Gübretaş yaprak gübreleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bugün denedim 2 tane kum tarlada.Atmadan önce yer yer eksiklik belirtileri veriyordu bir tane tarla ve renk olarak cansızdı.Şubatta 20 kg üre atıldğı halde.Diğer tarlada pek bir sorun yoktu.3 Dekar olan tarlaya bu aldıklarımı 200 gr olacak şekilde, aldığım ot ilaçları ile berbar attım.Önce ön karışım yaptım ilacın yapısında bozulma yada çökme yapmadı.Karıştırdıktan sonra 1 saat bekledim.Diğer tarlayada ot ilacı kullanmadan aldıklarımı attım.Diğer tarlalar çamur oldğu için atamadım.3 dekar tarlada deney yaprım anlayacan:D1hafta sonra belli eder herhalde kendini otlarda ilacın etkisi ile ölme belirtileri ve arpada elementleri attıktan sonra faydası olacakmı olmayacakmı.Yada ot ilacının etkisnde azlma filan bakacaz bakalım neler olacak.

Birde yarında yağmur var bu attığım elementlerin ardından 1 gün içinde yağmur yapması iyimidir kötümüdür.

Son olarak humik asit fulbik asit olmazsa olmazmıdır bu elementlerle birlikte.Şuan küçük bir deneme yaptım dediğim gibi sadece aldığım elementleri attım ot ilacı atmadan.Bu ot ilacı atmadığım tarlaya tekrar giricem ilaç için.Diğer tarlada ot ilacı ve elementle berber attıığım ot ilacıının etkisne göre.ilaç atmadığım tarlaya 2.posta olrak potas çinko ve magnezyum ve humik asit ve ilaç olarak atayımı.Oranları nasıl olmalı.Birde tarım kredide arkadaşa arattırdım fabrikayı ve çinko sülfat hakkında bu üürnde şalatlama yok ama şelatlamayada ihtiyacı yok dendi.Ne kadar doğru bilemiyorum.

Arkadaşlar merhaba bu gün arpa ve buğday tarlalarını gezmeye çıktım dolaşırken bizim köylü bir abi bildiğimiz üre gübresini suda eritip ilaçlama ile veriyordu gübreyi ikiye bölmüş kalan kısmını da 20 gün sonra da ot ilacı ile aynı şekide vereceğini söyledi, şimdi bu abinin yaptığı doğru mu faydası zararı ne olur yada yarar sağlar mı böyle bi şey ilk defa başıma geldi. geldim babama anlattım , o da faydasını olacağını sanmıyorum dedi sizin fikriniz nedir ? değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Aslında yapacağın bu deneme bizim (yani Türk çiftçisi) için çok önemli.

Çünkü firmaların bu taşın altına elini atacağı yok. Syngenta'nın bölge sorumlusu ile bu yüzden oturup 3 saat tartıştık. Hadi diğer ilaçlarla karışım denemesi yapmak işlerine gelmiyor. Piyasada çok ilaç var ve her gün yenileri ekleniyor.

Ama yaprak gübreleri için durum aynı değil. Bitkiler için ihtiyaç duyulan 16 besin elementi var (ki bunların en çok 7-8 tanesini kullanıyoruz), en azından bu belli başlı elementlerle karışabilirliğini açıklasalar yetecek. Çünkü bu elementler artmıyor. Sayı belli.

Çok da detaylı bir şey olmasına gerek yok. Misal ki:

Bu ilaç:

amonyum azotu (NH4)
Nitrat azotu (NO3) ve
Forfor pentaoksit (P5O2) ile karışır.

diğerleri ile karışmaz.

İşte tüm yapacakları bu. 3 tane madde ile karışabilirliğini deneyecekler, o kadar. Ama yok. Bir fuara 60.000 lira verirken düşünmeyen bu bonkör ilaç firmalarımız, çiftçi yararına yapılacak en küçük çalışma gündeme geldiğinde 3 maymunu oynuyor.

Kısaca bizim bizden başka dostumuz yok. Hali ile kendi literatürümüzü kendimiz oluşturacağız.

