Dolu Hasarı

Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim abiler kardeşler.

Şimdi hiç biçmeden biçimine balyasına uğraşmadan direk sürsem daha mantıklımı olur ? Sizce hangisi daha mantıklı ?

Sürsem diyorum elin gavurunun yaptıgı yeşil gübreleme olayı tam olarak olmasada onu andırır fayda sağlar mı ?

Her seyden once tarsim ile isinizi netlestirin, zira bu sene sap teminati diye bir sey de cikarmislardi, onu da kontrol etmekte fayda var. Tarsim iki gun sonra tekrar eksper gonderecek olur ve saire. Bu sene sizin orada durum nasil bilmiyorum ancak Konya bolgesinde arpalar bugdaylar boylanamadi sap pek yok, hayvancilik ile ugrasanlar nereden sap buluruz diye dusunuyorlar, dolaysiyla tarsim ile isiniz bittikten sonra bir ot bicme makinasi ile bicip balyalatirsaniz para edebilir. Az da olsa para kazandirir diye tahmin ediyorum. Diger taraftan yesil gubreleme icin daha cok baklagil bitkileri kullaniliyor, yeterince iyi karsitirabilirseniz her halukarda bunun da bir faydasi olacaktir mutlaka, ancak karistirmak icin kullanacaginiz mazot parasini cikartacak verim artisi olur mu bilmiyorum. Bence en iyisi tarsim isi bitince ot bicme ile bicip balya yaptirip hemen surmek. Tekrar gecmis olsun.

Sizce tarlayı yeşile biçip balya yaptırmak mantıklımı ? Yoksa kuruyup seneye bol saplı tarladan başka elimde birşey olmayacak sizce ne yapmalıyım ?[/QUOTE]
Öncelikle geçmiş olsun.Eğer sulama imkanınız varsa şu anda yeşile biçip balya yapıp yerini hemen sürüp fiğ,korunga gibi ürün ekerek sulayarak Eylül-Ekim gibi biçime yetişir mi acaba ot balyası yapmak için.

Sizce tarlayı yeşile biçip balya yaptırmak mantıklımı ? Yoksa kuruyup seneye bol saplı tarladan başka elimde birşey olmayacak sizce ne yapmalıyım ?
Öncelikle geçmiş olsun.Eğer sulama imkanınız varsa şu anda yeşile biçip balya yapıp yerini hemen sürüp fiğ,korunga gibi ürün ekerek sulayarak Eylül-Ekim gibi biçime yetişir mi acaba ot balyası yapmak için.[/QUOTE]

Figi bilmiyorum ancak korunga yetismez, bizim Nisan'da yaptigimiz ekim ile dahi sonbaharda makul bir ot verimi olusmamisti. Nisanda yapilan ekimler ile bile ilk yil fazla verim beklenmiyor korungada.

Arkadaşlar Exper sonucu geldi, yeşilken kelle var gibi gözüken yerin biçer biçilmiş gibi olduğunu gören tekrar gelen exper %95 hasar verdi bugun telefonda pek uzun olmasada tkk müdürü ile görüştüm hasar bedeli olarak verime 420 kg Kilo fiyatı olarak 60- 72 kuruş arası yazarlar dedi.

450dekar x 420 kg : 189 ton
189 ton x 0,60 kuruş : 113 bin TL

Gibi bir rakam çıkıyor kesintisi ile 100 bin Tl olarak ödeme yapsalar iyi diye düşünüyorum.

Normal verimde 350kg max 400 kg verir oda yılını tutturabilirsen, rabbim bir bildiği oluyor iila ki daha para ele geçmeden zararlımıyız karlımıyız bilmiyorum ama masa başında karlı gözüktüğüm aşikar kimseyi darda koymuyor rabbim çook şükür .