Yeni ay eski ay muhabbeti

17 ekım 18 ekım ay takvımıne gore son dordun donemıne den gelıyor. bu tarıhte ektıgın tarlaları bılıyorsan bunları ayrı olarak degerlendır 19 ekım yenı ayın baslangıcı 19 undan sonra ektıgın tarlaları da ayrı degerlendır
sonuc olarak 17 ve 18 ınde ektıgın tarıh ay takvımıne gore ekım ıcın ıdeal gunlerde ama 19 u ve sonrasında ektıgın yenı ay gırısı oldugu tarıh ve bu tarıhte ekılen tohumlar sıkıntılı nacızane fıkrım boyle karsılastırma ımkanın olursa bılgılerıde bızımle paylas
ben her sene ay takvımıne gore ekım yaparım gecen sene ıkı tarlam yetısmedı ekıme mecburen yenı ayda ekım yaptım hep tarlayı ot bastı 1 e 3 u zor aldım

17 ekım 18 ekım ay takvımıne gore son dordun donemıne den gelıyor. bu tarıhte ektıgın tarlaları bılıyorsan bunları ayrı olarak degerlendır 19 ekım yenı ayın baslangıcı 19 undan sonra ektıgın tarlaları da ayrı degerlendır
sonuc olarak 17 ve 18 ınde ektıgın tarıh ay takvımıne gore ekım ıcın ıdeal gunlerde ama 19 u ve sonrasında ektıgın yenı ay gırısı oldugu tarıh ve bu tarıhte ekılen tohumlar sıkıntılı nacızane fıkrım boyle karsılastırma ımkanın olursa bılgılerıde bızımle paylas
ben her sene ay takvımıne gore ekım yaparım gecen sene ıkı tarlam yetısmedı ekıme mecburen yenı ayda ekım yaptım hep tarlayı ot bastı 1 e 3 u zor aldım
Bilgiler icin teşekkürler Ramazan bey.
Bende buğdayları ekimin 7-8-9 da ektim.
Arpayıda ekimin 11-12-13 bu tarihler ekim için uygunmu yoksa eski yeni ay takvimine denk geliyormu

ayarlasanız bu kadar denk gelmez 7-8-9 bugday ıcın en ıdeal en guzel zamanı hatta belkı farkına da varmıssınızdır bugday ekerken toprak tam tavında ve cok guzel bır ekım olmustur arpa ıcın de tarıh ıyı bır hafta gec eksenız tam yenı aya den gelıyor zamanlamanız cok guzel
ben bu sene yıne deneme yanılma ıle bılgı edınmek adına yıne sızın bugday tarıhınde arpa ektım ayın 18-19 unda da sırf deneme olsun dıye 40 donum bugday ektım sonucları gozlemleyecegım ınsallah

genelde rumı takvımı de takıp ederım gubre ve ılaclamada dıkkat ederek yaparım zıraı falıyetlerımı
bu semayı da bu sıtede bır abımız yuklemıstı gercekten cok guzel ve cok ıse yarar bır takvım

Resimler ve ekler

• WhatsApp Image 2017-11-08 at 13.16.33.jpeg
    WhatsApp Image 2017-11-08 at 13.16.33.jpeg
    151.4 KB · Görüntüleme: 267

Arkadaşlar bu sene buğdaylarımı ay takvimine göre ekmeyi düşünüyorum ay takvimine göre buğday ekimi Ekim ayının hangi günlerinde olmalıdır

Arkadaşlar bu sene buğdaylarımı ay takvimine göre ekmeyi düşünüyorum ay takvimine göre buğday ekimi Ekim ayının hangi günlerinde olmalıdır
Ay takvimini bilmem ama acik ve net olan meteorolijiyi takip etmeli biz trakyada ekim ayinda ekeriz bizim ailece ekim kararimiz ekim sonu kasim basidir ancak kasim ayinda yuksek yagis gorme durumu olursa bu tarih geri cekilebilir ben artik herkesin elinde telefonunda bu uygulamalar varken eski usulu birakip ozellikle yagis ve hava sicakligini takip edip isini yapmasi taraftariyim ornek olarak yasadigimiz sey gectigimiz hafta trakyada freemeteo yagis gostermezken 13derece sicaklik dususu vardi ruzgara baktim hiz ve esme olarak o zaman dedim yagis gelecek goble isini bitirdik ustune yagmur yagdi biz teknolojiyi isimizin tam kalbine sokmaliyiz ne yaparsak meteiroiji takiple yapmaliyiz ay bence size kalmis

