6 Sıralı Ramata arpa Bugün çektiğim fotoğraflar..

Arkadaşlar bugün tarlaların tamamını biçtim.Kıraç arqazlerde arpa üzerine arpa ekilen yerlerde nedendir bilmiyorum biçim geç kaldı desek ova arazide neden direk kelle atmaz.Bugün kıraç arazilerde keller hep yerdeydi.Önceden biçermi dedim ama biçerin geçmediği yerlerdede kelleleri direk atmış.Neyseki dekara 400-kg civarı alabildim.Doluda yağmadı sadece sert yağmur yapdı.Acaba yağmurunmu etkisi oldu kellerin yerde olmasına.Allah bereket versin nasibimiz bu kadarmış.6 sıralı arpada hasat gecikirse verim çok düşüyor arkadaşlar.Bizim buralarada şu zamanda geldiğine göre verim düşüşü kaçınılmaz.

Balyalarıda dün yaptırdım 130 dekar araziden 1200 balya aldım.Balyalar 23-25 arası.Arpa üzrine arpa ekilen yerlerde saman biraz az çıktı.130 dekar taraladan toplamda 65 ton arpa alldım .Arpa üzerine arpa ekilen yerlerde hasat 10 gün gecikti dekara 400-450 arası verdi.Sebebi direk başağı yere atmış.Diğer taban arazilerden 700 kilo veren yerler oldu 600 kg altına hiç düşmedi.Ekimi kasım 15 de yapmıştım verim kaybı yaşamamk için kasım sonu yada aralığın ilk haftası gibi ekecem hava şarları uygun olursa.Bu tohum güzel verim veriyor arkadalar hasat gecikmesse.Ekecek olanlara tavsiyem 22 kg altına düşmesin...

• Beğen
Tepkiler: rifkiseker

Abi ARPA ekmeyi düşünürsem hiç düşünmeden ek bu tohumu.Toprak ayrımı yapmıyor kum toprak kara toprak her türlü toprakta verim iyi.Kum yerden şimdiye kadar 350 yi zor gördüm.Ama bu tohumla 550 kg verim aldım allaha şükür.Sadece sıkıntı çıkaran yerler kıraç yerler oldu..Onlarında ekim zamanı aynıdı ama nedense daha çabuk olmuşş ve 1 hafta 10 gün önce biçilseymiş 500 kg altına düşmüycekmiş.

Balyalarıda dün yaptırdım 130 dekar araziden 1200 balya aldım.Balyalar 23-25 arası.Arpa üzrine arpa ekilen yerlerde saman biraz az çıktı.130 dekar taraladan toplamda 65 ton arpa alldım .Arpa üzerine arpa ekilen yerlerde hasat 10 gün gecikti dekara 400-450 arası verdi.Sebebi direk başağı yere atmış.Diğer taban arazilerden 700 kilo veren yerler oldu 600 kg altına hiç düşmedi.Ekimi kasım 15 de yapmıştım verim kaybı yaşamamk için kasım sonu yada aralığın ilk haftası gibi ekecem hava şarları uygun olursa.Bu tohum güzel verim veriyor arkadalar hasat gecikmesse.Ekecek olanlara tavsiyem 22 kg altına düşmesin...

Valla ben 20 kg cok diyorum 18 kg ekecegim arpayi

Bu sene Kıraç susuz alana Altı sıra ve Altıkat cinsi arpa ektim. Tohumu alırken kuraklığa dayanıklı olduğu söylendi, Başaklarda 11 X 6 = 66 ve 14 X 6 = 84 adet tane vardı. ancak biçilirken biçer çok döktü, bir kısmı da başaklardan kendiliğinden tane attı, sayısal olarak iki sıralıdan çok gözüksede taneleri iki sıralıya göre zayıf ve kilosu hafif kalıyordu. Satarken Kğ hesabı değilde ölçek hesabı (Çinik vb) gibi hayvan sahiplerine verirsen normal ama ofis vb yerlere Kğ hesabı verirsen insanı yanıltıyor.

