Trakya Genelinde Görülen "Sarı Cücelik" Hastalığı (Yellow Dwarf Virus)

Cevap: Edirnede virüs alarmı

Çok zor bir durum gerçekten allah kimsenin başına vermesin ümidimiz diğer bölgelere yayılmaması. Gürkan arkadaşım saçma bir yorum yapmış biz kaç seneden beri ekim yapıyoruz ilk defa böyle birşey ile karşılaşıyoruz gerekli ''kültürel ve kimyasal tedbirleri almamıza rağmen'' şu anda bölgede birçok tarlada etkili oluyor pasa benziyor ama pas değil buğdaylar şu anda başak döneminde olduğu için başakların gelişimini durdurdu gibi birşey ve buğdaylarda kurumaya sebep veriyor şu anda mücadele için aldığımız ilaçlarda çok pahalı bi çare diye aldık onlarıda ama atan arkadaşlarımızda bu ilaçtan bir çare bulamadılar bu sene trakya için zor geçicek anlaşılan buğday hasadında dağ gibi olan buğdaylar eridi bitti adeta

Trakyali22 kac seneden beri ekim yaptiginin onemi yok ki.. iklim ne getirirse onu gorursun, ona gore onlem alirsin. Tohumunu eletirken lamardorun yanina gaucho katarsin, kok bogazla birlikte hunter atarsin... bunlar artik herkesin bir sekilde yapmasi gereken uygulamalar. Sana sacma gelirse bildigin yoldan devam edeceksin, yorumumu gormezden gel kardesim, allah hepimizin yardimcisi olsun. Ama once tevekkul

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Trakyali22 kac seneden beri ekim yaptiginin onemi yok ki.. iklim ne getirirse onu gorursun, ona gore onlem alirsin. Tohumunu eletirken lamardorun yanina gaucho katarsin, kok bogazla birlikte hunter atarsin... bunlar artik herkesin bir sekilde yapmasi gereken uygulamalar. Sana sacma gelirse bildigin yoldan devam edeceksin, yorumumu gormezden gel kardesim, allah hepimizin yardimcisi olsun. Ama once tevekkul

hepsini a dan z ye yaptık senin dediğinin ama yine var bu hastalığın ilacı yok bazı çeşitlerde daha çok geççi çeşitlrrde daha az tohum burda fark ediyor

Benim bahsettigim olayin bir yonu sadece, bu ilaclari uygulamak kesin cozum diye birsey yok. Tekrar diyorum kulturel kimyasal tum tedbirleri almak gerek. Cesit secimi, ekim tarihi, ekim sıklığı, toprak hazirligi hepsinin onemi buyuk.

Gurkan Trakyada bugday tarimini tum ciftciler bizlere gore daha profesyonel yapiyorlar o yuzden hic bir arkadasin ihmalkar davrandigini zannetmiyorum. Ayrica yeni bir durum oldugu icin suclu aramayada gerek yok zaten ciftcinin bir suru dusmani var sunesi var kurakligi var tuccari var ofisi var varoglu var. Allah zarar goren ciftci arkadaslarimizin yardimcisi olsun demek gerekiyor boyle durumlarda.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

slm lamardor ile tohum ilaçlarken 1 ton buğdayı kaç litre su ile ilaçlıyorsunuz ve ne kadar ilaç koyuyorsunuz miktarları yazarsanız sevinirim.seneye o şekilde ilaçlama yapmayı planlıyorum tabii işin eğli bir selektörcü bulursam.bizim köyde de alan alan hastalık var.şimdilik benimkilerde görünmüyor.tüm ilaçlamaları. yaptım kök boğaz için input + böcek ilacı, pas için opera max ve vital yaprak gübresi buğdayların bir tek eksiği şu sıralar yağmur.kolay gelsin

Münavebe yapılmayan tarlalarda eskiden bizim burdada buna benzer bir bugday hastalıgı olmuştu
Hastalık olan tarlalara iki üç yıl bugday ekmedik sorun düzeldi
Fotografları görünce aklıma o geldi

Günden güne ,seneden seneye yeni hastalıklar çıkıyor. Ve yeni hastalık için yeni ilaçlar çıkıyor tabiki de. Ama suçu biraz kendimizde mi arasak bilemedim
Mesela fotoraftaki buğday profesyonelce hizmet edilmiş bir buğday. Ve bu kişinin tüm tarlaları bu şekilde. . Buğdayda gram hastalık yok.
Ama bizim kendi buğdaylarımızda hali ile biraz hastalilıklar mevcut. (hizmet az).
Tabiki de daha çözemediğimiz hastalıklar çıkabilir . Biz önlemlerimizi almalıyız.