• Beğen
Tepkiler: FatihÖZHAN
Ben her sene ay takvimine gore ekerim bu sene 200 dekar arazi yağmur ve başka nedenlerle yeni ayda ekildi verimlerde gözle.gorulur düşüş ve ot daha çok oldu bu sene 24 ekim de dolunaya beraber eski ay başlıyor dolunaydan sonraki üç yada 4 uncu günden sonra ekim yapılmalıdır benim bölge için uzun vadeli metorolojiye bakınca dolunaydan önce yağmur gozukuyor tahmini ekim tarihimden sonra da 1 hafta yağmur gozukuyor bakalım kısmet nasıl olacak ben bu sene 26-27-28 ekim de üç gün de bitiririm ekmeyi hesaplarım şu anda bu yonde

Ben her sene ay takvimine gore ekerim bu sene 200 dekar arazi yağmur ve başka nedenlerle yeni ayda ekildi verimlerde gözle.gorulur düşüş ve ot daha çok oldu bu sene 24 ekim de dolunaya beraber eski ay başlıyor dolunaydan sonraki üç yada 4 uncu günden sonra ekim yapılmalıdır benim bölge için uzun vadeli metorolojiye bakınca dolunaydan önce yağmur gozukuyor tahmini ekim tarihimden sonra da 1 hafta yağmur gozukuyor bakalım kısmet nasıl olacak ben bu sene 26-27-28 ekim de üç gün de bitiririm ekmeyi hesaplarım şu anda bu yonde
bende bu yıl ay takviminegöre ekmeyi düşünüyorum hava müsade ederse 24ekimden sonra ekicem

bende bu yıl ay takviminegöre ekmeyi düşünüyorum hava müsade ederse 24ekimden sonra ekicem
Benim sitede daha önce de bu konuda çok.paylasimim olmuştur her sene ay takvimine uymaya çalışırım değişik görüşler de olabilir ama ayın tarıma ve insanlar üzerine etkisi çok fazladır dinen de öyle namazımızı orucumuzu ve bir sürü doğa olayı hayvan doğumu herşey ayın etkisindedir burçlar bile ayın durumuna göredir.benim deneyimlerim dolunaydan sonraki üç yada dördüncü güne doğru ekim yapmak en azından dolunaydan bir gün sonrası ekmeye başlanması uygun olur diye dusunuyorum

Teknolojinin az oldugu eski yillarda.Ayin dunya uzerindeki etkilerinden yararlanarak tarim yapmak revactaydi.
Gelişen teknoloji ve güçlü traktor ve ekipmanlarin oldugu bu hiz cağında.
Ayin durumu takip edilmez oldu.
Bu ayin etkilerinin olmadigi anlamina gelmiyor.
Dolunayda ve sonrasinda tahil ekmek iyiymiş tamami çimlenir saglikli olurmuş. Dolunayda agac budamak onlarin kurumalarina sebep olurmuş.
Bende bazen ihmal etmekle beraber hava sartlari uygunsa ay durumuna gore ekim yapmaga çalışıyorum.

• Beğen
Tepkiler: FatihÖZHAN
Teknolojinin az oldugu eski yillarda.Ayin dunya uzerindeki etkilerinden yararlanarak tarim yapmak revactaydi.
Gelişen teknoloji ve güçlü traktor ve ekipmanlarin oldugu bu hiz cağında.
Ayin durumu takip edilmez oldu.
Bu ayin etkilerinin olmadigi anlamina gelmiyor.
Dolunayda ve sonrasinda tahil ekmek iyiymiş tamami çimlenir saglikli olurmuş. Dolunayda agac budamak onlarin kurumalarina sebep olurmuş.
Bende bazen ihmal etmekle beraber hava sartlari uygunsa ay durumuna gore ekim yapmaga çalışıyorum.
Hava durumu izin vermeye bilir fakat uygun olursa 24dünde ekmeyi düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Mevsimler güneşe göre oluşur, onun için miladi takvimine uymalısınız, ancak illa hicri takvim kullanacaksınız, diyanetin sitesinde hangi hicri gün hangi miladi güne denk geliyor bakabilirsiniz. o size yardımcı olacaktır.

Mevsimler güneşe göre oluşur, onun için miladi takvimine uymalısınız, ancak illa hicri takvim kullanacaksınız, diyanetin sitesinde hangi hicri gün hangi miladi güne denk geliyor bakabilirsiniz. o size yardımcı olacaktır.
Benim anladigim.Ay takviminden kasit;Ayin hangi safha da oldugu yani yeni ay mi?,ìlk dördün mü?,dolunay mi?,...
Hicri takvim değıl