A95 ten nadasta daha seri olduklarini deneyip gordukten sonra

2003-2008 arasi ucuz diye yesil A85 alip 900 pompasi taktiranlar oldu sonrada LDA layamadilar bosch olmadigi icin o yuzden motor 420 dwre yada dsrexxx dedil diye biliyorum valmet 6400 lerin motor 420 oldugu icin onlarda elektronik kontrollu yakit pompasi var motor beyinli degil ama pompa beyinli 95 hp ama 359 degil 430-440 Nm

Kardeşim 3075D mf 4 wd. Biraz performans artışı istiyorum fakat kurulu düzeni bozmakta istemiyorum ne uygulanabilir uygun maliyetli ben traktöre intercoler taktirdim iyide oldu pompa olayinda neler uygulanabilir teşekkür ederim ilgin icin simdiden...

süper ortam..
ellerinize dilinize sağlık..
bu arada bir ekleme yapayım hocam..
bindirilen yüke göre max.tork'ta (1500veya 1600/dd'de) yakıt sarfiyatı çokken..
dd. arttıkça düşen tork eğrisi yerini hp'ye bırakır..
ve aynı motor daha az yakıt sarfetmeye başlar..
bunun için traktörü tanımak şart..
yani nerde ne yaptığını nerede nasıl daha kolay iş çıkardığını bilmek ve onu tecrübe etmek önemli..
bazı Şoförler tanıdım misalll
motorun sesini dinliyor nerede rahatlamış görünüyorsa dd ayarını orada sabitleyip çalışıyor.
ve yakıt konusunda önemli avantajlar elde ediyor..
misal bende claas axos'ta 1800d/d de 5/14 pullukla en az sarfiyatı yakaladım..
ama verilere baksam bu 14000d/d..
bu konuda fikirleriniz nedir

Hocam sen bu konuya daha guzel teknik bir cevap verirsin ve bizde kulaktan dolma degilde tam teknigiyle ogrenmis oluruz ?

http://megep.meb.gov.tr/mte_program...ıra Tipi Dizel Yakıt Enjeksiyon Pompaları.pdf
http://yp.turktraktor.com.tr/UploadFolder/Bultenler/Servis bulten 2004-S007.pdf
http://www.yildiz.edu.tr/~kaleli/TermikMakineMotorKismiNotlar.pdf

Her türlü yakıtı kullanmışlar ama bunlar %100 oksijen gazı(yakıcı nitelikte) ile hava beslemesi neden yapmamışlar, hala anlayabilmiş değilim.:D