Dün facebookta bir makine gördüm tarım için yapılmış yerli üretim patpat gibi birşeyd

Cevap: Dün facebookta bir makine gördüm tarım için yapılmış yerli üretim patpat gibi

Geçen aylarda tanıtımı yapılmıştı sanırım onu kastettiniz. 4 çeker arka römorku vardı. Adını ben de hatırlayamadım.

Cevap: Dün facebookta bir makine gördüm tarım için yapılmış yerli üretim patpat gibi

Aliminyum jantli tarim aleti :D bunun arkasina 3 nokta aski sistemi takilabilenleri vardi. Hem arkasinda hem yaninda kuyrukmili cikisi olan o daha kullanisliydi

Önemli değil kardeş, yardımcı olduysak ne mutlu. Makine işlevsel bir alete benziyor ancak tasarımı sıkıntılı bunun içinde makinede ilk yapılacak tasarım düzeltmesi teker genişliğinin arttırılması olmalı hem çekişi artar hem görünümü iyileşir, bu haliyle çok basit duruyor.

Bence hindistan diye dalga geçme kardeş güzel olabilir geliştikçe

Dalga geçilme yok. Eleştiri var.

Öncelikle bu makina traktör değil, "RTV"

Tarımsal amaçla kullanılan ATV yani. John deere, kubota, kawasaki gibi bir çok firma uzun zamandır üretiyor bu aletlerden. Tarla dolaşmak, ufak tefek yük taşımak için yapılmış arazi araçları.

https://youtu.be/WvgtPrq2cBI

Ama bu firmaların hiç biri bu ürünü Türkiye pazarına sokmadı. Hem de o kadar ihtiyaç duyulan bir aleti.

Neden sokmadı?

Çünkü bizde, aynı Hindistan'da olduğu gibi çok ucuz bir alternatifi var bunun: "PATPAT" (pancar motorlu, atölye yapımı ucuz yük araçları)

Fiyat olarak rekabet edemeyecekleri için girmediler. Koç'un yerli araba yapmak istememesi ile aynı sebep.Şimdi kalkıp yerli bir firmanını bu konuya eğilmesi güzel, güzel ama muadili varken bu işe girmek ne kadar rentable tartışılır.

Patpat aynı işi görüyor, üstüne çapa yapıyor, üstüne daha sağlam, üstüne daha ucuz. (kendimde var, oradan biliyorum)

Mehmet Akif'in çok sevdiğim bir lafı vardır:

"Yeni, yeni olduğu için değil, işe yarayacağı için alınır,
Eski de eski olduğu için değil, işe yaramadığı için atılır"

Öyle yani kardeş.

Son düzenleme:

Dalga geçilme yok. Eleştiri var.

Öncelikle bu makina traktör değil, "RTV"

Tarımsal amaçla kullanılan ATV yani. John deere, kubota, kawasaki gibi bir çok firma uzun zamandır üretiyor bu aletlerden. Tarla dolaşmak, ufak tefek yük taşımak için yapılmış arazi araçları.

https://youtu.be/WvgtPrq2cBI

Ama bu firmaların hiç biri bu ürünü Türkiye pazarına sokmadı. Hem de o kadar ihtiyaç duyulan bir aleti.

Neden sokmadı?

Çünkü bizde, aynı Hindistan'da olduğu gibi çok ucuz bir alternatifi var bunun: "PATPAT" (pancar motorlu, atölye yapımı ucuz yük araçları)

Fiyat olarak rekabet edemeyecekleri için girmediler. Koç'un yerli araba yapmak istememesi ile aynı sebep.Şimdi kalkıp yerli bir firmanını bu konuya eğilmesi güzel, güzel ama muadili varken bu işe girmek ne kadar rentable tartışılır.

Patpat aynı işi görüyor, üstüne çapa yapıyor, üstüne daha sağlam, üstüne daha ucuz. (kendimde var, oradan biliyorum)

Mehmet Akif'in çok sevdiğim bir lafı vardır:

"Yeni, yeni olduğu için değil, işe yarayacağı için alınır,
Eski de eski olduğu için değil, işe yaramadığı için atılır"

Öyle yani kardeş.

Senin dediğinde belli açılarda doğru tabiki. Ama şunuda bilmek lazım böyle bir ihtiyaç bu pazarda ve doğru fiyat doğru reklamla birçok kişi bunu tercih edecektir. Ayrıca boyutsal olarak ve kullanma mantığı olarak bakınca "RTV" segmentinde olmuyor yani kuyruk mili çıkışı var ve 3 metre küplük bir yem karmayı çalıştırıyor.
Asıl sorun ise patpatlar zaten tamam kullanılıyor ama mantıklı değil trafikte yasak ve hiç güvenlikli değil bu açıdan bakınca bu adı tam konulmamış makine piyasada güzel bir yer alacaktır..