Greenseeker (azotölçer) İncelemesi ve Buğdaylarından Görüntüler

Hani sende bu yıl buğday yoktu, diyenleri duyar gibiyim. Evet yok. Ama gübreleme programını beraber yaptığımız, Hayrabolu'nun önde gelen çiftçilerinden, aynı zamanda sitemizin üyelerinden Tuncer Başoğul'un buğdayları var. Bu pazar hem azotölçer olarak tabir edilen Greenseeker'ın denemesi, hem de onun buğdayları dolaşmak içim düştük yollara.

Evet, fena çamur vardı. Evet, traktörü çok fena çamura buladık ama çiftçilik damarımız tuttu. Bi ara traktörün arka tekerler Ada'm akıllı çakıda sardı ama ağır ağır kurtulduk.

Önce buğdaylardan bahsedelim biraz. Tamamı sözleşmeli tohumluk ve kasımım ilk haftası, 20 kg civarı timak'la ekilmiş. Taban gübresindeki azotun yetersiz olması ve arazilerin büyük çoğunluğunun kireççe zayıf olmasından dolayı, 2 Ocak tarihinde dekara 15-22 kg arasında CAN kullanıldı.

Hatta o uygulamanın videosu bile var [emoji2]

[video=youtu;5iQsSbwumxE]http://youtu.be/5iQsSbwumxE[/video]

(Şimdi izledim de, baya baya toprak görünüyormuş. Valla koymasam daha iyimiş [emoji2] )

Arkasından gelen soluk ve sert havalar, bitkiyi kök gelişimi ve kardeşlenme itti. Azığı da olunca yanında.. Şu an gelişim ve kardeş durumu olarak tam istediğimiz seviyede:

c9b3c7814efa8b97d621653fbc085aa9.jpg

4eb23da0c0dcae985bb70a90c61070ab.jpg

Bu arada kök gelişimi, tahmin ettiğimden daha da iyi. 1 ay önceki uygulamada, toprak kuru olmasına rağmen istediğim buğdayı istediğim gibi sökebiliyordum. Şimdi toprak ıslak olmasına rağmen sökemedim. Kök boyu 12-16 cm arası. Yani bitkinin yüzeydeki boyundan fazlası aşağıda var. Şöyle anlatayım, aşağıdaki buğdayı, 5-6 denemeden sonra sökebildiğim bir kök. Çıkmak yerine kopuyorlar.

e6d83496437a7bb3ff7c76b39b90bb5a.jpg

Kardeş durumu ile ilgili şu resim uygun. Hali hazırda 3-4 kardeş teşekkül edilmiş durumda. 5. Kardeşleri gösterenler var ve devamı geliyor.

c97ae422579554c76d9dc3bbf440d1be.jpg

Bu arada yapraklardaki lekeler gözünüze çarpmıştır. İşte ayçiçeği için o çok beğendiğimiz intervix var ya, işte onun nanesi. Tuncer Abi ile tek anlaşamadığımız yer burası. O, attığı yerlerden 50 kg fazla aldığını söylüyor, ben de hiç merak etmemesini, o 50 kglık farkı buğdayda geri iade edeceğini. Bugün söylediğim gibi, toprak çöl olasıya kadar devam. Durmak yok, ilaca devam!

(Kullanmayın arkadaşlar)

Aklıma gelmişken, aşağıdaki fotoğraf da gözüme çarpan bir tarla. Biz azot sanıyorduk ama sonradan öğrendiğimize göre intervix fitotoksisitesi:

31e76b65dc1170a9cf3b5d6022a70c7e.jpg

Küçük bir örneği Tuncer Abi'mizin tarlasında da mevcut. İlaçlarken 1-2 saniye beklemişler ve sonuç aşağıda. 3-4 sene kendine gelemeyecek o bölgedeki toprak:

5f4f7dc973f3b28d4018e2dd4109b905.jpg

Biraz daha yakından (tehlikenin farkında mısınız?)

fc4c45af2e63f72eb3a221dea6690a1a.jpg

Şimdi de tarlaların geneline bakalım. Aşağıdaki tarla 250 dekar tek parça. Kumsal yapılı bi arazi olması ve hatalı gübrelemeler sonucu +500 kg görmemiş bir tarla. Eğer 500'ü geçerse, Tuncer Abi'miz bi kat takım elbise alacakmış (onun da şimdi haberi oldu)

59ba20ab6234f1f925898de82a70615f.jpg

9b8c00bc3dd138902d09108c1d8dc03c.jpg

e68f0759cc690a55aebaa7545f4ceda6.jpg

490e0f559c5ec947db0d50fca6ace5c8.jpg

Ben şimdiden takım içim marka düşünmeye başlayayım.

