Meyveciliğe Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Türkiyede en kolay ihraç edilebilen meyve türü hangisidir ? Bodur meyve ağacının kurulumu hakikaten aşırı derecede yüksekmiş.Üzümcülük aslında karlı bir işe benziyor çünkü üzüm suyu sofrlaık üzüm üzüm pekmezi üzümden yabancılar i.in şarap birçok şey yapılabiliyor.Birde dediğiniz gibi dallardan çelikle yeni fideler üretilebiliyor.

Türkiyede en kolay ihraç edilebilen meyve türü hangisidir ? Bodur meyve ağacının kurulumu hakikaten aşırı derecede yüksekmiş.Üzümcülük aslında karlı bir işe benziyor çünkü üzüm suyu sofrlaık üzüm üzüm pekmezi üzümden yabancılar i.in şarap birçok şey yapılabiliyor.Birde dediğiniz gibi dallardan çelikle yeni fideler üretilebiliyor.

Bodur meyvecilik ( M9 ) Ankara'da sağlıklı olmaz.

Üzüm güzel olur. Teknik destek ve bilgiye Ankara'da ulaşmak çok zor olmaz.

Bodur meyve bahçesinin kurulum bedeli aşırı derecede yüksek bir fiyat.Üzüm hakikaten çok güzel bir seçenek.Devetin verdiği bir destek ya da faizsiz kredi var mı acaba meyvecilik hakkında ? Hibe desteklerini sormuyorum çünkü hibe dendimi bizden başka kel alaka kişilere gideceğini biliyorum çünkü. İhracat diye bir konu geçmişti bu ihracat işi nasıl oluyor ? İhracat için firmaların koştuğu bir şart var mı ? Sİzden ürünü almak için en az bu kadar ton çıkması en az böyle kalitede olması gerekiyor vb gibisinden şartlar ? Örnek vermek gerekirse üzümcülüğe başlamak için ne kadar arazi sahibi olmak gerekiyor ? Bunun net bir rakamı var mı ? İlk soruda da sormuştum uzmanlar en az 50-60 dönümden başlanması gerekiyor demişler demiştim meyvecilik için.Siz bu işin içinde olarak ne düşünüyorsunuz ?

Son düzenleme:
Bodur meyve bahçesinin kurulum bedeli aşırı derecede yüksek bir fiyat.Üzüm hakikaten çok güzel bir seçenek.Devetin verdiği bir destek ya da faizsiz kredi var mı acaba meyvecilik hakkında ? Hibe desteklerini sormuyorum çünkü hibe dendimi bizden başka kel alaka kişilere gideceğini biliyorum çünkü. İhracat diye bir konu geçmişti bu ihracat işi nasıl oluyor ? İhracat için firmaların koştuğu bir şart var mı ? Sİzden ürünü almak için en az bu kadar ton çıkması en az böyle kalitede olması gerekiyor vb gibisinden şartlar ? Örnek vermek gerekirse üzümcülüğe başlamak için ne kadar arazi sahibi olmak gerekiyor ? Bunun net bir rakamı var mı ? İlk soruda da sormuştum uzmanlar en az 50-60 dönümden başlanması gerekiyor demişler demiştim meyvecilik için.Siz bu işin içinde olarak ne düşünüyorsunuz ?

Sizin devletten alacağınız destek miktarı bu işe soyunmanıza yada soğumanıza etki etmeyecek düzeyde.

İhracat konusu kirazda geçmişti. Bu konuda, eğer etrafınızda kiraz bahçesi varsa ve ürünü ihracatçıya ayağında yada yakın mesafede satamıyorsa yada 50-60 dekar belki daha fazlasını yapmayacaksanız girmeyin derim. İhracatçının kirazı alması için. Yeterli rekolte, irilik, sap kalınlığı ve sap sağlığı gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Geniş alanda girmeyecekseniz sizi üzerler. İç piyasada sizi güldürmez. Bence kirazı değerlendirmeye almayın.

Ben fikrimin olduğu ürünler üzerinde konuşmayı yeğliyorum. Üzüm meselesi şöyle, dekara 3 ton gibi verim alınabilir. Ben bu yıl bir markete 1.80 krş verdim. Onlar 3.5 tlye sattı. Perakende 3 tl ye verdim. Kalanı pekmez yapıp sattım. Pekmez 22tl/kg perakende sattım. Pekmezin yapım maliyeti işçilik hariç 2tl/kg. Hasat zamanına göre değişmekle beraber 5-7 kg üzümden 1 kg pekmez oluyor. Bu arada pekmezin marketlerde satış fiyatı 13tl/kg civarı. Markette satılan ile ürettiğimiz pekmezin arasında karlı bir dağ var.