Resimler ve ekler

• 20160411_145629.jpg
    20160411_145629.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 215
Son düzenleme:

Bence bu mevsimle alaklı bir sorun.Bu sene şubat mart nisan mevsim normallerini çok çok üzerinde geçti.İşte olayda burada bitti zaten.Bu gibi olayların başında bir sürü etmen var.Tarlayı hazırlama tavında ekme yöreye uygun tohum kullanma havalar izin verirse zamanında ot ilacı pas ilacı bunlar çok önemli.Bu saydıklarım her sene yapılmayabilir ve bir sorunda çıkmayabilir..Ama bazen bu uygulamalrı yapsan bile kurtaramassın ektiğin ürünü.Şimdi bizm burda bazı yerlerde aynen bu hastalık mevcut Ama bazı yerlerde.Ben zamanında ot ilacı pas ilacı yaprak gübresi ve dahası uygulamaları yaptım allaha şükür hiç bir sorun yok ve şuan tek sıkıntımız yağmur.Sadece ekip azotlu gübre verip tarlayaı öylece bırakanlardada sorun yok şans işi.Ama işin yönü verime gelince değişiyor.Emin olun işini zamanında yapan tarlaya sık sık gidip kontrol eden kişi kazanıyor artık.Ben 3 günde bir tarlama gider kontrol ederim zamanında sıkıntı oldğunda elimden geldiği kadar o sıkıntıyı çözmeye çalışırım.Bizim forumda paylaşanların hemen hemen herkezin buğdayları iyi.Çünkü bu siteye üye olan paylaşım yapan kişi bu işe emek veren ve yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlar var.Bu iş artık anadan babadan atadan öğrenmeyle yürümüyor.Her işde oldğu gibi insan kendini bu işdede geliştirmeli bilenlerden yardım almalı bu gibi hastalıklara karşı önlemini önceden almalı.Bitki başağa kalkmış sen zatan o sırada ona müdahale yapsan neye yarar.Zmanında hiçmi belirti vermemiş.Bizim insanımız burada tarlayı eker gübreyi atar ta bir daha hasada gelir önem verilmez dekara 200kg alır gider.Ya burada bir çok tarlada sarılık var hastalık var millet bunu normal görüyor sıcaklarda atacakmış o sarılığı.Bizim burada millet daha pas ilacının ne oldğunu bilmiyor yaprak gübresi nedir bilmiyor ve kimsede ne ziraatciler ne ilçe tarım bilgilendirmiyor.

Son düzenleme:

Bence bu mevsimle alaklı bir sorun.Bu sene şubat mart nisan mevsim normallerini çok çok üzerinde geçti.İşte olayda burada bitti zaten.Bu gibi olayların başında bir sürü etmen var.Tarlayı hazırlama tavında ekme yöreye uygun tohum kullanma havalar izin verirse zamanında ot ilacı pas ilacı bunlar çok önemli.Bu saydıklarım her sene yapılmayabilir ve bir sorunda çıkmayabilir..Ama bazen bu uygulamalrı yapsan bile kurtaramassın ektiğin ürünü.Şimdi bizm burda bazı yerlerde aynen bu hastalık mevcut Ama bazı yerlerde.Ben zamanında ot ilacı pas ilacı yaprak gübresi ve dahası uygulamaları yaptım allaha şükür hiç bir sorun yok ve şuan tek sıkıntımız yağmur.Sadece ekip azotlu gübre verip tarlayaı öylece bırakanlardada sorun yok şans işi.Ama işin yönü verime gelince değişiyor.Emin olun işini zamanında yapan tarlaya sık sık gidip kontrol eden kişi kazanıyor artık.Ben 3 günde bir tarlama gider kontrol ederim zamanında sıkıntı oldğunda elimden geldiği kadar o sıkıntıyı çözmeye çalışırım.Bizim forumda paylaşanların hemen hemen herkezin buğdayları iyi.Çünkü bu siteye üye olan paylaşım yapan kişi bu işe emek veren ve yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan arkadaşlar var.Bu iş artık anadan babadan atadan öğrenmeyle yürümüyor.Her işde oldğu gibi insan kendini bu işdede geliştirmeli bilenlerden yardım almalı bu gibi hastalıklara karşı önlemini önceden almalı.Bitki başağa kalkmış sen zatan o sırada ona müdahale yapsan neye yarar.Zmanında hiçmi belirti vermemiş.Bizim insanımız burada tarlayı eker gübreyi atar ta bir daha hasada gelir önem verilmez dekara 200kg alır gider.Ya burada bir çok tarlada sarılık var hastalık var millet bunu normal görüyor sıcaklarda atacakmış o sarılığı.Bizim burada millet daha pas ilacının ne oldğunu bilmiyor yaprak gübresi nedir bilmiyor ve kimsede ne ziraatciler ne ilçe tarım bilgilendirmiyor.

