Lenox Silaj Yapımı

Hemşerim bereketli olsun. Bunun silaj yaparken biçme sorunundan bahseden olmuştu. bunun yerine Arpa silajı yaparım daha iyi diyenler vardı. Ben bu otu duydum ama, ne demek istiyorlar? Biçme zorluğu ya da silaj yapım zorluğu neymiş?

bereketli olsun abi bikaç sorum var
1.sulu ve kuru şartlarda dekar verimi ort. Nasıl
2.bi uzman abimiz bu lenox sulu olur ekerken 1 kilo tohuma 5 kilo arpa yada buğday karıştırıp ekin diyor haklı mı
3. Abi ben korkuyom şimdi bizim burda paketleme makinası var ona paketleteceğim inoklont katmalımıyım
4.bunu hayvanlara mısır slajı gibi çok versem zararı olur mu
5.ekimi nasıl yapıyorsunuz el ile mi ekiyorsunuz yoksa mibzer ile mi
6.biçim yaparken ot makinesi yerine slaj makinesi ile biçsek fark eder mi
7.kaç günde slaj kıvamına ulaşıyor
şimdiden çok teşekkürler...

[video=youtube;e1ZV7jvClD8]https://www.youtube.com/watch?v=e1ZV7jvClD8[/video]

[video=youtube;DFtuv2jWi2w]https://www.youtube.com/watch?v=DFtuv2jWi2w[/video]

Geçen sene ekmiştik memnun kaldık bu sene de ektik sorusu olan arkadaşların sorularını cevaplayabilirim.
20 dönüm lenox ektim slaj yapıcam tavsiyeniz nedir ot silaj makinesi ile yere biçip biraz soldurup namlu yapıp tekrar ot silaj makinesi ile romağa biçip yere basacağım inokulant ile yanlışım varmı

20 dönüm lenox ektim slaj yapıcam tavsiyeniz nedir ot silaj makinesi ile yere biçip biraz soldurup namlu yapıp tekrar ot silaj makinesi ile romağa biçip yere basacağım inokulant ile yanlışım varmı
Hata yok gibi şurada sorun olabilir eger silaj makinasi ile bictigin siralarin birkaçını bir yere namlu yaparsan ot silaj makinasi yemeyebilir bu konudaki videoki makinakardan kullandim fazla kalin namluyu yemez
Silaji misira gore daha cok bozulabilir
Silaj iyi ezilmeli guzel ortulmeli
Ben yem salgamindan silaj yapmadim ama cesitli otlardan silaj yaptim

Sayın Ognteki paylaşımdan dolayı teşekkür ederim. 150 dekar kadar lenox yetiştirme planlamasındayım. Bu sebeple bu bitkiyi araştırıyorum. Yaptığım araştırmalarda dekara 6-10 veya 10-15,5 ton verimlerden bahsediliyor. Biraz reklamsı gibi geldi bilgiler. sizden ricam;
1- Hangi tip makinelerle toprak işleme yaptınız( pulluk ile sürüm, diskaro tırmık merdane vesaire) ve dekara mazot sarfiyatınız nedir?
2- Ekimi serpme veya mibzer( mekanik, pnomatik) nasıl yaptınız. mazot sarfiyatınız nedir?
3- Hangi dönemde hangi gübre dekara ne kadar verdiniz. Dekar gübre maliyeti nedir?
4- Silajını yaptıysanız hangi tip makineler yöntem katkı maddesi vesaire kullandınız?
5- Dekardan kaç ton verim aldınız arazi sulu kuru nedir?
Çok soru sordum galiba cvp için şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Pomak22
Lenox kanola gibidir kışın yetişen bir bitkidir sulama imkan varsa ilk çıkış için yaparsanız dengeli bir çimlenme olur çok toprağı işlemeye gerek yok sanjimanli hassas makine ile dekara bir bir buçuk kilo atılır desteklemesi olan bir yem bitkisi