Izgara Sistem Ahır Nasıl Olur Sorusuna Cevap

Bir yandan haklısınız ama bir yandan da bu sistemlerin artıları var. Kolaylık vs. onları geçersek en önemli nokta gübre kalitesi. Gübrenin sıvısı toprağa karışıp heba olmuyor ve katısının da kalitesi korunuyor. Millet olarak hayvan gübresini toprağa atmaktan ötesini bilmiyoruz. Adamlar hayvan gübresi ne zaman nasıl toprağa atılmalı, toprağa atıldıktan sonra toprakla karıştırılmadan en fazla kaç saat bekletilmeli vs. hepsini araştırıyorlar ona göre sistemler yapıyorlar.

Bu arada tekrar ızgara sistemine değinmek istiyorum. Bu sistemde sıyırıcı tamamen gereksiz ve hatta ilerde bela yaratacak bir yatırım. Sıyırıcı da sorun çıksa o ızgaraların altına kim girip tamir edecek? Hadi adam girmeyi göze aldı ama oraya oksijen veya hava takviyesiz insan sokmak resmen ölüme göndermek olur. Tekrar tekrar söylüyorum ızgaraların altında en az 1000 metreküplük gübre kapasitesi varken kalkıp birde ekstradan 500-600 metreküp gübre çukuru yapmak tamamen boşa yatırım olur. Projeyi çizen ve yapan aynı firmaysa firmanın işgüzarlığından şüphe etmeyi gerektirir.

abicim trilyonluk ahırlar yapılıyor ahır da denmez ultra lüx hayvan kafesi diyorum ben bu bir hayvan toprağa basmadıktan sonra isteğini yap fayda etmiyor sadece sağımhane betonarme yada hijyenik olsun yeterlidir ne gerek var kale gibi yerler yapmaya bir gölgelik yap yemleme falan olsun suyu olsun rüzgar alan tarafını ört yeterli gübre toprakdaki mikroorganizmalarla birletiği için organik hazır toprak oluyor sonra bunu al at tarlana idrarını zaten toprak emiyor idrar ayırma işlemine gerek kalmıyor

Burada biriken gübreleri çukur dolduğunda ne ile çıkarılacak ? Birde burada biriken gübre bir zaman sonra tepkimeye girecek bu tepkime sırasında zararlı gazlar hayvana zarar vermez mi ? son olarakda doğru mu bilmiyorum ama bu sistemde hayvanlar hava akımına yani ceryana kapılıyo diye duymuştum acaba doğruluk payı var mı ?

• Beğen
Tepkiler: filizma ve makay58
Bu tür projelerde altta Sıyırıcı çalışıp gubreyi ahır dan dışarı uzaklaştırmalıdır..yoksa gazdan kokudan böcekten Ahırda ne insan ne hayvan durabilir, kapalı sistem de zaten bu iş yürümez, yukarda çok güzel yorumlar olmuş, bende çok araştırdım bu sistemi, ortaya çıkan sonuç mazgallarin altında 1 metrelik kanallarda Sıyırıcı lar çalışıp ana gübre deposuna taşıyorlar..Beton İşi harbi sakat gibi duruyor kırılsa çok büyük risk, bu tür vidyolar youtube da var hayvanı ızgaranin içinden vinçle çıkarıyorlar, metal döküm ve plastik daha sağlam sağlıklı ızgaralar olabilir.

bunun üzerinde tonluk hayvan yuruyeceginden maliyet biraz daha farklı olabilir. Hesabıma göre 2.5 m2 sine 100 TL lik nervürlü demir 30 TL lik beton gidiyor. M2 si 52 TL +işçilik bu işin maliyeti ☺ ( ınsaat demirin in tonu 1400 TL betonun m3 ünü 120 TL den aldım)

Bu direkler farklı idi. evet Normal bağ direği olsa ben zaten tavsiye etmem. Ben yanlış anlatmışım. İçindeki malzemeye nevürlü çelik demiyorlarmış. Öngermeli çelik diyorlar. zaten Tonlarca tırın geçtiği köprülerde de bunlar kullanılıyormuş. Bu şekilde benim fuarda gördüğüm atademdeneme.jpg sıtand şuydu. direkler öyle yatık vaziyette dururken sağlamlığını tartışıyorduk. adam üstüne çıkın dedi. çıktık. Zıplar gibi esnedik. direk kırılmıyor. Evet Bende ağırım ama inekler kadar değil:) Ama inekler buna 4 ayakla basmayacak. İki firma var benim bildiğim. biri bu Bursa da atadem biri de niğde aspole firması. Aslında prefabrik üretenlerin de işi bu malzemeye göre sipariş yaptırılabilir. üretim anlaşılsın diye bazı fotolar paylaşıyorum5b1.jpg
16a1.jpgbag_diregi1.jpgbeef_slats_headerderin.jpgdsc09940plastik ızgara1.jpgEkran Alıntısı mufle tek1.jpgkiris_2 ön germe.jpgslider_02 üretim.jpgyol1.jpg
Bunlardan kareli olan plastik.