Kısaca üzümde siz perakende satarsanız sizi maddi olarak daha az alan tatmin edebilir. Ama ne kadar dikersem beni tatmin eder kısmının bir ölçüsü yok. Yukarıda maliyet yazmıştım. Bu mesajdaki rakamlarıda göz önünde bulundurup bir rakama ulaşabilirsiniz. Dekara ortalama 3 ton alsanız 1.5 tl toptan satsanız 4.500 tl ciro yapar. Size 3.000tl kar bıraksa ( ki bu rakamlara ulaşılabilir ) 3.000tl karlı bir ürünü kaç dekara dikerseniz sizi tatmin ederse o kadara dikilebilir. Ben Ankara civarında kaliteli ürün elde etmek kaydı ile üzüm yetiştirirseniz pazar sorunu yaşayacağınıza ihtimal vermem.

Kirazı zaten tavsiye etmiyorum demiştim. Davul sizde tokmak başkasında. Kiraz iyi paraya ihracata giderse para kazandırır. Kirazın sıfır maliyeti olsa bile toplama maliyeti çok yüksek 1tl/kg civarı belki daha yüksek.

Ankara civarında bir tarla arazi sahibi olmak mı mantıklı sizce yoksa memleketten Balıkesirden yani bir tarla alıp ya da Aydından vb alıp oralara kurmak mı mantıklı sizce ? Ankara civarında su sıkıntısı , toprağın kalitesi ,ışık alma süresi gibi sıkıntılar var ama o taraflarda ise pazarlama ulaşım,tarla fiyatlarındaki pahalılık gibi sorunlar var.Sİz olsaydınız nereden alırdınız tarlayı ? Birde dediğiniz gibi Kiraz gibi meyveler var mı daha kara listede olan ? Kiraz çok zahmeti ve sıkıntılı dediniz.Bunun gibi başka meyve örneği varmıdır ?

Son düzenleme:
Ankara civarında bir tarla arazi sahibi olmak mı mantıklı sizce yoksa memleketten Balıkesirden yani bir tarla alıp ya da Aydından vb alıp oralara kurmak mı mantıklı sizce ? Ankara civarında su sıkıntısı , toprağın kalitesi ,ışık alma süresi gibi sıkıntılar var ama o taraflarda ise pazarlama ulaşım,tarla fiyatlarındaki pahalılık gibi sorunlar var.Sİz olsaydınız nereden alırdınız tarlayı ? Birde dediğiniz gibi Kiraz gibi meyveler var mı daha kara listede olan ? Kiraz çok zahmeti ve sıkıntılı dediniz.Bunun gibi başka meyve örneği varmıdır ?

Kiraza ek vişne olabilir. Bende olumsuz kanaat uyandıran diğer meyveler iç anadolu için ceviz, badem, armut.

Ben olsam kendi köyümden alırdım. Sizin durumunuzu bilemem. Ona siz karar vereceksiniz. Benim buraya yazdığım mesajlar Ankara ve benzer iklime sahip yerler içindi.

Ankara'nın iklimi ve konumu üzüm ve çilek için gayet iyi. Balıkesir'de iklim farklı buna bağlı olarak çeşit, hasat zamanı vs değişir ve bunlar çok şeyi değiştirir. " Balıkesir olursa dedikleriniz neden değişir? " diye sorarsanız, iş arap saçına döner.

Özetle ben Eskişehir ve benzeri iklimler için ve bu iki meyve için yazdım, gerisine ben girmesem iyi olur, yanıltabilirim.

Sizide yaz yaz bitmeyen bir konuya soktum kusura bakmayın lütfen :) Cevaplarınız için çok çok teşekkür ediyorum çok değerli ve bilgilendirici içerikli mesajlar.Benim için tüm yazdıklarınız çok değerli.Ben Kiraz gibi bir meyveden bahsetmiştim.Para etmeyen toplaması zahmetli çok zor,bakımı çok zor,giderleri çok her bakımdan her açıdan sıkıntılı olan meyve hangisidir diye sormak istemiştim.Badem Ceviz Armut demişsiniz ama bunlar neden uzak durulması gereken meyveler ? Badem İç Anadoluda Ankara ile aynı iklime sahip Eskişehirde ne gibi sıkıntıları oluyor ? Cevizin mesela ?

Ceviz bahçesi haberleri çıkmıştı.Sirvihisarda büyük arazi üzerine ALtay Salkım cevizi bahçesi kurulmuş onu tanıtıyorlar ve raklamını yapıyorlardı.Hakikatende sanki üzüm gibi salkım cevizler vardı fotoğraflarda hayret edip Sivrihisarda bu nasıl olur demiştim.

Sizide yaz yaz bitmeyen bir konuya soktum kusura bakmayın lütfen :) Cevaplarınız için çok çok teşekkür ediyorum çok değerli ve bilgilendirici içerikli mesajlar.Benim için tüm yazdıklarınız çok değerli.Ben Kiraz gibi bir meyveden bahsetmiştim.Para etmeyen toplaması zahmetli çok zor,bakımı çok zor,giderleri çok her bakımdan her açıdan sıkıntılı olan meyve hangisidir diye sormak istemiştim.Badem Ceviz Armut demişsiniz ama bunlar neden uzak durulması gereken meyveler ? Badem İç Anadoluda Ankara ile aynı iklime sahip Eskişehirde ne gibi sıkıntıları oluyor ? Cevizin mesela ?