Bu arada ufak bir not. Bizim ilk gübreleme sırasında gelişim olarak bizimkinden ciddi şekilde önde olan komşu tarla çözüme çarptı. Gübrelemede biraz geç kalmak ve sonucu:

8a3f2e070dc303f1c1f751ec6cb9ba86.jpg

Bunlar da diğer tarlalardan karşılık:

e761cdab77ad23d657394947a2e41803.jpg

e3f2d42a2719e4ceafa20420eec6e9ba.jpg

Şu fotoğraf çok ilginç. Arkadaki arpa tarlası ile aradaki renk farkı görülmeye değer:

a231edd64469b7f20b9e0ae467d20d67.jpg

Şimdi gelelim greenseeker marka azotölçer'e. Bu aletin işlevi, en basit hali ile tarladaki bitkinin azot ihtiyacını ölçmek. Yani yapan o amaçla yapmış.

bfb0c4d67b1be3e16f6998905e5feb5e.jpg

Baştan söyleyim, renk körü çiftçiler için faydalı bir buluş. Tarlanın rengine bakıp (sanki rengi belirleyen tek şey azotmuş gibi) bitkinim azot durumunu rakamsal olarak ifade ediyor. Fiyatı 750$'dan 500$'a düşmüş. Dediğim gibi, yeşil rengin tonlarını ayırt edemeyen çiftçiler için oldukça başarılı.

Peki nasıl çalışıyor?

Kullanımı çok basit, tetik benzeri bir düğmesi var ve mahsüle bel izasından tutup Ateş ettiğinizde, ekranda 0 ile 90 arasında rakamlar beliriyor. Rakam ne kadar fazlaysa, bitki o kadar azotu almış. Bizim denemelerde en yüksek rakam olarak 75'i gördük. Ortalama 55-65 arası rakamlar görüyor. Tarla yüzeyinde toprak varsa şaşıyor. Çok yüksek yada alçaktan ölçerseniz yine şaşıyor. Benim tahminim bayrak yaprak döneminde başarılı ölçümler yapabileceği yönünde ama ondan öncesi (yani toprak göründüğü müddetçe) çok Güvenilir değil.

Mesela John Deere 5105'in kaputunda yaptığımız denemelerde, aşırı azot noksanlığı çıktı. Mazot deposuna Tuncer Abi görmeden 1 avuç 33'lük nitrat attım. Motorun seste değişim oldu ama ölçüm rakamları değişmedi.

f99e3c1d9b0eeb7b462135d1afeb19e5.jpg

Tarla kenarındaki karaçimler, kapının önündeki yeşil saban ve muhtelif bitkilerde yaptığım denemeler sonucunda (en azından erken dönem azot ölçümlerinde) çok da güvenilir bir alet olmadığına kanaat getirdim. Göze itimat etmeye devam.

Şimdi sırada ne var?

Üre, ot ilacı ve akabinden yaprak gübreleri geliyor. Hatta yaprak gübreleri hazırlanmış durumda. O kadar arazinin gübresi, sadece 1 günde hazırlandı üstelik. Bidonlarda kuzu gibi yatıyorlar:

b1572d2ce055926c4ea0bf99e24fc41c.jpg

Buğdaylarla ilgili gelişmeleri dolaştıkça bu başlık altında paylaşma niyetim var. Okuyanlara selametle.

Herkesin üst gübresi bereketli olsun..

Son düzenleme:
En kisa zamanda Td ye 33 luk atacam umarim gucu artar. :D

Ben genelde seker pancarinda olusan eksik bitki besin maddelerinin yaprak kontrolunu bu fotograf yardimi ile yapiyorum.

Sence ne kadar uygun bir yontem abi?

Cok para o makine :(

Resimler ve ekler

• images.jpeg
    images.jpeg
    16.4 KB · Görüntüleme: 1,114
  • Beğen
Tepkiler: osmanli
Paylasim cok guzel ve dolu dolu olmus abi tesekkurler.bu bugdaylara ure uygulaması olucakmı olursa nezaman duşunuyorsunuz.konu dışı olucak ama bizde ikinci ure için kararsız kaldık cuma gunku yağmurdan önce atsakmı diye seninde fikrini almak isterim yılmaz abi

En kisa zamanda Td ye 33 luk atacam umarim gucu artar. :D

Ben genelde seker pancarinda olusan eksik bitki besin maddelerinin yaprak kontrolunu bu fotograf yardimi ile yapiyorum.

