Tecrübeliler yardım

Arazinin şekline bağlı olarak 500-600 fidana ihtiyacınız olur.Bölgenizdeki fidan yetiştiricilerinden temin edeceğiniz sertifikalı fidan tanesi 5 tl civarında olacaktır.Santa maria cinsini dikmenizi tavsiye ederim.Diğer cinsler iklimsel uyum sorunu yaşayabilir.

hemşerim vcc arkadaşımız 6 dekar araziye 500-600 fidanı nasıl yerleştirecek bilmiyorum. bununla birlikte fidanı malatyadan temin edecekseniz yarı bodur anaçlı armut fidanı malatyada bulamazsınız. ancak bursa kestel, yalova, bandırma vs. yerlerde bulabilirsiniz. bunuda en dar aralıkta 5x4 ölçü ile dkseniz; dekara 50 fidan gider. 6 dekara ise maksimum 300 fidan gider. çeşitte ise santa maria, deveci olabilir. hiç bi sıkıntı yaşamaz. bu arada yeriniz malatyanın neresinde?

hemşerim vcc arkadaşımız 6 dekar araziye 500-600 fidanı nasıl yerleştirecek bilmiyorum. bununla birlikte fidanı malatyadan temin edecekseniz yarı bodur anaçlı armut fidanı malatyada bulamazsınız. ancak bursa kestel, yalova, bandırma vs. yerlerde bulabilirsiniz. bunuda en dar aralıkta 5x4 ölçü ile dkseniz; dekara 50 fidan gider. 6 dekara ise maksimum 300 fidan gider. çeşitte ise santa maria, deveci olabilir. hiç bi sıkıntı yaşamaz. bu arada yeriniz malatyanın neresinde?

Yahu arkadaşım tavsiye vereceksen ver bana neden sataşıyorsun :) Sadece armutta değil her tür meyve fidanı dikilecekken fidan anacının ne olduğu dikkate alınarak sıra üzeri ve sıra arası dikim mesafeleri hesaplanır.Yarı bodur armut fidanları sertifikalı yetiştiricilik yapan üreticilerce genellikle OHF 333 anacına yapılan aşıyla üretilmektedir.Bu tip yarıbodur fidanlar sıra arası 4m sıra üzeri 3m olacak şekilde dikilir,hatta amasya, suluova taraflarında sıraüzeri 2,5m dikim yapan ve oldukça iyi verim alan armut üreticileri vardır.Arazinin sınır sıraları 2,5 m, iç sıralar 3m sıraüzeri olacak şekilde dikilince kaç fidan alacağını bilahare hesaplarsınız...Dikim aralıkları geniş olduğunda güneş yanması sorunu ortaya çıkar buda deveci,dalkıran,ankara gibi çeşitlerde ciddi kalite kaybına yol açar.Santa maria çeşidi erken dönemde hasat edilerek erken ekonomik kazanç getirir ve piyasada aranan çeşittir.Deveci vb. çeşitler hasat döneminde alıcı bulamadığı durumlarda (ki genelde o dönemde elma ticareti piyasada baskındır)soğuk hava deposu ekstra işçilik gibi istenmeyen ve masraflı durumlar ortaya çıkar.
Sayın 640 çı siz sizin bölgenizi bizden iyi bilirsiniz hangi çeşit sorusuna siz cevap bulmalısınız.Fidan konusunda size tavsiyem en yakın bölgeden temin edin muhattabınız olur en azından. Eğer malatyada üreten yoksa taa Bursaya gitmenize (yada ordan siparişe) gerek yok Amasya-Tokat bölgesinden çok iyi fidan temin edebilirsiniz.Bir tanıdık vasıtasıyla fidan üreticileriyle temasa geçmeniz faydalı olur (tanıdık bildik bir fidancı olsun,aldanmayın).

vcc sana sataşmadım bu 1, 7,5 m2'ye bir adet yarı bodur armut hesaplayan birine cevap vermeklede büyük hata yapmışım haklısın. ancak bu site tarımsal konuların tartışıldığı bir sitedir. eleştirilmek, doğruların söylenmesine böyle kızmamalısın. bu arada sataşma gibi algıladıysan yinede özür. bu arada 2,5x3m ölçü ile armut dikersen zinhar ordan ürün alamazsın haberin olsun. dünyaca ünlü hocamız armudu yetiştiricisi olarak dediğime dikkat et.