Ben kendi yaptığım denemelerde kesin sonuç aldıklarımı sürekli paylaşıyorum. Sanıyorum ki bir çok çiftçi arkadaş da faydalandı bunlardan. Senin de yukarıdaki ilaçlarla yapacağın deneme (belki biraz kendini kobay seçmek gibi olacak ama :) ) elimizde kesin bilgi oluşturacak.

Bu nedenle hem uygulama zamanını, hem uygulama dozunu, hem uygulama biçimini, hem de karışım yaptığın ilaçları not alarak (gerekirse fotoğraflayarak) sonucu ile birlikte paylaşmaya çalış. İleride seninle aynı durumda olan biri için bir kaynak yaratmış olursun. Emin ol sevabı büyük.

çok dogru ,sadece kendi ürettikleri ilaçlarla karışanları ve üretilmeyen ilaçları yazıyorlar.Etkin madde bazın da karişir olanları yazmak istemiyorlar

Özgür,
Genis yaprakli otlar için; grand star(Tribenuron-methyl %75) + dar yaprakli otlar cowboy 240 EC(clodinafop propargly 240 gr./lt) bu ilaçlar hep hesaplı hem az kullanılıyor.
Grandstarın muadili vhashi var korumanın onla beraber cowboy mu atmamız gerekiyor. Arpaya atacaz buğday yazıyor cowboy da farkedermi?
Dddiğiniz gibi bu ilaçlar bayağı ucuz. Bir de ralon mustang karışımı var burdaki gibi bu iki karışımın bitbirine avantaı dezavantajları nedir. Çünkü ralon mustang daha pahalı

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Özgür,
Genis yaprakli otlar için; grand star(Tribenuron-methyl %75) + dar yaprakli otlar cowboy 240 EC(clodinafop propargly 240 gr./lt) bu ilaçlar hep hesaplı hem az kullanılıyor.

Evet daha hesaplı ama geçen sene çok faydasını gördüm mustang ve ralonun arpayı aldı götürdü.Bu sene sabazios'un verdiği bir tarifi denedim ve ne ler olcak bekleyip görecez..

Grandstarın muadili vhashi var korumanın onla beraber cowboy mu atmamız gerekiyor. Arpaya atacaz buğday yazıyor cowboy da farkedermi?
Dddiğiniz gibi bu ilaçlar bayağı ucuz. Bir de ralon mustang karışımı var burdaki gibi bu iki karışımın bitbirine avantaı dezavantajları nedir. Çünkü ralon mustang daha pahalı

Aynı etkin maddeli olur.
Kowboy ve ya muadili arpa için yazmiyor.
Arpa da rolan kullanılırmış 60-80 gr/da.

Arkadaşlar merhaba bu gün arpa ve buğday tarlalarını gezmeye çıktım dolaşırken bizim köylü bir abi bildiğimiz üre gübresini suda eritip ilaçlama ile veriyordu gübreyi ikiye bölmüş kalan kısmını da 20 gün sonra da ot ilacı ile aynı şekide vereceğini söyledi, şimdi bu abinin yaptığı doğru mu faydası zararı ne olur yada yarar sağlar mı böyle bi şey ilk defa başıma geldi. geldim babama anlattım , o da faydasını olacağını sanmıyorum dedi sizin fikriniz nedir ? değerli yorumlarınızı bekliyorum.

yapraktan azotlu gübrelemenin elbet faydası olur protein oranını en az 0,5-1 puan arttırır fakat yapraktan gübre uygulamalarıyla ot ilacı karışımları tavsiye edilmiyor. çünkü bir yandan otu öldürmek isteyip, diğer yandan onu gübre ile besleyerek kuvvetini arttırmak yanlış olur. tarlaya önce ot ilacını atarak 7-10 gün sonra gübre vermek daha verimli sonuçlar verir.

