Arpada Sararma Önemli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Özgür bey üzülerek hatırlatıyorum ama, ot ilaçları yaprak gübresi ile birlikte kullanmamanız gerektiğini söylemiştim. Sonucunun ne oldacağını bilmediğim şeyi önermem. Her ne olursa olsun "OT İLACI" ile beraber kullanmayın.

Dediğim gibi, piyasada çok ama çok fazla çeşitte etken madde var. Yaprak gübrelerinde kullanılan maddelerin etkileşimlerini biliyoruz. Bu karışımların hepsini çok daha yüksek dozajlarla denedim. Ne yapacaklarını biliyorum. Ama ot ilaçları ile yapılan karışımlarda çok farklı sonuçlar verebiliyor.

Resimde görülen olay büyük ihtimalle fitotoksisite. Yaprak gübreleri ot ilacının alımını önemli ölçüde artırmış. Tahminimd göre yabancı otlar ayvayı geniştir ama söz konusu bu etki artışından arpalarda nasibini almış. Arpaların rengine bakılırsa, ilacın etkisi 2 hatta 3 kat yükselmiş.

Bu noktadan sonra yapacağınız tek şey, başka birşey karıştırmadan sadace potasyum nitrat (300gr/da) + magnezyum sülfat (300gr/da).

Ne kadar erken uygularsanız o kadar çabuk toparlar.

Bu arada kullanmış olduğunuz ilacın adını da yazarsanız, arkadaşların aynı hataya düşmemesi için kaynak olur.

Özgür bey üzülerek hatırlatıyorum ama, ot ilaçları yaprak gübresi ile birlikte kullanmamanız gerektiğini söylemiştim. Sonucunun ne oldacağını bilmediğim şeyi önermem. Her ne olursa olsun "OT İLACI" ile beraber kullanmayın.

Dediğim gibi, piyasada çok ama çok fazla çeşitte etken madde var. Yaprak gübrelerinde kullanılan maddelerin etkileşimlerini biliyoruz. Bu karışımların hepsini çok daha yüksek dozajlarla denedim. Ne yapacaklarını biliyorum. Ama ot ilaçları ile yapılan karışımlarda çok farklı sonuçlar verebiliyor.

Resimde görülen olay büyük ihtimalle fitotoksisite. Yaprak gübreleri ot ilacının alımını önemli ölçüde artırmış. Tahminimd göre yabancı otlar ayvayı geniştir ama söz konusu bu etki artışından arpalarda nasibini almış. Arpaların rengine bakılırsa, ilacın etkisi 2 hatta 3 kat yükselmiş.

Bu noktadan sonra yapacağınız tek şey, başka birşey karıştırmadan sadace potasyum nitrat (300gr/da) + magnezyum sülfat (300gr/da).

Ne kadar erken uygularsanız o kadar çabuk toparlar.

Bu arada kullanmış olduğunuz ilacın adını da yazarsanız, arkadaşların aynı hataya düşmemesi için kaynak olur.

Bu tarlada ugulamada hayatımda yapmadığım acemeliği yaptım.Nasıl olduysa Hep attığım ilacın doznu ve yaprak gübrelerinin dozunu olması gerekende çok attım.Dlagınlığıma denk geldi.Aslında bu olay ilaçla gübredende değil gibime geliyor.Tarla kum tarla sarılıklar belli bir yerde var belli bir yerde yok Azot eksikliği oldğunu söylediler.Çünkü diğer tarlaya hiç bir uygulama yapılmadı oda kum tarla ondada yapraklarda sarılıklar var.Bu sene aşırı yağmur yağdı buraya azot yıkanması olabilirmi bilmiyorum.Ama tarlada düzelme var sarılıkları atıyor.Diğer tarlayada ot ilacı ile karışımda riske girmemk için ot ilacını dozajında ve potasyum magnez ve çinkoyu 100gr olarak uyguladım sararma filan yok.Yanlız şöyle bir şey bu dozları bence 300-400 grm şeklinde tak seferde atmak risk.Her yörenin tarlası farklı.Kimisnde bazı element çok kimisnde az.Tarlanın yapısını bilmeden bu kadar yüksek dozaj atmak çok risk.İlacın adı mustang ve ralon.Bu ilaçta her yaprak güğbresyile beraber karışabilit yazıyor.Ön deneme yapınız dizoyr ilaçta çökme ve bozukluk belirtsi varsa atmayın deniliyor.Öyle dandik piyasa 15 liraya satılan ilaçlarda değil 2 ilaçta seçiciliği yüksek bir ilaç.
Çabuk toparlaması için ne gerek var yeniden potasyum ve magnezyumu atmaya.Zaten bitki dekara 400-450 gr çinko magnez potas yedi ve girdiysede strese girdi.Bundan sonra her atılan elementte bence dahada strese girer..Hiç bir şey atmayacam sadece bekleyecem..