Rica ederim. Hayal kırıklığına uğramanızı istemem.

Üzümü bütün zamanımı ayırmamakla beraber 2 yıl kadar araştırdım. Bir gün Manisa/ Sarıgöl'de kurutmalık işinde, 2 günde Manisa/Gördes'te yeşil budama işinde çalıştım. Fidancısından terbiyecisine, üreticisinden alıcısına kaç kişi ile görüştüğümü bilmiyorum.

Vişnenin benzer maliyet/pazar fiyatı farkı az sıkıntı olur.
Ceviz, badem bence iç Anadolu'da genel manada dikilmemeli. İklim bence müsait değil, birde çok diken oldu, cevizin ekonomik getirisi uzun vadede gerçekleşiyor. Ceviz ticari anlamda aklıma gelen meyveler arasında dikeceğim son meyve türü.
Armut ateş yanıklığı İç Anadolu'da çok oluyor diye biliyorum bu sebeple.

Ceviz bahçesi haberleri çıkmıştı.Sirvihisarda büyük arazi üzerine ALtay Salkım cevizi bahçesi kurulmuş onu tanıtıyorlar ve raklamını yapıyorlardı.Hakikatende sanki üzüm gibi salkım cevizler vardı fotoğraflarda hayret edip Sivrihisarda bu nasıl olur demiştim.

Bulunduğum yerde 3 yaşılarında ve 17 yaşlarında 3-5 ceviz bahçesi var. Sahibini tanıyorum. Kuru inat devam ediyor. Küçüklere her yıl don vuruyor.

Ceviz dikenlerin mantığı cevizin saklaması kolay,piyasadaki getirisi yüksek,hiçbirşey olmasa dahi kerestesi dünyadaki en pahalı ve güzel kerestelerenden birisi.İnsanlar büyük ihtimalle bunları düşünerek bu kadar dikiyorlar.Birde Türkiyedeki cevizin 2 sene öncesindeki verilere göre %80 i ithal yani yabancı ülkeden gelme.Bu bademdede var maalesef ama cevizde bu oran çok fazla.

Acaba hiç ihracat hakkında bilginiz var mı ? İhracat nasıl oluyor ve kime oluyor ? Hİç araştırdınız mı ? Hiç yakınlarda malını ihraç eden var mı ? İhracatta hem kar oranı yüksek hem de ülkeye ekonomik anlamda kalkındırıyor.Bu bakımdan ihracat işini merak ettim.Prosedürleri nedir ?Acaba bilginiz var mı ? Vaarsa duymayı çok isterim detaylarıyla. TÜrkiyede en çok ihraç edilen ürünler fındık kuru kayısı kuru üzüm pamuk antep fıstığı zeytin vb geliyor.

Acaba hiç ihracat hakkında bilginiz var mı ? İhracat nasıl oluyor ve kime oluyor ? Hİç araştırdınız mı ? Hiç yakınlarda malını ihraç eden var mı ? İhracatta hem kar oranı yüksek hem de ülkeye ekonomik anlamda kalkındırıyor.Bu bakımdan ihracat işini merak ettim.Prosedürleri nedir ?Acaba bilginiz var mı ? Vaarsa duymayı çok isterim detaylarıyla. TÜrkiyede en çok ihraç edilen ürünler fındık kuru kayısı kuru üzüm pamuk antep fıstığı zeytin vb geliyor.

ihracatla ilgili hiç bir şey bilmiyorum.

Peki ihracatçýlar hiç geldimi acaba sizin bahçenize ? Veyahut hiç tanýdýk komþulardan ihraç ürünü veren var mý ?
ihracat olayi biraz farkli komisyoncu demezki bn bunu ihrac edecegim diye mali alir paketlemede kaliteli ise paketlemede paketlettirir.ihrac eder yani elek ustu dis pazara elek alti ic pazara kiloda 0.40 kurus paketleme masrafi 0.40 kurus nakliye biner ortalama 30 kurus kar koyar komisyoncu 2 liralik mal olur 3 lira pazarci alir %10 fire %10 terazi payi %15 nakliye ve en son kar payi koyar ve son kullanici tuketiciye ulasir sonuc olarak yerinde 2 lira olan pazarda 3 lira olur...

Peki ihracatçýlar hiç geldimi acaba sizin bahçenize ? Veyahut hiç tanýdýk komþulardan ihraç ürünü veren var mý ?
ihracat olayi biraz farkli komisyoncu demezki bn bunu ihrac edecegim diye mali alir paketlemede kaliteli ise paketlemede paketlettirir.ihrac eder yani elek ustu dis pazara elek alti ic pazara kiloda 0.40 kurus paketleme masrafi 0.40 kurus nakliye biner ortalama 30 kurus kar koyar komisyoncu 2 liralik mal olur 3 lira pazarci alir %10 fire %10 terazi payi %15 nakliye ve en son kar payi koyar ve son kullanici tuketiciye ulasir sonuc olarak yerinde 2 lira olan pazarda 4 lira olur...