Bu tür projelerde altta Sıyırıcı çalışıp gubreyi ahır dan dışarı uzaklaştırmalıdır..yoksa gazdan kokudan böcekten Ahırda ne insan ne hayvan durabilir, kapalı sistem de zaten bu iş yürümez, yukarda çok güzel yorumlar olmuş, bende çok araştırdım bu sistemi, ortaya çıkan sonuç mazgallarin altında 1 metrelik kanallarda Sıyırıcı lar çalışıp ana gübre deposuna taşıyorlar..Beton İşi harbi sakat gibi duruyor kırılsa çok büyük risk, bu tür vidyolar youtube da var hayvanı ızgaranin içinden vinçle çıkarıyorlar, metal döküm ve plastik daha sağlam sağlıklı ızgaralar olabilir.

Öngermeli çelikli beton olmalı kırıldı mı plastik de kırılır. fotoğraflarda var. Hesap kitap doğru yapılmalı. sağlam yapılmalı ve tabiki işine yarayan kişiler yapmalı. 4-5 hayvanı olanlar değil

Burada biriken gübreleri çukur dolduğunda ne ile çıkarılacak ? Birde burada biriken gübre bir zaman sonra tepkimeye girecek bu tepkime sırasında zararlı gazlar hayvana zarar vermez mi ? son olarakda doğru mu bilmiyorum ama bu sistemde hayvanlar hava akımına yani ceryana kapılıyo diye duymuştum acaba doğruluk payı var mı ?

Hemşerim rastgele yapılırsa doğru senin dediğin gibi. ama işin hesabı kitabı var adamlar yönetmeliğini bile çıkarmış. şu adresteki resimleri bi incele http://www.fda.gov/Food/GuidanceRegulation/GuidanceDocumentsRegulatoryInformation/Milk/ucm064274.htm

Sıyırgının getirdiği gübre nereye akarEkli dosyayı görüntüle 10922

Ahali aklınızda olsun bu sistemlerde olsun diğer sistemlerde olsun, gübre deposunu kare weya dikdörtgen değil, mümkünse yuwarlak silindir yapmaya çalışın.

EYS Gübre sistemleri uzmanlarının önerisidir bunlar...

Ahali aklınızda olsun bu sistemlerde olsun diğer sistemlerde olsun, gübre deposunu kare weya dikdörtgen değil, mümkünse yuwarlak silindir yapmaya çalışın.

EYS Gübre sistemleri uzmanlarının önerisidir bunlar...

Karıştırması daha kolay olduğu için olabilir Bu sistemde araya perde koyup pervane sistemi ile gübre sürekli hareket halinde bırakılarak katılaşması önleniyor diye biliyorum.

ızgara 2.JPG

ızgara 1.JPG

Eskişehirde yerinde inceleme fırsatım oldu. Fiyat olarak bir şey söyleyemediler ama büyük bir çiftlik için 2000 adet kadar üretilmiş. Ellerinde kalıpları var istenildiğinde yapabiliyorlar. 1 yıl önce 70 tl civarı imiş. uzunlukları 3 m. Bana aşırı büyük geldiler. Ben bu kadar geniş olabileceğini tahmin etmiyordum.

Böyle bir sistem olamaz.biriken gübrenin ahırın içinde depolanması doğru değil.biriken metan gazı ve birtakım zararlı gazlar ve bu gibi yerlerde kurtlanma oluyor.bunun önüne geçemezsiniz.ızgaranın altında mutlaka sıyırıcı olmalı ,gübreyi ahırdan uzaklaştırmalıdır.aksi ahırdaki canlıların hayatlarını riske atmış olur,verim alınması imkansızlaşır.böyle fantazilere gerek yok.bunlar zaten tkdk projeleri gibi gereksiz kurumların dayatmasıdır.zaten gerçek üreticinin böyle boş projelere harcayacak kadar parası yoktur.bunu ancak hibeyle yaparsın...!!!!

Böyle bir sistem olamaz.biriken gübrenin ahırın içinde depolanması doğru değil.biriken metan gazı ve birtakım zararlı gazlar ve bu gibi yerlerde kurtlanma oluyor.bunun önüne geçemezsiniz.ızgaranın altında mutlaka sıyırıcı olmalı ,gübreyi ahırdan uzaklaştırmalıdır.aksi ahırdaki canlıların hayatlarını riske atmış olur,verim alınması imkansızlaşır.böyle fantazilere gerek yok.bunlar zaten tkdk projeleri gibi gereksiz kurumların dayatmasıdır.zaten gerçek üreticinin böyle boş projelere harcayacak kadar parası yoktur.bunu ancak hibeyle yaparsın...!!!!
Bu sistemlerde altta sıyırıcı mutlaka oluyor. Sıyırıcısız olmuyor, sıyırıcı olmadan zaten 3gune dolar dolduktan sonrada boşaltamassın zaten ızgaraları herhafta sokulmeyecegine göre, bu sistem 100 baş üzeri sistemlerde maliyetine değer . Ve çok kullanışlı olur, youtube da izlediğim vidyolarda bu sistemde yan yana veya birkaç ahırın ara kanallarda sıyırıcı orta kanala atıyor orta kanaldan da başka bi sıyırıcı ana depoya götürüyor, ızgaraların üzerinde de küçük bi robot devamlı çalışıp pisliği aşağı atıyor