Evet daha hesaplı ama geçen sene çok faydasını gördüm mustang ve ralonun arpayı aldı götürdü.Bu sene sabazios'un verdiği bir tarifi denedim ve ne ler olcak bekleyip görecez..

mümkünse aldığınız sonuçları fotoğraflayarak burada paylaşırsanız bizler için çok faydalı olur. Zira kendi bilgi bankamızı kendimiz oluşturup kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz bu gidişle ilaç ve gübre firmalarından hayır yok.

yapraktan azotlu gübrelemenin elbet faydası olur protein oranını en az 0,5-1 puan arttırır fakat yapraktan gübre uygulamalarıyla ot ilacı karışımları tavsiye edilmiyor. çünkü bir yandan otu öldürmek isteyip, diğer yandan onu gübre ile besleyerek kuvvetini arttırmak yanlış olur. tarlaya önce ot ilacını atarak 7-10 gün sonra gübre vermek daha verimli sonuçlar verir.

mümkünse aldığınız sonuçları fotoğraflayarak burada paylaşırsanız bizler için çok faydalı olur. Zira kendi bilgi bankamızı kendimiz oluşturup kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz bu gidişle ilaç ve gübre firmalarından hayır yok.

Yılmaz bey öyle demişti ama bu her ot ilacı için değil.Piayada bir sürü ot ilacı var denemek lazım ben mustang ve ralon ile denedim.Küçük bir tarlaya ot ilacı+ bu uygulamayı yaptım.Diğer tarlama sadece yaprak gübresi uygulamasını yaptım.Farkı görmek için 1 hafta geçer gibi.Önemli olan yaprak gübresi ile ot ilacı ne gibi etki verecek onu denemek istedim.Denemesem kendimi biliyorum rahat edemeycektim.Sonuçları 1 hafta sonra burada paylaşacam zaten.Msutang ve ralon
bu gübreleri karıştırıp bir saat beklettim ne çökme oldu ne ilacın yapısında bozulma ilacın sıvı maddesinde hiç bir değişiklik görmedim yaprak gübresi yok gibiydi sanki.

• Beğen
Tepkiler: dorylaion

Benim naçizane görüşüm , ot ilaciyla sıvı gubreyi kullanınca , ot ölür gubreyi almadan.
Yılan sokan bir adam istediği kadar yemek yesin yinede ölür. Ama panzehir yerse kurtulur. Bu sıvı gubreler ot ilacının panzehiri değildir bence. Ot ilacını aldığı anda ölüm başlar.
Ama yinede ayrı ayrı atmak karıştırıp atmaktan faydalıdır. Zamanınız varsa ve maliyeti sorun olmayacaksa ilaç ve gübreyi ayrı ayrı atmak iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Yılmaz hocam yabancı ot ile vitamin çinko uygulamasının arası kaç gün olmalı?ben yarın yabancı ot mücadelesi yapıcam kısmet ise diğerlerini ne zaman yapalım?

4-5 saat gibi bir süre yeterli. Onlarda sıkıntı yok. Ot ilacı ile fungusiti yaklaştırmamak lazım. Geçen sene 1 gün ara ile attığım yerlerde buğday uçlarını yakmıştır. İlk ugulama axial ikinci input. Uygulama zamanlarında bir gün fark vardı.

Burda mantık şu aslında. Ot ilacının bitki tarafından alımı için 4 saat gibi bir süreye gerek var. Bu süre dolduktan sonra sıkıntı yok. O süre içinde etken madde otun kilit noktalarına (etki mekanizmasına göre değişiyor bu) ulaşıyor.

Bugün denedim 2 tane kum tarlada.Atmadan önce yer yer eksiklik belirtileri veriyordu bir tane tarla ve renk olarak cansızdı.Şubatta 20 kg üre atıldğı halde.Diğer tarlada pek bir sorun yoktu.3 Dekar olan tarlaya bu aldıklarımı 200 gr olacak şekilde, aldığım ot ilaçları ile berbar attım.Önce ön karışım yaptım ilacın yapısında bozulma yada çökme yapmadı.Karıştırdıktan sonra 1 saat bekledim.Diğer tarlayada ot ilacı kullanmadan aldıklarımı attım.Diğer tarlalar çamur oldğu için atamadım.3 dekar tarlada deney yaprım anlayacan:D1hafta sonra belli eder herhalde kendini otlarda ilacın etkisi ile ölme belirtileri ve arpada elementleri attıktan sonra faydası olacakmı olmayacakmı.Yada ot ilacının etkisnde azlma filan bakacaz bakalım neler olacak.