Abi süper açıklamışsın. Dediklerinin hepsine tamamen katılıyorum. Bizim buralarda da durum aynı. Onu atıyosun bunlar hep masraf diyorlar, bunu atıyosun bu ne diyorlar.Ama hizmet eden 800 kg buğday biçerken ağızlarını açıp kalıyorlar. Tamam be abicim yaşlı olabilirsiniz ,internet kullanmayı bilmiyor olabilirsiniz ama en azından bilenlere ,yapanlara saygınız olsun. Hiç bir şey yapamıyorsan git bir ziraat odasına vb. Tarım ürünü satan bir yere sor...

• Beğen
Tepkiler: karga

Yorumların bir kısmı doğru olmakla birlikte,katılmadığım noktalarda var.oncelikle bu hastalığın noksan hizmet dolayısıyla çıktığı gerçeği olsa hemen hemen Trakya genelinde olmazdı.değerlendirecek olursak,bugun ilaç attığım bir arazide küçük lokal bi kısmında vardı.fakat diğer arazilerde rastlamadım.yani işin kulturel ve kimyasal hizmet kısmına katılmıyorum.işini takip eden çiftçilerin yanında Trakya bölgesinde işini muhensislerle takip eden buyuk tarım işletmeleri dahilinde bile boyle bir sorun görülürken boyle bir konunun tedbir hizmet ve kimyasalıyla ilgili bir hususu olamaz.

• Beğen
Tepkiler: doganbey1

Yorumların bir kısmı doğru olmakla birlikte,katılmadığım noktalarda var.oncelikle bu hastalığın noksan hizmet dolayısıyla çıktığı gerçeği olsa hemen hemen Trakya genelinde olmazdı.değerlendirecek olursak,bugun ilaç attığım bir arazide küçük lokal bi kısmında vardı.fakat diğer arazilerde rastlamadım.yani işin kulturel ve kimyasal hizmet kısmına katılmıyorum.işini takip eden çiftçilerin yanında Trakya bölgesinde işini muhensislerle takip eden buyuk tarım işletmeleri dahilinde bile boyle bir sorun görülürken boyle bir konunun tedbir hizmet ve kimyasalıyla ilgili bir hususu olamaz.
Zaten yazdığım yorumda belirttim.Bizim kök boğaz pas ailacı atmamız ileride bir hastalığıa yakalanmayacak anlamına gelmiyor.Herşey o sene iklim şartlarına bağlı olarak gelişiyor.Bizm kullandığımız ilaçlar sadece hastalıkların bir nebze olsun azaltıyor yada yok ediyor.Bu forumda hiçmi Trakyalı yok?Bu forumda Trakyalı olupta tarlasında bu virüsün oldğu fotoyu çekip buraya koyarsa bizde daha çok bilgileniriz.

• Beğen
Tepkiler: DuSTeRo

bu dedıklerının zaten hepsını bız her sene yapıyoruz sen yapanada yapmayanada aynı muhamele ıle cevap verıyorsun bana sacma gelen bu yardımcı olunucagına daha cok bos muhabbet yapıyorsun