Sent from my SM-A500F using TrakKulüp mobile app

Arkadaşlar genel olarak yorumlara baktım ve hemen hemen herkes bu sistemi kullanmak istiyor. Sistem basit kullanışlı ve en cok dert çektiğimiz işçiliği minimuma indiriyor. Maliyet konusu amortisman la ilgili ve görünen o ki maliyet işçiliğin gerisinde kalıyor. Fakat ben bu sistemi araştırırken konuştuğum kişiler bu sistemde BENİM KAFAMIN KURÇALANMASINA SEBEB OLAN SORULARLA KARŞILAŞIYORUM. Sizden ricam bu sistemi kullanan arkadaşlar birkac soruma cevap verebilirse sevinirim.
öncelikle
1 - bu sistemde ızgaralar arasındaki boşluklar sebebiyle hayvan tırnaklarında dezenformasyon oluyor deniliyor. buda hayvanı rahatsız eden bir duruma dönüşüyormu?
2 - alt kısımda biriken gübrede olusan asit yukarı cıkması sonucu hayvanlarda mantar görülme olasılığını arttırıyormuş. bununla karşılasan arkadaşlar varmı?
3 - alt kısımda biriken gübre sıyırıcı kullanılmayıp biriktiriliyorsa ortalama 12 başlık padoklarda depolama alanının kac m3 olması gerek?
4 - yan yana dizili 15 podakta ortalama 170-180 mal oluyor ve kesime giderken bu padoklar içinden secilerek gidiliyor. bazen 1 padoktaki hayvanın bitmesi 1 ayı buluyor. bu zaman zarfında gübre depolanan yer doluyor. depo alanları dolu iken içinde mal olan padokların temizliği nasıl olacak.?

bu sistemi kullanan arkadaşlarımdan beni bilgilendirmesini rica ediyorum.

Hayvancılıktan fazla anlamam ama aklıma bir soru takıldı.

Alt katı gübre deposu olarak kullanıldığında, gübrenin çıkan koku, gaz ve mikroplar hayvanlar üzerinde stres oluşturmaz mı?
konunun üzerinden uzun zaman geçmiş ama ben yinede cevaplayayım,

küçükbaşta aynı sistemi kullanıyoruz.tek farkı hazır bir sistem değil ahşap çıtalarla kendimiz ihtiyacımıza göre tasarladık,
ahırın tabanı toprak,ızgaralarımız yerden 70-80 cm yükseklikte 300cm X 100 cm ölçülerinde yine aynı şekilde 10x10 kalasların üzerind duruyor,yanları kapalı olduğundan cereyan olayı yok,6 ayda bir paletleri kaldırıp kepçe ile temizliyoruz,tepilmediği için temizlik kolay.bizim altı toprak olduğundan çok aşırı sidik kokusu olmuyor fakat yinede paletler kalktığında kemrenin sıcaklığı hissediliyor sanırım kendilğinden yanma işlemi oluşuyor.paletleri kaldırınca ıslak kalan alanlarda yer yer kör sinek yoğunluğu görünüyor(temizliği geciktirince alttaki kemre ızgaralara değmeye başlıyor bu alanlarda hayvanların yoğun yattığı yerlerde sidik işi biraz yoğun oluyor.vaktinde temizlenirse sinek problemi görmedik)
çıtalardaki kırılmadan kaynaklı düzenli olarak tadilat yapıyoruz(çıtalarımız ince olmuş)
hayvanlar toprakta yattığı kadar rahat yatmıyorlar,çıkan sese hala alışamadılar bazen ürküp koşuşturuyorlar,
ayakları ıslanmadığı için tırnakları uzama çok fazla oluyor,

yanları kapalı olursa cereyan sıkıntısı olmuyor,diğer türlü hayvanların altında sürekli esinti oluyor,
bu sistem bence meyilli arazide yapılan kapalı sistem ahırlarda uygulama çok verimli olur diye düşünüyorum,
herhangibir sıyırgı sistemine ihtiyaç olmadan direk aşağıda biriken kemrenin temizliği daha kolay olur,

pratikte Gönende küçükbaşta uygulanmış ahır gördüm,arazinin meyili kullanılarak tamamen ızgara sisteminde 2 katlı diyebileceğim bodrum katı gübre alanı giriş katı hayvanların bulunduğu tamamı plastik ızgaralardan otomatik yem yolu bulunan bir işletme yapılmış,bodrum otomatik kapı ile temizlik bitimi tamamen kapatıldığından cereyan srunu yok,hatta bildiğim kadarıya sahibi veteriner.

büyükbaşa uygulanırlığı bence çok sağlam malzeme ile yapılırsa uygun.sonuçta 60 kiloluk hayvanın taşınması ile 400-500 kiloluk hayvanın taşınması arasında fark var.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17 ve Endaz