Birde yarında yağmur var bu attığım elementlerin ardından 1 gün içinde yağmur yapması iyimidir kötümüdür.

Hafif bi yağmur yaprak gübreleri için de, ot ilacı için de iyi. Bitki, attığımız maddaleri spomalar üzerinden "sıvı olarak" alıyor. Hafif bi yağmur alım miktarını artırıyor. Ancak sürekli hafif hafif yağan ılık yağmurlarda da çok iyi değil. O zaman da alım çok fazla oluyor ve fitotoksisiteye neden olabiliyor.

Çok kuvvetli bir yağış her ikisi için de kötü. Çünkü bitkiyi yamamen yıkayıp yüzeyde ne gübre, ne de ot ilacı bırakıyor. Aslında bunun da avantajları var. Mesela ayçiçeğinde challange ya da kanolada cent7 gibi etkili ilaçların üzerine etkin yağmur istenir. Aksi halde kültür bitkisi tarafından etken madde alımını artıyor ve ciddi fitotoksisite sonuçları doğuyor.

Yağmur konusu baya karışık yani :)

Aslında yapacağın bu deneme bizim (yani Türk çiftçisi) için çok önemli.

Çünkü firmaların bu taşın altına elini atacağı yok. Syngenta'nın bölge sorumlusu ile bu yüzden oturup 3 saat tartıştık. Hadi diğer ilaçlarla karışım denemesi yapmak işlerine gelmiyor. Piyasada çok ilaç var ve her gün yenileri ekleniyor.

Ama yaprak gübreleri için durum aynı değil. Bitkiler için ihtiyaç duyulan 16 besin elementi var (ki bunların en çok 7-8 tanesini kullanıyoruz), en azından bu belli başlı elementlerle karışabilirliğini açıklasalar yetecek. Çünkü bu elementler artmıyor. Sayı belli.

Çok da detaylı bir şey olmasına gerek yok. Misal ki:

Bu ilaç:

amonyum azotu (NH4)
Nitrat azotu (NO3) ve
Forfor pentaoksit (P5O2) ile karışır.

diğerleri ile karışmaz.

İşte tüm yapacakları bu. 3 tane madde ile karışabilirliğini deneyecekler, o kadar. Ama yok. Bir fuara 60.000 lira verirken düşünmeyen bu bonkör ilaç firmalarımız, çiftçi yararına yapılacak en küçük çalışma gündeme geldiğinde 3 maymunu oynuyor.

Kısaca bizim bizden başka dostumuz yok. Hali ile kendi literatürümüzü kendimiz oluşturacağız.

Ben kendi yaptığım denemelerde kesin sonuç aldıklarımı sürekli paylaşıyorum. Sanıyorum ki bir çok çiftçi arkadaş da faydalandı bunlardan. Senin de yukarıdaki ilaçlarla yapacağın deneme (belki biraz kendini kobay seçmek gibi olacak ama :) ) elimizde kesin bilgi oluşturacak.

Bu nedenle hem uygulama zamanını, hem uygulama dozunu, hem uygulama biçimini, hem de karışım yaptığın ilaçları not alarak (gerekirse fotoğraflayarak) sonucu ile birlikte paylaşmaya çalış. İleride seninle aynı durumda olan biri için bir kaynak yaratmış olursun. Emin ol sevabı büyük.

Mustang ralon ve bu yaprak gübrelerini kullanacam demiştim küçük bir tarlada.Kullandım ve bu gübre karışımlarıyla beraber dahamı etkili oldu ne anlamadım uygulamadan 4 gün sonra otların yapraklarında büzülme ölme berlitileri var.Ve sararmaya başladılar. Demekki bu ilaçlarla bu gübreler iyi çalışıyor.