Sence ne uygun mu yontem abi?

Cok para o makine :(

Hüseyin'im senin resim iyi. hiç yoktan iyi. Bunun daha anlaşılır ve bitkiye özgü olanları vardı. Bunu biraz karmaşık yapmışlar.

Şöyle ki elementler bitki bünyesinde hareketli ve hareketsiz olmak üzere 2'ye ayrılıyorlar. Hareketliler, bitkinin vücudunda sürekli geziyor ve sürekli olarak yaşlı yapraklardan gençlere taşınıyor. Bu nedenle bi besin noksanlığını anlamanın ilk yolu, yaşlı ve genç yapraklara bakmaktır. Örneğin azot + potasyum gezicidir, noksanlığı ilk olarak yaşlı yapraklarda gözlenir ve bu sıra hiç bir bitkide değişmez.

Senin resimde bu durum net şekilde ayırt edilmemiş.

Resimdeki ikinci sorun da, eksikliği net olarak gösteremesi. Şöyle ki magnezyum noksanlığı, tüm bitkilerde, "yaprakların damarları yeşil, damar araları açık yeşil" şeklinde gösterir kendini. Şu resimdeki Kanola benim kendi tarlalarımda su kesen bir yerinden ve çok net, para gibi bir magnezyum noksanlığı:

aba06ecca7141446c67d83ca952a5b4d.jpg

Buğdaydan Mısır'a, kanoladan karpuza bu semptom değişmez. Şekli budur. Şimdi senin resimdeki magnezyum noksanlığına bak [emoji2]

• Beğen
Tepkiler: hüseyinaslan
Bendeki magnezyum noksanligi degil daha farkli bir eksiklik sanirim. :) Genelde yapraklari tek bazli kontrol yapmak bana mantikli gelmiyor. Genc ve yasli yapraklari tarlanin kose baslari cukur yerleri harici yani toprak analizi yaptigimiz sekildeki gibi cesitli yerlerden alip arastirma yapiyorum. Ama yalan yok abi yinede cok cok sey bilmiyoruz. :(
Zaten bilsekte danisacak adam akilli bir muhendisimiz de yok:/
Sanki su foto daha ayrintili ve.gercege yakin gibi geldi

Resimler ve ekler

• Screenshot_2016-02-02-00-51-38.png
    Screenshot_2016-02-02-00-51-38.png
    715.4 KB · Görüntüleme: 191
Son düzenleme:
Çektiğimiz fotoğraflarla bir skala oluşturalım. [MENTION=21067]sebazios[/MENTION] ta fotoğrafa göre reçete yazsın. Bir nevi kan tahlili gibi.

Olmadı her yerde bulunan yeşiller üzerinden bir skala oluşturalım. Sıfır bir jd de gün görmemiş bir yer, 20 tl, 100$, faber castell 12 renk kuru boyadaki yeşil gibi standart yeşillere değer verip ona göre kıyaslayıp azot ihtiyacını biz belirleyelim.

Paylasim cok guzel ve dolu dolu olmus abi tesekkurler.bu bugdaylara ure uygulaması olucakmı olursa nezaman duşunuyorsunuz.konu dışı olucak ama bizde ikinci ure için kararsız kaldık cuma gunku yağmurdan önce atsakmı diye seninde fikrini almak isterim yılmaz abi

Barış bu sene azar azar, her yağmur yakaladığında bas gübreyi, önce yağışlardan, sonra da kuraktan fırsat bulamayacakmışız gibi geliyor. Kablolara erken dönem bi azot verdim, (iyi verdim ama) üste üreler duruyor. Yağışlardan giremedik.

Özetle az az, her fırsatta. Bölebildiğin kadar böl.

Bu azot ölçerin renk algılamasını akıllı telefonların kamerasına yüklesek :) :S çok mu imkansız

Aynı şeyi düşündüm ama daha pratiği geldi aklıma sonda. Bi nalburdan tüm yeşil tonları olan bir boya skalası alıp, tek tek tüm renkleri okutmak. Çıkan değerleri saklaya yazmak ve tarlalara k skala ile gitmek. Bitkimin rengi hangisini tutuyorsa değeri üzerinde yazar [emoji3]

[MENTION=21067]sebazios[/MENTION] Yılmaz sen bize buluşmada hızlandırılmış bir eğitim versen iyi olacak .

