2016 PATATES PİYASASI

Patatesin para ettiği yıl (2-3 yıl öncesiydi.) Stokların azaldığı, Afyon semt pazarlarında en kötü patates 3 TL idi. Aynı tarihlerde 60km uzaklıktaki Sandıklıda toptan, en fazla 80 kuruş idi. Bu hemen hemen bütün ürünlerde böyle. Üreticiler olarak bizim bu zinciri kendimiz kırmadığımız sürece, bu sorunlar devam eder gider. Kimseden bişey beklemeyelim bence, beyaz çay kaç lira? Siz hiç tattınız mı? ben tatmadım. Bu yüzden belki bu kardeşlerimin ızdırabını daha çok hissedebiliyorum.

Son düzenleme:
bırıncı etken ıhracatın olmayısı memelekette komsu kalmadı hanı komsularla sıfır sorundu ortadogu cografyası ıyı pazar olurdu halbukı uretıcıye
ıkıncı olarakda hukumetın tarım polıtasının yanlıslıgı demeyımde tamamen olmayısından
ve kı uretıcının cehaletınden
herhengı bır urun para ettıgı zaman hurraaaaa herkez ekmeye kalkıyor bu senede sogancılar aglayacak neden arz farzlası olacak aynı adamlar 3 ay sonra sogan dokecek kavun karpuz dokecek bugun ödemıs bırıncıyı sokup ıkıncıye pate ekıyor rant saglıyor asıl patates uretıcısı orta anadolu alternatıf bulamıyor mecbur ekıyor

Bu işler 3-5 çiftçi ile olmaz. Akşam izledim içim ürperdi. O silah ya yanlışlıkla adamı vursaydı. Nerde bizim kooperatiflerimiz. Kooperatifleri destekleyen biz çiftçilerken kooperatifler ne yapıyor. Beni daha ne kadar fazla kazıklarım havasında. O yüzden bu ülkede çiftçiye destek hep arkadan ne kadar kar ederim kafasında olduğu için bişey beklemeyin. Siyasetle değil bu böyle gelmiş böyle gider. Bizler EŞEK olunca semer vuran çok olur. KOOPERATİF kafası değişmeden de bir şey değişmez. Örgütle bakalım sen üyeni çık bulgar gibi yollara bir polis ses ediyor mu. Bu işler dirlikle birlikle olur. Ne kadar vahim ki bizde o birlik beraberlik 1923 e kadarmış.

• Beğen
Tepkiler: barbarian
politikası tam olarak olmayan tarım sektörünün birer üretici üyeleri olarak gercekten işimiz zor üretmek bizim ama ekmegını yemek komısyoncunun aracının işi sınırları belli olmayan sektörde at kosturan komısyoncular köşe olurken bız tarımsal uretımle adeta kumar oynuyoruz amma batar amma cıkar hesabı Sonumuz hayır olsun...

Abicim artık her yer patates ekiyor bu işin tadı kalmadı. Adana bitmeden reyhanlı, Reyhanlı bitmeden ödemiş, ödemiş bitmeden Afyon çıkıyor. Sözleşmeli ekmekte boş para etmeyince sözleşme yaptığın yer gidiyor 30 Kr A falan mal söküyor. En son geliyor senin malı söküyor. Senin malda geciktiği için fire veriyor. Fire verince fabrika yine yolunu buluyor olan çiftçiye oluyor