Son düzenleme:
Şimdi tarladan geldim sararık büyük oranda gitmiş.Ot ilacı ve yaprak gübreleri ardından 2 gün sonra bu sararıklıkların azot yıkanması oldğundan şüphelenerek dekara 10 kilo 33 nitrat atıldı.Bu azot eksikliğindenmiydi sararıklık yoksa ilaç ve gyaprak gübrelerinin etkisimi orasını tam emin değilim.Ot ilacı normal dozda,yüksek dozda yaprak gübresi etkisiden olduysa yaprak gübrelerini ot ilacı ile birlikte atacak olan varsa bu gübreleri dekara 100 gr dan fazla atmasın işi garantiye alın.Ot ilaçsız atılacaksada bence tek seferde 100 çinko 200 potas 200 magnez idael fazlası yine zararlı olabilir.Dediklerim mustang ve ralon ot ilaçlarıyla olan karışımda..Arpalarda olan yaprak lekeleride sanki büyük oranda gitmiş ama emin değilim.Baktım göremedim atmadan önce tak tük vardı sanki.Sormak istedğim bikide aşırı dozdan dolayı zehirlenmede birki bunu 2 günde gösteriyor sap sarı oluveriyor hayret ettim..Birde bu ilaçta bu karışımlar atıldığında ilacın etksinen hiç azalma olmadı otların alayı yerde bu ot ilacı ile olan karışımda ilacın etksi hiç azalmıyor.Bizzat bu mustang ve ralon karışımında ilacın etkisi artıyor.Onun için yaprak gübrelerinde kendi adıma konuşursak 100 gr lık olan karışım idael diyorum Fazlası bence zararlı.Tecrübe etmiş olduk öğrenecek daha çok şey var bu işlerde bazen riske girmek iyidir:D

Şimdi tarladan geldim sararık büyük oranda gitmiş.Ot ilacı ve yaprak gübreleri ardından 2 gün sonra bu sararıklıkların azot yıkanması oldğundan şüphelenerek dekara 10 kilo 33 nitrat atıldı.Bu azot eksikliğindenmiydi sararıklık yoksa ilaç ve gyaprak gübrelerinin etkisimi orasını tam emin değilim.Ot ilacı normal dozda,yüksek dozda yaprak gübresi etkisiden olduysa yaprak gübrelerini ot ilacı ile birlikte atacak olan varsa bu gübreleri dekara 100 gr dan fazla atmasın işi garantiye alın.Ot ilaçsız atılacaksada bence tek seferde 100 çinko 200 potas 200 magnez idael fazlası yine zararlı olabilir.Dediklerim mustang ve ralon ot ilaçlarıyla olan karışımda..Arpalarda olan yaprak lekeleride sanki büyük oranda gitmiş ama emin değilim.Baktım göremedim atmadan önce tak tük vardı sanki.Sormak istedğim bikide aşırı dozdan dolayı zehirlenmede birki bunu 2 günde gösteriyor sap sarı oluveriyor hayret ettim..Birde bu ilaçta bu karışımlar atıldığında ilacın etksinen hiç azalma olmadı otların alayı yerde bu ot ilacı ile olan karışımda ilacın etksi hiç azalmıyor.Bizzat bu mustang ve ralon karışımında ilacın etkisi artıyor.Onun için yaprak gübrelerinde kendi adıma konuşursak 100 gr lık olan karışım idael diyorum Fazlası bence zararlı.Tecrübe etmiş olduk öğrenecek daha çok şey var bu işlerde bazen riske girmek iyidir:D

Azot noksanlığı ilk olarak yaşlı (alt) yapraklardan başlayarak uçlara doğru ilerler. Sırası:

1- Alt yapraklar sararır. Önlem alınmazsa:
2- Alt yapraklar kurur. Önlem alınmazsa:
3- Yapraklar yukarıya doğru sırası ile sararmaya devam eder. Tarla genelinde sarımtrak ama yakın plandan alacalı bir renk görülür.

Sizdeki sarılık uçlardan aşağıda doğru. Özetle azot noksanlığının böyle ya da benzeri bir semptomu yok. Emin olun.

Renk düzeliyorsa toksisiteyi atlatıyor demektir. Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Ben 450 gm çinko sülfat 400 grm magnezyum sülfat 400 gram potasyum nitrat mustang ve ralon karışımı uygun dozajda.Bitki ne olduğunu saapııttı ama düzeliyor:Dalgınlığımıza geldi ve böyle oldu.Ama ot ilacı ile birlikte kesinlikle 100 gr geçmiycem böyle bir sıkıntı yok.Herşeyin fazlası zarar.Siz potas ve magnezyumu dekara kaç gr olarak uyugladınız amin ot ilacı ile?

Bence sulfat dokundu...bende potasyum nitrat magnezyum sulfat birde amin kullandim jilet gibi tarla..sulfati abartmamak lazim
Birde ot ilaci yogun kullanilmis gibi geldi bana

Ben 450 gm çinko sülfat 400 grm magnezyum sülfat 400 gram potasyum nitrat mustang ve ralon karışımı uygun dozajda.Bitki ne olduğunu saapııttı ama düzeliyoralgınlığımıza geldi ve böyle oldu.Ama ot ilacı ile birlikte kesinlikle 100 gr geçmiycem böyle bir sıkıntı yok.Herşeyin fazlası zarar.Siz potas ve magnezyumu dekara kaç gr olarak uyugladınız amin ot ilacı ile?

Ben amine herhangi bir sey katmadim. Oncesinde 27 kg 26 nitrat vermistim. Su an durumu guzel. Ilerleyen zamanda mart sonu ya da nisan ilk haftasi azot versem iyi olur diye dusunuyorum. Yagisida yakalarsam eger.

Sık olan dersen biz burda dekara 18 kilo ile ekilen arpalar rüzgarda ve yağışta hepsi bir birine yaslanmış durumda.Benimkinde bu kadar sık olmasına karşın yasılma yok buda bence ilginç.Boy olarak daha uzun oldğu halde.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...