Yılmaz bey size sormak istediğim Bu dozları aşsam meşale çinko magnezyum ve potasyum dekara 400 gr şeklinde atsak ot ilacı ile beraber bir zararı olurmu.Ot ilacının etkisini düşürme yada düşürmeme etkisi değil dekara fazla gelen bu elementlerden bitki etkilenirmi.

1.Asıl sormak istediğim dekara 100 gr çinko demişsiniz bunu 400 gr dekar olarak atsak bir zararı olurmu bitkide yanma vs.

2.Özellikle Çinkonun dekara fazla gelmesinde ne gibi bir yan etkileri olur bitkide.Mesala dekara 400 gr çinko..

3.Potasyum nitratta doz aşımın bir yan etkisi olmadığını yazmıştınız bir konuda.Ama potasyum içinde azotta var fazla vermenin yan etkisi olurmu.

3.Aynı şekilde magnezyum sülfat içinde geçerli.

Mustang ralon ve bu yaprak gübrelerini kullanacam demiştim küçük bir tarlada.Kullandım ve bu gübre karışımlarıyla beraber dahamı etkili oldu ne anlamadım uygulamadan 4 gün sonra otların yapraklarında büzülme ölme berlitileri var.Ve sararmaya başladılar. Demekki bu ilaçlarla bu gübreler iyi çalışıyor.

Yılmaz bey size sormak istediğim Bu dozları aşsam meşale çinko magnezyum ve potasyum dekara 400 gr şeklinde atsak ot ilacı ile beraber bir zararı olurmu.Ot ilacının etkisini düşürme yada düşürmeme etkisi değil dekara fazla gelen bu elementlerden bitki etkilenirmi.

1.Asıl sormak istediğim dekara 100 gr çinko demişsiniz bunu 400 gr dekar olarak atsak bir zararı olurmu bitkide yanma vs.

2.Özellikle Çinkonun dekara fazla gelmesinde ne gibi bir yan etkileri olur bitkide.Mesala dekara 400 gr çinko..

3.Potasyum nitratta doz aşımın bir yan etkisi olmadığını yazmıştınız bir konuda.Ama potasyum içinde azotta var fazla vermenin yan etkisi olurmu.

3.Aynı şekilde magnezyum sülfat içinde geçerli.

sadece kısa bir not düşmek istedim ne olursa olsun herşeyin fazlası zarardır...

• Beğen
Tepkiler: özgür
1-) Çinko için 500 g/dekar'a kadar denedim. Bi yanma olmadı. Ama yanlışlıkla 1.3 kg/dekar attığını söyleyen biri, yaktığını söyledi. Özetle 500g/da'ın üstü için yorum yapmama doğru olmaz.

2-) Başta da dediğim gibi. Yüksek dozlar yapraklarda yakma, yani fitototoksisite metdana getirir. Belirtileri değişse de genellikle gaprak uçlarına kuruma ve bitkide sararma şeklinde olur. Sararma olmadığı sürece aşırı endişe etmeye gerek yok.

3-) Fazlalalığı bitkide toksisite yaratmayan tek element potasyumdur. Toprakta 20 kg/da potasyum olsa da, 260 kg/da potasyum olsa da değişen bir şey olmaz. (Magnezyum alımı biraz düşer, o kadar) yapraktan verilen azotta sınır için 460gr/da saf azot (1kg üre) üst sınır. Potasyum nitratın içinde %13 azot mevcut. Kaba bir hesapla dekara 3 kg potasyum nitrata kadar herhangi bir risk yok.

Verilmesi gereken 300 g/dekar iken yanlışlıkla 3000 g/dekar'ı aşan, yani %1000 üzerinde hata yapan adam atmasa daha hayırlı :) Allah muhafaza intervix falan atmaya kalkarsa büyük sıkıntı :)

İkinci 3. Madde -) Bitkilerin aşırı magnezyuma toleransı düşüktür. sıkıntı yaratabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...