Resimler ve ekler

• Altı.jpg
    Altı.jpg
    1,013.9 KB · Görüntüleme: 224
  • Altıkat.jpg
    Altıkat.jpg
    1,021.4 KB · Görüntüleme: 232

Bu sene Kıraç susuz alana Altı sıra ve Altıkat cinsi arpa ektim. Tohumu alırken kuraklığa dayanıklı olduğu söylendi, Başaklarda 11 X 6 = 66 ve 14 X 6 = 84 adet tane vardı. ancak biçilirken biçer çok döktü, bir kısmı da başaklardan kendiliğinden tane attı, sayısal olarak iki sıralıdan çok gözüksede taneleri iki sıralıya göre zayıf ve kilosu hafif kalıyordu. Satarken Kğ hesabı değilde ölçek hesabı (Çinik vb) gibi hayvan sahiplerine verirsen normal ama ofis vb yerlere Kğ hesabı verirsen insanı yanıltıyor.

Hasadı geç kalırsa malasef döküyor ve biçer hızlı gidersede başak çok kırıyor.Başak kırma olayı değilde dökme olayına gelirsek biçer biçere fark oluyor.Biçerin elek ayarlarını filan iyi yapması lazım.Çünkü buğday biçtikten sonra direk arpaya ayarlamadan girerse malasef çok döküyor.Ama verim olarak iyi dir 6 sıralı arpa..Bu arada dönüme kaç kg arpa ile ekim yapmıştınız?

Rakımı yüksek bir yer (1800) olduğu için güz ekimi yaptım, Dm2'ye 22/25 Kğ Arpa 17/20 Kğ Dap 13 Kğ Ůre Mart ve Nisan Sonu 13 Kğ Üre attım. Aslında Nitrat atacaktım ama bulamadım elimde de üre vardı onu attım. Şanstan hemen Yağmur yağdı ve aralıklı 15 gün kadar sürdü. Normalde Yüksek olduğu için Ağustos ortalarında olgunlaşırdı ancak bu sene yaz erken geldi, bicercilerde geç gelince malesef dediğiniz gibi oldu. Çok kardeşleme yaptı. Genelde bu tarla yüksek bir yer olmasına rağmen hangi cins ekersen ek kendiliğinden kardeşleme yapar o yüzden yaramı yaptı cinsi Altıkat olduğu için mi yaptı bilemedim.Dm2'ye 40 çinik gibi çıktı normalde bir çinik 7/7,5 Kg olması gerekirken bu Arpa 5.8 Kğ gibi geldi.

Rakımı yüksek bir yer (1800) olduğu için güz ekimi yaptım, Dm2'ye 22/25 Kğ Arpa 17/20 Kğ Dap 13 Kğ Å®re Mart ve Nisan Sonu 13 Kğ Üre attım. Aslında Nitrat atacaktım ama bulamadım elimde de üre vardı onu attım. Şanstan hemen Yağmur yağdı ve aralıklı 15 gün kadar sürdü. Normalde Yüksek olduğu için Ağustos ortalarında olgunlaşırdı ancak bu sene yaz erken geldi, bicercilerde geç gelince malesef dediğiniz gibi oldu. Çok kardeşleme yaptı. Genelde bu tarla yüksek bir yer olmasına rağmen hangi cins ekersen ek kendiliğinden kardeşleme yapar o yüzden yaramı yaptı cinsi Altıkat olduğu için mi yaptı bilemedim.Dm2'ye 40 çinik gibi çıktı normalde bir çinik 7/7,5 Kg olması gerekirken bu Arpa 5.8 Kğ gibi geldi.

Yıla göre verimi orta yada yüksek.Buğday gibi 150-200 kg kadar kesinlikle düşmez.En kurak yılı yaşadık bu yıl ama yinede 380 kg ortalama verim vardı 300 dekar yerden.Çevremde buüğday ekenler 150-200 kg aldı dekara.Dediğim gibi kış ılıman geçerse sıkıntı oluyor.Normal şartlarda olursa dökme olayı çok az oluyor ve başakda çok az kırıyor.Genelde haziran 20 gibi biçeriz biz burda ama bu sene haziran 5 gibi biçilmesi gerekiyordu malasef biçemedik ve bendede çok döktü.Bu sene dekara atılan tohumu azaltacam geçen sene 24-kg ile ekim yapıldı mibzerle ama çok sık oldu.Bu senhe dökülenlerinde yağmurdan sonra çıkacağını varsayarak 20 kg geçmeyecem..