Arpada Sararma Önemli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
26.04.2014
1,797
1,457
41
Balıkesir

1.Ot ilacı ile yaprak gübresi denememden öncemi bu sarılıklar varmıdı yoksa attıktan sonramı oldu bilmiyorum.Atarrken farketmedim Bunun sebebi ot ilacı ve yaprak gübresi kullanımımı yoksa bir hastalıkmı.Yaprak gübrelerinde dozajı yanlışlıkla aştım çinko 400 potas 400 magnezyum 300 şeklinde gitti OT İLACI dozajı normal şekilde atıldı.Ufak bi yanlışlık oldu YAPRAK GÜBRE dozajda bunun etkisimi bu sarılıklar.Yoksa SEPTORYA yada TOKSİTİTEMİ çözümü nedir..

Buda tarlanın sınırında ot ilacı ve gübre deymeyen otlar bunlarda aynı şekilde bu şekilde sararık

2.Buda hemen 50 metre ilerde diğer tarla bunda hastalık skıntısı yok ne ot ilacı atıldı ne yaprak gübresi.aynı tohum aynı şekilde gübre verildi.AMA SANKİ BİRAZ SIKMI?Dekara 23 kilo attık çok kardeşlenme yapmış gibi.

• Beğen
Tepkiler: fatihcastle
Forumda çok daha iyi analizci arkadaşlar var yapraktan anliyorlar bence tohum miktarı normal tarla kuvvetli olmasa bu kardeslemeyi yapmaz yaptigi kardeslemeyi de devamini getirir taneyi doldurur insallah

Bereketli olsun Ozgur kardesim. Tohumun biraz cok gelmis olabilir ama arpanin istahi yerinde siķinti yok bence. Sararma konusunu pek kafana takma onu atar uzerinden. Ilactan gubreden ya da soguktan dolayi olmus olabilir. Gececektir.

Kafaya takmıyorumda bu sarılık olayını tam olarak çözemedim ziraatciye sorduğumda kum tarla oldğu için azot yıkanması yada karıştırdığın bu elementlerin etkisi olabilir dedi.Dün tarlaya dekara 10kg gelecek şekilde nitrat attık eğerki bu sarılıklar azot stresi ise gidecektir.Yok gitmez ise kesin ve kesin bu elementler arpaya zararlı yada ot ilacı ile birlikte atımda farklı bir etki yapıyor,yada ben dozajı 200 yerine 400 gr dk olarak atım ağır geldi..Diğer tarlaya sadece çinko potas magnezyumu dekara 200gr şekilde ot ilacı karıştırlmadan atıldı.Ve bugün gittiğimde onlardada yapraklarda hafif hafif sarılıklar var.2 tarlada kum tarla...

Tarla kumsal ise 26 lık daha faydalı olmazmıydı gübre atmaya devam yıkanma olayı kumsalda 26 lık bi tık daha uzun kalıyor tarlada kolay gelsin

Ya aslında bu sene sürekli yağmur yağması bozdu arpaları.Şu 1 aydır 3 gün açık sonrasında yağmur bir türlü giremedik tarlalara.İşte kum olan yerlere girebildik sadece.Bu sarılıkların oldğu 2 tarla var ikiside kum olan tarlalar.Baştan hata yaptık üre gübresi vermekle.Üre kumsal toprakta çok çabuk yıkanıyor.Diğer tarlrlalarda bu sarılık yok.Yem yeşil.Orayada aynı gübre kullanıldı.Ama ot ilacı ve yaprak gübrelerini atarken farketmedim sarılık varmı yokmu dikkatimi çekmedi Ya bu gübreler toksitite yaptı yada azot eksikliği.Bundan sonra 26 kullanacam kum tarlalarda.Şuada çabuk etki için kullandım 33 nitratı 26 birazdaha uzun vadeli.

Son düzenleme:
Ozgur bunlara soguk dokunmus olma ihtimali varmi.

Şubat ayı haddinden fazla sıcak geçti.Soğuk olmadıki bu sene.Bir tek ocak ayı soğuk geçti.2gün yağmur 2 gün 20 derece sonrasında tekrar yağmur 1 aydır burası böyle.Diğer tarlalarda arpalarda yaprak lekesivar giremiyoruz.Tarlalar girelebilecek gibi olsa opera max atıcam ama giremiyoruz.Sıcak ardından yağmur bu sene yaprak lekesi hastalığını başlattı.Geçen sene 500 kg aldığımız yerlerden bu sene böyle giderse 200 kg alamıcaz galiba.

26lık kireç katkılı olduğu ve yıkanmaya daha dayanıklı olduğu için yağışı bol olan yerlerde 26lık daha faydalı oluyor yagmur yemezse erimiyor gerçi 33 lük hemen eriyor hızlı azot vermek için daha iyi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...