Estağfirullah Abi. Bildiğimizi bu işte. Ne fazlası, ne eksiği.

• Beğen
Tepkiler: şuayip bahçevan
Bendeki magnezyum noksanligi degil daha farkli bir eksiklik sanirim. :) Genelde yapraklari tek bazli kontrol yapmak bana mantikli gelmiyor. Genc ve yasli yapraklari tarlanin kose baslari cukur yerleri harici yani toprak analizi yaptigimiz sekildeki gibi cesitli yerlerden alip arastirma yapiyorum. Ama yalan yok abi yinede cok cok sey bilmiyoruz. :(
Zaten bilsekte danisacak adam akilli bir muhendisimiz de yok:/
Sanki su foto daha ayrintili ve.gercege yakin gibi geldi

Bunda da çok hata var. Bakır en üst 2 yaprakta ve yaprak ucunun iğnemsi hal alması şeklinde görülür. Bunlar yaprağı tümden kurutmuş.

Demir yine en uç yapraklarda ve yaprağın ucuna doğru soluklaşan yeşil şeklinde. Süt beyaz değil [emoji3]

Fosfor noksanlığında ise yaprağın sapında ve bitkinin gövdesinde de kızarmalar meydana gelir. Salt yapraklarda değil. Üstelik cam gibi bir kırmızı da değil, grimsi bi kızıllık.

Ha, Allah var magnezyumu düzgün göstermişler.

Yok mu başka resim. Hepsini toplarsak düzgün bişeyler çıkacak gibi..

Bunda da çok hata var. Bakır en üst 2 yaprakta ve yaprak ucunun iğnemsi hal alması şeklinde görülür. Bunlar yaprağı tümden kurutmuş.

Demir yine en uç yapraklarda ve yaprağın ucuna doğru soluklaşan yeşil şeklinde. Süt beyaz değil [emoji3]

Fosfor noksanlığında ise yaprağın sapında ve bitkinin gövdesinde de kızarmalar meydana gelir. Salt yapraklarda değil. Üstelik cam gibi bir kırmızı da değil, grimsi bi kızıllık.

Ha, Allah var magnezyumu düzgün göstermişler.

Yok mu başka resim. Hepsini toplarsak düzgün bişeyler çıkacak gibi..
En mantiklisi karsilastirma yapmak argümanlari toplayip ortaya dokup bence dogruyu bulmak kolay. Sen bu paylasimi yaptiktan sonra abi aklimda su isik uyandi. Bitki her zaman ihtiyacini bize yapraktan gosteriyor oldugu.

En mantiklisi karsilastirma yapmak argümanlari toplayip ortaya dokup bence dogruyu bulmak kolay. Sen bu paylasimi yaptiktan sonra abi aklimda su isik uyandi. Bitki her zaman ihtiyacini bize yapraktan gosteriyor oldugu.

Aslında yanlış. Bitki noksanlığı mümkün mertebe içinde çözmeye çalışıyor. "Kol kırılır, yen içimde kalır" mantığı. Aalında çok ketumdur yani.

Ne zaman sorunu kendi içinde çözemiyor (gerekli besin elementini hayati ölçüde tükeniyor ya da söz konusu eksiği diğer besin elementlerimden sentezleyemiyor) işte o zaman, o da son çare olarak semptom gösteriyor.

Semptomu görür görmez tedbiri aldın aldın, alamadın "ne ka ekmek, o ka köfte aga" diyor. (Yaşamak için hedef verimi düşürüyor)

[MENTION=21067]sebazios[/MENTION] Abi o intervix'in olduğu bölgeye humik asit uygulaması yapalım mı? Bende çok merak ediyorum acaba bir değişim olacak mı? Buluşmaya gelirken getireyim derim ben. Bir makalede atılan ilaçların topraktaki kalımını azalttığı yönünde yapılmış bir çalışma sonucu başarılı olduğunu okumuştum.

[MENTION=21067]sebazios[/MENTION] Abi o intervix'in olduğu bölgeye humik asit uygulaması yapalım mı? Bende çok merak ediyorum acaba bir değişim olacak mı? Buluşmaya gelirken getireyim derim ben. Bir makalede atılan ilaçların topraktaki kalımını azalttığı yönünde yapılmış bir çalışma sonucu başarılı olduğunu okumuştum.

benim de aklima aynisi geldi, bir takim ilaclarin topraktaki organik madde ile parcalanma sureleri kisaliyor.